Karışık Kaset

8,3/10  (10 Oy) · 
31 okunma  · 
4 beğeni  · 
726 gösterim
"- Niye anlatmıyorsun?
- Neyi?
- Neden böyle davrandığını?
- Bilmiyor musun?
- Bilmiyorum.
- Bilmiyorsan ben de anlatmıyorum.
- Ama çok saçma! Bilmiyorsam anlatman lazım.
- Bence senin bilmen lazım.
- Başka bir şey söylemeyecek misin?
- Kaset var ya işte."

Şimdi şöyle... İrem'le 1990'da tanıştık. Ben 13 yaşındaydım, o 12. Ben tabii küt diye âşık oldum, gittim bir karışık kaset hazırladım. Ama İrem'in derdi başkaymış. Sanırım. Tam da emin olamadım. Sonra tuhaf bir şey oldu, 10 yılda bir karşılaşmaya başladık. Saat gibi, aksatmadan. Hayat ya bizle dalga geçiyordu ya da bize yeni bir şans veriyordu.

Sonuçta iş öyle bir yere geldi ki 20 yıldır birlikteydik ama daha ilişkimiz başlamamıştı. Karışık mesele.

Senaryo, roman ve sinema yazılarıyla tanıdığımız Uygar Şirin, Anne Tut Elimi ve Büyük Deniz Yükseliyor'un ardından üçüncü romanıyla okurların karşısında. Bu kez aşktan söz ediyor ve fonda Sezen Aksu'dan Göksel'e, MFÖ'den Mirkelam'a, Erkin Koray'dan Duman'a Türkiye'nin son 40 yılından onlarca şarkı çalıyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  2013
 • Sayfa Sayısı:
  292
 • ISBN:
  9786054764037
 • Yayınevi:
  Kırmızıkedi Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Didem 
23 May 20:14 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kolay kolay kaliplari dışına çıkamayan bi insanim aslinda...Sevdigim yazar, tarz ve konularla ilgili oyle cok okunmayi bekleyen kitabim var ki sagda solda ne okusam diye sormam. Fakat bir gazetenin sanat ekinde gördüğüm ve konusu itibariyle kafami bosaltabilecegim dinlendirici eglendirici bir kitap gibi gelen Karışık Kaset i okumaya karar verdim. Iyi ki de vermisim bu kararı. Alti cizilesi bir suru cumleyi döne döne okudum. Bitmesin diye hizli okumaya kiyamadim. Hikaye örgüsü orjinal, dili eglenceli ve kivrak, duygusallik tadinda bırakılmış... Neden daha fazla yazmiyorsun be adam dedirtiyor sürekli. Bu arada filmi de cekilmistir. Ancak berbat otesi oldugunu ve kitaptaki duygunun yuzde birini bile veremediklerini vurgulamaliyim. Ağır kitaplara bir mola niteliginde. Hayat cok caninizi sıktıysa bu ara alin okuyun derim.

şule uzundere 
26 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Şüphesiz müzikle ilgilenen kişiler bu romandan daha çok zevk alır. Benim müzikle pek alakam olmadığı için kitapta geçen şarkı isimlerinin %90'ını ilk defa duydum. Şarkıları merak edip dinlemek de hiç içimden gelmedi. Bir kitapta bir filmi, kitabı ya da şarkıyı çok överlerse merak edip araştırırsın ya, bu kitapta 100'e yakın şarkı ismi geçince hiç bu işe kalkışmadım.

Kitabın başkarakteri Ulaş'tan da çok hoşlanmadım ben. 13 yaşındayken bile 30 yaşında bir yetişkin gibi davranan ve konuşan Ulaş'ı ukala buldum. Tamam 90'lı yıllarda sokaklar daha güvenliydi de 13 yaşında bir çocuk tek başına İstanbul'da otobüs ve vapur değiştirerek MFÖ konserine gidebilir miydi? Sanmıyorum.

Bir de Ulaş'ın İrem'e olan aşkı bana saplantı gibi geldi. Ona bu kadar aşık olacak ne buldun, ne yaşadınız da bu tutkun 20 sene sürdü. Bu aşk bana pek inandırıcı gelmedi.

Rümeysa Aydın 
 27 Tem 00:57 · Kitabı okumayı düşünüyor · Beğendi · 10/10 puan

Otuz yıl içerisinde bize adeta bir nostalji serüveni yaşatan ve duygu yoğunluğu yaşatan bir kitap. İçindeki şarkılarla beraber okuyacağınız bir kitap.

Dila Manga 
27 Kas 2014 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Çok beğendim bu kitabı 90 gençliği okuyun bu kitabı kendinizi bulun şarkılar arasında kaybolun ve cok eglenin. ..

Esra Çabukol 
16 Tem 02:57 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Tesadüfen okuduğum fazlasıyla zevk aldığım bir kitap olmuştur. Müzik severlerin ayrı zevk alarak okuyacağını düşünüyorum. Yeni şarkılarda keşfettirmiştir. Filmide var. Genelde filme kitabın ruhunun aktarılması çok başarılı olmuyor malum ancak izlenilecekse eğer okuyup öyle izlemenizi tavsiye ederim.

SelinGuzel 
07 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 7/10 puan

Kitabı okumadan uyarlandığı filmi izlemek istemedim ve iyi ki de öyle yapmışım, utangaç aşığın hallerini hayalde canlandırmak çok daha eğlenceli. Basit dialoglar, değişik gündelik saptamalarla tam bir yazlık kitabı. Gülmek için okunabilir.

Kitaptan 9 Alıntı

Didem 
 23 May 23:32 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Rahat edersem hiç rahat edemiyorum. Huzursuzlukta büyük bir huzur buluyorum. Biraz psikoloji okusam beni tarif eden bir hastalığa rastlayacağım eminim, adını koymak istemiyorum.

Karışık Kaset, Uygar Şirin (Sayfa 171)Karışık Kaset, Uygar Şirin (Sayfa 171)
şule uzundere 
16 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Yalnızlık genlerime işlemiş. Yalnızlık benim için bir tercih değil.

Karışık Kaset, Uygar ŞirinKarışık Kaset, Uygar Şirin
şule uzundere 
16 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Pazartesi sendromu henüz icat edilmemişti ama Pazar melankolisini iliklerimize kadar hissediyorduk.

Karışık Kaset, Uygar ŞirinKarışık Kaset, Uygar Şirin
Didem 
23 May 20:19 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Aşkın anlamı nereden geliyormuş biliyor musun?" diye soruyorum ve aşk sözcüğünün kökeninin aşaka adlı bir sözcük olduğunu, aşakanın ağaçların dibinde yetişen bir sarmaşık olduğunu, dibinde bulunduğu ağacı sardığını, yavaş yavaş bütün ağacı kapladığını, giderek ağaçla sarmaşığın bir olduğunu, ağacın görünmez hale geldiğini ve sonunda ağacın öldüğünü, aşk dediğimizin bundan ibaret olduğunu söylüyorum...

Karışık Kaset, Uygar Şirin (Sayfa 215)Karışık Kaset, Uygar Şirin (Sayfa 215)
Didem 
23 May 20:22 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Benim de kötü bir adetim var: Karşımdaki böyle dökülünce, içimdekileri, hem de o an bana en mahrem ve ürkütücü görünenleri seriveriyorum orta yere. Komşudan gelen tabağı boş göndermeyen annelerin çocuklarıyız.

Karışık Kaset, Uygar Şirin (Sayfa 244)Karışık Kaset, Uygar Şirin (Sayfa 244)
şule uzundere 
16 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Yaşlanmanın korkutucu yanı ölümün yaklaşması değil, gerçekleştiremediğin hayallerin için kurduğun “Canım, nereden bakarsan daha önümde … yıl var” cümlesindeki boşluğa yazdığın sayının giderek küçülmesi.

Karışık Kaset, Uygar ŞirinKarışık Kaset, Uygar Şirin
şule uzundere 
16 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

En büyük aşkım dediğimiz şeyin hikayesi topu topu 10 sahne ve 25 cümleden ibaret.

Karışık Kaset, Uygar ŞirinKarışık Kaset, Uygar Şirin