Karmaşık Duygular

8,1/10  (102 Oy) · 
272 okunma  · 
107 beğeni  · 
3.818 gösterim
Zweig insani duyguları büyük bir ustalıkla çözümleyebilmesini keskin gözlemciliğine ve psikolojik derinliğine borçludur. Benzersiz maceralar, büyük sırlar, marazi saplantılar, duygusal ikilemler ve gerilimler, bu sayede çağları aşarak, her devrin okuruna hitap edebilen anlatılara dönüşür. Bu derlemedeki novella ve öykülerinde de, duygudaşlığı elden bırakmadan insan doğasının en iyi ve en kötü yanlarını gözler önüne serer. Bunlar sevgiye, ölüme, yitirilen ve yeniden canlanan umuda, yeniden kazanılan inanca, gençliğe ve insanın kendini keşfine dair yapıtlardır.
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2015
 • Sayfa Sayısı:
  264
 • ISBN:
  9786053324942
 • Çeviri:
  İlknur İgan
 • Yayınevi:
  Türkiye İş Bankası Yayınları
 • Kitabın Türü:
Pınar Yiğitcan 
 01 Mar 11:20 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 9/10 puan

Artık Zweig incelemesi yapmayı düşünmüyorum sürekli tekrara düşüyorum.Çünkü onun kendine has bir tarzı, üslubu var.Hikaye örgüsü ve tema aynı hep , evet farklı farklı konuları ele alıyor ama işleniş aynı, duygu yoğunluğu aynı...

7 adet hikayeden oluşan kitap ismini son hikayesinden alıyor.(İki tane çok kuvvetli öyküsü var.)
Yine hüzünlü ve melankolik karakterler karşımızda, bir Zweig klasiği..
Kendi savaş döneminde yaşadığı umutsuzluğu bütün hayatını ve kalemini sarmış, bunu karakterlerine bir şekilde dokunduruyor, hayatı gibi hüzünlü sonla bitiyor hikayeleri. Psikolojik analizleri olay örgüsü , betimleme okadar iyi ki adeta bağımlılık yaratıyor.Herkese keyifli okumalar.

Ömer Gezen 
27 Mar 16:32 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Evetttt, yine eski dostumla güzel bir yolculuğa çıktık. Kendisi her zaman sevdiğim bir dostum olmasına rağmen içimdeki hüzün her konuşmamızda daha çok artıyor.
Kendisiyle sayılı seyehatlarımız olacağını biliyorum ve her yolculuğa çıkmamızda ona veda edeceğim gün daha da yaklaşıyor.
Sayılı eseri olan bu güzel insanın bir gün tüm kitaplarını bitirecek olmamın hüznünü ve gururunu tuhaf bir şekilde bir arada yaşıyorum.
Neyse çok uzattım, incelememize geçelim :D
Karmaşık Duygular 7 hikayeden oluşan derleme bir kitaptır. (Buradan para kazanma hırsından dolayı her hikayeyi ayrı ayrı yayınlayan yayınevlerinin ellerinden öperim :D)
Her hikayesi ayrı bir güzel olmakla beraber 2-3 hikayesi gerçekten sarsıcı derecede güzeldi. Kitaba ismini veren Karmaşık Duygular adlı hikaye ise en uzun ve en güzel olanıydı bana göre. Gerçi sonunu baştan hissetmiştim ama :D
Neyse sonuca bağlamak gerekirse burada kısa bir film tavsiyesi ile beraber kitabın çok güzel olduğunu ve okurken zevk alacağınızı düşünerek incelememi sonlandırıyorum. Stefan Zweig okuma etkinliğine katılan herkese selamlarıma ileterek, bütün okurlara iyi okumalar dilerim :)
Film Tavsiyesi : http://www.imdb.com/title/tt2278388/

Hale 
30 Oca 14:54 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

İlk ve son öykü beni derinden etkiledi. Zweig’in bu derin psikolojik tahlilleri insanları ne kadar iyi gözlemlediğinin bir kanıtıdır. Kesinlikle okunması ve anlaşılması gereken bir yazar ve kitap olduğuna inanıyorum.

Ebrucanım 
01 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 9/10 puan

Okullarda insan ruhunun derinlikleri diye bir ders olsa bu kitap okutulmadan kimse mezun olamazdı. Kitapta yer alan hikayelerin herbiri başka bir yerine dokundu kalbimin, içime işledi. İnsan ruhunu, düşleri, korkuları, hırslarıyla bunca anlamak, bu anlayışı böyle bir uslüpla yazmak... Stefan Zweig çok başka çok.

Kepilleus 
 15 Mar 14:01 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Popüler kültürün en önde gelen yazarlarından biri olarak Zweig, eserleriyle, anlatımıyla, gerçek anlamda el üstünde tutulası bir yazar. En azından ben bu şekilde düşünüyorum.

Bu kitabı birkaç öykü içeriyor. Benim için arka planda görebildiğim kadarıyla, zıtlıkları konu almış hikayelerinde, bir varsın bir yok, gençlik ve yaşlılık, ahlak ve ahlakın yoksunluğu gibi konuları hikayeleştirerek sizleri yine büyük bir betim dünyasının içine sürükleyecektir. Tabi aynı zamanda düşündüreceğini de düşünüyorum. Özellikle Zıt İkizler hikayesinde..

ahmet Karakuzulu 
17 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Kitap, bir öykü kitabı olup, 256 sahifedir. kitaba ismini veren "Karmaşık Duygular" , kitapta yer alan yedi öyküden en uzun olanıdır. Erica Ewald'ın aşkı, Bir yüreğin çöküşü ve Karmaşık duygular öyküleri müthiş bir Zweig örneği. Zweig, tam anlamıyla "kelimelerin kuyumcusu" gibi bir iş çıkarmış. Bir yüreğin çöküşü'deki ana karakter Salomonsohn, Sebahattin Ali-Kürk Mantolu Madonna'daki Raif efendi karakterinin neredeyse bire bir kopyası. Bu benzetmeyi , yazarın çalışmasını değersizleştirmek için değil aksine yüceltmek için yaptığımı belirtmeliyim. Hem Raif efendinin hem de Salomonsohn'nun çektiği eziyetler, fedakarlıkları, karşılaştıkları vefasızlıklar insanın yüreğini burkan türde duygular.

Öykü yazım türüne özel bir merakı olmayan okurlar genellikle roman türünü tercih ederler. oysa, "Öykü, romana giden yolun ışığıdır". Zweig öyküleri, sayfalar dolu bir çok romandan daha doyurucu sonuçlar sunabilmektedir. Kısacası, okumanızı mutlaka öneririm:)

Yasin Can Gezici 
07 Mar 21:22 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Stefan Zweig'in bu eserinde çeşitli öyküllerine yer verilmiş. Her öyküde çeşitli anlamlar ve duygular var. Bu duygular o kadar detaylı anlatılmış ki bazı yerlerde beni çok boğdu. Aşk, nefret, hüzün, korku bütün duygular bu kitapda en ince detayına kadar betimlenmiş.

Cem İplikçi 
14 Nis 20:36 · Kitabı okumadı · Puan vermedi

Yazarın bir çok kitabını okudum. İnsan duyguları nı çok iyi analiz ediyor. Bu kitabı da her insanın içinde olan karmaşık duyguları çok net bir akışta dile getirmiş. Madalya nın diğer yüzüne bakmış. Karmaşa ya girmeden içtenlik le yaşamak ne kadar zor bir hayat

Berke Pağnıklı 
25 Şub 16:37 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

İnceleme yazmaktan kaçınmak istedim çünkü nasıl tarif edilir bilmiyorum ancak içimden bir iki satır yazmak geçiyor. Bütün öyküler ,tıpkı Zweig 'in bütün eserleri gibi çok etkileyici ve yalındı. Ancak bu kitap da diğerlerinden çok daha farklı bir yakıcılık var.

yoldan geliyorum 
17 May 13:59 · Kitabı okudu · 17 günde · Beğendi · 8/10 puan

kitap birbirinden farklı 7hikayeden oluşuyor. her hikaye kendi içinde ayrı kapılara açılıyor. zaten zweig okuyan bilen biriyseniz hikayelerini ne kadar iyi olduğunu anlatmaya gerek yok diyebilirim. ormanın üzerindeki yıldız favori hikayem, bir aşkın saflığı..

3 /

Kitaptan 180 Alıntı

Pınar Yiğitcan 
28 Şub 12:37 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

“Tüm dünyevi hazları sözcüklerin ruhunda hissetme isteği.”

Karmaşık Duygular, Stefan Zweig (Sayfa 186 - Türkiye İş Bankası)Karmaşık Duygular, Stefan Zweig (Sayfa 186 - Türkiye İş Bankası)
Pınar Yiğitcan 
25 Şub 20:04 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

“...yeter ki unutsundu...bir daha düşünmek zorunda kalmasındı...”

Karmaşık Duygular, Stefan Zweig (Sayfa 55 - Türkiye İş Bankası)Karmaşık Duygular, Stefan Zweig (Sayfa 55 - Türkiye İş Bankası)
Ahmet 
11 Eki 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

" Yarım kalmış bir yanıt insanı sabırsızlandırır. "

Karmaşık Duygular, Stefan Zweig (Sayfa 103)Karmaşık Duygular, Stefan Zweig (Sayfa 103)
Ahmet 
11 Eki 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

" İyi olma isteği insanın yüreğinde köklenmişse, her türlü kışkırtmayla baş edebilir. "

Karmaşık Duygular, Stefan Zweig (Sayfa 117)Karmaşık Duygular, Stefan Zweig (Sayfa 117)
Esma 
18 Kas 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İçlerinden tuhaf koyuluktaki melankolik çiçeklerden yayılan ağır, uyuşturucu kokular gibi hüzün fışkıran o muhteşem kitaplara yine yakınlaşmıştı.

Karmaşık Duygular, Stefan ZweigKarmaşık Duygular, Stefan Zweig
Ahmet 
12 Eki 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

" Her olgu, her insan daima yanıp tutuştuğu anda tanınır. "

Karmaşık Duygular, Stefan Zweig (Sayfa 181)Karmaşık Duygular, Stefan Zweig (Sayfa 181)
Ahmet 
11 Eki 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

" Büyük ve kutsal huzura, yoğun ve ıslah edici bir acıdan geçmeden varılamaz. "

Karmaşık Duygular, Stefan Zweig (Sayfa 59)Karmaşık Duygular, Stefan Zweig (Sayfa 59)
Ahmet 
11 Eki 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

" Aşkın en güzel, en dingin anları, insanı kendinden geçiren solgun düşlerdedir. "

Karmaşık Duygular, Stefan Zweig (Sayfa 93)Karmaşık Duygular, Stefan Zweig (Sayfa 93)