·
Okunma
·
Beğeni
·
26532
Gösterim
Adı:
Karmaşık Duygular
Baskı tarihi:
Temmuz 2015
Sayfa sayısı:
264
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053324942
Çeviri:
İlknur İgan
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Türkiye İş Bankası Yayınları
Zweig insani duyguları büyük bir ustalıkla çözümleyebilmesini keskin gözlemciliğine ve psikolojik derinliğine borçludur. Benzersiz maceralar, büyük sırlar, marazi saplantılar, duygusal ikilemler ve gerilimler, bu sayede çağları aşarak, her devrin okuruna hitap edebilen anlatılara dönüşür. Bu derlemedeki novella ve öykülerinde de, duygudaşlığı elden bırakmadan insan doğasının en iyi ve en kötü yanlarını gözler önüne serer. Bunlar sevgiye, ölüme, yitirilen ve yeniden canlanan umuda, yeniden kazanılan inanca, gençliğe ve insanın kendini keşfine dair yapıtlardır.
104 syf.
·Puan vermedi
Zweig bey serileri bitirilmesi mecbur kılınmış da bizim haberimiz yokmuş gibi.Hepsinde bildiğimiz ama gün yüzüne çıkaramadığımız gerçekler dolu.Yazarımız hayatın toz pembe olmadığını , içimizde yaşadığımız gizli tutkuları , bastırılmış bir karakteri aktarmış sayfalarında.Psikolojik yalnızlığın bedensel yalnızlıktan daha ağır olduğunu bir kez daha görüyoruz.Sadece eserde anlatılan konu değil , daha bir çok konuda toplum baskısıyla sindirilmiş hayalleri,hedefleri anımsadım.Kısacası karmaşık duygularımsı şeyler :)
264 syf.
·6 günde·Beğendi·9/10
Artık Zweig incelemesi yapmayı düşünmüyorum sürekli tekrara düşüyorum.Çünkü onun kendine has bir tarzı, üslubu var.Hikaye örgüsü ve tema aynı hep , evet farklı farklı konuları ele alıyor ama işleniş aynı, duygu yoğunluğu aynı...

7 adet hikayeden oluşan kitap ismini son hikayesinden alıyor.(İki tane çok kuvvetli öyküsü var.)
Yine hüzünlü ve melankolik karakterler karşımızda, bir Zweig klasiği..
Kendi savaş döneminde yaşadığı umutsuzluğu bütün hayatını ve kalemini sarmış, bunu karakterlerine bir şekilde dokunduruyor, hayatı gibi hüzünlü sonla bitiyor hikayeleri. Psikolojik analizleri olay örgüsü , betimleme okadar iyi ki adeta bağımlılık yaratıyor.Herkese keyifli okumalar.
144 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
Zweig'den bu defa çok farklı tarzda bir uzun öykü okudum. Bence kitabın en büyük özelliği olaylardan çok duyguların anlatımının ağırlıklı olmasıydı.

Yazar bu kitabında öğretmenine büyük bir hayranlık ve sevgiyle bağlanan bir gencin hikayesini anlatıyor. İlerlemiş yaşı dolayısıyla mesleğinde yorgunluk hisleri taşıyan görünümüyle okuyucu karşısına çıkan profesörün, öğrencisinin bu desteğiyle ruhsal durumunda meydana gelen değişiklikleri okuyoruz. Fakat Profesörün ve eşinin geçmişlerinden gelen bir sırlarının varlığı tüm bu ilişkileri hiç akla hayale getirilmeyecek boyuta taşıyarak dramatik bir şekle çevirecektir.

Yukarıda da yazdığım gibi kitapta olaylardan çok iç dünyası ve duyguların analizi ağırlık kazandığından, yazarın diğer kitaplarına göre biraz ağır ilerlemektedir. Ama bu duruma rağmen son ana kadar süren belirsizlik kitapta yeteri kadar sürükleyicilik sağlamaktadır.

Ruhsal betimlemeleri ile öne çıkan yazarın bu kitabını, özellikle bu tür betimlemeler ve iç dünyası analizlerine değer veren okuyucuların mutlaka okumasını tavsiye ederim.
Kitabı daha yeni okumaya karar verdim .Yaptığım incelemede zevkle okuyabileceğim bir kitap olduğunu düşünüyorum ve merak ediyorum . Ayrıca bu yazarın kitaplarını hep merak etmişimdir .
264 syf.
·11 günde·Beğendi·8/10
Uzun bir aradan sonra bir Stefan Zweig eseri daha.. Karmaşık Duygular..
Kitap 7 adet hikayeden oluşmaktadır ve kitaba ismini veren son hikayedir. Hikayelerde birçok farklı konu birden geçiyor. Aşk, yalnızlık, özlem, tutku, öfke, kıskançlık... Ve bütün bu duyguları kitabın da adı olduğu şekilde hepsini birbirine karışmış olarak görüyoruz. Bazen tam olarak hangi duygu olduğunu bile anlayamayıp birçok duyguyu birden hissettim.
Fazlaca betimlemelerin olduğu kısımlar yer alıyor kitapta ama hikayeler ve sonları oldukça güzel. Hikayeler hüzünlü karakterleri anlatıp, melankolik bir havada olduğu için biraz yavaş ilerlese de her birinde gerçek yaşamdan bir iz taşımaktadır.

Kitabı okuduğumda gerçekten ismini çok hak ettiğini düşündüm. Tam olarak karmaşık olan bir duygu yoğunluğu okudum. Benim beğendiğim bir kitap oldu.

Keyifli okumalar :)
264 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Evetttt, yine eski dostumla güzel bir yolculuğa çıktık. Kendisi her zaman sevdiğim bir dostum olmasına rağmen içimdeki hüzün her konuşmamızda daha çok artıyor.
Kendisiyle sayılı seyehatlarımız olacağını biliyorum ve her yolculuğa çıkmamızda ona veda edeceğim gün daha da yaklaşıyor.
Sayılı eseri olan bu güzel insanın bir gün tüm kitaplarını bitirecek olmamın hüznünü ve gururunu tuhaf bir şekilde bir arada yaşıyorum.
Neyse çok uzattım, incelememize geçelim :D
Karmaşık Duygular 7 hikayeden oluşan derleme bir kitaptır. (Buradan para kazanma hırsından dolayı her hikayeyi ayrı ayrı yayınlayan yayınevlerinin ellerinden öperim :D)
Her hikayesi ayrı bir güzel olmakla beraber 2-3 hikayesi gerçekten sarsıcı derecede güzeldi. Kitaba ismini veren Karmaşık Duygular adlı hikaye ise en uzun ve en güzel olanıydı bana göre. Gerçi sonunu baştan hissetmiştim ama :D
Neyse sonuca bağlamak gerekirse burada kısa bir film tavsiyesi ile beraber kitabın çok güzel olduğunu ve okurken zevk alacağınızı düşünerek incelememi sonlandırıyorum. Stefan Zweig okuma etkinliğine katılan herkese selamlarıma ileterek, bütün okurlara iyi okumalar dilerim :)
Film Tavsiyesi : http://www.imdb.com/title/tt2278388/
264 syf.
·4 günde·3/10
Öldürdü beni kitap. Betimlemeleri çok yorucu. Her birini hayal etme gibi bir alışkanlık kazanmışım benim için çok zor oldu kitabı bitirmek.

Betimleme sevenlere tavsiye edilir.
264 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10
Bir Zweig kitabı daha bitirmiş bulunmaktayım. En son okuduğum kitabından (Gömülü Şamdan) sonra Karmaşık Duygular'ı beğendim. Kitapta tüm öykülerde iyi veya kötü, mutlu eden ya da yıkıcı duyguları, duyguların karakterleri nasıl etkilediklerini, psikolojik yönden anlamlarını yine güçlü anlatımı ve harika betimlemeleriyle gözler önüne seriyor Zweig. Umut, pişmanlık, kıskançlık, tutku, aşk, sevgi öykülerin konularını oluşturan duyguların başında geliyor. Karakterlerin bu duygulardan kaçmaları, bastırdıkları duyguların altında ezilmeleri, kendi içlerinde, benliklerinde kaybolmaları ya da o an hissettikleri duygular sahip oldukları tek varlıklarıymış, yalnızca o duygular sayesinde var olabiliyor yaşama o duygular sayesinde tutunabiliyorlarmış gibi o duyguları uğruna her şeylerini göze almalarını okuyoruz. Ne olursa olsun bu duygularda hep bir karmaşıklık var. Yine psikolojik tahliller yapacak karakterler... iyi hikayeler...
120 syf.
·Beğendi·9/10
✓✓Toplumda ne çok bastırılmış duygu var! Kendi gibi olmayanı dışlamak, bana benzemeyeni yok etmek... #Stefan Zweig, seni boşuna severek okumuyorum. Karakter tahlillerine ise diyecek tek söz "harika".
#Karmaşık Duygular'da, toplum tarafından bastırılmış duyguların bireyin sadece iç dünyasına değil her açıdan etkilediğini, hayatına olduğu gibi değil hissettiği gibi değilde toplum içinde nasıl uygun görülüyorsa öyle devam etmek zorunda bırakılan bir karakterin hüzünlü hikayesini ele almış yazarımız. Kitabı okudukça nereye gidecek bu tahlillerin sonu acaba diye kendime sordum. Bu karmaşık duyguların sonu ne olacak? Sonuna geldiğinizde o sorgulamalarınıza çok güzel bir cevap buluyorsunuz. #Stefan Zweig, İnsana ait duyguları o kadar dürüst, açık ve cesurca bir üslupla ifade etmiş ki okurken iyi ki okudum, yepyeni bir bakış açısı kazandım diyorsunuz. Farklı olana aynı gibi bakmak adına okunmalı dediğim bir kitap oldu #Karmaşık Duygular. Elimdeki eser tek hikâyeden oluşuyor. Farklı hikayelerin birleşimi ile yayınlanan bir eser değil. Aslında böyle olması bu duygu karmaşasını anlamak, idarak etmek için çok iyi olmuş diyebilirim. Okuma listenize ekleyin lütfen.
264 syf.
·8 günde·Beğendi·9/10
Okullarda insan ruhunun derinlikleri diye bir ders olsa bu kitap okutulmadan kimse mezun olamazdı. Kitapta yer alan hikayelerin herbiri başka bir yerine dokundu kalbimin, içime işledi. İnsan ruhunu, düşleri, korkuları, hırslarıyla bunca anlamak, bu anlayışı böyle bir uslüpla yazmak... Stefan Zweig çok başka çok.
264 syf.
·Beğendi·8/10
İlk ve son öykü beni derinden etkiledi. Zweig’in bu derin psikolojik tahlilleri insanları ne kadar iyi gözlemlediğinin bir kanıtıdır. Kesinlikle okunması ve anlaşılması gereken bir yazar ve kitap olduğuna inanıyorum.
Acı çektiklerini asla söylemezler.
Kadınlar katlanmak için yaratılmışlardır.
Stefan Zweig
Sayfa 13 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları 10.Basım

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Karmaşık Duygular
Baskı tarihi:
Temmuz 2015
Sayfa sayısı:
264
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053324942
Çeviri:
İlknur İgan
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Türkiye İş Bankası Yayınları
Zweig insani duyguları büyük bir ustalıkla çözümleyebilmesini keskin gözlemciliğine ve psikolojik derinliğine borçludur. Benzersiz maceralar, büyük sırlar, marazi saplantılar, duygusal ikilemler ve gerilimler, bu sayede çağları aşarak, her devrin okuruna hitap edebilen anlatılara dönüşür. Bu derlemedeki novella ve öykülerinde de, duygudaşlığı elden bırakmadan insan doğasının en iyi ve en kötü yanlarını gözler önüne serer. Bunlar sevgiye, ölüme, yitirilen ve yeniden canlanan umuda, yeniden kazanılan inanca, gençliğe ve insanın kendini keşfine dair yapıtlardır.

Kitabı okuyanlar 2.804 okur

  • E
  • Hasibe Çetintaş
  • Nilüfer KAVAK
  • Kübra GÜL
  • Ceren
  • Cüneyt Başkaya
  • Ömer işler
  • Aylin Özdemir
  • Mel
  • Seda Aydın

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%10.4
14-17 Yaş
%9.6
18-24 Yaş
%27
25-34 Yaş
%27
35-44 Yaş
%16.5
45-54 Yaş
%8.7
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0.9

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%63
Erkek
%37

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%19.8 (159)
9
%14.2 (114)
8
%22.9 (184)
7
%11.3 (91)
6
%5.1 (41)
5
%3.2 (26)
4
%0.9 (7)
3
%0.2 (2)
2
%0.1 (1)
1
%0.5 (4)

Kitabın sıralamaları