Adı:
Karmaşık Duygular
Baskı tarihi:
Temmuz 2015
Sayfa sayısı:
264
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053324942
Çeviri:
İlknur İgan
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Türkiye İş Bankası Yayınları
Baskılar:
Karmaşık Duygular
Karışık Duygular
Verwirrung der Gefühle
Zweig insani duyguları büyük bir ustalıkla çözümleyebilmesini keskin gözlemciliğine ve psikolojik derinliğine borçludur. Benzersiz maceralar, büyük sırlar, marazi saplantılar, duygusal ikilemler ve gerilimler, bu sayede çağları aşarak, her devrin okuruna hitap edebilen anlatılara dönüşür. Bu derlemedeki novella ve öykülerinde de, duygudaşlığı elden bırakmadan insan doğasının en iyi ve en kötü yanlarını gözler önüne serer. Bunlar sevgiye, ölüme, yitirilen ve yeniden canlanan umuda, yeniden kazanılan inanca, gençliğe ve insanın kendini keşfine dair yapıtlardır.
Artık Zweig incelemesi yapmayı düşünmüyorum sürekli tekrara düşüyorum.Çünkü onun kendine has bir tarzı, üslubu var.Hikaye örgüsü ve tema aynı hep , evet farklı farklı konuları ele alıyor ama işleniş aynı, duygu yoğunluğu aynı...

7 adet hikayeden oluşan kitap ismini son hikayesinden alıyor.(İki tane çok kuvvetli öyküsü var.)
Yine hüzünlü ve melankolik karakterler karşımızda, bir Zweig klasiği..
Kendi savaş döneminde yaşadığı umutsuzluğu bütün hayatını ve kalemini sarmış, bunu karakterlerine bir şekilde dokunduruyor, hayatı gibi hüzünlü sonla bitiyor hikayeleri. Psikolojik analizleri olay örgüsü , betimleme okadar iyi ki adeta bağımlılık yaratıyor.Herkese keyifli okumalar.
Evetttt, yine eski dostumla güzel bir yolculuğa çıktık. Kendisi her zaman sevdiğim bir dostum olmasına rağmen içimdeki hüzün her konuşmamızda daha çok artıyor.
Kendisiyle sayılı seyehatlarımız olacağını biliyorum ve her yolculuğa çıkmamızda ona veda edeceğim gün daha da yaklaşıyor.
Sayılı eseri olan bu güzel insanın bir gün tüm kitaplarını bitirecek olmamın hüznünü ve gururunu tuhaf bir şekilde bir arada yaşıyorum.
Neyse çok uzattım, incelememize geçelim :D
Karmaşık Duygular 7 hikayeden oluşan derleme bir kitaptır. (Buradan para kazanma hırsından dolayı her hikayeyi ayrı ayrı yayınlayan yayınevlerinin ellerinden öperim :D)
Her hikayesi ayrı bir güzel olmakla beraber 2-3 hikayesi gerçekten sarsıcı derecede güzeldi. Kitaba ismini veren Karmaşık Duygular adlı hikaye ise en uzun ve en güzel olanıydı bana göre. Gerçi sonunu baştan hissetmiştim ama :D
Neyse sonuca bağlamak gerekirse burada kısa bir film tavsiyesi ile beraber kitabın çok güzel olduğunu ve okurken zevk alacağınızı düşünerek incelememi sonlandırıyorum. Stefan Zweig okuma etkinliğine katılan herkese selamlarıma ileterek, bütün okurlara iyi okumalar dilerim :)
Film Tavsiyesi : http://www.imdb.com/title/tt2278388/
İlk ve son öykü beni derinden etkiledi. Zweig’in bu derin psikolojik tahlilleri insanları ne kadar iyi gözlemlediğinin bir kanıtıdır. Kesinlikle okunması ve anlaşılması gereken bir yazar ve kitap olduğuna inanıyorum.
Okullarda insan ruhunun derinlikleri diye bir ders olsa bu kitap okutulmadan kimse mezun olamazdı. Kitapta yer alan hikayelerin herbiri başka bir yerine dokundu kalbimin, içime işledi. İnsan ruhunu, düşleri, korkuları, hırslarıyla bunca anlamak, bu anlayışı böyle bir uslüpla yazmak... Stefan Zweig çok başka çok.
"Gençlik hep haklıdır, onları dinleyin; çünkü onlar bilge kişilerdir."
sayfa 71
Karışık Duygular kitabı, tıpkı ismi gibi karışık duyguları ve tutkuları arasında sıkışmış genç bir adamın hikayesi, ben gerçekten , okuyanı şaşırtan bu hikayeyi çok beğenmiştim.
O genç adamın tutkulu bir şekilde bağlandığı üniversite hocası, o hocanın gizlediği sır...
Hocanın genç güzel eşi ve onun gizlenemez hüznü...

Zweig O kadar başarılı bir yazar ki,
kitaplarını okurken öykünün içine giriyorum,
onunla birlikte heyecanla,koştur koştur,
nefes nefese kitabı bitiriyorum.
Bitirdikten sonra ise, kitaptan çıkmak ve gerçek dünyaya dönmek epey bir zamanımı alıyor.

İşte bu kitaptaki hikaye de öyleydi. Kitap bitti ama ben hala hikayenin etkisi devam etti.
Kendini her hikayesi ile yenileyen fakat asla yinelemeyen en sevdiğim yazarın bir kitabını daha okumak ise paha biçilemez...
Stefan Zweig zaten benim için harika bir adam.Adam bir kere beyin yakıyor.Beyin yakmaları bana göre çok kaliteli bir kitap olduğunu gösteriyor.Karmaşık bir ruh yapısına sahipseniz bu kitabı okumanızı şiddetle tavsiye ederim.Ama melankolik biriyseniz çok seversiniz.
Stefan Zweig, insansı duyguları mükemmel bir şekilde yansıtan, kelimelerle oynayan, cümlelerle dans eden muhteşem bir sanat ortaya koymuş. Muhtemelen bu yeteneğini gözlemciliğine ve psikolojik derinliğine borçludur. Okuduktan sonra yazarla ilgili küçük incelemelerde bulundum, insan doğasını en iyi ve en kötü yanlarını bu denli iyi yansıtması, bu sayede her devrin okuruna hitap
edebilen anlatılara dönüştürmüştür.insan keşfine dair yapıtları muazzam. Tabi bunda çevirinin etkisi azımsanamayacak derecede büyük. Beni en çok cezbedense duyguları okuruna okadar iyi yansıtmış ki yazdığı her cümleyi içimde hissetmem oldu.
Karışık Duygular “Derinlerdeki mahzenlerde, köklerin yayıldığı mağaralarda ve yüreğin karanlık kuyularında tutkunun hakiki ve tehlikeli canavarları fosforlu pırıltılarını saçarak dolaşırken, gizlice çiftleşir ve en akıl almaz biçimlerde birbirlerini parçalarken yazarların yaşamın sadece ışığın vurduğu üst kıyısını, duyguların açıkça ve kurallara uygun olarak sergilendiği kesimlerini anlatması rahatlıktan mı, korkaklıktan mı yoksa bakış darlığından mı geliyor acaba?”
Hayatı ne kadar basite indirdiğimi, duyguları önemsediğimi anlıyorum ama sadece kendi duygularımı...
Stefan Zweig'in okuduğum ikinci kitabı ama devamı geleceğini düşünüyorum psikolojik olarak beni etkileyen, duygularımı harekete geçiren ve fazlasıyla düşündüren bir kitap. Kitapları zaten bu yüzden okumuyor muyuz, daha fazla düşünmek, empati kurabilmek ve kendi karakterimizi tanımlayabilmek için?
Stefan Zweig'in kitaplarını okudukça hepsini alenen istemeseniz bile yapıyorsunuz. Çok fazla düşünüyor, duygularınıza önem veriyorsunuz, empati kurabiliyor ve kendinizi Zweig sayesinde tanımlıyorsunuz.
Kısa kısa novellaların yer aldığı bu eserde aşkın en saplantılı, gizemli ve gerilimli hallerini okuyoruz. İkilemler yaşatan bu aşk tek taraflıysa yaşanacakların vahimliği kalplerde burukluk oluşturuyor.
Zweig benim için ne yazmışsa okurum dediğim bir yazar. Diğer kitaplarını okurken etkilendiğim kadar olmasada içinde duygularımızı dillendiremeyecek kadar donuklaştıran hikayeler mevcut. Sevginin insana yaptırdıkları sonucu yaşayan bir ölüye dönmek yada fiili anlamda ölmek.
Popüler kültürün en önde gelen yazarlarından biri olarak Zweig, eserleriyle, anlatımıyla, gerçek anlamda el üstünde tutulası bir yazar. En azından ben bu şekilde düşünüyorum.

Bu kitabı birkaç öykü içeriyor. Benim için arka planda görebildiğim kadarıyla, zıtlıkları konu almış hikayelerinde, bir varsın bir yok, gençlik ve yaşlılık, ahlak ve ahlakın yoksunluğu gibi konuları hikayeleştirerek sizleri yine büyük bir betim dünyasının içine sürükleyecektir. Tabi aynı zamanda düşündüreceğini de düşünüyorum. Özellikle Zıt İkizler hikayesinde..
Zweig mı yoksa freud mu?
acaba freud yaşasa ne kadar teşekkür eder görüşlerini sonutlaştırdığı için zweig a...
Uslübuyla harikalar oluşturan şahsiyet betimlemeyi sihirli kelimelerle öyle nazende öyle naif yapıyor ki....
duyguları resmediyor adeta...
Açıkçası bu eserden konu itibariyle pek beğendiğim söylenemez.
Tam da işte freud un kıyasıya eleştiri konusu olduğu görüşü hikayeleştirmiş zweig...
Bazı yerleri sıkıyor adeta ama her zaman ki gibi sakin bir şekilde bitirmiş.
Bir öğrenci ile profesör arasındaki hoca öğrenci ilişkisi...
Bazı konuların duyguların net olmayabilir demeye getirmiş peki ahlaki olarak uygunsuzluğu
işte burda freud un görüşleri arzı endam eder...
Zamanında gayri ahlaki olabilirdi lakin.
Günümüzde bunu gözümüze gözümüze soktular ki artık normalleşti durum...
Olumsuz, toplum ahlakını bozan hareketleri biz nasıl normalleştirebilir ve ve yaygınlaştı ara biliriz Tabii ki onun reklamını haberini yaparak bunu çoğaltabiliriz.
Kitap, bir öykü kitabı olup, 256 sahifedir. kitaba ismini veren "Karmaşık Duygular" , kitapta yer alan yedi öyküden en uzun olanıdır. Erica Ewald'ın aşkı, Bir yüreğin çöküşü ve Karmaşık duygular öyküleri müthiş bir Zweig örneği. Zweig, tam anlamıyla "kelimelerin kuyumcusu" gibi bir iş çıkarmış. Bir yüreğin çöküşü'deki ana karakter Salomonsohn, Sebahattin Ali-Kürk Mantolu Madonna'daki Raif efendi karakterinin neredeyse bire bir kopyası. Bu benzetmeyi , yazarın çalışmasını değersizleştirmek için değil aksine yüceltmek için yaptığımı belirtmeliyim. Hem Raif efendinin hem de Salomonsohn'nun çektiği eziyetler, fedakarlıkları, karşılaştıkları vefasızlıklar insanın yüreğini burkan türde duygular.

Öykü yazım türüne özel bir merakı olmayan okurlar genellikle roman türünü tercih ederler. oysa, "Öykü, romana giden yolun ışığıdır". Zweig öyküleri, sayfalar dolu bir çok romandan daha doyurucu sonuçlar sunabilmektedir. Kısacası, okumanızı mutlaka öneririm:)
“Tüm dünyevi hazları sözcüklerin ruhunda hissetme isteği.”
Stefan Zweig
Sayfa 186 - Türkiye İş Bankası
“...yeter ki unutsundu...bir daha düşünmek zorunda kalmasındı...”
Stefan Zweig
Sayfa 55 - Türkiye İş Bankası
Acı çektiklerini asla söylemezler.
Kadınlar katlanmak için yaratılmışlardır.
Stefan Zweig
Sayfa 13 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları 10.Basım
Acının yoluna girmeyen için mutluluk olmayacağını söyleyen derin hakikat.
Stefan Zweig
Sayfa 59 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları 10.Basım

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Karmaşık Duygular
Baskı tarihi:
Temmuz 2015
Sayfa sayısı:
264
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053324942
Çeviri:
İlknur İgan
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Türkiye İş Bankası Yayınları
Baskılar:
Karmaşık Duygular
Karışık Duygular
Verwirrung der Gefühle
Zweig insani duyguları büyük bir ustalıkla çözümleyebilmesini keskin gözlemciliğine ve psikolojik derinliğine borçludur. Benzersiz maceralar, büyük sırlar, marazi saplantılar, duygusal ikilemler ve gerilimler, bu sayede çağları aşarak, her devrin okuruna hitap edebilen anlatılara dönüşür. Bu derlemedeki novella ve öykülerinde de, duygudaşlığı elden bırakmadan insan doğasının en iyi ve en kötü yanlarını gözler önüne serer. Bunlar sevgiye, ölüme, yitirilen ve yeniden canlanan umuda, yeniden kazanılan inanca, gençliğe ve insanın kendini keşfine dair yapıtlardır.

Kitabı okuyanlar 583 okur

  • Feride*
  • Bahar Arslan
  • Gilraen AMANDIL
  • Ahmet ÇINAR
  • İlker Türker
  • necla geçmiş
  • Gülname
  • fy_neo
  • Yıldız Ordu
  • Nurdan Yılay

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%10.4
14-17 Yaş
%9.6
18-24 Yaş
%27
25-34 Yaş
%27
35-44 Yaş
%16.5
45-54 Yaş
%8.7
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0.9

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%63
Erkek
%37

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%24.8 (51)
9
%15 (31)
8
%23.8 (49)
7
%10.2 (21)
6
%5.8 (12)
5
%1.5 (3)
4
%1 (2)
3
%0
2
%0
1
%1 (2)

Kitabın sıralamaları