Karmaşık Duygular

8,3/10  (54 Oy) · 
143 okunma  · 
57 beğeni  · 
1.932 gösterim
Zweig insani duyguları büyük bir ustalıkla çözümleyebilmesini keskin gözlemciliğine ve psikolojik derinliğine borçludur. Benzersiz maceralar, büyük sırlar, marazi saplantılar, duygusal ikilemler ve gerilimler, bu sayede çağları aşarak, her devrin okuruna hitap edebilen anlatılara dönüşür. Bu derlemedeki novella ve öykülerinde de, duygudaşlığı elden bırakmadan insan doğasının en iyi ve en kötü yanlarını gözler önüne serer. Bunlar sevgiye, ölüme, yitirilen ve yeniden canlanan umuda, yeniden kazanılan inanca, gençliğe ve insanın kendini keşfine dair yapıtlardır.
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2015
 • Sayfa Sayısı:
  264
 • ISBN:
  9786053324942
 • Çeviri:
  İlknur İgan
 • Yayınevi:
  Türkiye İş Bankası Yayınları
 • Kitabın Türü:
Ebrucanım 
01 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 9/10 puan

Okullarda insan ruhunun derinlikleri diye bir ders olsa bu kitap okutulmadan kimse mezun olamazdı. Kitapta yer alan hikayelerin herbiri başka bir yerine dokundu kalbimin, içime işledi. İnsan ruhunu, düşleri, korkuları, hırslarıyla bunca anlamak, bu anlayışı böyle bir uslüpla yazmak... Stefan Zweig çok başka çok.

ahmet Karakuzulu 
17 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Kitap, bir öykü kitabı olup, 256 sahifedir. kitaba ismini veren "Karmaşık Duygular" , kitapta yer alan yedi öyküden en uzun olanıdır. Erica Ewald'ın aşkı, Bir yüreğin çöküşü ve Karmaşık duygular öyküleri müthiş bir Zweig örneği. Zweig, tam anlamıyla "kelimelerin kuyumcusu" gibi bir iş çıkarmış. Bir yüreğin çöküşü'deki ana karakter Salomonsohn, Sebahattin Ali-Kürk Mantolu Madonna'daki Raif efendi karakterinin neredeyse bire bir kopyası. Bu benzetmeyi , yazarın çalışmasını değersizleştirmek için değil aksine yüceltmek için yaptığımı belirtmeliyim. Hem Raif efendinin hem de Salomonsohn'nun çektiği eziyetler, fedakarlıkları, karşılaştıkları vefasızlıklar insanın yüreğini burkan türde duygular.

Öykü yazım türüne özel bir merakı olmayan okurlar genellikle roman türünü tercih ederler. oysa, "Öykü, romana giden yolun ışığıdır". Zweig öyküleri, sayfalar dolu bir çok romandan daha doyurucu sonuçlar sunabilmektedir. Kısacası, okumanızı mutlaka öneririm:)

İpek Seray 
02 Eki 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

Stefan Zweig'ın birkaç öyküsünün bir arada olduğu bir kitap. Benim en çok etkilendiğim öykü "Erika Ewald'ın aşkı" idi.
Yazar yine üslubunu ve kalemini mükemmel bir şekilde kullanıyor bu öykülerde. Her ne kadar son öyküye adını verse de kitap tam anlamıyla adını karşılıyor. Karmaşık duygulardan oluşuyor hepsi. Seçtiği ve oluşturduğu karakterler asla sıradan değil hatta gayet çetrefilli. :) Stefan Zweig'ın birçok eserini okuduğum için şaşırmadım, yine beğeneceğimi biliyordum. Ancak ilk kez okuyanlar için daha büyük bir etki bırakacaktır. Tavsiyem cümlelerin altını çizerek okumanız zira epey var. Tavsiye edilir kesinlikle.

Özlem Ekici 
07 Mar 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Kitabın içinde kısa öyküler yer alıyor. Öykülerin konusunu genellikle aşk, ayrılık, özlem, umutsuzluk, tutku gibi temalar oluşturuyor. Fakat aslında okurken bu duyguları ayrı ayrı değil de birbirinden ayırt edilemez bir biçimde, “karmaşık” olarak hissediyorsunuz. Bazen hissettiğiniz duygunun ne olduğunu kendinize sorduğunuzda bir cevap bulamıyor, yalnızca hikayenin sonunu gördüğünüzde o tuhaf duygunun esiri olmaktan kurtulabiliyorsunuz.

Her ne kadar çoğu melankolik, hüzünlü ya da ağır ilerlese de insana belirli oranda umut veriyor, gerçek hayatta da karşılaştığımız bazı durumlara ayna tutarak şaşırtıyor diyebilirim.
Karmaşık Duygular, kitaptaki en uzun öykünün adı. Bir akademisyen ve öğrencisinin tuhaf ve karmaşık serüvenini anlatıyor. Aşk sonunda bedensel birleşmeyi arzular mı ya da bedensel birleşme olmadan aşk ne denli yücelebilir sorularına cevap arıyor. Bölüm bölüm hikayeler oluşundan beni açmasa da okunmaya değer...

filiz güngör 
05 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 5 günde · 9/10 puan

Zweig,,
Kendisini o kadar seviyorum ki,,
Kitabın adı olan 'Karmaşık Duygular' isimli son hikayede yine kendi kalemini kılıca çevirmeyi başarmış. 'İnsan' olgusunu büyük ustalıkla anlayıp bunu edebi olarak muazzam bir şekilde ifade ediyor. Çoğu zaman bazı duyguları ifade ederken kullandığı o zarif uslup, bazı yerlerde kırbaç etkisi yaratabiliyor.
Ben Zweig tutkunu biri olduğum için, tutkunu olanlara bir şey söylememe gerek yok sanırım. Fakat ilgi alanı insan ve duyguları olan, kendini çoğu zaman hissettiklerini ifade edemez durumda hisseden kişilere önerebilirim. Utancı, kibiri, acıyı, aşkı, ölümü, ölüm korkusunu ve daha birçok duyguyu tatmin edici şekilde kaleme aldığını düşünüyorum.
İyi okumalar :)

Y. Yalçın 
 06 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Yazarın birkaç eserinden daha iyi buldum. İçerisinde yer alan hikâyeler oldukça içten ve kendine has üslubuya yer alan bu hikâyeler melankolik bir şekilde işlenmiş. Özellikle 'Bir Yüreğin Çöküşü' oldukça etkileyiciydi. Adım adım ilerleyen kayboluş okuyucu da karamsar bir havaya sokuyor. Kısacası eserde yer alan kısa hikâyelerin birçoğunu bir arada bulmak ve okumak gerçek bir hazineden farksız.

Ömer Çağlayan 
28 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 7 günde · Puan vermedi

İçinde 7 öykü bulunan kitap sayfalar ilerledikçe soru işaretleri ve merak duygusunu uyandırıp karmaşık hisler hissetmenizi sağlayacak bir kitap.

Bazı öyküler bittiğinde kafamda soru işaretleri kalmasına sebep oldu neden bu şekilde bitirdi dedim istemsizce bir solukta okunuyor.

Anıl Haznedar 
07 Nis 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Yine bir Stefan Zweig klasiği ile karşı karşıya ve baş başa kaldım. Bu kitabı okurken gerçekten kimsenin beni rahatsız etmesini istemedim. Rahatsız edenleri kati bir ciddiyetle sessiz bir şekilde tersledim. Bu kitap adından anlaşılacağı üzere okurunu karmaşık duygular içerisine sürüklüyor. Zweig ne amaçladı bilmiyorum ama neyi amaçlamışsa okurlar bu kitapta onu buluyor. Bence bu tarz kitaplar hızlı bir şekilde bir an evvel bitirip bu kitabı da bitirmiş olmanın vereceği hazza ulaşma amacıyla okunmamalı. Sakin, sessiz ve dış dünyadan soyutlanmış bir şekilde okumalısınız. Aynı zamanda çevrenizin ve bugüne kadar sosyal adaletin size emretmiş olduğu her türlü kültür emperyalizminden de izole etmelisiniz kendinizi. Çünkü Zweig kitaplarına genel olarak baktığımızda toplumsal tarafsızlığın kıyısında ilerleyen ve derin bir psikolojik birikimin insan ruhu üzerine yansımaları içerikli kitaplar görüyoruz. İşte bu nedenledir ki katı bir düşünce yapısına mevcutluysanız bu kitabın size katacağı pek bir şey yok diyebilirim…

Simay 
29 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · 9/10 puan

Karmaşık Duygular benim edebiyat zevkiyle, hazzıyla dolu dolu okuduğum bir kitap oldu. İçerisinde birden fazla öykü yer alıyor. Yazar okuyucuyu zorlamadan büyüleyici bir anlatımla kelimelere aşık ediyor. Kitaba da adını veren en uzun ve sonuncu öykü Karmaşık Duygular. Stefan Zweig'ın çok ince basılan kitapları sizi tatmin etmiyorsa bu kitabı mutlaka okuyun.

Mirkelam Asel 
17 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 9/10 puan

Okuduğunuzda pek çok yeri not edersiniz. Bazı yerleri iki ve ya daha fazla okuyup ezberlersiniz. Kimi yerlerde kitabı kapatıp anın şokunu atlatmaya calışırken, kimi yerlerde ise kitabın arkasını çevirip ve oradaki yazarın resmine imrenerek bakarsınız. İşte öyle bir adamın kaleminden böyle bir eserdir 'Karmaşık Duygular'.

2 /

Kitaptan 142 Alıntı

Ahmet 
11 Eki 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

" Yarım kalmış bir yanıt insanı sabırsızlandırır. "

Karmaşık Duygular, Stefan Zweig (Sayfa 103)Karmaşık Duygular, Stefan Zweig (Sayfa 103)
Ahmet 
11 Eki 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

" İyi olma isteği insanın yüreğinde köklenmişse, her türlü kışkırtmayla baş edebilir. "

Karmaşık Duygular, Stefan Zweig (Sayfa 117)Karmaşık Duygular, Stefan Zweig (Sayfa 117)
Ahmet 
12 Eki 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

" Her olgu, her insan daima yanıp tutuştuğu anda tanınır. "

Karmaşık Duygular, Stefan Zweig (Sayfa 181)Karmaşık Duygular, Stefan Zweig (Sayfa 181)
Ahmet 
11 Eki 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

" Büyük ve kutsal huzura, yoğun ve ıslah edici bir acıdan geçmeden varılamaz. "

Karmaşık Duygular, Stefan Zweig (Sayfa 59)Karmaşık Duygular, Stefan Zweig (Sayfa 59)
Ahmet 
11 Eki 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

" Aşkın en güzel, en dingin anları, insanı kendinden geçiren solgun düşlerdedir. "

Karmaşık Duygular, Stefan Zweig (Sayfa 93)Karmaşık Duygular, Stefan Zweig (Sayfa 93)
Ahmet 
12 Eki 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

" Silah, bedensel olarak güçsüz birinin kendine daha çok güvenmesini sağlar. "

Karmaşık Duygular, Stefan Zweig (Sayfa 143)Karmaşık Duygular, Stefan Zweig (Sayfa 143)
Ahmet 
11 Eki 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

" Kadınlar mucizelere inanan ve ince, narin, beyaz çiçeklere benzeyen düşleri, gerçeğin ilk üflemesiyle savrulup giden genç kızların halinden ne kadar anlarlar ki? "

Karmaşık Duygular, Stefan Zweig (Sayfa 66)Karmaşık Duygular, Stefan Zweig (Sayfa 66)
Ahmet 
 13 Eki 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

" Hiçbir şey ruhumuzu, yakıcı bir isteğin birdenbire yerine gelmesi kadar altüst edemez. "

Karmaşık Duygular, Stefan Zweig (Sayfa 221)Karmaşık Duygular, Stefan Zweig (Sayfa 221)
Ahmet 
11 Eki 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

" Bazen birbirlerine baktıklarında suskunluklarının ne kadar zengin olduğunu hissettiler.. "

Karmaşık Duygular, Stefan Zweig (Sayfa 26)Karmaşık Duygular, Stefan Zweig (Sayfa 26)