Karşılaştırmalı Mitoloji: Tolkien Ne Yaptı?

9,7/10  (6 Oy) · 
5 okunma  · 
5 beğeni  · 
63 gösterim
Karşılaştırmalı Mitolji, Bahadırhan Dinçaslan’ın, şiir (Albatros) ve çeviri (İzmir Çıkmazı) dışında ilk kitabı, ilk fikir kitabı. Karşılaştırmalı Mitoloji demesinin sebebi, Kuzey Avrupa ve Germenik mitolojileri, fakat özellikle Tolkien’i bir taraftan hayranlıkla anlatırken diğer taraftan da her fırsatta onu Dede Korkut ile, Kafkas mitolojileri ile karşılaştırması. Bizimle onlar arasında gidip geliyor ve her bölümü bizden bir alıntı ile bitiriyor. Tolkien, Nordik ve Germanik destanlar Dedem Korkut, Yusuf Has Hacip ve Bilge Kaan’la fena da uyuşmuyor.
Bahadırhan çoğunlukla kendi için yazmış. Zaten bir yerde, kitap için “bunlar kendime notlar” diyor. Bu bir yakınlık ve samimiyet veriyor ama bazen de anlamada zorluk çıkarıyor. Hani mana şairin karnındadır denir ya… Fakat sonunda öyle bir yükseklikte bakıyorsunuz ki mitolojiye, daha doğrusu mitolojilere, Türk Dünyası ile Orta Dünya’nın bayağı bir müştereği bulunduğunu görüyorsunuz.
Prof. Dr. İskender Öksüz
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2017
 • Sayfa Sayısı:
  175
 • ISBN:
  9786059707244
 • Yayınevi:
  Aygan Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Gökşen Ulukuş 
06 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Değerli yazar Bahadırhan Dinçaslan'ın ikinci kitabı. Dinçaslan kitabında son derece mühim noktalara temas etmiştir. Şiir kitaplarından sonra yazdığı bu kitabıyla zihinleri berraklaştırmıştır.