Kartal Pençesinde Kartal İhsan'ın Maceraları

7,3/10  (3 Oy) · 
19 okunma  · 
3 beğeni  · 
679 gösterim
Peyami Safa'nın, annesi Server Bedia Hanım'ın adından esinlenerek Server Bedi müstearıyla kaleme aldığı hikayelerden biri Kartal Pençesinde... 1925 tarihli on kitaplık Kartal İhsan serisinin bir parçası olan bu hikayede, zeki, cesur ve adalet tutkunu polis komiseri Kartal İhsan'ın azılı bir suç çetesiyle yaşadığı maceraya tanık oluyoruz.Yazarın, yalnızca para kazanmak için yazdığı ve dönemin kimi gazetelerinde tefrika edildiğinde okuyucu tarafından hevesle takip edilen bu hikayeleri, aynı zamanda Türk edebiyatındaki varlığı oldukça küçük bir yer kaplayan polisiye hikaye türünde de önemli birer kilometre taşı sayılır.
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2008
 • Sayfa Sayısı:
  104
 • ISBN:
  9789944148443
 • Yayınevi:
  Alk Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Burcu 
11 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Çocukluğumun ilk polisiye kitabi nasıl unuturum seni. Evimizin bahçesinde ayakta okuyup bitirmistim ardından beni bu kitap gibi alıp götürecek bir başka kitap daha arayisina girmiştim.

Mehmet Y. 
08 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Cingöz Recai'nin polis versiyonu aslında Kartal İhsan... İnsan, ister istemez Cingöz'ün peşinde Mehmet Rıza değil de Kartal İhsan koşsun o vakit demekten alamıyor kendini... Kendi kulvarında başarılı bir eser, birkaç küçük hikayeden müteşekkil bir kitap.