Kasadaki Dosyalar

8,5/10  (2 Oy) · 
7 okunma  · 
1 beğeni  · 
385 gösterim
İsmet İnönü'nün Atatürk'e sunduğu gizli Kürt raporu
Apo pazarlığının belgelerle bilinmeyen öyküsü
Abdullah Öcalan'dan müthiş itiraflar"Devletin'in Derinliklerinde" kitabıyla "en çok satanlar" listesindeki yerini uzun süre koruyan Saygı Öztürk'ten yeni bir kitap: Kasadaki Dosyalar...

"Devletin Derinliklerinde" kitabında "Susurluk Olayı"nın perde arkasını "çok gizli" belgelerle ortaya koyan Saygı Öztürk: gazteciliğe 1978'de Hürriyet'te başladı. 1994'te Sabah'a geçti. Halen Star gazetesinde köşe yazarlığı yapıyor. Öztürk'ün, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ve Çağdaş Gazeteciler Derneği tarafından verilmiş çok sayıda "yılı gazetecisi" ödülü bulunuyor. Öğretmen Saadet Öztürk ile evli, Emre ve Esim'in babası.
Bu kitaptaki bilgiler, devlet kasalarında duran önemli gizli rapor ve belgelere dayanıyor. Saygı Öztürk bu dosya ve belgelere ulaşabilmek için yıllar süren çabalar harcadı. Yazar, akıcı üslubuyla raporların "asık suratlı anlattıklarının" ötesine geçerek olayları aktarıyor.

Mumcu, bu raporu bulduktan 2 gün sonra öldürüldü...
Ünlü yazar, Uğur Mumcu, Başbakan İsmet İnönü'nün 1935 Cumhuriyeti'nin Kürt politikasını çizdiği ve Atatürk'e sunduğu gizli raporun peşindeydi. Mumcu, İnönü'nün bu raporunu ölümünden 2 gün önce elde etti, ancak yazamadan öldürüldü. Bu müthiş öyküyü Mumcu'nun yakın arkadaşı ünlü yazar Emin Çölaşan, kitabın önsözünde ilk kez açıklıyor.
(Arka Kapak'tan)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2003
 • Sayfa Sayısı:
  216
 • ISBN:
  9799758572396
 • Yayınevi:
  Ümit Yayıncılık
 • Kitabın Türü: