7,0/10  (2 Oy) · 
13 okunma  · 
4 beğeni  · 
743 gösterim
Eğer ölülerin mezarda düşündüğü bir şey varsa, toprağın altından komşu mezara ulaşmak, ölen kadının kefenini kaldırıp onun uykusuna karışmaktır.

Gustave Flaubert: Realizmin doruklarında, romantizmin eteklerindeydi. Elimizdeki kitaba bakılırsa, öğle yemeğinde peynir yemiş bir ağzı öpmediği; kafesteki kanaryalara, köle halklardan daha çok acıdığı; medeni kanuna dayanarak, sabah kendisine verilen bir bakirenin yatağına zorla girmek istemediği anlaşılmakta. "L'Idiot de la famille"?
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2014
 • Sayfa Sayısı:
  104
 • ISBN:
  9786053753490
 • Orijinal Adı:
  Novembre
 • Çeviri:
  Elif Gökteke
 • Yayınevi:
  İthaki Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 11 Alıntı

... insanoğlunun yüreği hiç kimsenin içine sızamadığı koskoca bir ıssızlık değil mi?

Kasım, Gustave Flaubert (Sayfa 3 - İthaki Yayınları)Kasım, Gustave Flaubert (Sayfa 3 - İthaki Yayınları)

Peki nedir bu tedirgin acı, deha gibi gurur duyulan, aşk gibi gizlenen? Kimseye anlatmazsınız, kendinize saklarsınız, gözyaşlarıyla dolu öpücüklerle göğsünüze bastırırsınız. Neden yakınmalı ama? Her şeyin yüzünün güldüğü yaşta sizi kim bu denli karamsar yapıyor? Candan dostlarınız, gurur kaynağı olduğunuz bir aileniz, cilalı çizmeleriniz, yün astarlı bir paltonuz, vb. yok mu? Şiirsel rapsodiler, kötü kitapların anıları, abartmalı güzel sözler, bütün o adsız büyük acılar; ama mutluluk da sıkıntılı bir günde uydurulmuş bir eğretileme olmasın sakın?

Kasım, Gustave Flaubert (Sayfa 16 - İthaki Yayınları)Kasım, Gustave Flaubert (Sayfa 16 - İthaki Yayınları)

Ağaçlar artık yapraksız kaldığında, gök solmuş çimenleri yaldızlayan o kızıl rengi alacakaranlıkta hâlâ koruduğunda, daha dün içimizde yanan her şeyin sönüp gidişini seyretmek güzel.

Kasım, Gustave Flaubert (Sayfa 1 - İthaki Yayınları)Kasım, Gustave Flaubert (Sayfa 1 - İthaki Yayınları)

Gönül bedenden önce giriyor erinlik çağına; oysa zevk almaktan çok sevmeye gereksinim duyuyordum, hazdan çok aşkı istiyordu canım. Şimdi o ilk yeniyetmelik zamanımdaki aşkın düşüncesi bile yok artık içimde, duyular hiçbir şey değildi, sonsuzluk dolduruyordu bir başına her şeyi; çocuklukla gençlik arasında yer alan o aşk, çocukluktan gençliğe geçiştir, öyle de çabuk geçer ki unutulur gider. Gustave Flaubert - Kasım

Kasım, Gustave FlaubertKasım, Gustave Flaubert

Çalışmak; bir düşünce, zavallı, beş para etmez bir hırs uğruna her şeyi feda etmek; bir mevki, bir ad edinmek? Ya sonra? Neye yarar?

Kasım, Gustave Flaubert (Sayfa 22)Kasım, Gustave Flaubert (Sayfa 22)
Fulya Pirim 
22 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Doğada her şey yolunda; ağaçlar boy atıyor, ırmaklar akıyor, kuşlar ötüyor, yıldızlar parlıyor; ama huzursuz insanoğlu kımıldanıyor, rahat durmuyor, ormanları kesiyor, toprağı altüst ediyor, denize atılıyor, yolculuk yapıyor, koşuyor, hayvanları öldürüyor, kendini öldürüyor, ağlıyor, kükrüyor ve cehennemi düşünüyor, sanki Tanrı ona, katlandığından daha fazla kötülük tasarlayacak bir zihin vermiş gibi!..."

Kasım, Gustave Flaubert (İthaki)Kasım, Gustave Flaubert (İthaki)

İnsanlık denen şey buydu, kötülerden, korkaklardan, ahmaklardan ve çirkinlerden oluşan hareketli bir yüzey. Bense, tıpkı okyanustaki kopmuş bir yosun gibi, kalabalığın içinde, peş peşe gelen, etrafımı saran ve gürüldeyen sayısız dalganın ortasında yitip gitmiştim.

Kasım, Gustave Flaubert (Sayfa 22)Kasım, Gustave Flaubert (Sayfa 22)

Herkes gibi davranmak daha iyi olurdu, yaşamı ne çok ciddiye almak, ne de fazla gülünç bulmak, bir meslek seçip onunla uğraşmak, ortak pastadan payına düşeni alıp lezzetliymiş diyerek yemek daha iyidir tek başıma yürüdüğüm hazin yoldan gitmektense...

Kasım, Gustave Flaubert (Sayfa 23)Kasım, Gustave Flaubert (Sayfa 23)

Yitik yaşamımın tadına vardım uzun uzun; gençliğimin geçip gittiğini söyledim kendi kendime sevinçle; öyle ya, yüreğinize soğuğun gelip çöktüğünü hissetmek bir sevinçtir, ve hâlâ tüten bir ocakmışçasına elinizle yoklayıp, artık yanmıyor diyebilmek.

Kasım, Gustave Flaubert (Sayfa 2)Kasım, Gustave Flaubert (Sayfa 2)
2 /