1000Kitap Logosu
Resim
7.2
10 üzerinden
140 Puan · 22 İnceleme
64 syf.
·
1 günde
·
8/10 puan
Krizantemler John Steinbeck'in kısa bir öyküsüdür. Bu öyküde de yer Salinas vadisidir. Krizantem yetiştiren Elisa ile kap kacak tamiri yapan bir yabancının karşılaşması ile yaşanan kısa bir zaman dilimini anlatmış. Öykünün usta bir yazarın elinde çıktığı belli oluyor. Öykü kadar belki ondan daha çok kitabın tasarımı hoşuma gitti. Carmen Bueno'nun illüstrasyonları öyküye bir derinlik katmış sanki öyküyü tamamlamış. Kitabın bu baskısı hem okumak hemde görsel bir şölen olan illüstrasyonlara bakıp hayal dünyasına dalmak için harika bir eser. Bunun için yayınevini kutluyorum.
Krizantemler
7.2/10 · 480 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
64 syf.
·
15 günde
·
Beğendi
·
Puan vermedi
Selam, Krizantemler biz de Kasımpatı çiçeği olarak bilinir. Bu kadar güzel olmasına rağmen hep ölüm çiçeği olarak anılmış. Bizde ki adı da çok manidar, zira kasım ayında birden ortaya cikiverdiği için böyle tatlı bir isim vermişiz ona. Bizim ülkemizde genelde çelenk çiçeği olarak karşımıza çıkıyor ama aslında kutlamalara gönderilmezmiş çünkü ölümden başka simgesi yokmuş bu çiçeğin. "Bir inanışa göre de yas tutan kişiye ‘iyimserliğini kaybetme’ demek için ve onu bir nebze de olsa tebessüm ettirebilmek için verilirmiş Kasımpatı." Birçok da aşk destanında, mitolojik hikayelere konu olmuş hep hüzünü barındırır bir şekilde. John Steinbeck de bir adaletsizlik içinde bulduruyor bize Kasımpatı'yı. Tam da şöyle kitabın teması "Bazıları zevk için yemek yer, bazıları ayakta kalmak için." Köylü bir kadının ve tencere,çaydanlık gibi eşyaların tamiratını yaparak geçimini sağlayan bir adamın arasinda geçen diyalogu okuyoruz. Steinbeck genelde eserlerinde toplumsal sınıf eşitsizliğin değinir ve bunu yaparken de çok nüktedan yapar zira okurken başka anlamlar, düşününce ise başka anlamlar yüklenir istemsizce eserlerine. İnsanın yaşam içinde tıpkı yöre yöre değişen bir değeri olduğunu anlamamız için. Yazar bize bir çiçekle o kadar çok şey anlatmış ki, farklılığın içinde ki güzelliğin bizde olduğunu, herkesin kendine göre haklı olduğunu görmemek elde değil. Ben bu hikayede iki karaktere de dıştan bakıyor gibi hissettim okurken ve en sonunda ağlayan karakterin acisina değil, ağlamayan karakterinin acısına üzüldüm. Çok kısa ve sıcacık olan bu eseri mutlaka okumalısınız, zira çiçekler açması gereken kalplerimizin ihtiyacı var. Belki yazarı tanımak için doğru bir başlangıç olmayabilir ama. Baska kitaplarda görüşmek dilegiyle .
Krizantemler
7.2/10 · 480 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
64 syf.
·
Beğendi
·
8/10 puan
Diğer kitaplarına göre dha kıs mesajı daha az.. bi çırpıda okursunuz.. ama azıcık ilgi gören kadının hevesle verdiği hediyesini yolda atılmış bulması insanın insana yapabileceğini çok güzel özetlemiş.. kısa ama tatlı bi hikaye..
Krizantemler
7.2/10 · 480 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
64 syf.
·
9/10 puan
Kırsalda yaşayan bir aile düşünün. Kadının hor görüldüğü bir dünya yada. Küçük bahçelerinde kadın özenle krizantentemler yetiştirir. Birgün yaşadıkları yere bir yabancı gelir. Eski tencere ve bıçakları bileyen adam kadına onun ihtiyacı olup olmadığını sorar. Kadın kendisinin yapabildiğini söylese de adam kadınların ellerinden böyle şeyler gelmeyeceğini düşünür. 1930'lu yıllarda geçen öykü kadınlara biçilen rolleri kabul etmeyip onların üstün olduğunu anlatıyor. Bu yüzden bu kısa öykü beni çok etkiledi. İçerisinde bol bol çizim bulunan kitap akıcı bir şekilde yazılmış. #bloghemsire #hayriyeesahn #okudumbitti #kitapönerileri #bookstagram #kitaptanıtım #kıtaptavsiyesi #kitaplar #kitapiçin #kitapkurdu #kitapsevgisi #kitapokuma
Krizantemler
7.2/10 · 480 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
22 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.