Katalonya'ya Selam

8,2/10  (31 Oy) · 
56 okunma  · 
22 beğeni  · 
1.729 gösterim
George Orwell'in 1938 yılında yayımlanan kitabı Katalonya'ya Selam, Orwell'in bir milis olarak katıldığı İspanya İç Savaşı'ndaki deneyimlerini konu alır. Orwell'in birinci elden tanıklığına dayanan bu kitap, faşizme karşı yürütülen savaşa ışık tutmanın yanı sıra İspanya'da başlayan toplumsal devrimi, cumhuriyetçiler cephesinde anarşistler ile komünistler arasındaki çatışmaları önyargılardan uzak bir yaklaşımla yansıtmaktadır. Ne var ki yayımlandığı dönemde açık ve çarpıcı içeriği sebebiyle uzunca bir dönem gözlerden uzak tutulmuş, gereken ilgiyi görmemiştir. Yazarın en ünlü kitaplarından 1984 ve Hayvan Çiftliği'nin olgusal arka planını merak edenler için Katalonya'ya Selam muhakkak okunması gereken bir kitaptır.
 • Baskı Tarihi:
  2011
 • Sayfa Sayısı:
  262
 • ISBN:
  9789756165447
 • Çeviri:
  Jülide Ergüder
 • Yayınevi:
  Bgst Yayınları
 • Kitabın Türü:
Kübra 
 30 Mar 22:30 · Kitabı okudu · 14 günde · 8/10 puan

Katalonya'ya Selam, George Orwell'ın bir gazeteci olarak gittiği İspanya'da, İspanyol İç Savaşı'nda Franco karşısında milis güçlerinde yer alması sonucu deneyimlerini içeriyor. Kitap George Orwell'ın İspanya'ya gidişiyle başlayıp İngiltere'ye dönüşüne kadar kapsamlı bir süreci anlatırken yalnızca Orwell'ın cephe anlatısı olarak kalmayıp savaşı pek çok boyutuyla ele almasıyla da derinleşiyor. Orwell'ın ve aslında genel olarak milis güçlerin cephede yaşadıklarının yanında devrimin fikri yönünü, savaşın diplomasi boyutunun cepheye ne denli etki ettiğini ve devlet politikalarının silahlı ya da sivil, insanlara neler yapabileceğini göstermeyi ihmal etmiyor. Kitabın özellikle bu boyutu, üzerinde düşünülecek hususlarken yalnızca İspanya İç Savaşı'nı değil pek çok olayı görüyorsunuz aslında geri planda. Umuduna sarılıp bir şeyler yapmak, fark yaratmak için hayallerinin peşinden koşan insanların üzerindeki etkenlerle neler yaşadığı, umutlarının nasıl söndüğü, heba edildiği aslında acı gerçekleri okurun yüzüne vurmakla birlikte Orwell'ın anlatımında en sevdiğim özellik oldu bu kitabında da. Yazarların kitapları otobiyografik özellikler taşısın yahut taşımasın eseri kaleme alanı bazı yönlerden tanıdığımızı hissettirir. Bu kitap da Orwell'a dair hem tanıdıklık hissimi pekiştirdi hem de beni şaşırttı. Ama yazarın eserlerinin altyapısını görmek isteyenler için önemli bir kaynak. Orwell'ın sevdiğim bir diğer özelliği de eserlerine serpiştirdiği inceliklerdir. Bu kitabında da diyor ki, bu tarz anlatıların doğrucu olamayacağına inanıyorum ve okur kaçınılmaz tek boyutlu bakış açıma, maddi hatalara, taraf tutmalara karşı dikkat etmeli.

Emirhan 
 20 Tem 01:31 · Kitabı okudu · 9 günde

George Orwell hakkında en çok tartıştığım yazarların başında gelir herhalde. 1984 ve Hayvan Çiftliği romanlarının çok popüler olması, herkesin yazarı övmesi, can sıkan "o sosyalizm değil, Stalinizm karşıtı" lafı ve pek az kişinin Orwell'in istihbarat birimlerine 1949 yılında verdiği Stalinist-Troçkist ayrımı yapmadığı gibi komünist olmayıp sempatizan olanları bile dahil ettiği listesinden haberdar olması buna neden olan etmenlerden bazıları.

Orwell, bir muhbirdi (En azından 1949'da, İspanya İç Savaş'ına da bir ajan olarak gittiğine dair internette elle tutulur bir şey bulsaydım kitabı asla satın almazdım). Bunu kitabı okumak aklımda yokken de biliyordum. İspanya İç Savaşı'na olan yoğun ilgi ve merakım, beni "Bakalım ne yazmış bu" diye küçümser bir tavırla bu kitabı almaya itti.

İspanya İç Savaşı benim için -kısa süreli de olsa- anarşistlerin başrolde olduğu bir dönem, o zamana kadar (Orwell'in de dediği gibi) faşizm seçimlerle ya da darbelerle zorlanmadan iktidara gelirken bu sefer Franco buna kalkıştığında işçilerin yüzüne tokadı vurup başlangıcını yaptığı bir olaydır.

Kitaba gelirsek; Orwell insanı ikna edici bir üslup kullanmış. Ölmeyi (gönüllü olarak) göze alıp gittiği bir savaşı kahramanlık destanı olmaktan çok uzak, mizahi; cepheden ayrılıp izne çıktığı zaman gözlemlediği iç savaş içinde iç savaşı, basının bunu nasıl çarptığını, 1984 romanında okuduğumuz Parti uygulamalarının Orwell için ilham kaynağını olduğunu düşündüğüm olayları tarafsız ve eleştirel bir tavırla ele almayı başarmış.

İster istemez Orwell'in kimseye eyvallahı olmayan bu tavrına hayran kaldım ve keşke kitabın arkasında yazılı, Noam Chomsky'nin sözüne katılabilseydim diye düşündüm: "... Orwell dürüst bir adamdı. Kendisini, ideolojik denetim sistemlerinden kurtarmaya çalışmış ve bunda başarılı olmuştur; işte tam da bu sebeple gayet sıradışı ve takdire şayan bir insandır."
Keşke bu söz doğru olsaydı, ve keşke yazarlar aslında oldukları gibi değil de yazdıklarını okuyunca bizim hayallerimizde canlandıkları gibi olsalardı.

Selim KOÇ 
03 May 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

ispanya iç savaşını anlatan muhteşem bir eser bu kitabı okumayı düşünen arkadaşların kitaptan önce "Ülke ve Özgürlük" adlı filmi izlemelerini tavsiye ederim.

Zekican Bilir 
24 Oca 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

George Orwell'ın yazdığı kitapların altında yatan fikirlerinin nasıl ve hangi neden ile ,nerede oluştuğunu anlamak için mutlaka okunması gereken,ispanya iç savaşında başından geçenleri anlattığı bir eser.

MEHMET YILDIRIM 
08 Tem 19:13 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Orwell 1937 yılları Ispanya iç savaşı nı yaşayarak ilk ağızdan anlatması esere ayrı bir güzellik katmış.Bence okunması gereken kitaplardan olmalı. Sonuçta 1938 lerden buyana değişen fazla bir şey yok.Sermaye sahipleri ve besledikleri iktidarlar her zaman çalışan kesime ve mağdur halka hep eziyet ettiler.Bu mağdur kesim ne zaman uyanacak, yazarından dediği gibi ?.

Sercan Şentuna 
04 Tem 10:37 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Orwell'ın 1938 yılında yayımladığı Katalonya'ya Selam yazarın milis olarak katıldığı İspanya İç Savaşı anılarını anlatmaktadır. Franco rejimine karşı savaşmakta olan Orwell cephede ciddi bir şekilde yaralanmış ve görevini cephe gerisinden devam ettirmek zorunda kalmıştır.

İspanya İç Savaşı, ülkemizde tarih derslerinde okutulmadığı için savaş ve yaşananlar hakkında çoğumuzun bilgisi yok. Tarihsel olayları okumayı ve incelemeyi seviyorsanız Orwell'ın mükemmel kalemi ile kendi deneyimlerini anlattığı Katalonya'ya Selam kitaplığınızda olmalı.

"Bana göre harp, gümbürdeyen top gülleleri ve sıçrayan çelik parçaları; her şeyden önce de çamur, bit, açlık ve soğuk demekti."

"Bütün savaşlarda böyledir; askerler çarpışır, gazeteciler bağrışır ve palavracı yurtseverlerin hiçbiri kısacık propaganda gezilerinin dışında, cephedeki siperlere yanaşmaz bile."

Başka bir ülkenin yarınları için savaşmaya gitmiş ve bu uğurda ölümün kıyısından dönmüş bir yazarın anılarını okumayı beklerken, İngiliz kibiriyle yoğrulmuş bir anarşist ve/veya bir troçkistin Durruti'ye düzdüğü methiyeleri, P.O.U.M. a duyduğu hayranlığı, Stalin'e duyduğu öfkeyi, Uluslararası Tugaylar düşmanlığını okudum. İspanya İç Savaşı için Türkçe kaynak sınırlı. Dönemin koşullarını ve olayların gelişimini birinci ağızdan dinleyeceğimi ummuştum.

Sevda k. 
 14 Şub 00:35 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bu kitap için ne desem az kalır. Bir iç savaşın olağan bütün acılarını, sıkıntılarını bizzat cephede savaşmış birinin kaleminden okumak tüylerimi diken diken etmeye yetti. Bu kitap kurgu olan 1984'ün, gerçek hayattaki hali. Bana çok şey öğretti. Orwell'ın diğer kitaplarını okuduysanız bunu da es geçmeyin derim.

Kitaptan 20 Alıntı

mehmet pak 
25 Oca 12:18 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bütün savaşlarda böyledir ; askerler çarpışır , gazeteciler bağrışır ve palavracı yurtseverlerin hiçbiri kısacık propaganda gezilerinin dışında ,cephedeki siperlere yanaşmaz bile.

Katalonya'ya Selam, George Orwell (Sayfa 79 - BGST Yayınları)Katalonya'ya Selam, George Orwell (Sayfa 79 - BGST Yayınları)
mehmet pak 
25 Oca 11:45 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bana milis gücüne neden katıldığımı sorsaydınız , '' faşizme karşı dövüşmek için '' diye cevap verirdim. Ve neyin uğruna savaştığımı sorsaydınız , '' dürüstlük uğruna '' derdim.

Katalonya'ya Selam, George Orwell (Sayfa 59 - BGST Yayınları.)Katalonya'ya Selam, George Orwell (Sayfa 59 - BGST Yayınları.)
yasin yeter 
17 Ara 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

SAHTEKARLIĞIN EVRENSEL DÜZEYDE EGEMEN OLDUĞU DÖNEMLERDE GERÇEĞİ SÖYLEMEK DEVRİMCİ BİR EYLEMDİR

Katalonya'ya Selam, George OrwellKatalonya'ya Selam, George Orwell
mehmet pak 
25 Oca 03:05 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İşçi ordusunda disiplin ,teorik anlamda gönüllülüğe bağlıdır .Sınıf sadakati esasına dayanır ; halbuki burjuvaların zorunlu askerlerden kurulu ordusunda disiplin , döner dolaşır gelir korkuya dayanır.

Katalonya'ya Selam, George Orwell (Sayfa 37 - BGST Yayınları.)Katalonya'ya Selam, George Orwell (Sayfa 37 - BGST Yayınları.)
mehmet pak 
25 Oca 02:04 · Kitabı okudu · Puan vermedi

'' İspanya 'da dövüşen gönüllüler , bu savaşın anılarını yüreklerinde kötü bir yara gibi taşımışlardır. Çünkü insan , haklı olduğu halde yenilebileceğini ,zorbalığın gayrete boyun eğdireceğini , kimi zaman cesaretin mükafatının olmadığını İspanya 'da öğrenmiştir. ''

Albert Camus.

Katalonya'ya Selam, George Orwell (BGST Yayınları.)Katalonya'ya Selam, George Orwell (BGST Yayınları.)
Sevda k. 
08 Şub 23:10 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Dikkat ettim, insan ateş altında iken hep aynı şeyi hissediyor, o dehşet korku insanın vurulacağından değil, neresinden vurulacağını bilemeyeşinden ileri geliyor.

Katalonya'ya Selam, George Orwell (Sayfa 56 - BGTS Yayınları)Katalonya'ya Selam, George Orwell (Sayfa 56 - BGTS Yayınları)
Burak Akgün 
 28 Oca 2016 · Kitabı okudu · 4/10 puan

Siyaset
"Bunlar sosyalistler dedikleri zaman bu bana bilmece gibi gelmiş. 'Hepimiz sosyalist değil miyiz ? ' diye sormuştum.Canları pahasına çarpışan insanların ayrı siyasi partilerden olmasını çok budalaca bulmuştum."

Katalonya'ya Selam, George Orwell (Sayfa 59 - bgst yayınları)Katalonya'ya Selam, George Orwell (Sayfa 59 - bgst yayınları)
Sevda k. 
10 Şub 23:54 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Savaşın insanı en çok dehşete düşüren özelliklerinden biri, tüm bu savaş propagandasının, tüm bu bağrış çağrış, yalanlar ve nefretin mütemadiyen bizzat savaşın içinde bulunmayanlardan gelmesidir."

Katalonya'ya Selam, George Orwell (Sayfa 78 - BGTS Yayınları)Katalonya'ya Selam, George Orwell (Sayfa 78 - BGTS Yayınları)
Mert Demiröz 
12 Ağu 11:30 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Gözlerimizle görmedikçe yaşananların kesinliğini bilebilmek çok zordur; bilinçli ya da bilinçsiz olarak herkes taraf tutarak yazar.

Katalonya'ya Selam, George Orwell (Sayfa 260)Katalonya'ya Selam, George Orwell (Sayfa 260)
2 /