Katalonya'ya Selam

8,1/10  (43 Oy) · 
102 okunma  · 
43 beğeni  · 
2.380 gösterim
George Orwell'in 1938 yılında yayımlanan kitabı Katalonya'ya Selam, Orwell'in bir milis olarak katıldığı İspanya İç Savaşı'ndaki deneyimlerini konu alır. Orwell'in birinci elden tanıklığına dayanan bu kitap, faşizme karşı yürütülen savaşa ışık tutmanın yanı sıra İspanya'da başlayan toplumsal devrimi, cumhuriyetçiler cephesinde anarşistler ile komünistler arasındaki çatışmaları önyargılardan uzak bir yaklaşımla yansıtmaktadır. Ne var ki yayımlandığı dönemde açık ve çarpıcı içeriği sebebiyle uzunca bir dönem gözlerden uzak tutulmuş, gereken ilgiyi görmemiştir. Yazarın en ünlü kitaplarından 1984 ve Hayvan Çiftliği'nin olgusal arka planını merak edenler için Katalonya'ya Selam muhakkak okunması gereken bir kitaptır.
 • Baskı Tarihi:
  2011
 • Sayfa Sayısı:
  262
 • ISBN:
  9789756165447
 • Çeviri:
  Jülide Ergüder
 • Yayınevi:
  Bgst Yayınları
 • Kitabın Türü:
Murat Ç 
14 Şub 00:28 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 8/10 puan

"Bilinçleninceye kadar asla başkaldırmayacaklar. Ama başkaldırmadıkça da bilinçlenemezler." -G.Orwell, 1984,sy.95

İkinci Dünya savaşı başlamadan önce, İtalya'dan Mussolini, Almanya'dan Hitler rüzgarları esmeye başlıyordu. Mussolini darbe yaparak, Hitler ise büyük uğraşları sonucu öyle ya da böyle seçimle başa gelmiş ve Dünya farklı bir eksene doğru kaymaktadır. Bu esnada İspanya karışmaktadır. Bu isyan, işçi sınıfı ve Faşist yönetimledir. Bu yönetimde ise Franco vardır.

Katalonya'ya Selam, Orwell'ın 1984 ve Hayvan Çiftliği kitaplarından önce okunması gereken eseridir. Çünkü iki kitap, alt yapısını bu yaşanmışlıklardan almaktadır.
Orwell'ın da kitabında çokça değindiği bir durum vardır; İspanya İç Savaşını anlamak istiyor ve ne olduğunu bilmek istiyorsanız, tam olarak asla bilemeyeceksiniz. Çünkü; Hem İspanya'da hem de Dünya'da,gazeteleri yalan haberler süslemektedir. Ve bu hiç oralarda bulunmayan kişiler tarafından, bilinçli bir şekilde yapılmıştır.

Orwell yapabildiği kadar, anlatabildiği, tarafsız kalabildiği kadar yorumlamış, yaşamış ve yazmıştır. Savaşın her türlüsü acı ve keder barındırmaktadır. Özellikle cephe savaşları, sefalet içinde geçmektedir. I. Dünya Savaşı'nda belki de, kurşundan çok, süngüler can almıştır.

Bilgi amaçlı kitap içeriğinin dışına çıkarsak; Hitler'in yardımları olmasa idi, Franco'nun hiç bir şeyi elinde tutamayacağı açıktır. Almanya'nın desteği ve Üstün Savaş gücü Franco'nun yardımına koşmuştur. Kitap buralara değinmemektedir, çünkü o kısımlar daha sonraki yıllarda gerçekleşecektir.

Kitabın en zor anlaşılan iki bölümü bulunmaktadır. Ki burada Orwell okuyucuyu uyarıyor. "Parti ve iç detayların içinde kaybolmak istemiyorsanız bu bölümleri atlayın." Partilerin ilk anlatıldığı bölümü tam anlamayabilirsiniz, çünkü çok fazla alt kol ve kısaltma var. Ama ikinci kez anlatıldığı bölümde, her şey yerine oturmuş oluyor. Kitabın Son Sayfasında bilgi amaçlı Parti Gruplarının açılımları var, unutursanız isimlerine bakabilirsiniz.

Yazılacak çok şey var lakin; kitabı anlatmam gerekir :)

Özellikle 1984 ve Hayvan Çiftliğini okumadan önce okuyunuz. Bende bildiğim için diğer kitaplarını okumamıştım. Eğer okuduysanız da, bu kitabı okuyup, demek ki arka planında bunlar varmış dersiniz.

Kitabı öneriyor, iyi okumalar diliyorum.