·
Okunma
·
Beğeni
·
5778
Gösterim
Adı:
Katalonya'ya Selam
Baskı tarihi:
2011
Sayfa sayısı:
262
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789756165447
Kitabın türü:
Çeviri:
Jülide Ergüder
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Bgst Yayınları
Baskılar:
Katalonya'ya Selam
Kataloniyaya məhəbbətlə
Homage to Catalonia
George Orwell'in 1938 yılında yayımlanan kitabı Katalonya'ya Selam, Orwell'in bir milis olarak katıldığı İspanya İç Savaşı'ndaki deneyimlerini konu alır. Orwell'in birinci elden tanıklığına dayanan bu kitap, faşizme karşı yürütülen savaşa ışık tutmanın yanı sıra İspanya'da başlayan toplumsal devrimi, cumhuriyetçiler cephesinde anarşistler ile komünistler arasındaki çatışmaları önyargılardan uzak bir yaklaşımla yansıtmaktadır. Ne var ki yayımlandığı dönemde açık ve çarpıcı içeriği sebebiyle uzunca bir dönem gözlerden uzak tutulmuş, gereken ilgiyi görmemiştir. Yazarın en ünlü kitaplarından 1984 ve Hayvan Çiftliği'nin olgusal arka planını merak edenler için Katalonya'ya Selam muhakkak okunması gereken bir kitaptır.
262 syf.
·6 günde·Beğendi·8/10
"Bilinçleninceye kadar asla başkaldırmayacaklar. Ama başkaldırmadıkça da bilinçlenemezler." -G.Orwell, 1984,sy.95

İkinci Dünya savaşı başlamadan önce, İtalya'dan Mussolini, Almanya'dan Hitler rüzgarları esmeye başlıyordu. Mussolini darbe yaparak, Hitler ise büyük uğraşları sonucu öyle ya da böyle seçimle başa gelmiş ve Dünya farklı bir eksene doğru kaymaktadır. Bu esnada İspanya karışmaktadır. Bu isyan, işçi sınıfı ve Faşist yönetimledir. Bu yönetimde ise Franco vardır.

Katalonya'ya Selam, Orwell'ın 1984 ve Hayvan Çiftliği kitaplarından önce okunması gereken eseridir. Çünkü iki kitap, alt yapısını bu yaşanmışlıklardan almaktadır.
Orwell'ın da kitabında çokça değindiği bir durum vardır; İspanya İç Savaşını anlamak istiyor ve ne olduğunu bilmek istiyorsanız, tam olarak asla bilemeyeceksiniz. Çünkü; Hem İspanya'da hem de Dünya'da,gazeteleri yalan haberler süslemektedir. Ve bu hiç oralarda bulunmayan kişiler tarafından, bilinçli bir şekilde yapılmıştır.

Orwell yapabildiği kadar, anlatabildiği, tarafsız kalabildiği kadar yorumlamış, yaşamış ve yazmıştır. Savaşın her türlüsü acı ve keder barındırmaktadır. Özellikle cephe savaşları, sefalet içinde geçmektedir. I. Dünya Savaşı'nda belki de, kurşundan çok, süngüler can almıştır.

Bilgi amaçlı kitap içeriğinin dışına çıkarsak; Hitler'in yardımları olmasa idi, Franco'nun hiç bir şeyi elinde tutamayacağı açıktır. Almanya'nın desteği ve Üstün Savaş gücü Franco'nun yardımına koşmuştur. Kitap buralara değinmemektedir, çünkü o kısımlar daha sonraki yıllarda gerçekleşecektir.

Kitabın en zor anlaşılan iki bölümü bulunmaktadır. Ki burada Orwell okuyucuyu uyarıyor. "Parti ve iç detayların içinde kaybolmak istemiyorsanız bu bölümleri atlayın." Partilerin ilk anlatıldığı bölümü tam anlamayabilirsiniz, çünkü çok fazla alt kol ve kısaltma var. Ama ikinci kez anlatıldığı bölümde, her şey yerine oturmuş oluyor. Kitabın Son Sayfasında bilgi amaçlı Parti Gruplarının açılımları var, unutursanız isimlerine bakabilirsiniz.

Yazılacak çok şey var lakin; kitabı anlatmam gerekir :)

Orwell'ın yazdığı 1984 ve Hayvan Çiftliği'ni okumadan önce bu kitabı okuyunuz. Eğer okuduysanız da, bu kitabı okuyup, demek ki arka planında bunlar varmış dersiniz. 1984'ün fikir babası da BİZ kitabıdır, bilginiz olsun.

Kitabı öneriyor, iyi okumalar diliyorum.
262 syf.
·3 günde·10/10
İspanyolların Latin Amerika'ya düşürdükleri yangın 400 sene sonra kendi evlerinde kendi elleriyle kendi ciğerlerine düşüyor dersem Orwell'ın objektifliğine ihanet etmiş olur muyum bilemiyorum.

(Zannediyorum) 1936-1939 tarihli İspanya iç savaşının nesnel bakış açısıyla öğrenilebilicek nadide yapıtlardan biri bu kitap. Aynı zamanda Orwell'ın kuvvetli kalemini süsleyen mizahi anlatım da bir savaşı en fazla bu kadar çekilebilir kılabilirdi. Kesinlikle okunması gereken kitaplardan biri olduğu kanaatindeyim.
262 syf.
·5/10
“İspanya’da dövüşen gönüllüler, bu savaşın anılarını yüreklerinde kötü bir yara gibi taşımışlardır. Çünkü insan, haklı olduğu halde yenilebileceğini, zorbalığın gayrete boyun eğdireceğini, kimi zaman cesaretin mükâfatının olmadığını İspanya’da öğrenmiştir.” - Albert Camus

Kundera, bayram tatilinde okuduğum Saptırılmış Vasiyetler’de Orwell’i öyle eleştiriyordu ki, yani bir ana avrat düz gitmediği kalmıştı desem sanırım yanlış olmaz. Dolayısıyla şu an Orwell okurken bi huzursuzluk duymuyor da değilim, ama bir yandan da şu kitabı epeydir arzuluyordum. Artık hayırlısı :)
262 syf.
Eğer üstat ile tanışmak istiyor ve karmaşık siyasi görüşüne hakim olmak istiyor iseniz tam biçilmiş kaftan bir eser . Hayvan çiftliği ve 1984 ü tam manası ile anlamak özümsemek için efsane bir yapıt ...
Dikkat ettim, insan ateş altındayken hep aynı şeyi hissediyor. o dehşet korku insanın vurulacağından değil, neresinden vurulacağını bilmeyişinden ileri geliyor. bütün olan bitenler arasında acaba kurşun neremi yakacak diye merak ediyorsunuz ve bu vücuda hiç de hoşa gitmeyecek bir hassaslık veriyor
262 syf.
·Beğendi·8/10
George Orwell'in en önemli eseri ne 1984'tür ne de Hayvan Çiftliği'dir. Orwell, faşizme karşı savaşmak için İspanyol Milis güçlerine katılmıştı. İspanya iç savaşı'nda dışarıdan (İtalya, Almanya, SSCB) her türlü müdahaleye açık olan bir ülke vardır. Düşman tek bir yerde değil, her siyasi partide hatta partilerin alt kollarında dahi görülen çekişmeler ve bu çekişmelerden zarar gören halk. iç savaşın getirdiği hastalıklar, kan, ölüm ve iniltiler. Savaş işte, bildiğimiz savaş.. Bir savaşın belki de en titiz açıklanması gibi görülebilecek kitaptan sadece İspanya değil Türk solunun da çıkaracağı çok şey var.
262 syf.
·1 günde·Puan vermedi
“Sahtekarlığın evrensel düzeyde egemen olduğu dönemlerde, gerçeği söylemek Devrimci Bir Eylemdir.” George Orwell
262 syf.
·8 günde·Beğendi·10/10
Yazarın en dürüstçe ve akıntıya karşı gelme kararlılığı dolayısıyla en önemli eserlerinden olabilir.İspanya halkının faşizme karşı ve sosyalizm uğruna kahramanca devrimci mücadelesinin etkili bir anlatısıdır. Bize öğretebileceği dersler için tekrar tekrar okunmayı hak eden bir kitap.
262 syf.
·5 günde·Puan vermedi
İspanya da iç savaşa katılan Orwell deneyimlerini ve gözlemlerini bu kitapta toplamış, kitap aslında öyle dolu, üzerine konuşalacak o kadar çok şey var ki..
Yorum yapmak, üstüne konuşmak istiyorum ama nedendir bilinmez yorum yazamıyorum kitaplara şu ara. Tek diyebileceğim okuyun bu kitabı, savaşın bambaşka bir tarafını da görüyorsunuz ve öyle işte çok yoğun her şey.
262 syf.
·9 günde·8/10
George Orwell hakkında en çok tartıştığım yazarların başında gelir herhalde. 1984 ve Hayvan Çiftliği romanlarının çok popüler olması, herkesin yazarı övmesi, can sıkan "o sosyalizm değil, Stalinizm karşıtı" lafı ve pek az kişinin Orwell'in istihbarat birimlerine 1949 yılında verdiği Stalinist-Troçkist ayrımı yapmadığı gibi komünist olmayıp sempatizan olanları bile dahil ettiği listesinden haberdar olması buna neden olan etmenlerden bazıları.

Orwell, bir muhbirdi (En azından 1949'da, İspanya İç Savaş'ına da bir ajan olarak gittiğine dair internette elle tutulur bir şey bulsaydım kitabı asla satın almazdım). Bunu kitabı okumak aklımda yokken de biliyordum. İspanya İç Savaşı'na olan yoğun ilgi ve merakım, beni "Bakalım ne yazmış bu" diye küçümser bir tavırla bu kitabı almaya itti.

İspanya İç Savaşı benim için -kısa süreli de olsa- anarşistlerin başrolde olduğu bir dönem, o zamana kadar (Orwell'in de dediği gibi) faşizm seçimlerle ya da darbelerle zorlanmadan iktidara gelirken bu sefer Franco buna kalkıştığında işçilerin yüzüne tokadı vurup başlangıcını yaptığı bir olaydır.

Kitaba gelirsek; Orwell insanı ikna edici bir üslup kullanmış. Ölmeyi (gönüllü olarak) göze alıp gittiği bir savaşı kahramanlık destanı olmaktan çok uzak, mizahi; cepheden ayrılıp izne çıktığı zaman gözlemlediği iç savaş içinde iç savaşı, basının bunu nasıl çarptığını, 1984 romanında okuduğumuz Parti uygulamalarının Orwell için ilham kaynağını olduğunu düşündüğüm olayları tarafsız ve eleştirel bir tavırla ele almayı başarmış.

İster istemez Orwell'in kimseye eyvallahı olmayan bu tavrına hayran kaldım ve keşke kitabın arkasında yazılı, Noam Chomsky'nin sözüne katılabilseydim diye düşündüm: "... Orwell dürüst bir adamdı. Kendisini, ideolojik denetim sistemlerinden kurtarmaya çalışmış ve bunda başarılı olmuştur; işte tam da bu sebeple gayet sıradışı ve takdire şayan bir insandır."
Keşke bu söz doğru olsaydı, ve keşke yazarlar aslında oldukları gibi değil de yazdıklarını okuyunca bizim hayallerimizde canlandıkları gibi olsalardı.
262 syf.
·Beğendi·9/10
George Orwell’in Barcelona ve çevresinde katıldığı İspanya iç savaşından izler taşıyan bir kitap. O dönemle alakalı cephedeki şartları, başına gelen olayları ve hükümet sistemini kendi gözünden anlatıyor. Savaşa katılma nedenini ise faşizme karşı savaşmak için olarak nitelendiriyor. Bazı kısımları fazla siyasi bilgiler içeriyor. Fakat kitap dili genel olarak akıcı. Okuduğum güzel kitaplardan birisi.
262 syf.
·Beğendi·10/10
”Gerçek şudur ki her savaş devam ettiği her ay gittikçe artan bir çeşit yozlaşmaya uğrar; çünkü kişisel özgürlük ve doğru haber veren basın gibi unsurlar askeri etkinlikle bağdaşmaz.”

George Orwell gibi cesur ve adil bir insanın bu dünyada pek olmadığını bana hatırlatan kitap...

İspanya iç savaşı hakkında olan bu kitap Orwell’ın “Hayvan Çiftliği” ve “1984”ü yazmasına neden olmuş bir kitaptır ve kesin okumanız gerekir. Neden insanların bu iki kitabı bilip “Katalonya’ya Selam” ı bilmediğini hiç anlamam.

Okuduğunuzda aslında bütün dünya (özellikle medya) aynı şeyi savunsa da onun doğru olmayabileceğini görüyorsunuz.

Dikkat! Tüm hayatınızı etkileyebilir ve kendinizi İspanya’da bulmak isteyebilirsiniz!

Katalonya’ya kucak dolusu selam ️
262 syf.
·13 günde
İspanya İç Savaşı, II. Dünya Savaşı hakkında okumayı sevdiğimden olsa gerek ilgimi çeken bir konu. İç Savaş hakkında kabaca bilgim olmasına rağmen ilk defa bununla ilgili bir kitap okudum. Bu yüzden okumak isteyenlere ilk tavsiyem İspanya İç Savaşı hakkında bilgi sahibi olduktan sonra okuyun. Ben bile Franco kim, bunlar niye savaşıyor biliyor olmama rağmen arada savaşın gidişatını daha iyi bilseydim keşke dedim.
Kitap, Orwell'in savaştaki anılarından, gözlemlerinden oluşuyor. Oraya gidişi, milislere katılışı, cephede gördükleri ve siyasi durumdan bahsediyor. Milislerin pek de askeri olmayan durumunu iyi bir gözlemle aktarmış. Başıboşluk, düzensizlik ve eğitim eksikliği Franco karşısında savaşan milislerin en büyük sorunu. Bu sebeple olsa gerek kendilerine de savas konusunda güvenmiyorlar. Ama bu noktada Orwell, Ispanyollarım gözü karalığını da vurgulamayı unutmamış ki bu durumu Alman askerlerden de okumuşluğum var. Orwell'in cephedeki anıları ve İspanya hakkındaki gözlemleri kendini okutturan cinsten.
Kitabın en sıkıcı bölümleri, Franco karşısında yer alan cephenin siyasi durumunun anlatıldığı yerler. Birçok örgüt var, neredeyse hepsi birbirine düşman. Savaş sürerken bile varolan iktidar kavgaları yüzünden asıl amaçlarını bile unuttukları oluyor. Orwell'in eleştirdiği en önemli noktalardan biri de bu.
Orwell'in İspanya İç Savaşı'nı Cumhuriyetçilerin içinden bir göz olarak anlattığı bu kitabı, İç Savaş hakkında detaylı bilgiler isteyen veya Orwell'in hayatının önemli kitapları etkileyecek kadar önemli- bir dönemini okumak isteyenlere öneririm.
“Belki gariptir, ama bütün bu tecrübeler insanların dürüstlüğüne duyduğum inancı azaltmak şöyle dursun, çoğalttı bile.”
“Savaşın insanı en çok dehşete düşüren özelliklerinden biri, tüm savaş propagandasının, tüm bu bağırış çığırış, yalanlar ve nefretin mütemadiyen bizzat savaşın içinde bulunmayanlardan gelmesidir.”
“Kalabalık bir caddenin ortasına düşen uçak bombası, bir sürü siyasi zulüm ve işkenceden daha çok acı doğurur. Böyle bir ölüm olayında ise insanı hiddetlendiren şey, ölümün aşırı anlamsızlığı oluyor.”
"...Adamı biraz ilgiyle seyrettim; çünkü gazetecileri saymazsanız, hayatımda ilk defa, mesleği yalan söylemek olan birini görüyordum."
“İspanyol halkının kanını, demokratik cumhuriyet ya da onun kâğıt üstünde kalan Anayasası için değil, bir devrim için döktüğünü” ilan etti.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Katalonya'ya Selam
Baskı tarihi:
2011
Sayfa sayısı:
262
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789756165447
Kitabın türü:
Çeviri:
Jülide Ergüder
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Bgst Yayınları
Baskılar:
Katalonya'ya Selam
Kataloniyaya məhəbbətlə
Homage to Catalonia
George Orwell'in 1938 yılında yayımlanan kitabı Katalonya'ya Selam, Orwell'in bir milis olarak katıldığı İspanya İç Savaşı'ndaki deneyimlerini konu alır. Orwell'in birinci elden tanıklığına dayanan bu kitap, faşizme karşı yürütülen savaşa ışık tutmanın yanı sıra İspanya'da başlayan toplumsal devrimi, cumhuriyetçiler cephesinde anarşistler ile komünistler arasındaki çatışmaları önyargılardan uzak bir yaklaşımla yansıtmaktadır. Ne var ki yayımlandığı dönemde açık ve çarpıcı içeriği sebebiyle uzunca bir dönem gözlerden uzak tutulmuş, gereken ilgiyi görmemiştir. Yazarın en ünlü kitaplarından 1984 ve Hayvan Çiftliği'nin olgusal arka planını merak edenler için Katalonya'ya Selam muhakkak okunması gereken bir kitaptır.

Kitabı okuyanlar 450 okur

  • Şevki Atalay
  • Adar Morad
  • Kolektifokur
  • Yunus Atalay
  • Lorca
  • SEMRA AKÇAY DÜZENLİ
  • Fatih
  • Orhan kaya
  • Shahin Samed
  • SONGÜL °•°•

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%5.2
14-17 Yaş
%5.2
18-24 Yaş
%15.5
25-34 Yaş
%37.9
35-44 Yaş
%27.6
45-54 Yaş
%6.9
55-64 Yaş
%1.7
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%27.9
Erkek
%71.2

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%23.5 (35)
9
%20.8 (31)
8
%30.2 (45)
7
%16.1 (24)
6
%6.7 (10)
5
%1.3 (2)
4
%0.7 (1)
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları