Katalonya'ya Selam

8,5/10  (15 Oy) · 
33 okunma  · 
12 beğeni  · 
1.549 gösterim
George Orwell'in 1938 yılında yayımlanan kitabı Katalonya'ya Selam, Orwell'in bir milis olarak katıldığı İspanya İç Savaşı'ndaki deneyimlerini konu alır. Orwell'in birinci elden tanıklığına dayanan bu kitap, faşizme karşı yürütülen savaşa ışık tutmanın yanı sıra İspanya'da başlayan toplumsal devrimi, cumhuriyetçiler cephesinde anarşistler ile komünistler arasındaki çatışmaları önyargılardan uzak bir yaklaşımla yansıtmaktadır. Ne var ki yayımlandığı dönemde açık ve çarpıcı içeriği sebebiyle uzunca bir dönem gözlerden uzak tutulmuş, gereken ilgiyi görmemiştir. Yazarın en ünlü kitaplarından 1984 ve Hayvan Çiftliği'nin olgusal arka planını merak edenler için Katalonya'ya Selam muhakkak okunması gereken bir kitaptır.
 • Baskı Tarihi:
  2011
 • Sayfa Sayısı:
  262
 • ISBN:
  9789756165447
 • Çeviri:
  Jülide Ergüder
 • Yayınevi:
  Bgst Yayınları
 • Kitabın Türü:
Kübra 
 30 Mar 22:30 · Kitabı okudu · 14 günde · 8/10 puan

Katalonya'ya Selam, George Orwell'ın bir gazeteci olarak gittiği İspanya'da, İspanyol İç Savaşı'nda Franco karşısında milis güçlerinde yer alması sonucu deneyimlerini içeriyor. Kitap George Orwell'ın İspanya'ya gidişiyle başlayıp İngiltere'ye dönüşüne kadar kapsamlı bir süreci anlatırken yalnızca Orwell'ın cephe anlatısı olarak kalmayıp savaşı pek çok boyutuyla ele almasıyla da derinleşiyor. Orwell'ın ve aslında genel olarak milis güçlerin cephede yaşadıklarının yanında devrimin fikri yönünü, savaşın diplomasi boyutunun cepheye ne denli etki ettiğini ve devlet politikalarının silahlı ya da sivil, insanlara neler yapabileceğini göstermeyi ihmal etmiyor. Kitabın özellikle bu boyutu, üzerinde düşünülecek hususlarken yalnızca İspanya İç Savaşı'nı değil pek çok olayı görüyorsunuz aslında geri planda. Umuduna sarılıp bir şeyler yapmak, fark yaratmak için hayallerinin peşinden koşan insanların üzerindeki etkenlerle neler yaşadığı, umutlarının nasıl söndüğü, heba edildiği aslında acı gerçekleri okurun yüzüne vurmakla birlikte Orwell'ın anlatımında en sevdiğim özellik oldu bu kitabında da. Yazarların kitapları otobiyografik özellikler taşısın yahut taşımasın eseri kaleme alanı bazı yönlerden tanıdığımızı hissettirir. Bu kitap da Orwell'a dair hem tanıdıklık hissimi pekiştirdi hem de beni şaşırttı. Ama yazarın eserlerinin altyapısını görmek isteyenler için önemli bir kaynak. Orwell'ın sevdiğim bir diğer özelliği de eserlerine serpiştirdiği inceliklerdir. Bu kitabında da diyor ki, bu tarz anlatıların doğrucu olamayacağına inanıyorum ve okur kaçınılmaz tek boyutlu bakış açıma, maddi hatalara, taraf tutmalara karşı dikkat etmeli.

Selim KOÇ 
03 May 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

ispanya iç savaşını anlatan muhteşem bir eser bu kitabı okumayı düşünen arkadaşların kitaptan önce "Ülke ve Özgürlük" adlı filmi izlemelerini tavsiye ederim.

Zekican Bilir 
24 Oca 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

George Orwell'ın yazdığı kitapların altında yatan fikirlerinin nasıl ve hangi neden ile ,nerede oluştuğunu anlamak için mutlaka okunması gereken,ispanya iç savaşında başından geçenleri anlattığı bir eser.

Sevda k. 
 14 Şub 00:35 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bu kitap için ne desem az kalır. Bir iç savaşın olağan bütün acılarını, sıkıntılarını bizzat cephede savaşmış birinin kaleminden okumak tüylerimi diken diken etmeye yetti. Bu kitap kurgu olan 1984'ün, gerçek hayattaki hali. Bana çok şey öğretti. Orwell'ın diğer kitaplarını okuduysanız bunu da es geçmeyin derim.

Kitaptan 16 Alıntı

mehmet pak 
25 Oca 12:18 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bütün savaşlarda böyledir ; askerler çarpışır , gazeteciler bağrışır ve palavracı yurtseverlerin hiçbiri kısacık propaganda gezilerinin dışında ,cephedeki siperlere yanaşmaz bile.

Katalonya'ya Selam, George Orwell (Sayfa 79 - BGST Yayınları)Katalonya'ya Selam, George Orwell (Sayfa 79 - BGST Yayınları)
mehmet pak 
25 Oca 11:45 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bana milis gücüne neden katıldığımı sorsaydınız , '' faşizme karşı dövüşmek için '' diye cevap verirdim. Ve neyin uğruna savaştığımı sorsaydınız , '' dürüstlük uğruna '' derdim.

Katalonya'ya Selam, George Orwell (Sayfa 59 - BGST Yayınları.)Katalonya'ya Selam, George Orwell (Sayfa 59 - BGST Yayınları.)
yasin yeter 
17 Ara 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

SAHTEKARLIĞIN EVRENSEL DÜZEYDE EGEMEN OLDUĞU DÖNEMLERDE GERÇEĞİ SÖYLEMEK DEVRİMCİ BİR EYLEMDİR

Katalonya'ya Selam, George OrwellKatalonya'ya Selam, George Orwell
mehmet pak 
25 Oca 03:05 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İşçi ordusunda disiplin ,teorik anlamda gönüllülüğe bağlıdır .Sınıf sadakati esasına dayanır ; halbuki burjuvaların zorunlu askerlerden kurulu ordusunda disiplin , döner dolaşır gelir korkuya dayanır.

Katalonya'ya Selam, George Orwell (Sayfa 37 - BGST Yayınları.)Katalonya'ya Selam, George Orwell (Sayfa 37 - BGST Yayınları.)
mehmet pak 
25 Oca 02:04 · Kitabı okudu · Puan vermedi

'' İspanya 'da dövüşen gönüllüler , bu savaşın anılarını yüreklerinde kötü bir yara gibi taşımışlardır. Çünkü insan , haklı olduğu halde yenilebileceğini ,zorbalığın gayrete boyun eğdireceğini , kimi zaman cesaretin mükafatının olmadığını İspanya 'da öğrenmiştir. ''

Albert Camus.

Katalonya'ya Selam, George Orwell (BGST Yayınları.)Katalonya'ya Selam, George Orwell (BGST Yayınları.)
Sevda k. 
08 Şub 23:10 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Dikkat ettim, insan ateş altında iken hep aynı şeyi hissediyor, o dehşet korku insanın vurulacağından değil, neresinden vurulacağını bilemeyeşinden ileri geliyor.

Katalonya'ya Selam, George Orwell (Sayfa 56 - BGTS Yayınları)Katalonya'ya Selam, George Orwell (Sayfa 56 - BGTS Yayınları)
Burak Akgün 
 28 Oca 2016 · Kitabı okudu · 4/10 puan

Siyaset
"Bunlar sosyalistler dedikleri zaman bu bana bilmece gibi gelmiş. 'Hepimiz sosyalist değil miyiz ? ' diye sormuştum.Canları pahasına çarpışan insanların ayrı siyasi partilerden olmasını çok budalaca bulmuştum."

Katalonya'ya Selam, George Orwell (Sayfa 59 - bgst yayınları)Katalonya'ya Selam, George Orwell (Sayfa 59 - bgst yayınları)
Sevda k. 
08 Şub 17:49 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Tuhaf görünecek, ama soğuk beni düşmandan daha çok korkutuyordu."

Katalonya'ya Selam, George Orwell (Sayfa 27 - BGTS Yayınları)Katalonya'ya Selam, George Orwell (Sayfa 27 - BGTS Yayınları)
Sevda k. 
10 Şub 23:54 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Savaşın insanı en çok dehşete düşüren özelliklerinden biri, tüm bu savaş propagandasının, tüm bu bağrış çağrış, yalanlar ve nefretin mütemadiyen bizzat savaşın içinde bulunmayanlardan gelmesidir."

Katalonya'ya Selam, George Orwell (Sayfa 78 - BGTS Yayınları)Katalonya'ya Selam, George Orwell (Sayfa 78 - BGTS Yayınları)
2 /