Katalonya'ya Selam

8,2/10  (6 Oy) · 
22 okunma  · 
3 beğeni  · 
1.470 gösterim
George Orwell'in 1938 yılında yayımlanan kitabı Katalonya'ya Selam, Orwell'in bir milis olarak katıldığı İspanya İç Savaşı'ndaki deneyimlerini konu alır. Orwell'in birinci elden tanıklığına dayanan bu kitap, faşizme karşı yürütülen savaşa ışık tutmanın yanı sıra İspanya'da başlayan toplumsal devrimi, cumhuriyetçiler cephesinde anarşistler ile komünistler arasındaki çatışmaları önyargılardan uzak bir yaklaşımla yansıtmaktadır. Ne var ki yayımlandığı dönemde açık ve çarpıcı içeriği sebebiyle uzunca bir dönem gözlerden uzak tutulmuş, gereken ilgiyi görmemiştir. Yazarın en ünlü kitaplarından 1984 ve Hayvan Çiftliği'nin olgusal arka planını merak edenler için Katalonya'ya Selam muhakkak okunması gereken bir kitaptır.
 • Baskı Tarihi:
  2011
 • Sayfa Sayısı:
  262
 • ISBN:
  9789756165447
 • Çeviri:
  Jülide Ergüder
 • Yayınevi:
  Bgst Yayınları
 • Kitabın Türü:
Selim KOÇ 
03 May 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

ispanya iç savaşını anlatan muhteşem bir eser bu kitabı okumayı düşünen arkadaşların kitaptan önce "Ülke ve Özgürlük" adlı filmi izlemelerini tavsiye ederim.

Zekican Bilir 
24 Oca 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

George Orwell'ın yazdığı kitapların altında yatan fikirlerinin nasıl ve hangi neden ile ,nerede oluştuğunu anlamak için mutlaka okunması gereken,ispanya iç savaşında başından geçenleri anlattığı bir eser.

Sevda k. 
 14 Şub 00:35 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bu kitap için ne desem az kalır. Bir iç savaşın olağan bütün acılarını, sıkıntılarını bizzat cephede savaşmış birinin kaleminden okumak tüylerimi diken diken etmeye yetti. Bu kitap kurgu olan 1984'ün, gerçek hayattaki hali. Bana çok şey öğretti. Orwell'ın diğer kitaplarını okuduysanız bunu da es geçmeyin derim.

Kitaptan 16 Alıntı

mehmet pak 
25 Oca 12:18 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bütün savaşlarda böyledir ; askerler çarpışır , gazeteciler bağrışır ve palavracı yurtseverlerin hiçbiri kısacık propaganda gezilerinin dışında ,cephedeki siperlere yanaşmaz bile.

Katalonya'ya Selam, George Orwell (Sayfa 79 - BGST Yayınları)Katalonya'ya Selam, George Orwell (Sayfa 79 - BGST Yayınları)
mehmet pak 
25 Oca 11:45 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bana milis gücüne neden katıldığımı sorsaydınız , '' faşizme karşı dövüşmek için '' diye cevap verirdim. Ve neyin uğruna savaştığımı sorsaydınız , '' dürüstlük uğruna '' derdim.

Katalonya'ya Selam, George Orwell (Sayfa 59 - BGST Yayınları.)Katalonya'ya Selam, George Orwell (Sayfa 59 - BGST Yayınları.)
mehmet pak 
25 Oca 03:05 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İşçi ordusunda disiplin ,teorik anlamda gönüllülüğe bağlıdır .Sınıf sadakati esasına dayanır ; halbuki burjuvaların zorunlu askerlerden kurulu ordusunda disiplin , döner dolaşır gelir korkuya dayanır.

Katalonya'ya Selam, George Orwell (Sayfa 37 - BGST Yayınları.)Katalonya'ya Selam, George Orwell (Sayfa 37 - BGST Yayınları.)
yasin yeter 
17 Ara 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

SAHTEKARLIĞIN EVRENSEL DÜZEYDE EGEMEN OLDUĞU DÖNEMLERDE GERÇEĞİ SÖYLEMEK DEVRİMCİ BİR EYLEMDİR

Katalonya'ya Selam, George OrwellKatalonya'ya Selam, George Orwell
mehmet pak 
25 Oca 02:04 · Kitabı okudu · Puan vermedi

'' İspanya 'da dövüşen gönüllüler , bu savaşın anılarını yüreklerinde kötü bir yara gibi taşımışlardır. Çünkü insan , haklı olduğu halde yenilebileceğini ,zorbalığın gayrete boyun eğdireceğini , kimi zaman cesaretin mükafatının olmadığını İspanya 'da öğrenmiştir. ''

Albert Camus.

Katalonya'ya Selam, George Orwell (BGST Yayınları.)Katalonya'ya Selam, George Orwell (BGST Yayınları.)
Sevda k. 
08 Şub 23:10 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Dikkat ettim, insan ateş altında iken hep aynı şeyi hissediyor, o dehşet korku insanın vurulacağından değil, neresinden vurulacağını bilemeyeşinden ileri geliyor.

Katalonya'ya Selam, George Orwell (Sayfa 56 - BGTS Yayınları)Katalonya'ya Selam, George Orwell (Sayfa 56 - BGTS Yayınları)
Burak Akgün 
 28 Oca 2016 · Kitabı okudu · 4/10 puan

Siyaset
"Bunlar sosyalistler dedikleri zaman bu bana bilmece gibi gelmiş. 'Hepimiz sosyalist değil miyiz ? ' diye sormuştum.Canları pahasına çarpışan insanların ayrı siyasi partilerden olmasını çok budalaca bulmuştum."

Katalonya'ya Selam, George Orwell (Sayfa 59 - bgst yayınları)Katalonya'ya Selam, George Orwell (Sayfa 59 - bgst yayınları)
Sevda k. 
10 Şub 23:54 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Savaşın insanı en çok dehşete düşüren özelliklerinden biri, tüm bu savaş propagandasının, tüm bu bağrış çağrış, yalanlar ve nefretin mütemadiyen bizzat savaşın içinde bulunmayanlardan gelmesidir."

Katalonya'ya Selam, George Orwell (Sayfa 78 - BGTS Yayınları)Katalonya'ya Selam, George Orwell (Sayfa 78 - BGTS Yayınları)
mehmet pak 
25 Oca 12:15 · Kitabı okudu · Puan vermedi

P.S.C.U ( Katalonya Birleşik Sosyalist Partisi ) '' çizgisi '' aşağı yukarı şuydu :
'' Şu anda savaşı kazanmaktan başka hiçbir şey önemli değildir. Bundan ötürü bu an, devrimi ileri götürmekten söz etmenin zamanı değildir. Kolekrifleşmeyi zorla uygulamaya kalkarak köylülerin yabancılaşmasına göz yumamayız ve bizim safımızda çarpışan orta sınıfları ürkütmenin sonuçlarına da katlanamayız. Her şey bir yana , etkili olabilmek için devrimci kargaşaya son vermek zorundayız. Yerel komiteler yerine, güçlü bir merkezi hükümetimiz , gereği gibi yetiştirilmiş ve tek komuta altında baştan aşağı silahlandırılmış bir ordumuz olmalıdır. İşçilerin denetimi edebiyatına ve papağan gibi tekrarlanan devrimci sözlere sıkı sıkıya bağlanmak faydasız değil, düpedüz kötüdür ; yalnızca ilerlemeye engel olmakla kalmayıp karşı - devrimci bile olabilir, çünkü faşistlerce bize karşı kullanabilecek bölünmelere yol açar. Bu aşamada biz ,proletarya diktatörlüğü için değil ,parlamenter demokrasi için çarpışıyoruz. Her kim iç savaşı toplumsal devrime döndürmeye çabalıyorsa ,faşistlerin ekmeğine yağ sürüyordur ,niyeti bu olmasa bile gerçekte ihanet halindedir. ''

P.O.U.M ( Birleşik Marksist İşçi Partisi ) ''çizgisi ' de aşağı yukarı şuydu :
'' Faşizme burjuva ' demokrasisi 'yoluyla karşı koymaktan söz etmek saçmadır. Burjuva 'demokrasisi ' yalnızca ,kapitalizme verilmiş başka bir addır ;faşizmde öyledir; demokrasi adına faşizme karşı savaşmak ,kapitalizmin bir biçimine karşı ,yine onun her an ilkine döndürmeye yatkın olan başka bir biçimi adına savaşmak demektir. Faşizme karşı tek gerçek seçenek işçi denetimidir. Bundan daha aşağı bir amaca razı olmanız halinde ,ya zaferi Franco 'ya kaptırırsınız ya da olsa olsa faşizmi arka kapıdan içeri almış olursunuz . Bu arada işçiler kazandıkları her hakka sıkı sıkıya yapışmalıdır, her hangi bir şeyi yarı -burjuva Hükümet'e teslim ederlerse ,kandırılacaklarına emin olabilirler. İşçi milisleri ve polis güçleri şimdiki durumlarında tutulmalı ve bunları 'burjuvalaştıracak ' her çabaya karşı direnilmelidir. İşçiler silahlı güçleri denetimleri altında tutmazlarsa ,silahlı kuvvetler işçileri denetimleri altına alır. Savaş ve devrim birbirinden ayrılamaz. ''

Katalonya'ya Selam, George Orwell (Sayfa 72 - BGST Yayınları)Katalonya'ya Selam, George Orwell (Sayfa 72 - BGST Yayınları)
2 /