Katalonya'ya SelamGeorge Orwell

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.924
Gösterim
Adı:
Katalonya'ya Selam
Baskı tarihi:
2011
Sayfa sayısı:
262
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789756165447
Kitabın türü:
Çeviri:
Jülide Ergüder
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Bgst Yayınları
George Orwell'in 1938 yılında yayımlanan kitabı Katalonya'ya Selam, Orwell'in bir milis olarak katıldığı İspanya İç Savaşı'ndaki deneyimlerini konu alır. Orwell'in birinci elden tanıklığına dayanan bu kitap, faşizme karşı yürütülen savaşa ışık tutmanın yanı sıra İspanya'da başlayan toplumsal devrimi, cumhuriyetçiler cephesinde anarşistler ile komünistler arasındaki çatışmaları önyargılardan uzak bir yaklaşımla yansıtmaktadır. Ne var ki yayımlandığı dönemde açık ve çarpıcı içeriği sebebiyle uzunca bir dönem gözlerden uzak tutulmuş, gereken ilgiyi görmemiştir. Yazarın en ünlü kitaplarından 1984 ve Hayvan Çiftliği'nin olgusal arka planını merak edenler için Katalonya'ya Selam muhakkak okunması gereken bir kitaptır.
İspanyolların Latin Amerika'ya düşürdükleri yangın 400 sene sonra kendi evlerinde kendi elleriyle kendi ciğerlerine düşüyor dersem Orwell'ın objektifliğine ihanet etmiş olur muyum bilemiyorum.

(Zannediyorum) 1936-1939 tarihli İspanya iç savaşının nesnel bakış açısıyla öğrenilebilicek nadide yapıtlardan biri bu kitap. Aynı zamanda Orwell'ın kuvvetli kalemini süsleyen mizahi anlatım da bir savaşı en fazla bu kadar çekilebilir kılabilirdi. Kesinlikle okunması gereken kitaplardan biri olduğu kanaatindeyim.
"Bilinçleninceye kadar asla başkaldırmayacaklar. Ama başkaldırmadıkça da bilinçlenemezler." -G.Orwell, 1984,sy.95

İkinci Dünya savaşı başlamadan önce, İtalya'dan Mussolini, Almanya'dan Hitler rüzgarları esmeye başlıyordu. Mussolini darbe yaparak, Hitler ise büyük uğraşları sonucu öyle ya da böyle seçimle başa gelmiş ve Dünya farklı bir eksene doğru kaymaktadır. Bu esnada İspanya karışmaktadır. Bu isyan, işçi sınıfı ve Faşist yönetimledir. Bu yönetimde ise Franco vardır.

Katalonya'ya Selam, Orwell'ın 1984 ve Hayvan Çiftliği kitaplarından önce okunması gereken eseridir. Çünkü iki kitap, alt yapısını bu yaşanmışlıklardan almaktadır.
Orwell'ın da kitabında çokça değindiği bir durum vardır; İspanya İç Savaşını anlamak istiyor ve ne olduğunu bilmek istiyorsanız, tam olarak asla bilemeyeceksiniz. Çünkü; Hem İspanya'da hem de Dünya'da,gazeteleri yalan haberler süslemektedir. Ve bu hiç oralarda bulunmayan kişiler tarafından, bilinçli bir şekilde yapılmıştır.

Orwell yapabildiği kadar, anlatabildiği, tarafsız kalabildiği kadar yorumlamış, yaşamış ve yazmıştır. Savaşın her türlüsü acı ve keder barındırmaktadır. Özellikle cephe savaşları, sefalet içinde geçmektedir. I. Dünya Savaşı'nda belki de, kurşundan çok, süngüler can almıştır.

Bilgi amaçlı kitap içeriğinin dışına çıkarsak; Hitler'in yardımları olmasa idi, Franco'nun hiç bir şeyi elinde tutamayacağı açıktır. Almanya'nın desteği ve Üstün Savaş gücü Franco'nun yardımına koşmuştur. Kitap buralara değinmemektedir, çünkü o kısımlar daha sonraki yıllarda gerçekleşecektir.

Kitabın en zor anlaşılan iki bölümü bulunmaktadır. Ki burada Orwell okuyucuyu uyarıyor. "Parti ve iç detayların içinde kaybolmak istemiyorsanız bu bölümleri atlayın." Partilerin ilk anlatıldığı bölümü tam anlamayabilirsiniz, çünkü çok fazla alt kol ve kısaltma var. Ama ikinci kez anlatıldığı bölümde, her şey yerine oturmuş oluyor. Kitabın Son Sayfasında bilgi amaçlı Parti Gruplarının açılımları var, unutursanız isimlerine bakabilirsiniz.

Yazılacak çok şey var lakin; kitabı anlatmam gerekir :)

Orwell'ın yazdığı 1984 ve Hayvan Çiftliği'ni okumadan önce bu kitabı okuyunuz. Eğer okuduysanız da, bu kitabı okuyup, demek ki arka planında bunlar varmış dersiniz. 1984'ün fikir babası da BİZ kitabıdır, bilginiz olsun.

Kitabı öneriyor, iyi okumalar diliyorum.
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (14.058 Oy)17.441 beğeni39.387 okunma2.097 alıntı164.887 gösterim
 • Dönüşüm
  8.2/10 (7.826 Oy)8.114 beğeni25.930 okunma618 alıntı126.292 gösterim
 • Satranç
  8.7/10 (8.445 Oy)8.391 beğeni22.765 okunma1.436 alıntı105.191 gösterim
 • Fareler ve İnsanlar
  8.6/10 (5.238 Oy)5.348 beğeni18.089 okunma687 alıntı91.996 gösterim
 • Simyacı
  8.5/10 (7.206 Oy)8.120 beğeni23.911 okunma1.884 alıntı102.070 gösterim
 • Yabancı
  8.3/10 (3.959 Oy)3.485 beğeni11.667 okunma1.009 alıntı47.546 gösterim
 • Suç ve Ceza
  9.1/10 (6.040 Oy)7.305 beğeni19.780 okunma3.172 alıntı116.198 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (9.986 Oy)12.446 beğeni31.661 okunma2.762 alıntı132.142 gösterim
 • Yeraltından Notlar
  8.7/10 (3.009 Oy)3.072 beğeni9.395 okunma4.006 alıntı84.976 gösterim
 • 1984
  8.9/10 (5.508 Oy)5.787 beğeni15.187 okunma2.201 alıntı78.295 gösterim
Katalonya'ya Selam, George Orwell'ın bir gazeteci olarak gittiği İspanya'da, İspanyol İç Savaşı'nda Franco karşısında milis güçlerinde yer alması sonucu deneyimlerini içeriyor. Kitap George Orwell'ın İspanya'ya gidişiyle başlayıp İngiltere'ye dönüşüne kadar kapsamlı bir süreci anlatırken yalnızca Orwell'ın cephe anlatısı olarak kalmayıp savaşı pek çok boyutuyla ele almasıyla da derinleşiyor. Orwell'ın ve aslında genel olarak milis güçlerin cephede yaşadıklarının yanında devrimin fikri yönünü, savaşın diplomasi boyutunun cepheye ne denli etki ettiğini ve devlet politikalarının silahlı ya da sivil, insanlara neler yapabileceğini göstermeyi ihmal etmiyor. Kitabın özellikle bu boyutu, üzerinde düşünülecek hususlarken yalnızca İspanya İç Savaşı'nı değil pek çok olayı görüyorsunuz aslında geri planda. Umuduna sarılıp bir şeyler yapmak, fark yaratmak için hayallerinin peşinden koşan insanların üzerindeki etkenlerle neler yaşadığı, umutlarının nasıl söndüğü, heba edildiği aslında acı gerçekleri okurun yüzüne vurmakla birlikte Orwell'ın anlatımında en sevdiğim özellik oldu bu kitabında da. Yazarların kitapları otobiyografik özellikler taşısın yahut taşımasın eseri kaleme alanı bazı yönlerden tanıdığımızı hissettirir. Bu kitap da Orwell'a dair hem tanıdıklık hissimi pekiştirdi hem de beni şaşırttı. Ama yazarın eserlerinin altyapısını görmek isteyenler için önemli bir kaynak. Orwell'ın sevdiğim bir diğer özelliği de eserlerine serpiştirdiği inceliklerdir. Bu kitabında da diyor ki, bu tarz anlatıların doğrucu olamayacağına inanıyorum ve okur kaçınılmaz tek boyutlu bakış açıma, maddi hatalara, taraf tutmalara karşı dikkat etmeli.
Yazarın en dürüstçe ve akıntıya karşı gelme kararlılığı dolayısıyla en önemli eserlerinden olabilir.İspanya halkının faşizme karşı ve sosyalizm uğruna kahramanca devrimci mücadelesinin etkili bir anlatısıdır. Bize öğretebileceği dersler için tekrar tekrar okunmayı hak eden bir kitap.
George Orwell hakkında en çok tartıştığım yazarların başında gelir herhalde. 1984 ve Hayvan Çiftliği romanlarının çok popüler olması, herkesin yazarı övmesi, can sıkan "o sosyalizm değil, Stalinizm karşıtı" lafı ve pek az kişinin Orwell'in istihbarat birimlerine 1949 yılında verdiği Stalinist-Troçkist ayrımı yapmadığı gibi komünist olmayıp sempatizan olanları bile dahil ettiği listesinden haberdar olması buna neden olan etmenlerden bazıları.

Orwell, bir muhbirdi (En azından 1949'da, İspanya İç Savaş'ına da bir ajan olarak gittiğine dair internette elle tutulur bir şey bulsaydım kitabı asla satın almazdım). Bunu kitabı okumak aklımda yokken de biliyordum. İspanya İç Savaşı'na olan yoğun ilgi ve merakım, beni "Bakalım ne yazmış bu" diye küçümser bir tavırla bu kitabı almaya itti.

İspanya İç Savaşı benim için -kısa süreli de olsa- anarşistlerin başrolde olduğu bir dönem, o zamana kadar (Orwell'in de dediği gibi) faşizm seçimlerle ya da darbelerle zorlanmadan iktidara gelirken bu sefer Franco buna kalkıştığında işçilerin yüzüne tokadı vurup başlangıcını yaptığı bir olaydır.

Kitaba gelirsek; Orwell insanı ikna edici bir üslup kullanmış. Ölmeyi (gönüllü olarak) göze alıp gittiği bir savaşı kahramanlık destanı olmaktan çok uzak, mizahi; cepheden ayrılıp izne çıktığı zaman gözlemlediği iç savaş içinde iç savaşı, basının bunu nasıl çarptığını, 1984 romanında okuduğumuz Parti uygulamalarının Orwell için ilham kaynağını olduğunu düşündüğüm olayları tarafsız ve eleştirel bir tavırla ele almayı başarmış.

İster istemez Orwell'in kimseye eyvallahı olmayan bu tavrına hayran kaldım ve keşke kitabın arkasında yazılı, Noam Chomsky'nin sözüne katılabilseydim diye düşündüm: "... Orwell dürüst bir adamdı. Kendisini, ideolojik denetim sistemlerinden kurtarmaya çalışmış ve bunda başarılı olmuştur; işte tam da bu sebeple gayet sıradışı ve takdire şayan bir insandır."
Keşke bu söz doğru olsaydı, ve keşke yazarlar aslında oldukları gibi değil de yazdıklarını okuyunca bizim hayallerimizde canlandıkları gibi olsalardı.
İspanya İç Savaşı, II. Dünya Savaşı hakkında okumayı sevdiğimden olsa gerek ilgimi çeken bir konu. İç Savaş hakkında kabaca bilgim olmasına rağmen ilk defa bununla ilgili bir kitap okudum. Bu yüzden okumak isteyenlere ilk tavsiyem İspanya İç Savaşı hakkında bilgi sahibi olduktan sonra okuyun. Ben bile Franco kim, bunlar niye savaşıyor biliyor olmama rağmen arada savaşın gidişatını daha iyi bilseydim keşke dedim.
Kitap, Orwell'in savaştaki anılarından, gözlemlerinden oluşuyor. Oraya gidişi, milislere katılışı, cephede gördükleri ve siyasi durumdan bahsediyor. Milislerin pek de askeri olmayan durumunu iyi bir gözlemle aktarmış. Başıboşluk, düzensizlik ve eğitim eksikliği Franco karşısında savaşan milislerin en büyük sorunu. Bu sebeple olsa gerek kendilerine de savas konusunda güvenmiyorlar. Ama bu noktada Orwell, Ispanyollarım gözü karalığını da vurgulamayı unutmamış ki bu durumu Alman askerlerden de okumuşluğum var. Orwell'in cephedeki anıları ve İspanya hakkındaki gözlemleri kendini okutturan cinsten.
Kitabın en sıkıcı bölümleri, Franco karşısında yer alan cephenin siyasi durumunun anlatıldığı yerler. Birçok örgüt var, neredeyse hepsi birbirine düşman. Savaş sürerken bile varolan iktidar kavgaları yüzünden asıl amaçlarını bile unuttukları oluyor. Orwell'in eleştirdiği en önemli noktalardan biri de bu.
Orwell'in İspanya İç Savaşı'nı Cumhuriyetçilerin içinden bir göz olarak anlattığı bu kitabı, İç Savaş hakkında detaylı bilgiler isteyen veya Orwell'in hayatının önemli kitapları etkileyecek kadar önemli- bir dönemini okumak isteyenlere öneririm.
ispanya iç savaşını anlatan muhteşem bir eser bu kitabı okumayı düşünen arkadaşların kitaptan önce "Ülke ve Özgürlük" adlı filmi izlemelerini tavsiye ederim.
George Orwell'ın yazdığı kitapların altında yatan fikirlerinin nasıl ve hangi neden ile ,nerede oluştuğunu anlamak için mutlaka okunması gereken,ispanya iç savaşında başından geçenleri anlattığı bir eser.
Orwell 1937 yılları Ispanya iç savaşı nı yaşayarak ilk ağızdan anlatması esere ayrı bir güzellik katmış.Bence okunması gereken kitaplardan olmalı. Sonuçta 1938 lerden buyana değişen fazla bir şey yok.Sermaye sahipleri ve besledikleri iktidarlar her zaman çalışan kesime ve mağdur halka hep eziyet ettiler.Bu mağdur kesim ne zaman uyanacak, yazarından dediği gibi ?.
Katalonya'ya Selam da Geroge Orwell milis olarak katıldığı İspanya daki içsavaş ve
tarafların birbirlerine karşı düşmanlıklarını, özlemlerini anlatmış....detaylara çok girmiş
parti isimleri ve siyasi olaylarıda uzun uzun anlatmış... okurken sıkıldım diyebilirim
Bu kitap için ne desem az kalır. Bir iç savaşın olağan bütün acılarını, sıkıntılarını bizzat cephede savaşmış birinin kaleminden okumak tüylerimi diken diken etmeye yetti. Bu kitap kurgu olan 1984'ün, gerçek hayattaki hali. Bana çok şey öğretti. Orwell'ın diğer kitaplarını okuduysanız bunu da es geçmeyin derim.
Orwell'ın 1938 yılında yayımladığı Katalonya'ya Selam yazarın milis olarak katıldığı İspanya İç Savaşı anılarını anlatmaktadır. Franco rejimine karşı savaşmakta olan Orwell cephede ciddi bir şekilde yaralanmış ve görevini cephe gerisinden devam ettirmek zorunda kalmıştır.

İspanya İç Savaşı, ülkemizde tarih derslerinde okutulmadığı için savaş ve yaşananlar hakkında çoğumuzun bilgisi yok. Tarihsel olayları okumayı ve incelemeyi seviyorsanız Orwell'ın mükemmel kalemi ile kendi deneyimlerini anlattığı Katalonya'ya Selam kitaplığınızda olmalı.

"Bana göre harp, gümbürdeyen top gülleleri ve sıçrayan çelik parçaları; her şeyden önce de çamur, bit, açlık ve soğuk demekti."

"Bütün savaşlarda böyledir; askerler çarpışır, gazeteciler bağrışır ve palavracı yurtseverlerin hiçbiri kısacık propaganda gezilerinin dışında, cephedeki siperlere yanaşmaz bile."
"...Adamı biraz ilgiyle seyrettim; çünkü gazetecileri saymazsanız, hayatımda ilk defa, mesleği yalan söylemek olan birini görüyordum."
SAHTEKARLIĞIN EVRENSEL DÜZEYDE EGEMEN OLDUĞU DÖNEMLERDE GERÇEĞİ SÖYLEMEK DEVRİMCİ BİR EYLEMDİR
Dikkat ettim, insan ateş altında iken hep aynı şeyi hissediyor, o dehşet korku insanın vurulacağından değil, neresinden vurulacağını bilemeyeşinden ileri geliyor.
George Orwell
Sayfa 56 - BGTS Yayınları
"Bir emir verdiğiniz zaman, bunu üstten asta değil, bir yoldaştan bir başka yoldaşa veriyordunuz."
"Savaşın insanı en çok dehşete düşüren özelliklerinden biri, tüm bu savaş propagandasının, tüm bu bağrış çağrış, yalanlar ve nefretin mütemadiyen bizzat savaşın içinde bulunmayanlardan gelmesidir."
George Orwell
Sayfa 78 - BGTS Yayınları
" Partiler arası çatışmanın iftiraları bir yana, bütün o bilinen savaş edebiyatı, şamatalar, cart curtlar, kahramanlık şişirmeleri, düşmanın kötülenmesi, bütün bunlar hep bizzat savaşmayan ve çoğu kez savaşmaktansa yüz mil koşmaya razı olacak kimseler tarafından yapılıyordu."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Katalonya'ya Selam
Baskı tarihi:
2011
Sayfa sayısı:
262
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789756165447
Kitabın türü:
Çeviri:
Jülide Ergüder
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Bgst Yayınları
George Orwell'in 1938 yılında yayımlanan kitabı Katalonya'ya Selam, Orwell'in bir milis olarak katıldığı İspanya İç Savaşı'ndaki deneyimlerini konu alır. Orwell'in birinci elden tanıklığına dayanan bu kitap, faşizme karşı yürütülen savaşa ışık tutmanın yanı sıra İspanya'da başlayan toplumsal devrimi, cumhuriyetçiler cephesinde anarşistler ile komünistler arasındaki çatışmaları önyargılardan uzak bir yaklaşımla yansıtmaktadır. Ne var ki yayımlandığı dönemde açık ve çarpıcı içeriği sebebiyle uzunca bir dönem gözlerden uzak tutulmuş, gereken ilgiyi görmemiştir. Yazarın en ünlü kitaplarından 1984 ve Hayvan Çiftliği'nin olgusal arka planını merak edenler için Katalonya'ya Selam muhakkak okunması gereken bir kitaptır.

Kitabı okuyanlar 142 okur

 • Habip Eroğlu
 • Serdar Karataş
 • Chekhov
 • leo swan
 • Harun
 • Kadir Güney
 • Zeynep Yılmaz
 • Abdullah Ferman Uslu
 • Hcrt.ct
 • Nedra Nani

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%5.2
14-17 Yaş
%5.2
18-24 Yaş
%15.5
25-34 Yaş
%37.9
35-44 Yaş
%27.6
45-54 Yaş
%6.9
55-64 Yaş
%1.7
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%27.9
Erkek
%71.2

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%23.3 (14)
9
%16.7 (10)
8
%28.3 (17)
7
%20 (12)
6
%8.3 (5)
5
%1.7 (1)
4
%1.7 (1)
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları