Adı:
Katalonya'ya Selam
Baskı tarihi:
2011
Sayfa sayısı:
262
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789756165447
Kitabın türü:
Çeviri:
Jülide Ergüder
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Bgst Yayınları
George Orwell'in 1938 yılında yayımlanan kitabı Katalonya'ya Selam, Orwell'in bir milis olarak katıldığı İspanya İç Savaşı'ndaki deneyimlerini konu alır. Orwell'in birinci elden tanıklığına dayanan bu kitap, faşizme karşı yürütülen savaşa ışık tutmanın yanı sıra İspanya'da başlayan toplumsal devrimi, cumhuriyetçiler cephesinde anarşistler ile komünistler arasındaki çatışmaları önyargılardan uzak bir yaklaşımla yansıtmaktadır. Ne var ki yayımlandığı dönemde açık ve çarpıcı içeriği sebebiyle uzunca bir dönem gözlerden uzak tutulmuş, gereken ilgiyi görmemiştir. Yazarın en ünlü kitaplarından 1984 ve Hayvan Çiftliği'nin olgusal arka planını merak edenler için Katalonya'ya Selam muhakkak okunması gereken bir kitaptır.
İspanyolların Latin Amerika'ya düşürdükleri yangın 400 sene sonra kendi evlerinde kendi elleriyle kendi ciğerlerine düşüyor dersem Orwell'ın objektifliğine ihanet etmiş olur muyum bilemiyorum.

(Zannediyorum) 1936-1939 tarihli İspanya iç savaşının nesnel bakış açısıyla öğrenilebilicek nadide yapıtlardan biri bu kitap. Aynı zamanda Orwell'ın kuvvetli kalemini süsleyen mizahi anlatım da bir savaşı en fazla bu kadar çekilebilir kılabilirdi. Kesinlikle okunması gereken kitaplardan biri olduğu kanaatindeyim.
"Bilinçleninceye kadar asla başkaldırmayacaklar. Ama başkaldırmadıkça da bilinçlenemezler." -G.Orwell, 1984,sy.95

İkinci Dünya savaşı başlamadan önce, İtalya'dan Mussolini, Almanya'dan Hitler rüzgarları esmeye başlıyordu. Mussolini darbe yaparak, Hitler ise büyük uğraşları sonucu öyle ya da böyle seçimle başa gelmiş ve Dünya farklı bir eksene doğru kaymaktadır. Bu esnada İspanya karışmaktadır. Bu isyan, işçi sınıfı ve Faşist yönetimledir. Bu yönetimde ise Franco vardır.

Katalonya'ya Selam, Orwell'ın 1984 ve Hayvan Çiftliği kitaplarından önce okunması gereken eseridir. Çünkü iki kitap, alt yapısını bu yaşanmışlıklardan almaktadır.
Orwell'ın da kitabında çokça değindiği bir durum vardır; İspanya İç Savaşını anlamak istiyor ve ne olduğunu bilmek istiyorsanız, tam olarak asla bilemeyeceksiniz. Çünkü; Hem İspanya'da hem de Dünya'da,gazeteleri yalan haberler süslemektedir. Ve bu hiç oralarda bulunmayan kişiler tarafından, bilinçli bir şekilde yapılmıştır.

Orwell yapabildiği kadar, anlatabildiği, tarafsız kalabildiği kadar yorumlamış, yaşamış ve yazmıştır. Savaşın her türlüsü acı ve keder barındırmaktadır. Özellikle cephe savaşları, sefalet içinde geçmektedir. I. Dünya Savaşı'nda belki de, kurşundan çok, süngüler can almıştır.

Bilgi amaçlı kitap içeriğinin dışına çıkarsak; Hitler'in yardımları olmasa idi, Franco'nun hiç bir şeyi elinde tutamayacağı açıktır. Almanya'nın desteği ve Üstün Savaş gücü Franco'nun yardımına koşmuştur. Kitap buralara değinmemektedir, çünkü o kısımlar daha sonraki yıllarda gerçekleşecektir.

Kitabın en zor anlaşılan iki bölümü bulunmaktadır. Ki burada Orwell okuyucuyu uyarıyor. "Parti ve iç detayların içinde kaybolmak istemiyorsanız bu bölümleri atlayın." Partilerin ilk anlatıldığı bölümü tam anlamayabilirsiniz, çünkü çok fazla alt kol ve kısaltma var. Ama ikinci kez anlatıldığı bölümde, her şey yerine oturmuş oluyor. Kitabın Son Sayfasında bilgi amaçlı Parti Gruplarının açılımları var, unutursanız isimlerine bakabilirsiniz.

Yazılacak çok şey var lakin; kitabı anlatmam gerekir :)

Orwell'ın yazdığı 1984 ve Hayvan Çiftliği'ni okumadan önce bu kitabı okuyunuz. Eğer okuduysanız da, bu kitabı okuyup, demek ki arka planında bunlar varmış dersiniz. 1984'ün fikir babası da BİZ kitabıdır, bilginiz olsun.

Kitabı öneriyor, iyi okumalar diliyorum.
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (15.429 Oy)19.194 beğeni43.791 okunma3.061 alıntı184.694 gösterim
 • Dönüşüm
  8.2/10 (8.623 Oy)8.900 beğeni28.973 okunma864 alıntı140.891 gösterim
 • Satranç
  8.7/10 (9.364 Oy)9.329 beğeni25.921 okunma1.862 alıntı119.978 gösterim
 • Fareler ve İnsanlar
  8.6/10 (5.706 Oy)5.807 beğeni19.848 okunma845 alıntı102.223 gösterim
 • Yabancı
  8.3/10 (4.460 Oy)3.952 beğeni13.088 okunma1.246 alıntı53.575 gösterim
 • Simyacı
  8.5/10 (7.963 Oy)8.932 beğeni26.553 okunma2.713 alıntı115.969 gösterim
 • Suç ve Ceza
  9.1/10 (6.530 Oy)7.942 beğeni21.542 okunma4.060 alıntı130.671 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (10.792 Oy)13.518 beğeni34.841 okunma3.465 alıntı147.407 gösterim
 • Yeraltından Notlar
  8.7/10 (3.386 Oy)3.490 beğeni10.624 okunma5.474 alıntı96.621 gösterim
 • 1984
  8.9/10 (6.073 Oy)6.421 beğeni16.977 okunma2.787 alıntı86.831 gösterim
Yazarın en dürüstçe ve akıntıya karşı gelme kararlılığı dolayısıyla en önemli eserlerinden olabilir.İspanya halkının faşizme karşı ve sosyalizm uğruna kahramanca devrimci mücadelesinin etkili bir anlatısıdır. Bize öğretebileceği dersler için tekrar tekrar okunmayı hak eden bir kitap.
İspanya da iç savaşa katılan Orwell deneyimlerini ve gözlemlerini bu kitapta toplamış, kitap aslında öyle dolu, üzerine konuşalacak o kadar çok şey var ki..
Yorum yapmak, üstüne konuşmak istiyorum ama nedendir bilinmez yorum yazamıyorum kitaplara şu ara. Tek diyebileceğim okuyun bu kitabı, savaşın bambaşka bir tarafını da görüyorsunuz ve öyle işte çok yoğun her şey.
George Orwell hakkında en çok tartıştığım yazarların başında gelir herhalde. 1984 ve Hayvan Çiftliği romanlarının çok popüler olması, herkesin yazarı övmesi, can sıkan "o sosyalizm değil, Stalinizm karşıtı" lafı ve pek az kişinin Orwell'in istihbarat birimlerine 1949 yılında verdiği Stalinist-Troçkist ayrımı yapmadığı gibi komünist olmayıp sempatizan olanları bile dahil ettiği listesinden haberdar olması buna neden olan etmenlerden bazıları.

Orwell, bir muhbirdi (En azından 1949'da, İspanya İç Savaş'ına da bir ajan olarak gittiğine dair internette elle tutulur bir şey bulsaydım kitabı asla satın almazdım). Bunu kitabı okumak aklımda yokken de biliyordum. İspanya İç Savaşı'na olan yoğun ilgi ve merakım, beni "Bakalım ne yazmış bu" diye küçümser bir tavırla bu kitabı almaya itti.

İspanya İç Savaşı benim için -kısa süreli de olsa- anarşistlerin başrolde olduğu bir dönem, o zamana kadar (Orwell'in de dediği gibi) faşizm seçimlerle ya da darbelerle zorlanmadan iktidara gelirken bu sefer Franco buna kalkıştığında işçilerin yüzüne tokadı vurup başlangıcını yaptığı bir olaydır.

Kitaba gelirsek; Orwell insanı ikna edici bir üslup kullanmış. Ölmeyi (gönüllü olarak) göze alıp gittiği bir savaşı kahramanlık destanı olmaktan çok uzak, mizahi; cepheden ayrılıp izne çıktığı zaman gözlemlediği iç savaş içinde iç savaşı, basının bunu nasıl çarptığını, 1984 romanında okuduğumuz Parti uygulamalarının Orwell için ilham kaynağını olduğunu düşündüğüm olayları tarafsız ve eleştirel bir tavırla ele almayı başarmış.

İster istemez Orwell'in kimseye eyvallahı olmayan bu tavrına hayran kaldım ve keşke kitabın arkasında yazılı, Noam Chomsky'nin sözüne katılabilseydim diye düşündüm: "... Orwell dürüst bir adamdı. Kendisini, ideolojik denetim sistemlerinden kurtarmaya çalışmış ve bunda başarılı olmuştur; işte tam da bu sebeple gayet sıradışı ve takdire şayan bir insandır."
Keşke bu söz doğru olsaydı, ve keşke yazarlar aslında oldukları gibi değil de yazdıklarını okuyunca bizim hayallerimizde canlandıkları gibi olsalardı.
İspanya İç Savaşı, II. Dünya Savaşı hakkında okumayı sevdiğimden olsa gerek ilgimi çeken bir konu. İç Savaş hakkında kabaca bilgim olmasına rağmen ilk defa bununla ilgili bir kitap okudum. Bu yüzden okumak isteyenlere ilk tavsiyem İspanya İç Savaşı hakkında bilgi sahibi olduktan sonra okuyun. Ben bile Franco kim, bunlar niye savaşıyor biliyor olmama rağmen arada savaşın gidişatını daha iyi bilseydim keşke dedim.
Kitap, Orwell'in savaştaki anılarından, gözlemlerinden oluşuyor. Oraya gidişi, milislere katılışı, cephede gördükleri ve siyasi durumdan bahsediyor. Milislerin pek de askeri olmayan durumunu iyi bir gözlemle aktarmış. Başıboşluk, düzensizlik ve eğitim eksikliği Franco karşısında savaşan milislerin en büyük sorunu. Bu sebeple olsa gerek kendilerine de savas konusunda güvenmiyorlar. Ama bu noktada Orwell, Ispanyollarım gözü karalığını da vurgulamayı unutmamış ki bu durumu Alman askerlerden de okumuşluğum var. Orwell'in cephedeki anıları ve İspanya hakkındaki gözlemleri kendini okutturan cinsten.
Kitabın en sıkıcı bölümleri, Franco karşısında yer alan cephenin siyasi durumunun anlatıldığı yerler. Birçok örgüt var, neredeyse hepsi birbirine düşman. Savaş sürerken bile varolan iktidar kavgaları yüzünden asıl amaçlarını bile unuttukları oluyor. Orwell'in eleştirdiği en önemli noktalardan biri de bu.
Orwell'in İspanya İç Savaşı'nı Cumhuriyetçilerin içinden bir göz olarak anlattığı bu kitabı, İç Savaş hakkında detaylı bilgiler isteyen veya Orwell'in hayatının önemli kitapları etkileyecek kadar önemli- bir dönemini okumak isteyenlere öneririm.
ispanya iç savaşını anlatan muhteşem bir eser bu kitabı okumayı düşünen arkadaşların kitaptan önce "Ülke ve Özgürlük" adlı filmi izlemelerini tavsiye ederim.
George Orwell'ın yazdığı kitapların altında yatan fikirlerinin nasıl ve hangi neden ile ,nerede oluştuğunu anlamak için mutlaka okunması gereken,ispanya iç savaşında başından geçenleri anlattığı bir eser.
Orwell 1937 yılları Ispanya iç savaşı nı yaşayarak ilk ağızdan anlatması esere ayrı bir güzellik katmış.Bence okunması gereken kitaplardan olmalı. Sonuçta 1938 lerden buyana değişen fazla bir şey yok.Sermaye sahipleri ve besledikleri iktidarlar her zaman çalışan kesime ve mağdur halka hep eziyet ettiler.Bu mağdur kesim ne zaman uyanacak, yazarından dediği gibi ?.
Katalonya'ya Selam da Geroge Orwell milis olarak katıldığı İspanya daki içsavaş ve
tarafların birbirlerine karşı düşmanlıklarını, özlemlerini anlatmış....detaylara çok girmiş
parti isimleri ve siyasi olaylarıda uzun uzun anlatmış... okurken sıkıldım diyebilirim
Bu kitap için ne desem az kalır. Bir iç savaşın olağan bütün acılarını, sıkıntılarını bizzat cephede savaşmış birinin kaleminden okumak tüylerimi diken diken etmeye yetti. Bu kitap kurgu olan 1984'ün, gerçek hayattaki hali. Bana çok şey öğretti. Orwell'ın diğer kitaplarını okuduysanız bunu da es geçmeyin derim.
Orwell'ın 1938 yılında yayımladığı Katalonya'ya Selam yazarın milis olarak katıldığı İspanya İç Savaşı anılarını anlatmaktadır. Franco rejimine karşı savaşmakta olan Orwell cephede ciddi bir şekilde yaralanmış ve görevini cephe gerisinden devam ettirmek zorunda kalmıştır.

İspanya İç Savaşı, ülkemizde tarih derslerinde okutulmadığı için savaş ve yaşananlar hakkında çoğumuzun bilgisi yok. Tarihsel olayları okumayı ve incelemeyi seviyorsanız Orwell'ın mükemmel kalemi ile kendi deneyimlerini anlattığı Katalonya'ya Selam kitaplığınızda olmalı.

"Bana göre harp, gümbürdeyen top gülleleri ve sıçrayan çelik parçaları; her şeyden önce de çamur, bit, açlık ve soğuk demekti."

"Bütün savaşlarda böyledir; askerler çarpışır, gazeteciler bağrışır ve palavracı yurtseverlerin hiçbiri kısacık propaganda gezilerinin dışında, cephedeki siperlere yanaşmaz bile."
"...Adamı biraz ilgiyle seyrettim; çünkü gazetecileri saymazsanız, hayatımda ilk defa, mesleği yalan söylemek olan birini görüyordum."
SAHTEKARLIĞIN EVRENSEL DÜZEYDE EGEMEN OLDUĞU DÖNEMLERDE GERÇEĞİ SÖYLEMEK DEVRİMCİ BİR EYLEMDİR
Dikkat ettim, insan ateş altında iken hep aynı şeyi hissediyor, o dehşet korku insanın vurulacağından değil, neresinden vurulacağını bilemeyeşinden ileri geliyor.
George Orwell
Sayfa 56 - BGTS Yayınları
" Partiler arası çatışmanın iftiraları bir yana, bütün o bilinen savaş edebiyatı, şamatalar, cart curtlar, kahramanlık şişirmeleri, düşmanın kötülenmesi, bütün bunlar hep bizzat savaşmayan ve çoğu kez savaşmaktansa yüz mil koşmaya razı olacak kimseler tarafından yapılıyordu."
"Bir emir verdiğiniz zaman, bunu üstten asta değil, bir yoldaştan bir başka yoldaşa veriyordunuz."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Katalonya'ya Selam
Baskı tarihi:
2011
Sayfa sayısı:
262
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789756165447
Kitabın türü:
Çeviri:
Jülide Ergüder
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Bgst Yayınları
George Orwell'in 1938 yılında yayımlanan kitabı Katalonya'ya Selam, Orwell'in bir milis olarak katıldığı İspanya İç Savaşı'ndaki deneyimlerini konu alır. Orwell'in birinci elden tanıklığına dayanan bu kitap, faşizme karşı yürütülen savaşa ışık tutmanın yanı sıra İspanya'da başlayan toplumsal devrimi, cumhuriyetçiler cephesinde anarşistler ile komünistler arasındaki çatışmaları önyargılardan uzak bir yaklaşımla yansıtmaktadır. Ne var ki yayımlandığı dönemde açık ve çarpıcı içeriği sebebiyle uzunca bir dönem gözlerden uzak tutulmuş, gereken ilgiyi görmemiştir. Yazarın en ünlü kitaplarından 1984 ve Hayvan Çiftliği'nin olgusal arka planını merak edenler için Katalonya'ya Selam muhakkak okunması gereken bir kitaptır.

Kitabı okuyanlar 165 okur

 • Gürkan akgül
 • Merve Çaypınar
 • Berkay
 • Esma Tezgi
 • Elif Ezgi
 • toranj
 • Arın Konca
 • Ahmet Hakan Acar
 • Beatrice
 • Emel Kurt

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%5.2
14-17 Yaş
%5.2
18-24 Yaş
%15.5
25-34 Yaş
%37.9
35-44 Yaş
%27.6
45-54 Yaş
%6.9
55-64 Yaş
%1.7
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%27.9
Erkek
%71.2

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%26.5 (18)
9
%17.6 (12)
8
%26.5 (18)
7
%19.1 (13)
6
%7.4 (5)
5
%1.5 (1)
4
%1.5 (1)
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları