Katharina Blum'un Çiğnenen Onuru

6,8/10  (17 Oy) · 
37 okunma  · 
7 beğeni  · 
940 gösterim
Almanya'da '70'li yıllardaki ünlü 'Baader-Meinhof' çete olayından yola çıkılarak yazılan Katharina Blum'un Çiğnenen Onuru adlı bu romanda, medyanın haber oluşturma özgürlüğü ile bireyin özel yaşamının çatışması teması işlenir. Görünüşte tek suçu bir anarşistin sevgilisi olmak olan Katharina Blum'un bu anarşistle ilgili olaylar ve araştırmalar bağlamında giderek tüm kişisel değerlerinin ayaklar altına alınması, en yakın çevresi karşısında da, bütün bir toplum karşısında da savunmasız bırakılması, kitabın ağırlık noktalarıdır. Romanın günümüze kadar güncelliğini yitirmemiş, tersine, belki de gittikçe daha güncel konuma gelmiş olmasının temel nedeni ise, 'özel yaşam karşısında medyanın sorumluluğu' konusunun güncelliğini -ne yazık ki- yitirmemiş oluşudur. Heinrich Böll'ün bu romanı, günümüz Türkiye'si açısından da güncelliğini sürdürmektedir.
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 1999
 • Sayfa Sayısı:
  131
 • ISBN:
  9789755109190
 • Orijinal Adı:
  Die Verlorene Ebre Der Katharina Blum
 • Çeviri:
  Ahmet Cemal
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Yeşim Temiz 
22 May 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · 6/10 puan

Bilgilendirme amacı değil kazandırma amacı güden bir medyanın bir kadını nasıl değiştirdiği anlatılmış. Kitabı karakterlerin ağzından değil yazarın ağzından okuyoruz. Kitabın anlatılış tarzı bana eski romanlarımızı anımsattı. Hatta bazı kısımlarda yazar olayların açıklamalarını yapıyor, okuyucunun aklında ki soru işaretlerini silmeye çalışıyor. Ahmet Mithat Efendi'nin romanları gibi desem yanlış olmaz umarım -bölüm sonlarında okuyucuya ders verir nitelikteki cümlelerine istinaden söylüyorum bunu-. Kitap ile ilgili bir diğer nokta da yazarın anlatımına sansür uygulaması. Kanlı detaylar vermek istememesi -ilk başta kan sözcüğünü bile kullanmaktan kaçınmıştı-, argo sözler kullanmaması gibi. Yer yer o dönemdeki Almanya'nın siyasi tutumunu, bunun topluma etkilerini de kitapta görüyorsunuz. İyi okumalar...

Kismet Parpar 
29 Kas 2017 · Kitabı okudu · 2 günde

1972 Nobel Edebiyat Ödülü almış Heinrich Boll'ün güzel bir eseri. Katharina Blum karakterimiz ve bu kadının tek suçu bir anarşistin sevgilisi olmak. Yalan haber veren basın, sorgulamada polis ve savcıların yancı yaklaşımları eleştiriliyor kitapta. Özel yaşamın medyada çarpıtılarak bir kişinin yaşamını ne hale getirdiğini izliyorsunuz.
Kitabın anlatımı çok farklıydı karakterler değil yazar anlatıyordu hikayeyi. Belirtmeliyim ki bir sonraki adım için heyecanınız hiç düşmeyecek.Ödülü hak eden bir eser.

Katharina Blum'un Çiğnenen Onuru benzeri kitaplar

ahmet bütün 
23 Tem 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Günümüz dünyasında sosyal medyanın bu kadar yaygınlaştığı ve insanların başkaları hakkında yazdığı şeylerin iyi veya kötü çok hızlı bir şekilde yayılıp insanların hayatlarının etkilendiği bir zamanda ben herkesin okuyup kütüphanesinde bulunması gereken kitaplardan biri olduğuna inanıyorum. Konusu itibari ile kitap bir kadın üzerindeki emellerini gerçekleştiremeyen insanların medya vasıtası ile bir kadının hayatını nasıl katlettiklerini anlatıyor. Kurgusu güzel ve dilide akıcı bir kitap. Okuduktan sonra bizleri medya ve sosyal medya hakkındaki düşüncelerimizi tekrar gözden geçirmemize sebep olcağına inanıyorum. Şimdiden iyi okumalar.

Kitaptan 1 Alıntı

Yeşim Temiz 
22 May 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

"İnsanlar ancak kendilerini güven içerisinde hissettikleri zaman rahat ve neşeli olabilirler; en önemli şey güven duygusudur."

Katharina Blum'un Çiğnenen Onuru, Heinrich Böll (Sayfa 16 - Can yayınları)Katharina Blum'un Çiğnenen Onuru, Heinrich Böll (Sayfa 16 - Can yayınları)

Kitapla ilgili 1 Haber

Kitap okumayı sevdirecek 9 kısa kitap önerisi
Kitap okumayı sevdirecek 9 kısa kitap önerisi Kitap okumaya yeni veya yeniden başlayanlar veya kararsız okurlar için çoğu Nobel ödüllü yazarlardan, akıcı, edebiyatın gücünü ortaya koyan ve az sayfalı kült kitaplar...