Katya'nın Yazı

8,3/10  (51 Oy) · 
157 okunma  · 
47 beğeni  · 
1.441 gösterim
Yarattığı kahramanlar kadar gizemli bir yazar. Kim olduğunu yalnızca yayıncısı, nerede olduğunu ise yalnızca kendisi biliyor. Şu anda hangi adreste oturduğu ise herkesten gizli...

"Herkesin kimliğini merak ettiği yazar bu kez de Bask bölgesini mekan seçmiş romanına. Genç bir doktor Birinci Dünya
Savaşı'nın eşiğinde hayatının ilk aşkını yaşıyor...

Ve bu olağanüstü öyküyü İkinci Dünya Savaşı öncesinde anımsadığı şekliyle anlatıyor. Bir aşk romanı görüntüsünde, insan ruhunun derinliklerine iniyor. Umulmadık dönüşlerle sürprizli bir son hazırlıyor."
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  2004
 • Sayfa Sayısı:
  232
 • ISBN:
  9789753900737
 • Orijinal Adı:
  The Summer Of Katya
 • Çeviri:
  Belkıs Çorakçı Dişbudak
 • Yayınevi:
  E Yayınları
 • Kitabın Türü:
Ahmed Yasir Orman 
 17 Ara 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

(Hafif ama çok hafif spoiler içerir. Meraklanmayın can alıcı yerleri söyleyerek okumak istediğiniz bu kitabı kursağınızda bırakmadım.)
Kitabı 1000kitap'ta gördüm. Artık kimden gördüm nasıl gördüm hatırlamıyorum. Herhalde sitenin fazla derinine inmişim ve bu kitabı bulmuşum. Kitabı gidip kütüphaneden aldım. Açtım okumaya. İlk iki sayfasında "aha şu hiçbir cümlesinden bir şey anlaşılmayan saçma kitaplardan" derken üçüncü sayfada aslında kitap güzelmiş dedim. Hatta bundan sonra baya beğendim ve pek adetim olmayan alıntı yapma işini iki defa yaptım. Tabi belli bir sayfa ilerledikten sonra eyvah yoksa bu kitap basit bir romantik kitap mı demeye başladım. Sayfalar ilerledikçe bu fikrimden biraz caysamda gene aklımın bir köşesinde hala bu fikir vardı. Tabi kitabın sonlarına doğru ise bu fikrimden tamamen caydım ve yazar beklenilmedik bir sonla bitirdi kitabı.
Bu gizemli yazar karşımıza duygusal bir karakter çıkarmış. Bu karakter doktor ve habire elinde kalem bir şeyler yazmakla meşgul. Gencim, yakışıklıyım, duygusalım, neşe doluyum o zaman aşk benim hakkım diyen tiplerden. Hatta bu düşüncesiyle ilgili bir alıntı da paylaştım oradan ne demek istediğimi anlayabilirsiniz.(#5398053) Karakterimiz bu düşüncelerdeyken Katya isimli çok genç sandığı bir kızla tanışıyor ve olaylar başlıyor. Kitabın sonlarına kadar yazar pek gerçekleri söylemiyor. Ama habire okuyucuya bu Katya'nın ailesinde bir gariplik var düşüncesini taze tutuyor. Kitapta biraz ilerlerseniz beğenmeseniz bile meraktan okuma isteği duyabilirsiniz. Yani yazar her okurunun kitabının sonunu getirmesi için basit bir yol denemiş:Merak ve aşk. Yazar bir de farklı bir metotla yazmış. 45 yaşındaki baş karakterimiz geçmişindeki Katya'yla yaşadığı bir yazı kendi eliyle yazmış. Bir anı kitabı gibi. Ara sıra bu baş karakterimiz hikayeyi keserek kendi düşüncelerini anlatmış. Bu bana biraz edebiyatımızda yazı makinesi olarak adlandırılan Ahmet Mithat'ı hatırlattı.
İşin kısası bu kitap basit bir aşk kitabı olmayıp akıcı ve sade bir dille yazılmıştır. Okurken de Bask kültürünü biraz da olsun öğrenme şansını bulacaksınız. Alıp okursanız pek pişman olmazsınız diye düşünüyorum.
http://ahmedyasirorman.blogspot.com.tr/...-nicholas-seare.html

Kemal 
07 Oca 03:37 · Kitabı okudu · 2 günde · 9/10 puan

Başları durgun olsa da sonu ile beni şaşırtan; yazarın keskin virajlarını, olayları biçimlendirme yetisini takdir ettiğim, hayranlıkla okuduğum bir kitaptı.Katya'nın gerçek hikayesini dinlemek, hüzünlü ama aynı zamanda zevkli ve şaşırtıcı.

Hüsamettin Çalışkan 
20 Şub 09:37 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 10/10 puan

Travenian'ın Şibumi'sini okuduktan sonra buldum ve hemen aldım. Okuduğuma değdi. Novella özelliği taşıdığını söyleyebilirim. Fakat üslup ve kurgusu ile insanı sürüklüyor. Özellikle sonunda harika bir final yapılmış. Tavsiye ederim..

Didem 
04 Tem 19:55 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Büyük hayal kırıklığı yaşatan bir kitap oldu maalesef benim için. Şibumi'yi okuduktan sonra inanılmaz bir hayranlık oluşmuştu bende yazar için. Okumadığım diğer tüm kitapları heyecan uyandırdı bende. En çok beğeni alan kitabı Katya'nın Yazı'na sarıldım hemen. Her sayfada gelecek sayfanın daha heyecan verici olacağını söyledim kendime. Ama olmadı, olamadı... Kötü olduğunu söylemiyorum ancak vasat bir kitap maalesef. Belki beklentiyi düşürürseniz daha fazla keyif alabilirsiniz.

Kitap fuarındakilerin tavsiyesiyle aldığım kitaptı. Okumaya başladığımda kitapta ilgimi çeken ilk şey ana kahramanın yeni bir doktor olması ve şair olmak istediğini söylemesiydi.
Daha sonra kahramanların bahsettiği şeyler de bana yakın geldi.
Anlattığı festivali okurken kendimi orda hissettim sanki. Bir kültürü araştırmama da ilk basamak oldu sanırım.
Çoğu diyolog insanın yüzünü güldürecek şekildeydi. Keşke baskıda yanlışlar olmasaydı daha iyi olurdu.

Burçin Esra Karadağ 
13 Nis 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kitabın ilk 50 sayfasını rahatlıkla okuyup sonraki 100 sayfasında ayrıntılarda boğulup, iç sıkıntısı çekmeme rağmen son 80 sayfa gözümü bile kırpamadığım, şahane kurgulanmış bir final okudum.

Tolga Önver 
28 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Bask kültürünün kitaba fon olduğu, aşk ve kendini bulma arayışının işlendiği ve bunu müthiş bir gizem perdesiyle son ana kadar taşıyan bir roman.

Seval Arslan 
12 Ağu 01:48 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Önce hayata gözlerini yeni açmış hayaller dünyasında yaşayan genç bir doktorla tanısıyorsunuz ,sonra onun gözünden bir sevdayı seyrediyorsunuz .Her şey Katya'nın gelişiyle başlıyor ve muhteşem bir finalle son buluyor.Okumanız dileğiyle...

Şansel Oskan 
04 Oca 16:57 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Yazarın kendisi kadar gizem barındıran bu kitabın bende özel bir yeri var. Yazarın en bilinen kitabı Şibumi ile arasında oldukça keskin bir üslup farkı olmasına rağmen gizem ve heyecanı korumayı bu farklı tarzda da başarıyor.

Yalnızlar Yurdu 
22 Nis 21:13 · Kitabı okudu · 3/10 puan

sürükleyici ve anlatımı iyi bir kitap fakat olay örgüsü pek de iç açıcı değil. Ayrıca bana göre kötü bir finalle bitmiş. malesef önermem :(

Kitaptan 32 Alıntı

“Mutluluğumuzu herkesle paylaşırız, yabancılarla bile. Önemli olan hüznü ve acıları paylaşmaktır.”

Katya'nın Yazı, Nicholas Seare - TrevanianKatya'nın Yazı, Nicholas Seare - Trevanian
Deniz* 
 28 Eyl 2015 · Beğendi · 10/10 puan

Cesaret
Henüz hiçbir şeye teşebbüs etmediğim için, kendi yetersizliklerimden haberim yoktu. Bir şeye cesaret etmemiş olduğum için de cesaretimin sınırlarını bilmiyordum.

Katya'nın Yazı, Nicholas Seare - TrevanianKatya'nın Yazı, Nicholas Seare - Trevanian

Hepimiz karşımızdakinin bizi anlamasını isteriz ama, ayna gibi içimiz dışımız görünsün istemeyiz.

Katya'nın Yazı, Nicholas Seare - Trevanian (Sayfa 29)Katya'nın Yazı, Nicholas Seare - Trevanian (Sayfa 29)

"Acaba neden insana iyi gelen her şey ya sıkıcıdır ya da acı verir? Neden bedene kötü gelen her şeyin ruha iyi geldiği var sayılır?"

Katya'nın Yazı, Nicholas Seare - Trevanian (Sayfa 127)Katya'nın Yazı, Nicholas Seare - Trevanian (Sayfa 127)
Halit S. Sungur 
24 Haz 15:05 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Genellikle insanın yapabileceği en kolay şey yalan söylemektir.

Katya'nın Yazı, Nicholas Seare - Trevanian (Sayfa 24 - E Yayınları)Katya'nın Yazı, Nicholas Seare - Trevanian (Sayfa 24 - E Yayınları)
murat çelik 
15 Ara 2014 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Adalet belki kördür ama, sosyal ağırlıklara karşı da duyarsız değildir. Fakirlere sorular sorulur ,söylediklerinin kanıtları aranır, zenginlerin ise ifadeleri kayda geçer, yalnızca imla hatası yapılmamasına dikkat edilir.

Katya'nın Yazı, Nicholas Seare - TrevanianKatya'nın Yazı, Nicholas Seare - Trevanian

Onu hem bırakmak, hem de öpmek istiyordum. Hangisini yapacağıma da karar veremiyordum. Çok gençtim. Öptüm onu.

Katya'nın Yazı, Nicholas Seare - TrevanianKatya'nın Yazı, Nicholas Seare - Trevanian

Ama aşkı oluşturan zerrecikler, bölünüp analizi yapılamayacak kadar küçük şeylerdir. Nasıl aşkın tümü bir anda, bir tek bakış açısından görülemeyecek kadar büyükse, bu da tam tersine. Aklın, mantığın ötesinde, kendim de farkında olmaksızın aşıktım ona.

Katya'nın Yazı, Nicholas Seare - Trevanian (Sayfa 32)Katya'nın Yazı, Nicholas Seare - Trevanian (Sayfa 32)
4 /