Adı:
Kavak Yelleri
Baskı tarihi:
1979
Sayfa sayısı:
400
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İnkılap Ve Aka Kitabevi
Baskılar:
Kavak Yelleri
Kavak Yelleri
495 syf.
·4 günde·Puan vermedi
Benim için geç kalınmış bir okuma oldu. Hepinizin bildiği üzere, geç olan şeylerin sonucu genelde iyi olur. Kararsız kaldığım bir dönemde, bana âdeta bir ışık oldu bu kitap, her sayfasından notlar aldım, altını çizdiğim betimlemeler, cümleler ve kelimeler oldu. Gerçekten de Reşat Nuri'yi geç okumanın hüznünü böyle kapatıyorum, bana katkısı hiç şüphesiz fazla olan bu kitabı bütün okuyuculara önerebilirim.

Cumhuriyet döneminin ilk eserlerinden olmasına rağmen Sabahattin Ali kitaplarında sıkça karşılaştığımız eski lisana pek rastgelmiyoruz, olabildiğince yalın bir dil kullanılmış; konusu ve karakter seçimi, mekân betimlemesi olağanüstü bir dil bilgisi ile tamamlanmış.

Bendeki baskısı eskiydi kitabın ve bir tanıdığımın hediyesiyle kütüphaneme eklemiştim, okuma listemdeki Yeşil Gece'yi de bir ân önce okumak için sabırsızlanıyorum.
495 syf.
·Beğendi·10/10
Kavak yelleri bir doktorun köye tayini çıkmasıyla başlıyor. Orda bir kadınla evleniyor ve lonu böyle devam ediyor. Bazen geçmişe gittiğimiz bu kitabı beğendim. Güzel bir dille yazılmış tavsiye ederim.
494 syf.
·5 günde·9/10
Reşat Nuri Güntekin, Kavak Yelleri romanıyla okuyucusuna Doktor Sabri karakterinin Anadolu'daki küçük bir kasabada vatansever duygularla yaşayışını anlatmaktadır. Yazar, başkarakter olan Doktor Sabri'nin kişilik yansıtmasını biz okurlarına bütün ayrıntılarıyla anlatmıştır. Ve aynı zamanda doktorun İstanbul'a olan özlemine de değinen, eşsiz bir kaleme sahip olan Reşat Nuri bizi Sabri karakteri ile birlikte İstanbul'a da götürüp, kendi içimizde Doktor Sabri'nin çarpık ilişkilerine dair düşündürmeyi başarıyor. Nihayetinde başkarakter İstanbul'unda göründüğü gibi olmadığını anlayıp, bu koca mavi gözlü şehirde yalnızlıklar içinde kalıyor. Küçük kasabasında yaşamış olduğu hayata özlem duyuyor çıkarımında bulunabiliriz aslında... Özetleyecek olursam yazarımız, romanında Anadolu'da bir kasabadaki siyasi yaşantıyı, Cumhuriyet öncesi ve sonrası dönemin kasaba halkına nasıl yansıdığını en ince ayrıntılarıyla gözler önüne sermiştir. Bence herkesin okuması gereken bir başyapıttır. Eski dilde kullanılan kelimeler çoğunlukta fakat, eski dönem esintilerini hissederek okumanız açısından daha iyi olacağını düşünüyorum. Kelimelerin anlamları verildiğinden kitabı okurken sıkılmazsınız.
495 syf.
·17 günde·4/10
Kitabın olay örgüsünü ve akışını çok beğendiğim söylenemez.bitirmekte zorlandığım ve sıkıldığım kitaplardan biriydi ama dönemine göre değerlendirirsek iyi.
495 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10
Türk Edebiyatında serbest fıkra dönemini anlatan önemli romanlardan biridir.
Yazar Doktor Sami karakterinin Anadolu'daki küçük bir kasabada vatansever duygularla yaşayışını anlatmaktadır.
495 syf.
·23 günde·Puan vermedi
Reşat Nuri Güntekin'in okuduğum üçüncü kitabı. Çalıkuşu ve Yaprak Dökümü'ndeki sizi sarıp içine çeken kurguyu bu kitapta bulamadım hatta yer yer beni çok sıktı. Büyük bir umutla başlayıp beklentilerimin karşılığını bulamayarak bitirdim. Belki içinde bulunduğum yoğun tempo kitaba derinlemesine dalmama izin vermedi bilemiyorum. İlerde bir daha okumak üzere kaldırdığım kitaplar arasında şimdilik.
Fakat gariptir ki, benim ilk görüşte nefret ettiğim bazı kimseler, sonradan en sevdiğim insanlar olmuşlardır.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kavak Yelleri
Baskı tarihi:
1979
Sayfa sayısı:
400
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İnkılap Ve Aka Kitabevi
Baskılar:
Kavak Yelleri
Kavak Yelleri

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları