Kavalın Ezgisi

9,6/10  (5 Oy) · 
14 okunma  · 
8 beğeni  · 
206 gösterim
Bir gün bir defter geldi. Kâğıttan yapılmış, bantlanmış bir zarfın içinde özenle korunmuştu. Defterdeki yazılar aynı elden çıkmasına rağmen, bazen okunamayacak kadar birbirine karışmış, bazen oldukça düzenli yazılmıştı. Defterin ilk sayfasında Kavalın Ezgisi ismini görünce bunun bir "aşk öyküsü" olduğunu tahmin etmiştik.


Berjin Haki bir kadın gerilla... Bir gün arkadaşları konuşurken kulak misafiri olduğu bir olay, onu tepeden tırnağa sarsar. İki bayan gerillanın 85 gün boyunca yaşadıkları olaylar, karşılaştıkları zorluklar ve bu zorluklara karşı bükülmeyen iradeleri karşısında hayranlığa kapılır. Bir yandan da bu öyküyü anlatanların olayı sıradan, herhangi bir olay gibi anlatmaları onu şaşırtır. O an karar verir; dünyanın başka hiçbir ülkesinde benzeri yaşanmamış bu olay mutlaka yazılmalı. İlk işi Bêrîvan ve Dicle'yi aramak olur.
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2015
 • Sayfa Sayısı:
  148
 • ISBN:
  9789753444101
 • Yayınevi:
  Belge Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 2 Alıntı

Ali fırat 
30 Tem 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

İnsanlar zorlu anlarda kimi zaman acizliğe düşer, isyan eder, hatta oturur ağlarlar. Onları ikna etmek için ne kadar uğraşırsanız , ne kadar yardımcı olsanız da yerinden kaldıramasınız. Kimi insanlara ise küçücük bir tebessüm göstermekle, 'nasılsın demekle onun gücüne güç katarsın. Moral olursun.

Kavalın Ezgisi, Berjin Haki (Sayfa 31)Kavalın Ezgisi, Berjin Haki (Sayfa 31)
Ali fırat 
31 Tem 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Özgürleşmeyen, başkaların sömürgesi altında olan bir ülkede aşkların da olmayacağını yaşayarak öğrendik.

Kavalın Ezgisi, Berjin Haki (Sayfa 93)Kavalın Ezgisi, Berjin Haki (Sayfa 93)