Adı:
Kavgam Cilt 1
Baskı tarihi:
Haziran 2015
Sayfa sayısı:
492
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055159276
Kitabın türü:
Orijinal adı:
My Struggle
Çeviri:
Ebru Tüzel
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Monokl Yayınları
"Kalp için hayat basittir: Atabildiği kadar atar. Sonra durur."
Hiçbir sır bırakmayan bir dürüstlükle yazıyor Knausgaard. O yazdıkça nefesler tutuluyor, heyecandan kalp çok kereler duracak gibi oluyor. Onun yaşamına giriyor, kendi kalbinizden çok ama çok uzaklara gidiyorsunuz ama bir anda orada sadece kendi kalbinizin attığını duyuyorsunuz. Knausgaard Kavgam'da eşsiz bir ustalıkla bize yaşamlarımızı geri veriyor.
'Karl Ove'nin kayda değer yeteneği ki bu yetenek bugünlerde ender bulunuyor, tamamen anda ve kendi varlığının farkında olması. Her detay süsleme ve gösterişten uzak bir biçimde ortaya konuyor, sanki yazmak ve yaşamak eşzamanlı oluyormuş gibi. Sizi tamamen içine çekiyor. Onun hayatını onunla birlikte yaşıyorsunuz.'
-Zadie Smith, New York Review of Books-
Kavgam'ın ilk iki cildinde sıtma ateşine tutulmuş gibi oldum. 4 gün boyunca okumaktan başka çok az şey yaptım, e-postalarımı cevaplamadım, köpeğimi yürüyüşe çıkarmadım, bulaşıklar lavaboda yığıldı. Anlatının ışıkları sizi olduğunuz yere mıhlıyor, tıpkı otobanın ortasında kalakalmış bir hayvan gibi.'
-Dwight Garner, The New York Times-
'Kavgam, Knausgaard'ın sıra dışı 6 ciltlik romanı tüm bilinen ticari reklamları alt üst ederek yazarını bir rock yıldızı haline getirdi. Sadece Norveç'te 450.000 adet satıldı, her 9 yetişkinden biri Kavgam'ı okudu.'
-Emma Brockes, The Guardian-
'Bırakamıyorum, bırakmak istiyorum, bırakamıyorum, sadece bir sayfa daha, sonra akşam yemeğini hazırlayacağım, bir sayfa daha…'
-Västerbottens-kuriren, İsveç-
'Bu destansı maceranın ilk ilk bölümü, bıkkın ve yorgun okurları bile hayata bağlayacak.'
-The Independent-
'Knausgaard'ı okumak Google Earth'e ilk kez bakmak gibi; uzaydan kıtayı, ülkeyi, sonra büyüdüğünüz kasabayı ve caddeyi yakınlaştırıp tıklıyorsunuz. Hepsi orada, sadece tıklamaya devam edin.'
-London Review of Books-
"Kavgam dürüst ve ustaca çekilmiş bir 'selfie'"
-John Powers-
'Kavgam şaşırtıcı bir biçimde büyülüyor - ayrıntılar ve içtenliğin birleşimi, başka birinin beynine girme illüzyonu yaratıyor. Kavgam, kavgaya değer.'
-GQ-
'Ardı ardına gelen her kitapta Bay Knausgaard, günümüzün en önemli yazarlarından biri olma ününü pekiştiriyor.'
-The Observer (UK)-
'Knausgaard hayatını tüm ayrıntıları ile yazıyor, içine girerek ve içindeki titreşimleri kağıda dökerek.'
-Joshua Rothman, Page-Turner-
'Çok güçlü ve canlı… Nefis, kalıcı ve tanrısal paragraflar… Knausgaard son derece çarpıcı ve tamamen dürüst. Evrensel endişelerin sıradan, banal seslerinden korkmuyor çünkü bunlar zaten hayatın akışı ve hepsi farklı şekillerde de olsa herkesin başına geliyor. Knausgaard'ın kitabında, aralıksız, sonu gelmeyen bir tat var. Sonuç cümleleri sakin, yalın ve başarılı. Walter Benjamin'in 'gerçeğin efsanevi yönü' dediği şeye sahipler.'
-James Wood, The New Yorker-
'Müthiş bir roman... Çaresiz bir halde devamını bekliyorum cümlesinden başka bir şey söyleyemeyeceğim.'
-Dagsavisen, Norveç-
'Tamamen sürükleyici, şaşırtıcı bir içgörü ile aydınlanmış sayfaları ve yürek paraçalayıcı dürüstlüğü ile Kavgam dünya edebiyatına tek bir karakteri sunarak bizi insanoğlunun zihninin derinliklerine çekiyor.'
-Phillip Lopate-
'Kavgam insanın bakış açısını değiştiren bir kitap. İncil gibi.'
-Heather Mallick, The Toronto Star-

Karl Ove Knausgaard (1968)
Norveç Oslo'da doğmuş olan yazar Karl Ove Knausgaard, tüm dünyada edebi bir sarsıntı yaratan Kavgam adlı 6 kitaptan oluşan romanlar serisi ile tanınmaktadır. Kavgam'ın ilk kitabı 2009'da basıldıktan hemen sonra beş milyon nüfuslu Norveçte büyük bir sansasyon yaratarak yarım milyonluk bir satış hacmine ulaşmıştır. Serinin etkileri dalga dalga yayılarak Amerika ve Avrupa'yı derinden sarsmıştır. Kavgam kısa bir süre içinde 22 dile çevrilmiş ve Knausgaard'ı dünyanın en sıradışı edebiyat fenomeni haline getirmiştir. Yazar şu an İsveç Österlen'de yine bir yazar olan eşi Linda Boström Knausgaard ve 4 çocuğu ile birlikte yaşamaktadır.
(Tanıtım Bülteninden)
Sosyal medyada tanıtımı çok fazla yapılan bir kitap şu sıralar. Ve okurları da beğenilerini abartılı cümlelerle ifade ediyor. Bu durum insanda bir merak uyandırıyor.

Mekanına uğramadan edemediğim, sohbeti hoş, birikimi aydınlatıcı bir büyüğüme bu kitabın çok popülerleştiğini, bu durumun bende bir önyargıya sebep olduğunu ama içini de çok merak ettiğimi söylediğimde cevabı şaşırtıcı şekilde olumlu oldu. Bana yaşadığım müddetçe bu kitabın ismini duyacağımı söyledi. Ben de başucu kitaplarımın arasına girmeyecek olsa bile hakkında bir fikrimin olması gerektiğini düşünüp aldım.

Kitaba gelirsek;
Okumam üç gün sürdü. Ancak çok fazla zaman ayıramamıştım ben. Dili ve yapısı hızlı okumaya imkan veriyor.

Knausgaard, gençliğinde tutmaya başladığı günlüklerinin de yardımıyla hayatını kaleme almış. Altı ciltlik koca bir kitabın devamına dair merak uyandırmak için hemen ilk kitapta yer yer çocukluğundan, gençliğinden, şimdi'den ve üstelik yazma anından bahsetmiş.

Diyelim çocukluğuna ait bir kesiti anlatıyor, kritik bir noktada şimdi'ye atlıyor. O boşluğun diğer ciltlerde tamamlanacağına dair bir inanç oluşuyor okurda da. Aklına geldiği gibi yazdığını düşünmüyorum, zira hayatını yazarken bir plan üzerinde gitmesi gerek. Yazar sadece kronolojiyi bozarak anlatımı zenginleştirmiş.

Eser, hepimizin yaşadığı sıradan hayatın anlatısı. Kendinizden çok fazla şey bulabiliyorsunuz. Yazarı bazen dürüstlüğü için kutluyor bazen de bu kadar detayın eninde sonunda kurguyla ortaya dökülebileceğini düşünüp sahtekarlıkla suçlayabiliyorsunuz. Ama her yazar bir derecede sahtekar değil midir.. Hatta sahtekarlığı ölçüsünde de başarılı.. :)

Kavgam'ın edebi değeri ciltler tamamlandığında ortaya çıkacak. Şimdiden bir şey söylemek güç. Üstelik zaman geçtikçe ispat edecek bunu.
Kim bilir, ileride dönemin klasiklerinden sayılırsa onu doğduğu zamanlarda okumanın bizler için bir ayrıcalık olduğunu da söyleyebiliriz.
Keyifli okumalar.
Bu kitap benim için iyi bir deneyim olacak. Tahmin ediyorum ki her sayfasını okuduğumda diğer sayfalarını okuma hissine kapılacağım. Heyecanlıyım... Edebiyat Dünyasında farklı bir pencereden bakacağım. Harika olacak.
"Kavgam" Karl Ove Knausgaard'ın biyografisi olan bu kitap 6 cilt olarak yayımlanmıştır.Birinci ciltin çevirisi yapılan Kavgam sıkılmadan okuduğum bir kitaptir,gerek kurgusu gerekse betimlemelerde ki yeteneğiyle kesinlikle okunması gereken bir edebi eserdir.İkinci ciltini sabırsızlıkla bekliyorum...
Bu Kavgam başka Kavgam, bu Karl Ove'ın Kavgası.

İskandinav ülkelerini hep sevmişimdir. Her zaman gitme isteği vardır içimde. Bir çok İskandinav yapımı dizi ve film seyrettim, hala da seyrediyorum. Çoğu gizem, gerilim ve polisiye. Ve harika yapımlara imza atıyorlar. Ülkelerin soğukluğu, sürekli kapalı ve grimsi atmosferi beni hep kendine çekiyor. İlk defa iskandinavya kültüründen, Norveçli bir yazarın kitabını okudum. Okurken kitabın içindeydim, kitapta aklımın içindeydi.

Kitap ile ilgili çok fazla şey yazmayacağım. Beni cezbeden yorumlarıydı. Rastgele önüme çıkmıştı.. Normalde yorumlara bakarak kitap aldığınızda hüsran olur. Ama tam tersi oldu. Çalkantılı hayat hikayesinin bir bölümünü okudum. Zira bunun haricinde üç kitap daha var.. Kitabı açtığınızda toplamda 4 sayfa kitap ile ilgili yorum var.. Dünyanın en çok okunan gazetelerinin, dergilerinin, eleştirmenlerinin yazıları..

Karl Ove'ın Kavgası, aslında hepimizin gündelik hayatında yaşadığı kavgalar. Tek farkı, bunu dürüstçe dile getirebilmiş olmasıdır.

Mutlaka okuyunuz, iyi okumalar..
Çok merak ettiğim kitaplardan biriydi. Methini çok duymuştum.

Seride 6 kitap var ve birbirlerinden bağımsız da okunabiliyorlar bildiğim kadarıyla.

Bu yazarı böyle tepeye çıkaran şey adamın açıksözlülüğü diye düşünüyorum ben. Hiçbir şeye, ne akrabalarına, ne komşularına, ne abisine, ne babasına acımamış. Ne düşündüyse ne yaşadıysa yazmış.

He öyle ha deyince bitirebileceğiniz bir kitap değil. Bir noktada sıkıldım ben anlatılanlardan. Çünkü günlük rutinini de anlatıyor, gördüğü rüyayı da anlatıyor, sıradan bir diyaloğu da anlatıyor. O yüzden nereye varacak bunun sonu diyebilirsiniz. Ya da anlattıklarına anlam veremeyebilirsiniz. Hal böyle olunca her okura hitap etmeyecektir.

Bir de en sonda bir nokta var, açıklamamış. Yani merak ettim be sevgili yazar! Her şeyi anlattın da niye o konuyu gizemli bıraktın ki?!
Hayatımda bu derece kötü bir kitap görmedim. Kitabı aldığım dönemde D&R raflarında en çok satanlarda 3. sıradaydı. Bu sıralamanın tamamen ekonomik sebeplerle oluşturulduğunu biliyorum. Sadece farklı bir soluk arayışında olduğum için aldım. Tam bir hayal kırıklığı... Kitaplara kutsallık atfetmem. Kötü olana iyi demek, bunu alıp okuyacak insana saygısızlık olur. Kitap okumaktan soğutur... Uzun süre Dostoyevski eserlerini ilaç niyetine okudum kurtuldum çok şükür.
Beklentilerim daha yüksekti, dürüst açık yalın bir anlatım ama bazı bölümleri eksik kalmıştı. Örneğin ilk gençliği anlattığı bölüm sonuçlanmadan , hayatının başka bir evresinden devam ediyordu.
Uzun bir günce gibi kitap. Yalnız bazı yerler çok uzatılmış ve okurken akmadı sanki sayfalar. Oysa ki günlük yazan biri olarak severim böyle kitapları. Bu kitap iyiydi fakat fazla uzatılmış geldi bana. Onun dışında hatıralarını bu kadar uzun anlatmak, cümlelere dökmek zordur.
Ablama bir otobiyografi okuyorum beş yüz sayfaya yakın dediğimde oha beş yüz sayfa otobiyografi mi olur demişti. Bende iki kitap daha var demiştim ki aslında altı kitapmış ben ilk üçünü henüz bitirdim serinin devamı da henüz yok zaten sanırım yada ben bulamadım. Kitaba gelirsek evet bu kadar detaylı bir otobiyografi yazmak ve hiç de ilgi çekici olmayan bir hayatı bu şekilde anlatabilmek gerçek bir deha işi. Okurken baba oğul yaşantısında bir özdeşlik bulmam belkide devam etmeme sebep olmuştur belkide. Benim babam bu kadar gaddar olmasa da nedense hissettiklerim aşağı yukarı aynıydı. Kendi yaşantımla küçükde olsa bir frekans yakalamış olduğu için özel kitaplarım arasında. Okunmalı mı evet kesinlikle okunmalı.
Biyografi ve otobiyografileri okumayı sevdigimden olsa gerek; görüp de kitapla ilgili çok konuşulunca, hakkında çarşaf çarşaf methiyeler dizilince " okumalıyım! " demiştim.

Evet, genel olarak beğenmedim diyemem. Ama çok güzeldi de diyemeyecegim; tasfirleri, iç hesaplaşmaları ve dili güzel. Ancak bölümlerdeki ayrıntılar çok sıkıcıydı benim için. Tabi ağzından düşürmediği, her olumsuzluğun sonuna eklediği diline pelesenk olmuş küfürü unutmayalım.

Bir babanın, çocuk için ne ifade ettiğini, yaptıkları ve yapamadıkları ile evladının hayatının tamamını etkilediğini görmek sarsıcıydı! Babasının ölümünün ardından, babasının yaşadığı eve dönüşü, yaşadığı duygusal çalkantı, iç hesaplaşmaları, olay mekan tasfirleri güzeldi. Karla kaplı, ormanı bol bir yerleşim yerinde yaşama isteği uyandırdı bende.

Beklentimi yüksek tuttuğum için hayal kırıklığı yaşadığımı düşünüyorum. Ya da olmamış! ... Hiç öyle kitap kapağından" işte bu! " diye bakmasın sayın Knausgaard! :(
Beklentim çok fazlaydı, tam olarak karşılayamadı genel olarak. Ancak bu güzel otobiyografinin ilk cildi gerçekten çok cesurca yazılmış. İnsanın kendine bile itiraf edemeyeceği bazı şeyler vardır. Yazarın bunu kitaba samimi ve cesurca dökmesi çok güzeldi. Bununla birlikte anlatımı ve tespitleri de çok başarılı. Keyifli okumalar.
Kitabı okurken bu kitabı neden okuduğunuzu sorgulamadan, kitabın içerisindeki karakterleri analiz ederek anlatılanlardan anlam çıkarabilirsiniz. Çok satılan bir kitap serisi olmasına rağmen, sadece birinciyi okuyarak bu kanıya varmak güç sanırım. O yüzden ikinciyide okuyacağım.
Odalarda hissettiğim ve beni tedirgin eden şey ölümdü, ölüm derken hayatın sona erme sinden bahsetmiyorum; tıpkı bir taşta, bir bardak suda, bir kitap ta olduğu gibi hayatın eksik olmasından bahsediyorum.
Kendimi dünyadan daha büyükmüşüm gibi hissediyordum, her şey sanki içimdeymiş, sanki hedefleyecek başka şey kalmamış gibiydi. İnsanlık küçüktü, tarih küçük, yeryüzü küçük, sonsuz olduğu söylenen evren bile küçüktü. Ben hepsinden büyüktüm. Müthiş bir duyguydu bu, ama beni amaçsız bırakıyordu, çünkü en önemli şey, olacaklara, yapacakla rıma duyduğum istekti; yapmakta ya da yapmış olduklarıma değil.
Evde tek başımayken her odanın kendine has bir karakteri olur du, bana karşı doğrudan bir düşmanlıkları olmamakla birlikte misafirperver de sayılmazlardı.
Önce sıcaklık ve empati ve özlem, sonra sesi büzülüp yanı başıma sokulmak istiyormuş gibi küçük bir şeye dönüştü. Benim sesim mesafe doluydu. Bana yakınlaşmıştı, ve buna ihtiyacım vardı, ama ben ona yakınlaşmadım, yapamadım.
Belki aradığım tam da budur,cünkü bağlılık duygusunun yoksunluğunda hoşuma giden ve hatta belki de ihtiyacını hissettiğim bir şey var,ama bu bilinçli bir seçim de değil.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kavgam Cilt 1
Baskı tarihi:
Haziran 2015
Sayfa sayısı:
492
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055159276
Kitabın türü:
Orijinal adı:
My Struggle
Çeviri:
Ebru Tüzel
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Monokl Yayınları
"Kalp için hayat basittir: Atabildiği kadar atar. Sonra durur."
Hiçbir sır bırakmayan bir dürüstlükle yazıyor Knausgaard. O yazdıkça nefesler tutuluyor, heyecandan kalp çok kereler duracak gibi oluyor. Onun yaşamına giriyor, kendi kalbinizden çok ama çok uzaklara gidiyorsunuz ama bir anda orada sadece kendi kalbinizin attığını duyuyorsunuz. Knausgaard Kavgam'da eşsiz bir ustalıkla bize yaşamlarımızı geri veriyor.
'Karl Ove'nin kayda değer yeteneği ki bu yetenek bugünlerde ender bulunuyor, tamamen anda ve kendi varlığının farkında olması. Her detay süsleme ve gösterişten uzak bir biçimde ortaya konuyor, sanki yazmak ve yaşamak eşzamanlı oluyormuş gibi. Sizi tamamen içine çekiyor. Onun hayatını onunla birlikte yaşıyorsunuz.'
-Zadie Smith, New York Review of Books-
Kavgam'ın ilk iki cildinde sıtma ateşine tutulmuş gibi oldum. 4 gün boyunca okumaktan başka çok az şey yaptım, e-postalarımı cevaplamadım, köpeğimi yürüyüşe çıkarmadım, bulaşıklar lavaboda yığıldı. Anlatının ışıkları sizi olduğunuz yere mıhlıyor, tıpkı otobanın ortasında kalakalmış bir hayvan gibi.'
-Dwight Garner, The New York Times-
'Kavgam, Knausgaard'ın sıra dışı 6 ciltlik romanı tüm bilinen ticari reklamları alt üst ederek yazarını bir rock yıldızı haline getirdi. Sadece Norveç'te 450.000 adet satıldı, her 9 yetişkinden biri Kavgam'ı okudu.'
-Emma Brockes, The Guardian-
'Bırakamıyorum, bırakmak istiyorum, bırakamıyorum, sadece bir sayfa daha, sonra akşam yemeğini hazırlayacağım, bir sayfa daha…'
-Västerbottens-kuriren, İsveç-
'Bu destansı maceranın ilk ilk bölümü, bıkkın ve yorgun okurları bile hayata bağlayacak.'
-The Independent-
'Knausgaard'ı okumak Google Earth'e ilk kez bakmak gibi; uzaydan kıtayı, ülkeyi, sonra büyüdüğünüz kasabayı ve caddeyi yakınlaştırıp tıklıyorsunuz. Hepsi orada, sadece tıklamaya devam edin.'
-London Review of Books-
"Kavgam dürüst ve ustaca çekilmiş bir 'selfie'"
-John Powers-
'Kavgam şaşırtıcı bir biçimde büyülüyor - ayrıntılar ve içtenliğin birleşimi, başka birinin beynine girme illüzyonu yaratıyor. Kavgam, kavgaya değer.'
-GQ-
'Ardı ardına gelen her kitapta Bay Knausgaard, günümüzün en önemli yazarlarından biri olma ününü pekiştiriyor.'
-The Observer (UK)-
'Knausgaard hayatını tüm ayrıntıları ile yazıyor, içine girerek ve içindeki titreşimleri kağıda dökerek.'
-Joshua Rothman, Page-Turner-
'Çok güçlü ve canlı… Nefis, kalıcı ve tanrısal paragraflar… Knausgaard son derece çarpıcı ve tamamen dürüst. Evrensel endişelerin sıradan, banal seslerinden korkmuyor çünkü bunlar zaten hayatın akışı ve hepsi farklı şekillerde de olsa herkesin başına geliyor. Knausgaard'ın kitabında, aralıksız, sonu gelmeyen bir tat var. Sonuç cümleleri sakin, yalın ve başarılı. Walter Benjamin'in 'gerçeğin efsanevi yönü' dediği şeye sahipler.'
-James Wood, The New Yorker-
'Müthiş bir roman... Çaresiz bir halde devamını bekliyorum cümlesinden başka bir şey söyleyemeyeceğim.'
-Dagsavisen, Norveç-
'Tamamen sürükleyici, şaşırtıcı bir içgörü ile aydınlanmış sayfaları ve yürek paraçalayıcı dürüstlüğü ile Kavgam dünya edebiyatına tek bir karakteri sunarak bizi insanoğlunun zihninin derinliklerine çekiyor.'
-Phillip Lopate-
'Kavgam insanın bakış açısını değiştiren bir kitap. İncil gibi.'
-Heather Mallick, The Toronto Star-

Karl Ove Knausgaard (1968)
Norveç Oslo'da doğmuş olan yazar Karl Ove Knausgaard, tüm dünyada edebi bir sarsıntı yaratan Kavgam adlı 6 kitaptan oluşan romanlar serisi ile tanınmaktadır. Kavgam'ın ilk kitabı 2009'da basıldıktan hemen sonra beş milyon nüfuslu Norveçte büyük bir sansasyon yaratarak yarım milyonluk bir satış hacmine ulaşmıştır. Serinin etkileri dalga dalga yayılarak Amerika ve Avrupa'yı derinden sarsmıştır. Kavgam kısa bir süre içinde 22 dile çevrilmiş ve Knausgaard'ı dünyanın en sıradışı edebiyat fenomeni haline getirmiştir. Yazar şu an İsveç Österlen'de yine bir yazar olan eşi Linda Boström Knausgaard ve 4 çocuğu ile birlikte yaşamaktadır.
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 95 okur

  • talha
  • Esin Küçükbaş
  • Murat Prckl
  • Taner Durmaz
  • Zey_Zey
  • Selcuk
  • Hamit Merwan Akbalik
  • Baran Can AYDIN
  • Serap
  • İrem İzgün

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%2.3
14-17 Yaş
%2.3
18-24 Yaş
%22.7
25-34 Yaş
%34.1
35-44 Yaş
%27.3
45-54 Yaş
%9.1
55-64 Yaş
%2.3
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%53.8
Erkek
%46.3

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%14.6 (7)
9
%10.4 (5)
8
%27.1 (13)
7
%27.1 (13)
6
%14.6 (7)
5
%2.1 (1)
4
%2.1 (1)
3
%0
2
%0
1
%2.1 (1)

Kitabın sıralamaları