Adı:
Kavgam Cilt 1
Baskı tarihi:
Haziran 2015
Sayfa sayısı:
492
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055159276
Kitabın türü:
Orijinal adı:
My Struggle
Çeviri:
Ebru Tüzel
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Monokl Yayınları
"Kalp için hayat basittir: Atabildiği kadar atar. Sonra durur."
Hiçbir sır bırakmayan bir dürüstlükle yazıyor Knausgaard. O yazdıkça nefesler tutuluyor, heyecandan kalp çok kereler duracak gibi oluyor. Onun yaşamına giriyor, kendi kalbinizden çok ama çok uzaklara gidiyorsunuz ama bir anda orada sadece kendi kalbinizin attığını duyuyorsunuz. Knausgaard Kavgam'da eşsiz bir ustalıkla bize yaşamlarımızı geri veriyor.
'Karl Ove'nin kayda değer yeteneği ki bu yetenek bugünlerde ender bulunuyor, tamamen anda ve kendi varlığının farkında olması. Her detay süsleme ve gösterişten uzak bir biçimde ortaya konuyor, sanki yazmak ve yaşamak eşzamanlı oluyormuş gibi. Sizi tamamen içine çekiyor. Onun hayatını onunla birlikte yaşıyorsunuz.'
-Zadie Smith, New York Review of Books-
Kavgam'ın ilk iki cildinde sıtma ateşine tutulmuş gibi oldum. 4 gün boyunca okumaktan başka çok az şey yaptım, e-postalarımı cevaplamadım, köpeğimi yürüyüşe çıkarmadım, bulaşıklar lavaboda yığıldı. Anlatının ışıkları sizi olduğunuz yere mıhlıyor, tıpkı otobanın ortasında kalakalmış bir hayvan gibi.'
-Dwight Garner, The New York Times-
'Kavgam, Knausgaard'ın sıra dışı 6 ciltlik romanı tüm bilinen ticari reklamları alt üst ederek yazarını bir rock yıldızı haline getirdi. Sadece Norveç'te 450.000 adet satıldı, her 9 yetişkinden biri Kavgam'ı okudu.'
-Emma Brockes, The Guardian-
'Bırakamıyorum, bırakmak istiyorum, bırakamıyorum, sadece bir sayfa daha, sonra akşam yemeğini hazırlayacağım, bir sayfa daha…'
-Västerbottens-kuriren, İsveç-
'Bu destansı maceranın ilk ilk bölümü, bıkkın ve yorgun okurları bile hayata bağlayacak.'
-The Independent-
'Knausgaard'ı okumak Google Earth'e ilk kez bakmak gibi; uzaydan kıtayı, ülkeyi, sonra büyüdüğünüz kasabayı ve caddeyi yakınlaştırıp tıklıyorsunuz. Hepsi orada, sadece tıklamaya devam edin.'
-London Review of Books-
"Kavgam dürüst ve ustaca çekilmiş bir 'selfie'"
-John Powers-
'Kavgam şaşırtıcı bir biçimde büyülüyor - ayrıntılar ve içtenliğin birleşimi, başka birinin beynine girme illüzyonu yaratıyor. Kavgam, kavgaya değer.'
-GQ-
'Ardı ardına gelen her kitapta Bay Knausgaard, günümüzün en önemli yazarlarından biri olma ününü pekiştiriyor.'
-The Observer (UK)-
'Knausgaard hayatını tüm ayrıntıları ile yazıyor, içine girerek ve içindeki titreşimleri kağıda dökerek.'
-Joshua Rothman, Page-Turner-
'Çok güçlü ve canlı… Nefis, kalıcı ve tanrısal paragraflar… Knausgaard son derece çarpıcı ve tamamen dürüst. Evrensel endişelerin sıradan, banal seslerinden korkmuyor çünkü bunlar zaten hayatın akışı ve hepsi farklı şekillerde de olsa herkesin başına geliyor. Knausgaard'ın kitabında, aralıksız, sonu gelmeyen bir tat var. Sonuç cümleleri sakin, yalın ve başarılı. Walter Benjamin'in 'gerçeğin efsanevi yönü' dediği şeye sahipler.'
-James Wood, The New Yorker-
'Müthiş bir roman... Çaresiz bir halde devamını bekliyorum cümlesinden başka bir şey söyleyemeyeceğim.'
-Dagsavisen, Norveç-
'Tamamen sürükleyici, şaşırtıcı bir içgörü ile aydınlanmış sayfaları ve yürek paraçalayıcı dürüstlüğü ile Kavgam dünya edebiyatına tek bir karakteri sunarak bizi insanoğlunun zihninin derinliklerine çekiyor.'
-Phillip Lopate-
'Kavgam insanın bakış açısını değiştiren bir kitap. İncil gibi.'
-Heather Mallick, The Toronto Star-

Karl Ove Knausgaard (1968)
Norveç Oslo'da doğmuş olan yazar Karl Ove Knausgaard, tüm dünyada edebi bir sarsıntı yaratan Kavgam adlı 6 kitaptan oluşan romanlar serisi ile tanınmaktadır. Kavgam'ın ilk kitabı 2009'da basıldıktan hemen sonra beş milyon nüfuslu Norveçte büyük bir sansasyon yaratarak yarım milyonluk bir satış hacmine ulaşmıştır. Serinin etkileri dalga dalga yayılarak Amerika ve Avrupa'yı derinden sarsmıştır. Kavgam kısa bir süre içinde 22 dile çevrilmiş ve Knausgaard'ı dünyanın en sıradışı edebiyat fenomeni haline getirmiştir. Yazar şu an İsveç Österlen'de yine bir yazar olan eşi Linda Boström Knausgaard ve 4 çocuğu ile birlikte yaşamaktadır.
(Tanıtım Bülteninden)
492 syf.
·7/10
Sosyal medyada tanıtımı çok fazla yapılan bir kitap şu sıralar. Ve okurları da beğenilerini abartılı cümlelerle ifade ediyor. Bu durum insanda bir merak uyandırıyor.

Mekanına uğramadan edemediğim, sohbeti hoş, birikimi aydınlatıcı bir büyüğüme bu kitabın çok popülerleştiğini, bu durumun bende bir önyargıya sebep olduğunu ama içini de çok merak ettiğimi söylediğimde cevabı şaşırtıcı şekilde olumlu oldu. Bana yaşadığım müddetçe bu kitabın ismini duyacağımı söyledi. Ben de başucu kitaplarımın arasına girmeyecek olsa bile hakkında bir fikrimin olması gerektiğini düşünüp aldım.

Kitaba gelirsek;
Okumam üç gün sürdü. Ancak çok fazla zaman ayıramamıştım ben. Dili ve yapısı hızlı okumaya imkan veriyor.

Knausgaard, gençliğinde tutmaya başladığı günlüklerinin de yardımıyla hayatını kaleme almış. Altı ciltlik koca bir kitabın devamına dair merak uyandırmak için hemen ilk kitapta yer yer çocukluğundan, gençliğinden, şimdi'den ve üstelik yazma anından bahsetmiş.

Diyelim çocukluğuna ait bir kesiti anlatıyor, kritik bir noktada şimdi'ye atlıyor. O boşluğun diğer ciltlerde tamamlanacağına dair bir inanç oluşuyor okurda da. Aklına geldiği gibi yazdığını düşünmüyorum, zira hayatını yazarken bir plan üzerinde gitmesi gerek. Yazar sadece kronolojiyi bozarak anlatımı zenginleştirmiş.

Eser, hepimizin yaşadığı sıradan hayatın anlatısı. Kendinizden çok fazla şey bulabiliyorsunuz. Yazarı bazen dürüstlüğü için kutluyor bazen de bu kadar detayın eninde sonunda kurguyla ortaya dökülebileceğini düşünüp sahtekarlıkla suçlayabiliyorsunuz. Ama her yazar bir derecede sahtekar değil midir.. Hatta sahtekarlığı ölçüsünde de başarılı.. :)

Kavgam'ın edebi değeri ciltler tamamlandığında ortaya çıkacak. Şimdiden bir şey söylemek güç. Üstelik zaman geçtikçe ispat edecek bunu.
Kim bilir, ileride dönemin klasiklerinden sayılırsa onu doğduğu zamanlarda okumanın bizler için bir ayrıcalık olduğunu da söyleyebiliriz.
Keyifli okumalar.
492 syf.
·Beğendi·9/10
Bu Kavgam başka Kavgam, bu Karl Ove'ın Kavgası.

İskandinav ülkelerini hep sevmişimdir. Her zaman gitme isteği vardır içimde. Bir çok İskandinav yapımı dizi ve film seyrettim, hala da seyrediyorum. Çoğu gizem, gerilim ve polisiye. Ve harika yapımlara imza atıyorlar. Ülkelerin soğukluğu, sürekli kapalı ve grimsi atmosferi beni hep kendine çekiyor. İlk defa iskandinavya kültüründen, Norveçli bir yazarın kitabını okudum. Okurken kitabın içindeydim, kitapta aklımın içindeydi.

Kitap ile ilgili çok fazla şey yazmayacağım. Beni cezbeden yorumlarıydı. Rastgele önüme çıkmıştı.. Normalde yorumlara bakarak kitap aldığınızda hüsran olur. Ama tam tersi oldu. Çalkantılı hayat hikayesinin bir bölümünü okudum. Zira bunun haricinde üç kitap daha var.. Kitabı açtığınızda toplamda 4 sayfa kitap ile ilgili yorum var.. Dünyanın en çok okunan gazetelerinin, dergilerinin, eleştirmenlerinin yazıları..

Karl Ove'ın Kavgası, aslında hepimizin gündelik hayatında yaşadığı kavgalar. Tek farkı, bunu dürüstçe dile getirebilmiş olmasıdır.

Mutlaka okuyunuz, iyi okumalar..
Bu kitap benim için iyi bir deneyim olacak. Tahmin ediyorum ki her sayfasını okuduğumda diğer sayfalarını okuma hissine kapılacağım. Heyecanlıyım... Edebiyat Dünyasında farklı bir pencereden bakacağım. Harika olacak.
492 syf.
·Beğendi·9/10
"Kavgam" Karl Ove Knausgaard'ın biyografisi olan bu kitap 6 cilt olarak yayımlanmıştır.Birinci ciltin çevirisi yapılan Kavgam sıkılmadan okuduğum bir kitaptir,gerek kurgusu gerekse betimlemelerde ki yeteneğiyle kesinlikle okunması gereken bir edebi eserdir.İkinci ciltini sabırsızlıkla bekliyorum...
492 syf.
·1/10
Hayatımda bu derece kötü bir kitap görmedim. Kitabı aldığım dönemde D&R raflarında en çok satanlarda 3. sıradaydı. Bu sıralamanın tamamen ekonomik sebeplerle oluşturulduğunu biliyorum. Sadece farklı bir soluk arayışında olduğum için aldım. Tam bir hayal kırıklığı... Kitaplara kutsallık atfetmem. Kötü olana iyi demek, bunu alıp okuyacak insana saygısızlık olur. Kitap okumaktan soğutur... Uzun süre Dostoyevski eserlerini ilaç niyetine okudum kurtuldum çok şükür.
492 syf.
·10/10
Karl Ove Knausgaard gençliğinde yazmaya başladığı günlüklerin yardımıyla hayatını kaleme almış ve bütün saydamlığıyla bize sunmuştur. Knausgaard'ın otobiyografisini anlattığı 6 ciltlik serinin ilk kitabı olan Kavgam, ayrıntılar ve içtenliğin birleşimiyle mükemmel bir izlenim yaratıyor.
"Eğer bir kitap ölümle baş etme kavgası veriyorsa, bu onun yaşamla başa çıkma kavgasıdır da."
492 syf.
·28 günde·8/10
Çok merak ettiğim kitaplardan biriydi. Methini çok duymuştum.

Seride 6 kitap var ve birbirlerinden bağımsız da okunabiliyorlar bildiğim kadarıyla.

Bu yazarı böyle tepeye çıkaran şey adamın açıksözlülüğü diye düşünüyorum ben. Hiçbir şeye, ne akrabalarına, ne komşularına, ne abisine, ne babasına acımamış. Ne düşündüyse ne yaşadıysa yazmış.

He öyle ha deyince bitirebileceğiniz bir kitap değil. Bir noktada sıkıldım ben anlatılanlardan. Çünkü günlük rutinini de anlatıyor, gördüğü rüyayı da anlatıyor, sıradan bir diyaloğu da anlatıyor. O yüzden nereye varacak bunun sonu diyebilirsiniz. Ya da anlattıklarına anlam veremeyebilirsiniz. Hal böyle olunca her okura hitap etmeyecektir.

Bir de en sonda bir nokta var, açıklamamış. Yani merak ettim be sevgili yazar! Her şeyi anlattın da niye o konuyu gizemli bıraktın ki?!
492 syf.
·Beğendi·5/10
Hayatın içindeki kavgayı ne kadar dile getirse de eserin aşırı betimleme ve zihin portresi yaparak karşı tarafın beynine illuzyonist etki bırakılmak istenmiş. Bu sebeple yoğun betimlemeden kaynaklı kendinizi eserin içinde de hissedebilirsiniz, dışında da..
492 syf.
·110 günde·Puan vermedi
Karl Ove Knausgaard, hayatını altı ciltlik bir otobigrofik roman serisi hâlinde yazmış. Amacım bütün kitapları okuduktan sonra seri hakkında genel bir yorum yapmaktı ama hem serinin bütün kitapları dilimize çevrilmediği için hem de her kitap tuğla kalınlığında olduğu için kitapları ayrı ayrı yorumlamaya karar verdim.

Seriyle ilgili yorumlar çok farklılık gösteriyor. Hayranı olan da çok sevmeyip yarım bırakan da. Ben ilk kitabı okudum sadece ve şu an aradayım. Ne hayran kaldım ne nefret ettim.

Yazar hayatını çok detaylı anlattığı için kimi bölümler akıcı bir şekilde ilerlerken kimi yerleri okurken sıkıldım. Yazarın çocukluğunu anlattığı kısımları okumak benim için daha keyifliydi. Kitap kronolojik sıralamayla gitmiyor. Yazar çocukluğundan bahsederken birden günümüze gelebiliyor.

Kitabı okumam bir hafta sürdü. Şimdilik ikinci kitaba başlamadım ama çok ara vermeden okumak istiyorum. Malum Norveç dilinde isimler çok karmaşık. Kitapta da çok fazla isim var. Kim kimdir unutmadan devamını okumak lazım.

Kitabın, daha doğrusu serisinin kapaklarını çok beğendim. Hayatını anlatan bir adamın kitabının kapağında kendisinin olmasından daha doğru, daha güzel bir kapak olamazdı.

Kitap belirgin bir sonla bitmiyor. Ara verilmiş, devamı diğer kitapta yazılmış gibi.

Kitapla ilgili o kadar çok ve abartılı övgüler var ki ben kitabın bazı insanlarda hayal kırıklığı yaratmasını biraz da buna bağlıyorum. Kitabın ilk sayfalarında bu övgüler birkaç sayfa boyunca yer almış. Dediğim gibi ben henüz bu hayranlık seviyesinde değilim ama kitabın devamını okumak isteyecek kadar beğendim. Seriyi tamamen bitirdiğimde, eğer bitirebilirsem, ne düşüneceğimi çok merak ediyorum.

Kavgam serisinin okunma sırası:
1. Kavgam
2. Âşık Bir Adam
3. Çocukluk Adası
4. Karanlıkta Dans
5. Bahar Yağmurları
6. Çevrilmedi

Kitapla ilgili ayrıntılı yorumuma ve altını çizdiğim cümlelere blogumdan ulaşabilirsiniz: https://suleuzundere.blogspot.com/...-kavgam-seri-13.html
492 syf.
·15 günde·Beğendi·6/10
Beklentilerim daha yüksekti, dürüst açık yalın bir anlatım ama bazı bölümleri eksik kalmıştı. Örneğin ilk gençliği anlattığı bölüm sonuçlanmadan , hayatının başka bir evresinden devam ediyordu.
492 syf.
·6/10
Bir biyografi sever olarak söylemeliyim ki reklamı yapıldığı kadar abartılacak bir eser değildir. Tamamen pazarlama stratejisi ile ilgi uyandırmış hatta kitaba özel bir web site bile hazırlanmıştır. bkz( http://kavgam.monoklkitap.com )
yine de okunabilir ,dili akıcıdır. Sizi sıkmadan ilerleyebilir olaylar ama her zaman için bu durum söz konusu değil bazen çok durağan ilerliyor. sürekli geçmişe ve günümüze dönerek ilerleyen bir yapısı var ve bu sizi olaylardan koparabilir. şunu söyleyebilirim ki ilk iki cildini okudum ve inanın 3. cildi almak için sabırsızlanmıyorum. Yine de kitaplığınızda bulunabilir.
492 syf.
·11 günde·6/10
Uzun bir günce gibi kitap. Yalnız bazı yerler çok uzatılmış ve okurken akmadı sanki sayfalar. Oysa ki günlük yazan biri olarak severim böyle kitapları. Bu kitap iyiydi fakat fazla uzatılmış geldi bana. Onun dışında hatıralarını bu kadar uzun anlatmak, cümlelere dökmek zordur.
(...) zira biçim edebiyatın ön koşuludur. Bu edebiyatın tek yasasıdır: Her şey biçime boyun eğmelidir. Yazının herhangi bir öğesi biçimden daha güçlüyse, örneğin stil, olay örgüsü, tema gibi öğelerden herhangi biri kontrolü ele geçirirse, sonuç zayıf olur. Stil bakımından kuvvetli yazarların böylesine sık kötü kitaplar yazması bu yüzdendir. Sağlam temaları olan yazarların da böylesine sık kötü kitaplar yazması bu yüzdendir. Edebiyatın açığa çıkabilmesi için tema ve stilin kudretinin parçalanması gerekir. İşte bu parçalanıştır "yazmak” dediğimiz şey. Yazmak yaratmaktan ziyade yıkmakla ilgilidir.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kavgam Cilt 1
Baskı tarihi:
Haziran 2015
Sayfa sayısı:
492
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055159276
Kitabın türü:
Orijinal adı:
My Struggle
Çeviri:
Ebru Tüzel
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Monokl Yayınları
"Kalp için hayat basittir: Atabildiği kadar atar. Sonra durur."
Hiçbir sır bırakmayan bir dürüstlükle yazıyor Knausgaard. O yazdıkça nefesler tutuluyor, heyecandan kalp çok kereler duracak gibi oluyor. Onun yaşamına giriyor, kendi kalbinizden çok ama çok uzaklara gidiyorsunuz ama bir anda orada sadece kendi kalbinizin attığını duyuyorsunuz. Knausgaard Kavgam'da eşsiz bir ustalıkla bize yaşamlarımızı geri veriyor.
'Karl Ove'nin kayda değer yeteneği ki bu yetenek bugünlerde ender bulunuyor, tamamen anda ve kendi varlığının farkında olması. Her detay süsleme ve gösterişten uzak bir biçimde ortaya konuyor, sanki yazmak ve yaşamak eşzamanlı oluyormuş gibi. Sizi tamamen içine çekiyor. Onun hayatını onunla birlikte yaşıyorsunuz.'
-Zadie Smith, New York Review of Books-
Kavgam'ın ilk iki cildinde sıtma ateşine tutulmuş gibi oldum. 4 gün boyunca okumaktan başka çok az şey yaptım, e-postalarımı cevaplamadım, köpeğimi yürüyüşe çıkarmadım, bulaşıklar lavaboda yığıldı. Anlatının ışıkları sizi olduğunuz yere mıhlıyor, tıpkı otobanın ortasında kalakalmış bir hayvan gibi.'
-Dwight Garner, The New York Times-
'Kavgam, Knausgaard'ın sıra dışı 6 ciltlik romanı tüm bilinen ticari reklamları alt üst ederek yazarını bir rock yıldızı haline getirdi. Sadece Norveç'te 450.000 adet satıldı, her 9 yetişkinden biri Kavgam'ı okudu.'
-Emma Brockes, The Guardian-
'Bırakamıyorum, bırakmak istiyorum, bırakamıyorum, sadece bir sayfa daha, sonra akşam yemeğini hazırlayacağım, bir sayfa daha…'
-Västerbottens-kuriren, İsveç-
'Bu destansı maceranın ilk ilk bölümü, bıkkın ve yorgun okurları bile hayata bağlayacak.'
-The Independent-
'Knausgaard'ı okumak Google Earth'e ilk kez bakmak gibi; uzaydan kıtayı, ülkeyi, sonra büyüdüğünüz kasabayı ve caddeyi yakınlaştırıp tıklıyorsunuz. Hepsi orada, sadece tıklamaya devam edin.'
-London Review of Books-
"Kavgam dürüst ve ustaca çekilmiş bir 'selfie'"
-John Powers-
'Kavgam şaşırtıcı bir biçimde büyülüyor - ayrıntılar ve içtenliğin birleşimi, başka birinin beynine girme illüzyonu yaratıyor. Kavgam, kavgaya değer.'
-GQ-
'Ardı ardına gelen her kitapta Bay Knausgaard, günümüzün en önemli yazarlarından biri olma ününü pekiştiriyor.'
-The Observer (UK)-
'Knausgaard hayatını tüm ayrıntıları ile yazıyor, içine girerek ve içindeki titreşimleri kağıda dökerek.'
-Joshua Rothman, Page-Turner-
'Çok güçlü ve canlı… Nefis, kalıcı ve tanrısal paragraflar… Knausgaard son derece çarpıcı ve tamamen dürüst. Evrensel endişelerin sıradan, banal seslerinden korkmuyor çünkü bunlar zaten hayatın akışı ve hepsi farklı şekillerde de olsa herkesin başına geliyor. Knausgaard'ın kitabında, aralıksız, sonu gelmeyen bir tat var. Sonuç cümleleri sakin, yalın ve başarılı. Walter Benjamin'in 'gerçeğin efsanevi yönü' dediği şeye sahipler.'
-James Wood, The New Yorker-
'Müthiş bir roman... Çaresiz bir halde devamını bekliyorum cümlesinden başka bir şey söyleyemeyeceğim.'
-Dagsavisen, Norveç-
'Tamamen sürükleyici, şaşırtıcı bir içgörü ile aydınlanmış sayfaları ve yürek paraçalayıcı dürüstlüğü ile Kavgam dünya edebiyatına tek bir karakteri sunarak bizi insanoğlunun zihninin derinliklerine çekiyor.'
-Phillip Lopate-
'Kavgam insanın bakış açısını değiştiren bir kitap. İncil gibi.'
-Heather Mallick, The Toronto Star-

Karl Ove Knausgaard (1968)
Norveç Oslo'da doğmuş olan yazar Karl Ove Knausgaard, tüm dünyada edebi bir sarsıntı yaratan Kavgam adlı 6 kitaptan oluşan romanlar serisi ile tanınmaktadır. Kavgam'ın ilk kitabı 2009'da basıldıktan hemen sonra beş milyon nüfuslu Norveçte büyük bir sansasyon yaratarak yarım milyonluk bir satış hacmine ulaşmıştır. Serinin etkileri dalga dalga yayılarak Amerika ve Avrupa'yı derinden sarsmıştır. Kavgam kısa bir süre içinde 22 dile çevrilmiş ve Knausgaard'ı dünyanın en sıradışı edebiyat fenomeni haline getirmiştir. Yazar şu an İsveç Österlen'de yine bir yazar olan eşi Linda Boström Knausgaard ve 4 çocuğu ile birlikte yaşamaktadır.
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 177 okur

  • elvan kara
  • BERK ÇAR
  • S.I.G
  • Ertan YAVUZ
  • Ezgi göbel
  • Volkan
  • sude
  • Goknur Gursoy Safi
  • Müberra Gök
  • Ayşe Gül Ay

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%2.3
14-17 Yaş
%2.3
18-24 Yaş
%22.7
25-34 Yaş
%34.1
35-44 Yaş
%27.3
45-54 Yaş
%9.1
55-64 Yaş
%2.3
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%53.8
Erkek
%46.3

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%17.1 (13)
9
%13.2 (10)
8
%23.7 (18)
7
%18.4 (14)
6
%15.8 (12)
5
%3.9 (3)
4
%3.9 (3)
3
%0
2
%1.3 (1)
1
%2.6 (2)

Kitabın sıralamaları