Kaybolan Miras

8,3/10  (7 Oy) · 
11 okunma  · 
5 beğeni  · 
551 gösterim
Üç arkadaş kendi beyinlerinde gizli inanılmaz yetenekler keşfettiler. Sorun bu yeteneklerin hangi amaçla kullanılacağıydı.
"Demek ben sahtekar oluyorum ha? Seni inatçı dinozor, bunu nasıl açıklayacaksın bakalım!" Huxley kendini halıdan bir metre havaya yükseltti. "Neyi nasıl açıklayacakmışım?" Huxley hayrete düştü. Brinckley olağandışı bir şey olduğunun farkına bile varmamıştı sanki; Phil'in yükselmeden önce başının durduğu noktaya bakıyordu...
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 1995
 • Sayfa Sayısı:
  114
 • ISBN:
  9789753421003
 • Orijinal Adı:
  Lost Legacy
 • Çeviri:
  Fatma Taşkent
 • Yayınevi:
  Metis Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Kübra 
 01 Mar 13:48 · Kitabı okudu · 17 günde · 7/10 puan

Kaybolan Miras benim Heinlein'den okuduğum ikinci kitap. Okuduğum diğer kitabına göre bambaşka bir Heinlein'la karşılaştım bu kitapta. Öyle ki yazara bu kitapla başlamış bir okur nasıl bu adam bilimkurgunun en büyük isimlerinden birisi dahi diyebilir ama tabi Kayıp Miras'ın yazarın İlk dönem kitaplarından birisi olduğu ve Heinlein'ın çokça kitabı bulunduğu unutulmamalıdır. İlk bölümler dikkat çekici olmakla birlikte ilerledikçe, kitapta bahsi geçen konular üzerinde yazarın bir kitap yazmak istediği, konunun orijinalliğiyle ve üslubuyla bir derece kadar da kotardığı ama son olayları artık bir şekilde bağlayayım da bitsin, ben amacıma ulaştım dediğini düşündüren bir okuma oldu benim için. İnsan beyninin sınırlarının ortadan kaldırılması, beynin tam kapasite kullanılmasıyla insanın ulaşabileceği yetenek ve içsel beceriler üzerine güzel bir çıkış yakalanmış. Telepati, telekinezi, levitasyon gibi ilginç konulara eğilmiş bir kitap ama karakterlerin ve konunun işlenişi yönünden büyük sıkıntılar da var bir taraftan. Kısa bir kitap olmasına rağmen uzun bir sürede bitirdim ve üzerine rahat 10 kitap okumuşumdur. Elim gitmedi genelde okumaya ve ikinci yarıya geldiğimde tam kendimi kaptırmıştım ki fazla oldu bittiye gelen tatminkârlıktan uzak bir finalle sonlandı kitap.

Serdar Poirot 
13 Kas 2015 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Meşhur bilim kurgu yazarından son derece güzel bir roman. Phil Huxley başarılı bir psikolog ve Ben Coburn da yetenekli bir cerrahtır ve bu ikisi yakın arkadaştır. Valdez adında telepatik yeteneği olan bir öğrenci kaza geçirir ve ameliyatını Coburn yapar. Beyinden bir parça alınır ve çocuğun yeteneği kaybolur. Huxley, bu yeteneklerin insanın doğasında var olduğunu ve öğrenilebileceğini düşünür. Ve Joan Freeman ile beraber pek çok yetenek sahibi olurlar. Bir dağ gezisinde Coburn ayağını kırar ve Ambrose Bierce adında biri onu bularak iyileştirir. Huxley ve arkadaşları aslında ne kadar az yeteneğe sahip olduklarını o dağdakilerle tanıştıklarında anlarlar. Ve yeteneklerini iyice geliştirirler. Ancak dünya buna henüz hazır değildir ve bu bilgiyi bildiği halde paylaşmak istemeyen kötüler de iş başındadır. Zorlu bir savaş olacaktır ama acaba hangi taraf başarılı olacaktır. Soluksuz okunan bir roman.

Muzaffar Pashazade 
03 May 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 8/10 puan

Kadim bilgini yaymak için savaşmaya hazır mısın? Belki de artık fiziksel özellikler saydığın şeyleri unutup yerine zihinsel özellikler edinmek ister misin. İşin şurasında neden zihnin de bir fiziksel yapı olduğunu unuttuk ki? O zaman fiziksel bir yapıyla tüm fiziksel yapımıza hakim olmak zamanı gelmedi mi? Bu kadim bilginin tüm dünya ile paylaşılması için seçilmiş üç kişinin hayatına hoş geldin.

Kitaptan 3 Alıntı

NeverMore 
23 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Bir çok gördün, üstelik onları canlı olarak gördün. Buda çoğu psikologda olmayan bilgilere sahipsin demektir. Sence düşünce ne demek? Bedenin işleyişini sağlayan şey nedir?

Kaybolan Miras, Robert A. Heinlein (Sayfa 15 - metis)Kaybolan Miras, Robert A. Heinlein (Sayfa 15 - metis)
NeverMore 
23 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Yalnız yaşayan kızların itibarı olmaz. sütten ak, sudan berrak olsak yine de her iki cinsin saldırısına uğrarız.

Kaybolan Miras, Robert A. Heinlein (Sayfa 35 - metis)Kaybolan Miras, Robert A. Heinlein (Sayfa 35 - metis)
Muzaffar Pashazade 
03 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Güç
Hepsinin zihnine ulaşamadım, ama ulaşabildiklerimde, Phil'in Brinckley'de gördüğü o şeyi buldum; güçlerini insanları cehalete mahkûm etmekten aldıklarını bilen, düşmanca hesaplanmış bir farkındalık.

Kaybolan Miras, Robert A. HeinleinKaybolan Miras, Robert A. Heinlein