Kaygı Veren Dostluklar

9,5/10  (2 Oy) · 
4 okunma  · 
2 beğeni  · 
506 gösterim
Meksika'nın en saygın yazarlarından Carlos Fuentes, altı öyküden oluşan Kaygı Veren Dostluklar ile yaşam ve ölüm denen iki değişmezin arasında sıkışıp kalan varlıkların; hayaletler, vampirler, zebaniler, cadılar ve başka doğaüstü yaratıkların üzerinden okuyucuyu ülkesinin renkli kültür coğrafyasında büyüleyici bir yolculuğa çıkarıyor.

Kaygı Veren Dostluklar'da günlük yaşamlar iç içe geçen doğaüstü varlıklar beklenmedik şekillerde hayatlarına girdikleri insanların kaderlerini değiştiriyor. Bir yandan da Kazıklı Voyvoda'dan İkinci Dünya Savaşı'na, Shakespeare oyunlarından azizelerin rengârenk dünyasına uzanarak aşk, aile, cinsellik ve din gibi evrensel konular irdeleniyor.
Fuentes, fantastik edebiyata görkemli bir dönüş yaptığı Kaygı Veren Dostluklar'da hem Meksika'nın çağdaş kimliğinin geçmiş tarafından nasıl şekillendirildiğini inceleyerek nesiller, sınıflar ve cinsiyetler arasındaki, toplumun üzerine ölü toprağı gibi çöken yabancılaşmayı sorguluyor hem de okuyucuyu ölüm ve yaşamın hem tezatlarını hem de birbirine olan bağımlılığını keşfe davet ediyor; biraz ürküterek, biraz da şehvetle...
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2011
 • Sayfa Sayısı:
  272
 • ISBN:
  9789750713132
 • Orijinal Adı:
  Inquieta Compania
 • Çeviri:
  Pınar Savaş
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Hüseyin Sarı 
03 Nis 20:31 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

İlk okuduğum Fuentes ama anlatım tarzına bayıldım. Hikayeler gerçeklere tutunurken nasıl birden fantastik boyutlara ulaşıyor, o dilin kıvraklığı ve zeka dolu betimlemeler... Gerçekten bu kitap için lezzetli diyebilirim.

Bohem_kizi 
20 Oca 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Normalde oyku cok tercih etmiyorum ama sinav doneminde okudum ve hayatimda bu kadar mukemmel bi yazar okumadim.Dili kurgusu ve o kurgu zekasi buram buram size yansiyo kesinlikle tavsiye...