Kaygılarımızın Kışı

·
Okunma
·
Beğeni
·
6783
Gösterim
Adı:
Kaygılarımızın Kışı
Baskı tarihi:
Aralık 2009
Sayfa sayısı:
315
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789751413680
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Remzi Kitabevi
Baskılar:
Kaygılarımızın Kışı
Acı Hayat
Mutsuzluğumuzun Kışı
Kaygılarımızın Kışı
Steinbeck’ten sıradışı bir roman…

Bir zamanlar ailesine ait olan bakkal dükkânında artık bir tezgâhtar olarak çalışmak zorunda kalan Etan Allen Hawley, yıllar önce New England’da denizci olan zengin atalarının özlemlerini ve girişimci ruhunu yitirmiş biridir. Derken bir dizi sıradışı olay Ethan’ın hırsını kamçıladığı gibi, tüm vicdani tereddütlerini de bir yana atıp engebeli bir yola sapmasına neden olur…

Tüm yapıtları da dikkate alınarak Nobel Seçici Kurulu’nca “gerçeğin bağımsız yorumlayıcısı” diye selamlanan Steinbeck, bu romanda paranın, ahlak düşüklüğünün, açgözlülüğün, hırsın Amerikan toplumu üzerindeki olumsuz etkilerine ilişkin titiz ve sorgulayıcı üslubunu sürdürüyor.
344 syf.
·4 günde·7/10
(Spoiler içerir)
Başlarda sıkıldığım, ilerlemekte zorlandığım bir kitaptı ancak okudukça insanı saran bir anlatımı var.
Dürüst bir adam olan Ethan çok zengin bir aileden gelmekte, Hawley ailesi babasının hatası üzerine her şeylerini kaybetmiş, Ethan da daha önce kendilerinin olan şarküteride tezgahtarlık yapmak zorunda kalıyor. Çok dürüst bir adam olan Ethan çevrenin ve ailesinin baskısı üzerine zengin olmak amacıyla değişmeye başlıyor. Bu yolda dürüstlüğünü kaybetse de kendini eleştiren de en çok kendisi oluyor.
Kitapta en çok hoşuma giden bölümler ise karı koca arasındaki diyaloglar, birbirlerine olan hitap şekilleri oldu.
344 syf.
·8 günde·9/10
John Steinbeck.. Kesinlikle en sevdiğim yazar diye başlamak istiyorum..
Kaygılarımızın kışı, bireysel ahlakın toplum tarafından nasıl şekillendirip yönlendirildiğine dair son derece gerçekçi bir tutum sergiliyor. Vicdan,ahlak, saygınlık gibi kavramların ne denli iki yüzlü olduğunu gösteriyor.
344 syf.
·10 günde·Beğendi·8/10
Duygusal çözümlemelerle süslenmiş, yavaş yavaş, bazen tekrar edilerek okunması gereken bir kitap. Olay kurgusu bakımından çok akıcı diyemeyeceğim çünkü betimlemeler ve ruhsal çözümlemeler ağırlıklı ilerliyor. Kitapta olaylar ana karakterin (Ethan hawley) ağzından anlatılmış. Zaten konu da Ethan'ın yaşadığı değişim. Çok zengin olan hawley ailesi Ethan'ın babasının bir hatası üzerine herşeyi kaybetmiş. Ethan daha önce kendilerinin olan bakkalda tezgahtar olarak çalışmak zorunda kalıyor. Buna rağmen kendi çizgisini bozmadan dürüstçe yaşamaya çalışıyor. Daha sonra ailesinin, çevrenin ve fakirliğin etkisiyle değişmeye başlıyor. Bu değişimi en çok eleştiren de yine Ethan oluyor. Ethan'ın olaylar karşısında aldığı kararları sorgulasa da bu durumdan rahatsız olan tek kişi yine kendisi oluyor. Okunmaya değer, okuyan herkese çok şey katacağına inandığım bir eser. Aslında olaylar karşısında Ethan'ın tutumu hoşuma gitti. Hiçbir şeyi umursamıyormuş gibi görünen çoğu zaman alay eden karakterimiz her şeyi kendi içinde çözüyor.
296 syf.
·Beğendi·8/10
J.Steinbeck'in zevkle okuduğum kitaplarından biri bu... Bir insanın ki; geçmişi ile soy kökeni ile bağlantılı yaşamında, İçine ailesini de alarak beşeri ilişkilerinde, toplum baskı ve çıkarlarının yaşadığı dönem itibariyle; toplumdaki dönen bürokratik, mali, ahlaki çarkın olumlu ya da olumsuz, hukuki yada gayri hukuki gidişatına yön veren her şeyin paranın acımasız kural ve kanunlarına nasıl ayak uydurması gerektiği, nasıl ona karşı konula bilinmesi gerekliliğini, sonunda o insanın nasıl yozlaşacağını muhteşem bir hikaye ve anlatım diliyle kaleme alınmış bir eser.
Okunması gerekir.
344 syf.
·78 günde·Beğendi·9/10
"Uykum açılırken aynı anda iki dünyadan birden istifade ediyordum; rüyanın katmanlı seması ile uyanık zihnin dünyevi demirbaşlarından."
Yazar takım elbiselerine isim verirmiş birinin adı ise Dorian Gray. Hayal gücü çok kuvvetli bir yazar ve içten bir anlatıma sahip.
Sakin bir hikaye bir aile hikayesi. Ethan ailesini sorguluyor yer yer ve kaybettiği şeyleri kazanmaya çalışıyor gel gitleriyle tabi. Betimlemelerini seversiniz diye düşünüyorum ben sevdim. Tavsiyemdir.
378 syf.
·6 günde·Beğendi·8/10
Steinbeck'in Nobel Edebiyat Armağanı kazanmasında büyük rol oynayan 'Acı Hayat -- The Winter of Our Discontent' kitabı. Orjinal adından da farkedilebileceği gibi farklı isimlerde çevirileri var. Diğer çevirileri 'Kaygılarımızın Kışı' ya da 'Mutsuzluğumuzun Kışı' olarak bulabilirsiniz.
Kitabın içeriğine gelicek olursak;
Yazar bir yandan karı-koca arasındaki ilişkiden sımsıcak bir dille (hatta biraz ileri gidip romantik bile bulabiliriz kimine göre!) bahsederken anne-baba-çocuk ilişkileri üzerine hafif hafif değinip yormadan düşündürüyor.
Hiyerarşide alt tabakalarda olan insanların nasıl dışlandığına, maddi olarak güçlenen bir insanın kendisinin de nasıl güçlenebildiğine dair güzel göndermeleri var yazarın.
Bir küçük kasaba düzeninde ilerleyen roman bürokrat mekanizmasının da nasıl birbirine dayanarak bir çıkar şebekesi halinde çalıştığını göstermekte.
Toplumsal düzensizliklerle ekonomik baskıların el ele vererek bir kişiyi nasıl yozlaştırdığı üzerine etkin bir roman olmuş.
Son olarak; dili bazı bölümlerde zorlu olsa da genel anlamda etkileyici bulduğumu belirtmek isterim.
344 syf.
·13 günde·10/10
Zihnimi toparlayıp iki üç kelime yazamıyorsam kitaptan ayrılmak istemiyor olmamın belirtisidir bu. Ethan sende elini rengi belli olmayan kana buladın.
344 syf.
Steinbeck diğer pek çok romanında olduğu gibi bu kitabında da kapitalizmin yıkıcı varlığından bahsetmiş.
Kaygılarımızın kışı,insanın temel değer yargılarının,paranın gücü karşısında nasıl bir sınavdan geçtiğini anlatıyor.
Paranın varlığı,diğer insanlar arasında mücadele etmek adına varoluşsal bir önem kazanmakta.
İnsanın en yakınındakileri dahi bu güç karşısında boyun eğmekte.
En namuslu insanlar bile zaman zaman zorlanmakta ve mücadele etmek yerine değerlerinden vazgeçmekte...
Yazarın büyük bir depresyon karşısında bile insandaki umudu en güzel şekilde yansıttığını görebiliyoruz
296 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
"Az bilinen mükemmel kitaplar" listesi oluşturulsa zirveye oynayabilecek bir kitap Acı Hayat. John Steinbeck'in dehasını iyiden iyiye hissettirdiği müthiş bir eser. Herhangi bir beklenti içine girmeden okumaya başladığım bu eserlerin şahı, baştan sona kendisini hayranlık içerisinde okutturdu. Böyle bir eser nasıl kıyıda köşede kalırda, Hikmet Anılların, Azra bilmemnelerin eserleri başucu kitabı olur inanın ki anlamak mümkün değil. Düpedüz çılgın olmak gerekir herhalde. Bırakın artık elinizden şu popüler olan matbaa ürünlerini. Kitap okuyun biraz!

Ethan adamımsın Ethan! Seni çok sevdim. Karına olan aşkını, bağlılığını, iyi bir baba olmanı sevdim. Evliliğinin üzerinden yıllar yıllar geçmesine rağmen Mary'im, Civcivim demeni sevdim. Aşkının hiç eksilmemesini sevdim.

Ethan'ın tezgahtarlık yaparken dükkandaki ürünlerle konuşması, bana yazarın Aşk Otobüsü kitabındaki Alice'nin kendi kendine konuşmasını anımsattı. İki karakter bir araya gelebilseydi iyi anlaşacaklarını düşünürdüm:)

Ethan dürüst bir insan. Bütün dürüst insanlar gibi hayatı zorluklar içerisinde. Mary'si ve iki çocuğu var ve bunlara bakma yükümlülüğü üzerinde. Kıt kanaat geçiniyorlar. Çünkü Ethan'ın gözü daha açılmamış(!)
Çevresindekiler gözünü açmaya uğraşıyorlar, nasihat verip duruyorlar.

Kitabın işleyişinde; Breaking Bad dizisindeki Walter White karakterin geçirdiği değişimin- bu kadar radikal olmasada- benzerini Ethan karakterinin geçirdiğini gördüm.

Hülasa; okunması gereken bir eser, zorla okutulması gereken bir eser...
344 syf.
·5 günde·Beğendi·7/10
Paranın, açgözlülüğün, hırsın birey üzerindeki etkisini anlatan eser de, bir takım olaylar yaşayıp başarısız olan, bir zamanlar ailesine ait olan dükkanda tezgahtar olarak çalışan kahramanımız, eşinin ve ergenlik döneminde olan iki çocuğunun istekleri karşısında vicdanından taviz vermek ve vermemek arasında gidip gelmektedir.
344 syf.
·4 günde·Beğendi·8/10
Her şeyden önce Steinbeck'in yarattığı Ethan karakteri hakkında bir şeyler söylemek istiyorum.Oldukça sıcak,esprili ve hayata bakış açısı ile algılarımızı ters yüz eden ama kendisini sevmekten asla vazgeçemeyeceğimiz sımsıcak biri Ethan. Köklü bir aileden gelmesine rağmen savaş sonrası aldığı bir takım yanlış yatırım kararları yüzünden sahibi olabileceği bir dükkanda tezgahtar olarak çalışmaktadır.

Sevdiği bir karısı ve iki çocuğu olan Ethan'ın ahlaki değerleri ile toplumsal yargılar eşliğinde çalkalanan psikolojisini en ince ayrıntılarına kadar bizi asla sıkmadan ve çoğunlukla mizaha başvurarak o kadar güzel analiz ediyor ki Steinbeck bayılıyorsunuz.Yazarın çok farklı bir kitabını okumak isterseniz hepinize tavsiye ederim.İyi okumalar.
344 syf.
·8 günde·Puan vermedi
Bir insanın kendisi ile çekişmelerini, yaptığı ya da yapacağı şeylerdeki psikolojik durumunu ve en sonunda da aslında kendimiz için değil sevdiklerimiz, değer verdiklerimiz için bazı şeyleri göze aldığımızı anlatan güzel bir roman.
"İnsanlar bir koruma mekanizmasına sahiptir, bir durum ya da sorun fazla büyüdüğünde onu düşünmezler. Söz konusu mesele içe atılır ve içinizde daha önce de birikmiş olan başka birçok şeyle karışır; nihayetinde ortaya çıkan şey tatminsizlik ve huzursuzluktur."
“İnsanlar bir koruma mekanizmasına sahiptir; bir durum ya da sorun fazla büyüdüğünde onu düşünmezler.”
Hiçbir insan diğer insanları gerçekten anlamaz. Elinden en fazla, onları da kendisi gibi olduğunu varsaymak gelir.
John Steinbeck
Sayfa 63 - Sel yayıncılık

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kaygılarımızın Kışı
Baskı tarihi:
Aralık 2009
Sayfa sayısı:
315
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789751413680
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Remzi Kitabevi
Baskılar:
Kaygılarımızın Kışı
Acı Hayat
Mutsuzluğumuzun Kışı
Kaygılarımızın Kışı
Steinbeck’ten sıradışı bir roman…

Bir zamanlar ailesine ait olan bakkal dükkânında artık bir tezgâhtar olarak çalışmak zorunda kalan Etan Allen Hawley, yıllar önce New England’da denizci olan zengin atalarının özlemlerini ve girişimci ruhunu yitirmiş biridir. Derken bir dizi sıradışı olay Ethan’ın hırsını kamçıladığı gibi, tüm vicdani tereddütlerini de bir yana atıp engebeli bir yola sapmasına neden olur…

Tüm yapıtları da dikkate alınarak Nobel Seçici Kurulu’nca “gerçeğin bağımsız yorumlayıcısı” diye selamlanan Steinbeck, bu romanda paranın, ahlak düşüklüğünün, açgözlülüğün, hırsın Amerikan toplumu üzerindeki olumsuz etkilerine ilişkin titiz ve sorgulayıcı üslubunu sürdürüyor.

Kitabı okuyanlar 244 okur

  • Müberra Yalçın

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%1.1 (1)
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0