Kaygılarımızın Kışı

7,7/10  (10 Oy) · 
25 okunma  · 
5 beğeni  · 
1.145 gösterim
Steinbeck'ten sıradışı bir roman...

Bir zamanlar ailesine ait olan bakkal dükkânında artık bir tezgâhtar olarak çalışmak zorunda kalan Etan Allen Hawley, yıllar önce New England'da denizci olan zengin atalarının özlemlerini ve girişimci ruhunu yitirmiş biridir. Derken bir dizi sıradışı olay Ethan'ın hırsını kamçıladığı gibi, tüm vicdani tereddütlerini de bir yana atıp engebeli bir yola sapmasına neden olur...

Tüm yapıtları da dikkate alınarak Nobel Seçici Kurulu'nca "gerçeğin bağımsız yorumlayıcısı" diye selamlanan Steinbeck, bu romanda paranın, ahlak düşüklüğünün, açgözlülüğün, hırsın Amerikan toplumu üzerindeki olumsuz etkilerine ilişkin titiz ve sorgulayıcı üslubunu sürdürüyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2014
 • Sayfa Sayısı:
  344
 • ISBN:
  9789755706863
 • Çeviri:
  Berrak Göçer
 • Yayınevi:
  Sel Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Ferhat doğan 
28 Şub 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

"Fenerlerden oluşan bir toplum olduğu, dünyayı kaplayan bir şenlik ateşi bulunduğu yalan. Herkes kendi fenerini taşıyor, kendi kimsesiz fenerini."cümlesi kitabın son parağrafına yakın bir yerde geçiyor. Kitabı özetleyen bu cümle, yazarın, Ethan karakterini,zenginleşme ve para kazanma arzusuyla yanıp duran ailesi üzerinde bireyin kendi kişiliğinden ve ilkelerinden ödün vererek zenginleşmesine dair olaylar silsilesini anlatmakta. Verilen ödünlerin ne kadar fayda verdiğini düşündürmekle mesaj vermeye çalışan yazar, basit kurguyu, iç monologdan çok kişiler arası diyaloğu tercih ederek toplumsal bir durum anlatmış. Çevirmenin anlatımı, alt yazılı filmlerdeki çevirler gibi, üslup kaygısından çok çevirmekle meşgul olmuş. Beklenti çok yüksek olmayacaksa okunmaya değer. İyi okumalar.

Müzeyem Adem 
04 Eki 2015 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Steinbeck bu kitabında bir adamin kaygılarının kışından sonra gelen yazını anlatmış, o adamın, Ethanın, o yazı getirmek için neler yaptığını ve sonunda o yazın nasıl bir tek onun içini ısıtamadığını.
Aslında dürüst biri olan Ethan, ailesi için prensiplerinden vazgeçer ama onun kafasında temelli değildir bu değişim. Zengin olabilmek uğruna çıktığı yolda istediği yere varınca eski haline dönecektir, istediği budur. Ama aldığı kararlar ve yaptıkları onu bambaşka bir yere sürükler.
Para, hastalığı yok etmez sadece semptomlarını değiştirir diye bir mesajda veriyor yazar ve bir insanın sadece dürüst kalarak zengin olabileceğine ihtimal vermiyor, en azından o zamanların Amerikasında. Sonuç olarak, okuyun derim ben :)

Kitaptan 27 Alıntı

İnsan her şeye alışıyor. Kıyıma, cenaze kaldırmaya, hatta idama bile; insan bi kere alıştıktan sonra işkence masasıyla kerpeten de yalnızca birer aletten ibarettir mutlaka.

Kaygılarımızın Kışı, John Steinbeck (Sayfa 148 - Sel Yayınları)Kaygılarımızın Kışı, John Steinbeck (Sayfa 148 - Sel Yayınları)

Bir insanın ne kadar basit ya da karmaşık olduğunu kestirmek zordur. Fazla eminseniz, o zaman genelde yanılıyorsunuz demektir.

Kaygılarımızın Kışı, John Steinbeck (Sayfa 178 - Sel Yayınları)Kaygılarımızın Kışı, John Steinbeck (Sayfa 178 - Sel Yayınları)

Belki de Morph haklıydı. Bazı insanlar, namuslu davrandığınızı duyunca, sizi buna teşvik eden namussuzluğu bulmaya çalışıyor. "Bu işten kazancı ne?" tutumuna, kendi hayatlarını bir poker eli gibi gibi oynayan insanlarda özellikle rastlanıyor olmalı.

Kaygılarımızın Kışı, John Steinbeck (Sayfa 174 - Sel Yayınları)Kaygılarımızın Kışı, John Steinbeck (Sayfa 174 - Sel Yayınları)

"İki insan tanıştığında, her biri karşısındaki aracılığıyla değişiyor, böylece iki yeni kişi oluyorlar."

Kaygılarımızın Kışı, John Steinbeck (Sayfa 83 - Sel Yayıncılık - Birinci Baskı: Eylül 2014)Kaygılarımızın Kışı, John Steinbeck (Sayfa 83 - Sel Yayıncılık - Birinci Baskı: Eylül 2014)

"İnsan kendi hayatı üzerine düşünebilir mi yoksa kendini akıntıya bırakması mı gerekir?"

Kaygılarımızın Kışı, John Steinbeck (Sayfa 53 - Sel Yayıncılık - Birinci Baskı: Eylül 2014)Kaygılarımızın Kışı, John Steinbeck (Sayfa 53 - Sel Yayıncılık - Birinci Baskı: Eylül 2014)

"Güzellik yüzeysel bir şeydir, ayrıca güzellik içten gelmelidir."

Kaygılarımızın Kışı, John Steinbeck (Sayfa 91 - Sel Yayıncılık - Birinci Baskı: Eylül 2014)Kaygılarımızın Kışı, John Steinbeck (Sayfa 91 - Sel Yayıncılık - Birinci Baskı: Eylül 2014)

"Makul bir zekâya sahip her erkek isterse zengin olabilir. Çoğunlukla gerçekten istediği şeyler kadınlar ya da giysiler ya da beğenilmek olduğu için dikkati dağılıyor."

Kaygılarımızın Kışı, John Steinbeck (Sayfa 64 - Sel Yayıncılık - Birinci Baskı: Eylül 2014)Kaygılarımızın Kışı, John Steinbeck (Sayfa 64 - Sel Yayıncılık - Birinci Baskı: Eylül 2014)

"Aptalca davranmak bazen çok eğlenceli olabiliyor, tıp oynarken gülmekten katılan çocular gibi. Ve bazen aptalca davranmak düzenli tempoyu bozarak insana taze bir başlangıç sunuyor."

Kaygılarımızın Kışı, John Steinbeck (Sayfa 63 - Sel Yayıncılık - Birinci Baskı: Eylül 2014)Kaygılarımızın Kışı, John Steinbeck (Sayfa 63 - Sel Yayıncılık - Birinci Baskı: Eylül 2014)

İçeride, dükkân gözüme değişmiş gibi göründü, yeni gibi. Daha önce hiç görmediğim şeyleri gördüm, beni kaygılandıran ya da kızdıran şeyleri görmedim. Peki ya neden? Dünyaya yeni gözlerle, hatta yeni merceklerle bakın ve bam -karşınıza yeni bir dünya çıkıyor.

Kaygılarımızın Kışı, John Steinbeck (Sayfa 170 - Sel Yayınları)Kaygılarımızın Kışı, John Steinbeck (Sayfa 170 - Sel Yayınları)

Ah, bana öyle şeyler anlattı ki, duysan inanmayacağın erkekler. Hatta kimileri insan içinde ondan hoşlanmıyormuş gibi davranıyor, sonra gizlice evine gidiyor ya da onu arayıp buluşma ayarlamaya çalışıyor -sözde sofular, önce ahlak bekçiliği yapıp sonra da gidip böyle işler çeviriyorlar.

Kaygılarımızın Kışı, John Steinbeck (Sayfa 47 - Sel Yayınları)Kaygılarımızın Kışı, John Steinbeck (Sayfa 47 - Sel Yayınları)
3 /

Kitapla ilgili 1 Haber

John Steinbeck'ten yazmaya dair altı tavsiye
John Steinbeck'ten yazmaya dair altı tavsiye John Steinbeck bir aktör ve yazar olan Robert Wallstene’e 1962 yılında bir mektup yazarak kendi yazarlık yöntemini özetleyen altı ipucu vermiş. Hem Nobel hem de Pulitzer ödüllü bir yazar Steinbeck, bu açıdan bakınca yazmak ve yazarlık hakkındaki düşünceleri ayrı bir önem kazanıyor şüphesiz. Genç yazarlara yol gösterici bir nitelik taşıyan bu altı tavsiyeye bir göz atalım öyleyse..