Adı:
Kaygılarımızın Kışı
Baskı tarihi:
Eylül 2014
Sayfa sayısı:
344
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789755706863
Kitabın türü:
Çeviri:
Berrak Göçer
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Sel Yayıncılık
Baskılar:
Kaygılarımızın Kışı
Acı Hayat
Mutsuzluğumuzun Kışı
Steinbeck'ten sıradışı bir roman...

Bir zamanlar ailesine ait olan bakkal dükkânında artık bir tezgâhtar olarak çalışmak zorunda kalan Etan Allen Hawley, yıllar önce New England'da denizci olan zengin atalarının özlemlerini ve girişimci ruhunu yitirmiş biridir. Derken bir dizi sıradışı olay Ethan'ın hırsını kamçıladığı gibi, tüm vicdani tereddütlerini de bir yana atıp engebeli bir yola sapmasına neden olur...

Tüm yapıtları da dikkate alınarak Nobel Seçici Kurulu'nca "gerçeğin bağımsız yorumlayıcısı" diye selamlanan Steinbeck, bu romanda paranın, ahlak düşüklüğünün, açgözlülüğün, hırsın Amerikan toplumu üzerindeki olumsuz etkilerine ilişkin titiz ve sorgulayıcı üslubunu sürdürüyor.
(Tanıtım Bülteninden)
John Steinbeck.. Kesinlikle en sevdiğim yazar diye başlamak istiyorum..
Kaygılarımızın kışı, bireysel ahlakın toplum tarafından nasıl şekillendirip yönlendirildiğine dair son derece gerçekçi bir tutum sergiliyor. Vicdan,ahlak, saygınlık gibi kavramların ne denli iki yüzlü olduğunu gösteriyor.
J.Steinbeck'in zevkle okuduğum kitaplarından biri bu... Bir insanın ki; geçmişi ile soy kökeni ile bağlantılı yaşamında, İçine ailesini de alarak beşeri ilişkilerinde, toplum baskı ve çıkarlarının yaşadığı dönem itibariyle; toplumdaki dönen bürokratik, mali, ahlaki çarkın olumlu ya da olumsuz, hukuki yada gayri hukuki gidişatına yön veren her şeyin paranın acımasız kural ve kanunlarına nasıl ayak uydurması gerektiği, nasıl ona karşı konula bilinmesi gerekliliğini, sonunda o insanın nasıl yozlaşacağını muhteşem bir hikaye ve anlatım diliyle kaleme alınmış bir eser.
Okunması gerekir.
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (16.059 Oy)19.993 beğeni45.867 okunma3.630 alıntı193.609 gösterim
 • 1984
  8.9/10 (6.320 Oy)6.687 beğeni17.781 okunma3.021 alıntı90.717 gösterim
 • Satranç
  8.7/10 (9.788 Oy)9.744 beğeni27.400 okunma2.019 alıntı126.669 gösterim
 • Hayvan Çiftliği
  8.9/10 (7.825 Oy)8.431 beğeni24.152 okunma965 alıntı96.343 gösterim
 • Dönüşüm
  8.2/10 (8.972 Oy)9.239 beğeni30.372 okunma918 alıntı147.155 gösterim
 • Simyacı
  8.5/10 (8.288 Oy)9.281 beğeni27.743 okunma2.969 alıntı122.201 gösterim
 • Uçurtma Avcısı
  9.1/10 (10.056 Oy)11.853 beğeni29.801 okunma1.696 alıntı155.474 gösterim
 • Suç ve Ceza
  9.1/10 (6.767 Oy)8.234 beğeni22.422 okunma4.710 alıntı137.627 gösterim
 • Yabancı
  8.3/10 (4.645 Oy)4.127 beğeni13.732 okunma1.551 alıntı56.715 gösterim
 • Kuyucaklı Yusuf
  8.5/10 (5.265 Oy)5.707 beğeni18.341 okunma1.170 alıntı64.207 gösterim
Duygusal çözümlemelerle süslenmiş, yavaş yavaş, bazen tekrar edilerek okunması gereken bir kitap. Olay kurgusu bakımından çok akıcı diyemeyeceğim çünkü betimlemeler ve ruhsal çözümlemeler ağırlıklı ilerliyor. Kitapta olaylar ana karakterin (Ethan hawley) ağzından anlatılmış. Zaten konu da Ethan'ın yaşadığı değişim. Çok zengin olan hawley ailesi Ethan'ın babasının bir hatası üzerine herşeyi kaybetmiş. Ethan daha önce kendilerinin olan bakkalda tezgahtar olarak çalışmak zorunda kalıyor. Buna rağmen kendi çizgisini bozmadan dürüstçe yaşamaya çalışıyor. Daha sonra ailesinin, çevrenin ve fakirliğin etkisiyle değişmeye başlıyor. Bu değişimi en çok eleştiren de yine Ethan oluyor. Ethan'ın olaylar karşısında aldığı kararları sorgulasa da bu durumdan rahatsız olan tek kişi yine kendisi oluyor. Okunmaya değer, okuyan herkese çok şey katacağına inandığım bir eser. Aslında olaylar karşısında Ethan'ın tutumu hoşuma gitti. Hiçbir şeyi umursamıyormuş gibi görünen çoğu zaman alay eden karakterimiz her şeyi kendi içinde çözüyor.
Steinbeck'in Nobel Edebiyat Armağanı kazanmasında büyük rol oynayan 'Acı Hayat -- The Winter of Our Discontent' kitabı. Orjinal adından da farkedilebileceği gibi farklı isimlerde çevirileri var. Diğer çevirileri 'Kaygılarımızın Kışı' ya da 'Mutsuzluğumuzun Kışı' olarak bulabilirsiniz.
Kitabın içeriğine gelicek olursak;
Yazar bir yandan karı-koca arasındaki ilişkiden sımsıcak bir dille (hatta biraz ileri gidip romantik bile bulabiliriz kimine göre!) bahsederken anne-baba-çocuk ilişkileri üzerine hafif hafif değinip yormadan düşündürüyor.
Hiyerarşide alt tabakalarda olan insanların nasıl dışlandığına, maddi olarak güçlenen bir insanın kendisinin de nasıl güçlenebildiğine dair güzel göndermeleri var yazarın.
Bir küçük kasaba düzeninde ilerleyen roman bürokrat mekanizmasının da nasıl birbirine dayanarak bir çıkar şebekesi halinde çalıştığını göstermekte.
Toplumsal düzensizliklerle ekonomik baskıların el ele vererek bir kişiyi nasıl yozlaştırdığı üzerine etkin bir roman olmuş.
Son olarak; dili bazı bölümlerde zorlu olsa da genel anlamda etkileyici bulduğumu belirtmek isterim.
Steinbeck diğer pek çok romanında olduğu gibi bu kitabında da kapitalizmin yıkıcı varlığından bahsetmiş.
Kaygılarımızın kışı,insanın temel değer yargılarının,paranın gücü karşısında nasıl bir sınavdan geçtiğini anlatıyor.
Paranın varlığı,diğer insanlar arasında mücadele etmek adına varoluşsal bir önem kazanmakta.
İnsanın en yakınındakileri dahi bu güç karşısında boyun eğmekte.
En namuslu insanlar bile zaman zaman zorlanmakta ve mücadele etmek yerine değerlerinden vazgeçmekte...
Yazarın büyük bir depresyon karşısında bile insandaki umudu en güzel şekilde yansıttığını görebiliyoruz
"Az bilinen mükemmel kitaplar" listesi oluşturulsa zirveye oynayabilecek bir kitap Acı Hayat. John Steinbeck'in dehasını iyiden iyiye hissettirdiği müthiş bir eser. Herhangi bir beklenti içine girmeden okumaya başladığım bu eserlerin şahı, baştan sona kendisini hayranlık içerisinde okutturdu. Böyle bir eser nasıl kıyıda köşede kalırda, Hikmet Anılların, Azra bilmemnelerin eserleri başucu kitabı olur inanın ki anlamak mümkün değil. Düpedüz çılgın olmak gerekir herhalde. Bırakın artık elinizden şu popüler olan matbaa ürünlerini. Kitap okuyun biraz!

Ethan adamımsın Ethan! Seni çok sevdim. Karına olan aşkını, bağlılığını, iyi bir baba olmanı sevdim. Evliliğinin üzerinden yıllar yıllar geçmesine rağmen Mary'im, Civcivim demeni sevdim. Aşkının hiç eksilmemesini sevdim.

Ethan'ın tezgahtarlık yaparken dükkandaki ürünlerle konuşması, bana yazarın Aşk Otobüsü kitabındaki Alice'nin kendi kendine konuşmasını anımsattı. İki karakter bir araya gelebilseydi iyi anlaşacaklarını düşünürdüm:)

Ethan dürüst bir insan. Bütün dürüst insanlar gibi hayatı zorluklar içerisinde. Mary'si ve iki çocuğu var ve bunlara bakma yükümlülüğü üzerinde. Kıt kanaat geçiniyorlar. Çünkü Ethan'ın gözü daha açılmamış(!)
Çevresindekiler gözünü açmaya uğraşıyorlar, nasihat verip duruyorlar.

Kitabın işleyişinde; Breaking Bad dizisindeki Walter White karakterin geçirdiği değişimin- bu kadar radikal olmasada- benzerini Ethan karakterinin geçirdiğini gördüm.

Hülasa; okunması gereken bir eser, zorla okutulması gereken bir eser...
Bir insanın kendisi ile çekişmelerini, yaptığı ya da yapacağı şeylerdeki psikolojik durumunu ve en sonunda da aslında kendimiz için değil sevdiklerimiz, değer verdiklerimiz için bazı şeyleri göze aldığımızı anlatan güzel bir roman.
Kitaplarını okumayı en sevdiğim yazar.Türlü meraklarla sayfaları çevirdiğim diyaloglarını güzel tebessümlerle okuduğum bir eser oldu. Vicdan,ahlak,saygınlık gibi kavramların ne denli ikiyüzlü olabileceğini gösteriyor. Yaşadığı sınıfsal düşüşte bedeninin ve zihninin yorgunluğuna teslim oluyor. Keşke böyle son bulmasaydı dediğim nadir kitaplardan.
John Steinbeck'i okudukça hayranlığım artıyor. Kitaplarında ki akıcılık ve işlediği konuya kattığı renkler mükemmel. Bu kitapta da zengin bir ailenin çson üyesi, ailesinin iflası sonucu tezgahtarlık yapması, bu durumunun toplum gözünde ahlaki konumu işlenmiş. Toplumda en çok istenen şey, başarının, aslında pekte ahlaki yollarla kazanılmadığı ve başarı sonrasında da toplumun sırf başarılı oldu diye ahlaka önem vermemesi ve toplumun bu konuda ki ahlaksızlığını harika işlenmiş. Ahlak diyince aklınıza namus gelmesin hemen bizim toplumda da epeyce eksik olan ahlaktan bahsediyorum.
İtiraf etmek gerekirse başlarda sıkılmıştım ancak sonradan Ethan’ın naifliği ve ahlaki çatışmaları sizi içine çekiyor. Aile haatı vesaire çok güzel işlenmiş. Sonu çok çarpıcıydı.
Zengin ve köklü bir aileden gelen Ethan Hawley iflas edince bakkal dükkanın da tezgahtar olarak çalışmaktadır.Sevdiği bir eşi 2 çocuğu vardır.Yaşadığı kasabada insanlarla ve ailesi ile iyi ilişkiler içindedir,karısının ve kendisinin zengin olma hayalleri onu başka bir insan haline getirecektir zamanla.
"Fenerlerden oluşan bir toplum olduğu, dünyayı kaplayan bir şenlik ateşi bulunduğu yalan. Herkes kendi fenerini taşıyor, kendi kimsesiz fenerini."cümlesi kitabın son parağrafına yakın bir yerde geçiyor. Kitabı özetleyen bu cümle, yazarın, Ethan karakterini,zenginleşme ve para kazanma arzusuyla yanıp duran ailesi üzerinde bireyin kendi kişiliğinden ve ilkelerinden ödün vererek zenginleşmesine dair olaylar silsilesini anlatmakta. Verilen ödünlerin ne kadar fayda verdiğini düşündürmekle mesaj vermeye çalışan yazar, basit kurguyu, iç monologdan çok kişiler arası diyaloğu tercih ederek toplumsal bir durum anlatmış. Çevirmenin anlatımı, alt yazılı filmlerdeki çevirler gibi, üslup kaygısından çok çevirmekle meşgul olmuş. Beklenti çok yüksek olmayacaksa okunmaya değer. İyi okumalar.
Hiçbir insan diğer insanları gerçekten anlamaz. Elinden en fazla, onları da kendisi gibi olduğunu varsaymak gelir.
John Steinbeck
Sayfa 63 - Sel yayıncılık
Öyle usulca konuştu ki Margie irkildi. "Bana inanmıyorsun. Biliyor musun Margie gerçeklere kimse inanmıyor."
John Steinbeck
Sayfa 225 - Sel yayıncılık
İnsan her şeye alışıyor. Kıyıma, cenaze kaldırmaya, hatta idama bile; insan bi kere alıştıktan sonra işkence masasıyla kerpeten de yalnızca birer aletten ibarettir mutlaka.
John Steinbeck
Sayfa 148 - Sel Yayınları
Tavsiye nasıl bir şeydir, bilirsin. Ancak zaten yapmayı planladığınla örtüşürse duymak istersin.
John Steinbeck
Sayfa 165 - Sel Yayıncılık

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kaygılarımızın Kışı
Baskı tarihi:
Eylül 2014
Sayfa sayısı:
344
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789755706863
Kitabın türü:
Çeviri:
Berrak Göçer
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Sel Yayıncılık
Baskılar:
Kaygılarımızın Kışı
Acı Hayat
Mutsuzluğumuzun Kışı
Steinbeck'ten sıradışı bir roman...

Bir zamanlar ailesine ait olan bakkal dükkânında artık bir tezgâhtar olarak çalışmak zorunda kalan Etan Allen Hawley, yıllar önce New England'da denizci olan zengin atalarının özlemlerini ve girişimci ruhunu yitirmiş biridir. Derken bir dizi sıradışı olay Ethan'ın hırsını kamçıladığı gibi, tüm vicdani tereddütlerini de bir yana atıp engebeli bir yola sapmasına neden olur...

Tüm yapıtları da dikkate alınarak Nobel Seçici Kurulu'nca "gerçeğin bağımsız yorumlayıcısı" diye selamlanan Steinbeck, bu romanda paranın, ahlak düşüklüğünün, açgözlülüğün, hırsın Amerikan toplumu üzerindeki olumsuz etkilerine ilişkin titiz ve sorgulayıcı üslubunu sürdürüyor.
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 132 okur

 • Mustafa Umucu
 • Alper Kızmaz
 • mehmet canib öksüz
 • Çağrı Deniz
 • Sümeyye
 • Gül KARLIDAĞ
 • veysel demirkol
 • Orkun Aykut Öztürk
 • MR
 • Metin Özdemir

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%0
14-17 Yaş
%10
18-24 Yaş
%20
25-34 Yaş
%36.7
35-44 Yaş
%23.3
45-54 Yaş
%6.7
55-64 Yaş
%3.3
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%57.4
Erkek
%42.6

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%16.7 (8)
9
%8.3 (4)
8
%16.7 (8)
7
%6.3 (3)
6
%4.2 (2)
5
%4.2 (2)
4
%0
3
%2.1 (1)
2
%0
1
%0