Kaygılarımızın Kışı

7,8/10  (19 Oy) · 
47 okunma  · 
11 beğeni  · 
1.608 gösterim
Steinbeck'ten sıradışı bir roman...

Bir zamanlar ailesine ait olan bakkal dükkânında artık bir tezgâhtar olarak çalışmak zorunda kalan Etan Allen Hawley, yıllar önce New England'da denizci olan zengin atalarının özlemlerini ve girişimci ruhunu yitirmiş biridir. Derken bir dizi sıradışı olay Ethan'ın hırsını kamçıladığı gibi, tüm vicdani tereddütlerini de bir yana atıp engebeli bir yola sapmasına neden olur...

Tüm yapıtları da dikkate alınarak Nobel Seçici Kurulu'nca "gerçeğin bağımsız yorumlayıcısı" diye selamlanan Steinbeck, bu romanda paranın, ahlak düşüklüğünün, açgözlülüğün, hırsın Amerikan toplumu üzerindeki olumsuz etkilerine ilişkin titiz ve sorgulayıcı üslubunu sürdürüyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2014
 • Sayfa Sayısı:
  344
 • ISBN:
  9789755706863
 • Çeviri:
  Berrak Göçer
 • Yayınevi:
  Sel Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Reşat Karakaş 
11 Ara 2017 · Kitabı okudu · 8 günde

John Steinbeck.. Kesinlikle en sevdiğim yazar diye başlamak istiyorum..
Kaygılarımızın kışı, bireysel ahlakın toplum tarafından nasıl şekillendirip yönlendirildiğine dair son derece gerçekçi bir tutum sergiliyor. Vicdan,ahlak, saygınlık gibi kavramların ne denli iki yüzlü olduğunu gösteriyor.

ebru cemre 
12 Tem 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Steinbeck diğer pek çok romanında olduğu gibi bu kitabında da kapitalizmin yıkıcı varlığından bahsetmiş.
Kaygılarımızın kışı,insanın temel değer yargılarının,paranın gücü karşısında nasıl bir sınavdan geçtiğini anlatıyor.
Paranın varlığı,diğer insanlar arasında mücadele etmek adına varoluşsal bir önem kazanmakta.
İnsanın en yakınındakileri dahi bu güç karşısında boyun eğmekte.
En namuslu insanlar bile zaman zaman zorlanmakta ve mücadele etmek yerine değerlerinden vazgeçmekte...
Yazarın büyük bir depresyon karşısında bile insandaki umudu en güzel şekilde yansıttığını görebiliyoruz

Kaygılarımızın Kışı benzeri kitaplar

Ferhat doğan 
28 Şub 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

"Fenerlerden oluşan bir toplum olduğu, dünyayı kaplayan bir şenlik ateşi bulunduğu yalan. Herkes kendi fenerini taşıyor, kendi kimsesiz fenerini."cümlesi kitabın son parağrafına yakın bir yerde geçiyor. Kitabı özetleyen bu cümle, yazarın, Ethan karakterini,zenginleşme ve para kazanma arzusuyla yanıp duran ailesi üzerinde bireyin kendi kişiliğinden ve ilkelerinden ödün vererek zenginleşmesine dair olaylar silsilesini anlatmakta. Verilen ödünlerin ne kadar fayda verdiğini düşündürmekle mesaj vermeye çalışan yazar, basit kurguyu, iç monologdan çok kişiler arası diyaloğu tercih ederek toplumsal bir durum anlatmış. Çevirmenin anlatımı, alt yazılı filmlerdeki çevirler gibi, üslup kaygısından çok çevirmekle meşgul olmuş. Beklenti çok yüksek olmayacaksa okunmaya değer. İyi okumalar.

hülya parlak 
12 Ara 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Kitaplarını okumayı en sevdiğim yazar.Türlü meraklarla sayfaları çevirdiğim diyaloglarını güzel tebessümlerle okuduğum bir eser oldu. Vicdan,ahlak,saygınlık gibi kavramların ne denli ikiyüzlü olabileceğini gösteriyor. Yaşadığı sınıfsal düşüşte bedeninin ve zihninin yorgunluğuna teslim oluyor. Keşke böyle son bulmasaydı dediğim nadir kitaplardan.

Müzeyem 
04 Eki 2015 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Steinbeck bu kitabında bir adamin kaygılarının kışından sonra gelen yazını anlatmış, o adamın, Ethanın, o yazı getirmek için neler yaptığını ve sonunda o yazın nasıl bir tek onun içini ısıtamadığını.
Aslında dürüst biri olan Ethan, ailesi için prensiplerinden vazgeçer ama onun kafasında temelli değildir bu değişim. Zengin olabilmek uğruna çıktığı yolda istediği yere varınca eski haline dönecektir, istediği budur. Ama aldığı kararlar ve yaptıkları onu bambaşka bir yere sürükler.
Para, hastalığı yok etmez sadece semptomlarını değiştirir diye bir mesajda veriyor yazar ve bir insanın sadece dürüst kalarak zengin olabileceğine ihtimal vermiyor, en azından o zamanların Amerikasında. Sonuç olarak, okuyun derim ben :)

Kitaptan 57 Alıntı

"Aynı insan değil gibisin."
"Değilim. Belki kimse uzun süre aynı kalmıyordur."

Kaygılarımızın Kışı, John Steinbeck (Sayfa 83 - Sel yayıncılık)Kaygılarımızın Kışı, John Steinbeck (Sayfa 83 - Sel yayıncılık)

Öyle usulca konuştu ki Margie irkildi. "Bana inanmıyorsun. Biliyor musun Margie gerçeklere kimse inanmıyor."

Kaygılarımızın Kışı, John Steinbeck (Sayfa 225 - Sel yayıncılık)Kaygılarımızın Kışı, John Steinbeck (Sayfa 225 - Sel yayıncılık)

Hiçbir insan diğer insanları gerçekten anlamaz. Elinden en fazla, onları da kendisi gibi olduğunu varsaymak gelir.

Kaygılarımızın Kışı, John Steinbeck (Sayfa 63 - Sel yayıncılık)Kaygılarımızın Kışı, John Steinbeck (Sayfa 63 - Sel yayıncılık)

İnsan her şeye alışıyor. Kıyıma, cenaze kaldırmaya, hatta idama bile; insan bi kere alıştıktan sonra işkence masasıyla kerpeten de yalnızca birer aletten ibarettir mutlaka.

Kaygılarımızın Kışı, John Steinbeck (Sayfa 148 - Sel Yayınları)Kaygılarımızın Kışı, John Steinbeck (Sayfa 148 - Sel Yayınları)
Miraç 
09 Mar 20:05 · Kitabı okuyor

Bir insanın, özel bir yerde daha iyi düşünebildiği inancı ne tuhaf.

Kaygılarımızın Kışı, John Steinbeck (Sayfa 53 - Sel Yayıncılık)Kaygılarımızın Kışı, John Steinbeck (Sayfa 53 - Sel Yayıncılık)

"Bazen bir şeyi düşünmeyi bırakınca o şey gelir insanı bulur."

Kaygılarımızın Kışı, John Steinbeck (Sayfa 84 - Sel yayıncılık)Kaygılarımızın Kışı, John Steinbeck (Sayfa 84 - Sel yayıncılık)

"Doğru bir söz söyleyeceksin ya da doğru olmasa bile sen doğruluğuna inanıyorsan bağırarak söyle"

Kaygılarımızın Kışı, John Steinbeck (Sayfa 61 - Sel yayıncılık)Kaygılarımızın Kışı, John Steinbeck (Sayfa 61 - Sel yayıncılık)

Bir insanın ne kadar basit ya da karmaşık olduğunu kestirmek zordur. Fazla eminseniz, o zaman genelde yanılıyorsunuz demektir.

Kaygılarımızın Kışı, John Steinbeck (Sayfa 178 - Sel Yayınları)Kaygılarımızın Kışı, John Steinbeck (Sayfa 178 - Sel Yayınları)

Kitapla ilgili 1 Haber

John Steinbeck'ten yazmaya dair altı tavsiye
John Steinbeck'ten yazmaya dair altı tavsiye John Steinbeck bir aktör ve yazar olan Robert Wallstene’e 1962 yılında bir mektup yazarak kendi yazarlık yöntemini özetleyen altı ipucu vermiş. Hem Nobel hem de Pulitzer ödüllü bir yazar Steinbeck, bu açıdan bakınca yazmak ve yazarlık hakkındaki düşünceleri ayrı bir önem kazanıyor şüphesiz. Genç yazarlara yol gösterici bir nitelik taşıyan bu altı tavsiyeye bir göz atalım öyleyse..