Kayı 2 Cihan Devleti

8,9/10  (20 Oy) · 
45 okunma  · 
25 beğeni  · 
939 gösterim
Sultan Mehmed alayla şehre girdi ve Ayasofya’ya geldi. Atından inerek mabedin içine girdi. Ayasofya’nın içinde bulunan patrik ve halk padişahın ayaklarına kapanarak ağlaşmaya başladılar. Fatih Sultan Mehmed elleriyle susmalarını işaret etti. Ortalığı sükûnet kaplayınca patriğe:


“Ayağa kalk! Ben Sultan Mehmed sana ve arkadaşlarına ve bütün halka söylüyorum ki bugünden itibaren artık ne hayatınız ve ne de hürriyetiniz hususunda benim gazabımdan korkmayınız.”


Fatih Sultan MehmedYediden yetmişe herkese tarihi sevdiren kıymetli ilim adamı Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil’in kaleme aldığı KAYI serisinin ikinci kitabı KAYI II: Cihan Devleti’nde; Söğüt ve Domaniç’te başlayan ve adı Osmanlı olan devletin mimarlarının planlı, programlı ve disiplinli hareketleri; insani değerlere bağlı, inançlı ve temiz yaşayışlarıyla bir asra varmadan gerçek bir dünya gücüne doğru giden muazzam başarılarının devamını bulacaksınız.

Sultan Çelebi Mehmed’in Fetret Devri’nden çıkardığı devlete, oğlu II. Murad Han zindeliğini ve itibarını yeniden kazandıracak; Osmanlı’yı Rumeli’den söküp atmak üzere son bir hamle ile tekrar harekete geçen Haçlı ordularını 1444’te Varna’da ve 1448’de Kosova’da darmadağın edecek ve nihayet Fatih Sultan Mehmed’in 1453’te İstanbul’u fethiyle gazâ aşkı artık bir cihan hükümdarlığı fikrine yönelecektir.

Kalemle kılıcı hep yan yana kullanmış Osmanlı padişahlarından II. Murad ve Fatih Sultan Mehmed’in seferleri, özel yaşamları, hocaları, imar faaliyetleri, idari, insani ve dinî yönleri hepsi KAYI II: Cihan Devleti kitabında ve tarih ziyafeti tadında…
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2013
 • Sayfa Sayısı:
  360
 • ISBN:
  9786050812947
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
Özge 
14 Şub 11:25 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 8/10 puan

Yorulmadan sıkılmadan gayet akıcı bir üslupla tarihe yolculuk yapmak isterseniz tavsiyem olsun. II.Murat ve Fatih dönemi başarıyla işlenmiş.

Yasin Eren 
 19 Ara 2015 · Kitabı okudu · 166 günde · Beğendi · 8/10 puan

Serinin ikinci kitabı, 2.Murad ve Fatih Sultan Mehmed dönemini roman tadında anlatmaya devam ediyor. Kitapda İstanbul'un fethine ait tatmin edici bir anlatım bulamadım . Fetih deyince aklımıza gelen ilk isimlerden olan Ulubatlı Hasan hakkında sadece surlardan ilk giren ve şehid olan bir yeniçeri olarak bahsediliyor.

Burak CAN 
07 Oca 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kayı serisinin ikinci kitabı devam kitabı....II.Murad Han ile başlıyor ve II.Mehmed Han ile de son buluyor.İlk serisi için dediğim yalın dil,anlaşılır hali kitabı vazgeçilmez kılan şeyler.

Ozan KILIÇ 
09 Oca 16:50 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Osmanlı tarihini akıcı ve sürükleyici bir dille kaleme almış yazar .


Not: Okuyalı baya uzun zaman geçtiği için hatırımda kaldığı kadarıyle dile getirmeye çalışıyorum.

Kitaptan 3 Alıntı

Fatih Sultan Mehmed Han
''Onun için cezanı vermek üzere bu yılın baharında harekete karar verdik. Seni affetmek katiyen düşünülmemektedir. Beyhude zahmet çekme. Bundan sonra elçimiz ok ve görüşme dilimiz kılıçtır. Sen vilayet yıkmayı padişahlık mı zannettin? Çekinmeden, korkmadan topraklarımıza tecavüz ettiğin için kılıcımız senin göğsünde kana bulanmalıdır.Mert isen meydana gel. Namert gibi delikten deliğe girme. Hazırlıklarını yap, haber verilmedi deme. Zira ki vücud-ı habisin arza-i telefdür ve bu babda özür ve bahane bertaraftır.''

Kayı 2, Ahmet Şimşirgil (Sayfa 239 - Timaş)Kayı 2, Ahmet Şimşirgil (Sayfa 239 - Timaş)

Sultan II. Mehmed Han (Fatih)
''Gidiniz ve imparatorunuza deyiniz ki; şimdiki padişah öncekilere benzemiyor. Onların yapamadıkları şeyleri bu kolayca yapabilecektir. Onların istemedikleri şeyleri, bu isteyecek ve yapacaktır. Şimdiden sonra bu husus için gelenlerin derisi yüzülecektir''

Kayı 2, Ahmet Şimşirgil (Sayfa 132 - Timaş)Kayı 2, Ahmet Şimşirgil (Sayfa 132 - Timaş)
Burak CAN 
07 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Padişahlar o Sultanın huzurunda kılıç kuşanıyordu.
Her fâni onun etrafında bâki olmak aşkı ile yanıyordu.
Ve Eyüb Sultan,bir hâle gibi çevriliyor çevriliyordu.

Kayı 2, Ahmet Şimşirgil (Sayfa 155 - KTB Yayınları)Kayı 2, Ahmet Şimşirgil (Sayfa 155 - KTB Yayınları)