Kayı 2 Cihan Devleti

8,6/10  (54 Oy) · 
134 okunma  · 
56 beğeni  · 
1.420 gösterim
Sultan Mehmed alayla şehre girdi ve Ayasofya’ya geldi. Atından inerek mabedin içine girdi. Ayasofya’nın içinde bulunan patrik ve halk padişahın ayaklarına kapanarak ağlaşmaya başladılar. Fatih Sultan Mehmed elleriyle susmalarını işaret etti. Ortalığı sükûnet kaplayınca patriğe:


“Ayağa kalk! Ben Sultan Mehmed sana ve arkadaşlarına ve bütün halka söylüyorum ki bugünden itibaren artık ne hayatınız ve ne de hürriyetiniz hususunda benim gazabımdan korkmayınız.”


Fatih Sultan MehmedYediden yetmişe herkese tarihi sevdiren kıymetli ilim adamı Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil’in kaleme aldığı KAYI serisinin ikinci kitabı KAYI II: Cihan Devleti’nde; Söğüt ve Domaniç’te başlayan ve adı Osmanlı olan devletin mimarlarının planlı, programlı ve disiplinli hareketleri; insani değerlere bağlı, inançlı ve temiz yaşayışlarıyla bir asra varmadan gerçek bir dünya gücüne doğru giden muazzam başarılarının devamını bulacaksınız.

Sultan Çelebi Mehmed’in Fetret Devri’nden çıkardığı devlete, oğlu II. Murad Han zindeliğini ve itibarını yeniden kazandıracak; Osmanlı’yı Rumeli’den söküp atmak üzere son bir hamle ile tekrar harekete geçen Haçlı ordularını 1444’te Varna’da ve 1448’de Kosova’da darmadağın edecek ve nihayet Fatih Sultan Mehmed’in 1453’te İstanbul’u fethiyle gazâ aşkı artık bir cihan hükümdarlığı fikrine yönelecektir.

Kalemle kılıcı hep yan yana kullanmış Osmanlı padişahlarından II. Murad ve Fatih Sultan Mehmed’in seferleri, özel yaşamları, hocaları, imar faaliyetleri, idari, insani ve dinî yönleri hepsi KAYI II: Cihan Devleti kitabında ve tarih ziyafeti tadında…
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2013
 • Sayfa Sayısı:
  360
 • ISBN:
  9786050812947
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
DERYA... 
15 Haz 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

"Eğer siz padişahsanız memleketi ve tebaanızı kafir hücumundan muhafaza için gelmeniz vaciptir...Eğer biz padişahsak sultana itaat ve emrini yerini getirmek sizin üzerinize yine vaciptir"...

Ben bu söze uzun uzun susarım...Yaklaşık üç roman,beş makale,yedi deneme çıkabilecek bu sözü on iki yaşında ki çocuk yaştaki padişah babası Murat Han'a söylemiştir...On iki yaşında bu sözü söyleyen Fatih'in yirmi bir yaşında İstanbul'u fethetmesine,çağ açıp çağ kapatmasına çok da şaşırmamak lazım...Osmanlı'nın kuruluşundan beri,sürekli birliği bozma çabasında ki Anadolu'nun asi ve yaramaz çocuğu Karamanoğullarına sen çok yaramazlık yaptın,artık yeter diyerek Anadolu'da birliği sağlaması onun gözü kara ve ihanete taviz vermeyen karakterini gösterir...Duruşu,tavrı,hayatı,merhameti,cesareti ve sabrıyla hep örnek insan,hep örnek padişah olmuştur...
Bu arada küçük bir anımı anlatmazsam çatlarım,ölürüm...Yedi yaşındayken mahallemizde bir İlknur abla vardı...Fatih adında bir oğlu vardı ve ikinci çocuğuna hamileydi...Kız olsun oda sultan olsun diye dualar ederdi...Sultan doğdu ve ben o zaman şunu öğrendim...İnsanlar çocuklarına Fatih Sultan adını veriyorlarsa,bu çok önemli bir insan...Sen bu ismi unutma dedim yedi yaşında ki Derya'ya...Asla unutmadım Ceddimide,Fatih Sultan Mehmed'ide...

Hiç sıkılmadan okuyabileceğiniz okurken geçmişe yolculuk yapacağınız bir kitap Özellikle tarih okumayı sevenlere sesleniyorum. Kesinlikle kaçırılmaması gereken bir seri.

Sinan 
22 Eki 2017 · Kitabı okudu · 18 günde · Puan vermedi

Seri 2. Murat ve oğlu Fatih Sultan Mehmet ile devam ediyor. ders kitabı veya hikayeleşmiş tarih kitabı gibi olmadığı için sıkılmadan ve merakla takip ediliyor.

Özge (kitabihayal) 
14 Şub 2017 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 8/10 puan

Yorulmadan sıkılmadan gayet akıcı bir üslupla tarihe yolculuk yapmak isterseniz tavsiyem olsun. II.Murat ve Fatih dönemi başarıyla işlenmiş.

Şennur İpekbayrak 
28 Oca 23:00 · Kitabı okudu · 17 günde · 6/10 puan

Serinin ilk kitabı için dediğim gibi objektiflikten uzak, profesör olan yazarın yorumları ve mübalağalı övgüleriyle dolu bir kitap. Fatih Sultan Mehmet dönemi ve İstanbul'un alınışı uzun uzun anlatılmış. Üçüncü kitaptan devam edip seriyi bitireceğim ama çok da severek okuduğum söylenemez. Yine de merak edenlere iyi okumalar dilerim.

Fatihi Fatih yapan muhteşem bilgeliği ve etrafında toplanan ulema ve alim sınıfıdır. Kitap o kadar güzel derlenmiş ki olaylar tarih ve kişiler ancak bu kadar güzel anlatılır. Hem roman hem tarih kitabı niteliğinde yazılan derin dehlizler altında bulunan sarnıçlar gibi aydınlatmış tarihi olaylar.... İyi okumalar

Zekeriya Kalkan 
24 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Yazar gerçekten tarihi çok akıcı bir üslupla anlatmış rahatlıkla sıkılmadan okunacak okudukça da tarihe bakışımıza yenilikler katacak bir eser serisi herkesin kütüphanesinde bulundurmasını tavsiye ederim

@turuncukitapligim 
19 Oca 17:08 · Kitabı okuyor · Puan vermedi

Padişahlarımızı yakından tanımak istiyorsanız kesinlikle bu seri okunmalı... 2. kitapta 2. Murad ve Fatih Sultan Mehmet tanıtılmaktadır. seferleri, özel yaşamları, insanı ve dini yönleri anlatılmış.

abdülmecid barış 
 30 Haz 2017 · Kitabı okudu · 40 günde · Beğendi · 10/10 puan

Fatih Sultan Mehmedin anlatıldığı kısım çok güzel biyografi olmuş

bunun yanında
siyasi taktikler,savaşlar,devlet yönetimi ve o günün şartları çok güzel anlatılmış

bir solukta okunabilecek bir kitap
heyecan ve bilgi bir arada
okunması gerekli olan bir tarih kitabı

Onur 
02 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 17 günde · Beğendi

Ahmet hocanın eserleri hiç sıkmıyor ve akıcı, anlaşılır dilde oluyor.Cihan devletini nasıl doğduğunu neler yaptığını ne mücadeleler verdiğini anlamak adına güzel eser tavsiye ederim.Osmanlıyı anlamak adına okunmadı derim...

2 /

Kitaptan 69 Alıntı

II.Murad Han
Oğul! Padişahlar, elinde terazi tutmuş bir kimseye benzerler, Sen padişah olunca teraziyi doğru tutmanı isterim. O zaman yüce Allah da, senin iyiliğini arzular.

Kayı 2, Ahmet Şimşirgil (Sayfa 17 - Timaş)Kayı 2, Ahmet Şimşirgil (Sayfa 17 - Timaş)

II. Murad Han on sekiz yaşında iken 25 Haziran 1421'de Bursa'da tahta çıktı.

Kayı 2, Ahmet Şimşirgil (Sayfa 18 - Timaş)Kayı 2, Ahmet Şimşirgil (Sayfa 18 - Timaş)

II.Murad Han
Bize mi ısmarladılar bu yalan dünyayı
Varalım zikr edelim bir iki gün mevlayı

Kayı 2, Ahmet Şimşirgil (Sayfa 68 - Timaş)Kayı 2, Ahmet Şimşirgil (Sayfa 68 - Timaş)

Fatih Sultan Mehmet
Eğer siz padişah iseniz memleketi ve tebaanızı kafir hücumundan muhafaza için gelmeniz vaciptir. Eğer biz padişah isek sultana itaat ve emrini yerine getirmek sizin üzerinize yine vaciptir. Hizmetten kaçınmayınız ki İslamın düzeni bozulup sarsılmasın.

Kayı 2, Ahmet Şimşirgil (Sayfa 73 - Timaş)Kayı 2, Ahmet Şimşirgil (Sayfa 73 - Timaş)

Takdim
"Çekilse suyu vadinin nişanı bir zaman gitmez."

Tarih sahnesinden çekilen devletlerin ve milletlerin izi, işareti, tesiri ve hatta ruhu öyle kolay kolay silinmez. Tarih ilmi de bunun için önemlidir zaten.

Kayı 2, Ahmet Şimşirgil (Sayfa 9 - Timaş)Kayı 2, Ahmet Şimşirgil (Sayfa 9 - Timaş)

Her oturdukça merdane laflar konuşurdun
Şimdi namertlik yolunu nasıl tuttun?

Kayı 2, Ahmet Şimşirgil (Sayfa 57 - Timaş)Kayı 2, Ahmet Şimşirgil (Sayfa 57 - Timaş)