Kayı 2 Cihan Devleti

8,6/10  (25 Oy) · 
56 okunma  · 
30 beğeni  · 
1.016 gösterim
Sultan Mehmed alayla şehre girdi ve Ayasofya’ya geldi. Atından inerek mabedin içine girdi. Ayasofya’nın içinde bulunan patrik ve halk padişahın ayaklarına kapanarak ağlaşmaya başladılar. Fatih Sultan Mehmed elleriyle susmalarını işaret etti. Ortalığı sükûnet kaplayınca patriğe:


“Ayağa kalk! Ben Sultan Mehmed sana ve arkadaşlarına ve bütün halka söylüyorum ki bugünden itibaren artık ne hayatınız ve ne de hürriyetiniz hususunda benim gazabımdan korkmayınız.”


Fatih Sultan MehmedYediden yetmişe herkese tarihi sevdiren kıymetli ilim adamı Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil’in kaleme aldığı KAYI serisinin ikinci kitabı KAYI II: Cihan Devleti’nde; Söğüt ve Domaniç’te başlayan ve adı Osmanlı olan devletin mimarlarının planlı, programlı ve disiplinli hareketleri; insani değerlere bağlı, inançlı ve temiz yaşayışlarıyla bir asra varmadan gerçek bir dünya gücüne doğru giden muazzam başarılarının devamını bulacaksınız.

Sultan Çelebi Mehmed’in Fetret Devri’nden çıkardığı devlete, oğlu II. Murad Han zindeliğini ve itibarını yeniden kazandıracak; Osmanlı’yı Rumeli’den söküp atmak üzere son bir hamle ile tekrar harekete geçen Haçlı ordularını 1444’te Varna’da ve 1448’de Kosova’da darmadağın edecek ve nihayet Fatih Sultan Mehmed’in 1453’te İstanbul’u fethiyle gazâ aşkı artık bir cihan hükümdarlığı fikrine yönelecektir.

Kalemle kılıcı hep yan yana kullanmış Osmanlı padişahlarından II. Murad ve Fatih Sultan Mehmed’in seferleri, özel yaşamları, hocaları, imar faaliyetleri, idari, insani ve dinî yönleri hepsi KAYI II: Cihan Devleti kitabında ve tarih ziyafeti tadında…
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2013
 • Sayfa Sayısı:
  360
 • ISBN:
  9786050812947
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
Özge (kitabihayal) 
14 Şub 11:25 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 8/10 puan

Yorulmadan sıkılmadan gayet akıcı bir üslupla tarihe yolculuk yapmak isterseniz tavsiyem olsun. II.Murat ve Fatih dönemi başarıyla işlenmiş.

Yasin Eren 
 19 Ara 2015 · Kitabı okudu · 166 günde · Beğendi · 8/10 puan

Serinin ikinci kitabı, 2.Murad ve Fatih Sultan Mehmed dönemini roman tadında anlatmaya devam ediyor. Kitapda İstanbul'un fethine ait tatmin edici bir anlatım bulamadım . Fetih deyince aklımıza gelen ilk isimlerden olan Ulubatlı Hasan hakkında sadece surlardan ilk giren ve şehid olan bir yeniçeri olarak bahsediliyor.

Burak CAN 
07 Oca 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kayı serisinin ikinci kitabı devam kitabı....II.Murad Han ile başlıyor ve II.Mehmed Han ile de son buluyor.İlk serisi için dediğim yalın dil,anlaşılır hali kitabı vazgeçilmez kılan şeyler.

Ozan KILIÇ 
09 Oca 16:50 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Osmanlı tarihini akıcı ve sürükleyici bir dille kaleme almış yazar .


Not: Okuyalı baya uzun zaman geçtiği için hatırımda kaldığı kadarıyle dile getirmeye çalışıyorum.

Kitaptan 22 Alıntı

II. Murad Han on sekiz yaşında iken 25 Haziran 1421'de Bursa'da tahta çıktı.

Kayı 2, Ahmet Şimşirgil (Sayfa 18 - Timaş)Kayı 2, Ahmet Şimşirgil (Sayfa 18 - Timaş)

II.Murad Han
Oğul! Padişahlar, elinde terazi tutmuş bir kimseye benzerler, Sen padişah olunca teraziyi doğru tutmanı isterim. O zaman yüce Allah da, senin iyiliğini arzular.

Kayı 2, Ahmet Şimşirgil (Sayfa 17 - Timaş)Kayı 2, Ahmet Şimşirgil (Sayfa 17 - Timaş)

II.Murad Han
Bize mi ısmarladılar bu yalan dünyayı
Varalım zikr edelim bir iki gün mevlayı

Kayı 2, Ahmet Şimşirgil (Sayfa 68 - Timaş)Kayı 2, Ahmet Şimşirgil (Sayfa 68 - Timaş)

Her oturdukça merdane laflar konuşurdun
Şimdi namertlik yolunu nasıl tuttun?

Kayı 2, Ahmet Şimşirgil (Sayfa 57 - Timaş)Kayı 2, Ahmet Şimşirgil (Sayfa 57 - Timaş)

Takdim
"Çekilse suyu vadinin nişanı bir zaman gitmez."

Tarih sahnesinden çekilen devletlerin ve milletlerin izi, işareti, tesiri ve hatta ruhu öyle kolay kolay silinmez. Tarih ilmi de bunun için önemlidir zaten.

Kayı 2, Ahmet Şimşirgil (Sayfa 9 - Timaş)Kayı 2, Ahmet Şimşirgil (Sayfa 9 - Timaş)

Fatih Sultan Mehmet
Eğer siz padişah iseniz memleketi ve tebaanızı kafir hücumundan muhafaza için gelmeniz vaciptir. Eğer biz padişah isek sultana itaat ve emrini yerine getirmek sizin üzerinize yine vaciptir. Hizmetten kaçınmayınız ki İslamın düzeni bozulup sarsılmasın.

Kayı 2, Ahmet Şimşirgil (Sayfa 73 - Timaş)Kayı 2, Ahmet Şimşirgil (Sayfa 73 - Timaş)
3 /