Kayı 3 Haremeyn Hizmetinde

8,6/10  (18 Oy) · 
38 okunma  · 
17 beğeni  · 
1.204 gösterim
Yüce Allah beni atalarımın ocağına padişah yapınca, şeriki ve benzeri olmayan Hakk Teâlâ hazretlerine tazarru ve niyaz ile münacaatlar eyledim. Ey asuman u zeminin yaratıcısı ve ey ins ü cinin ve hayvanların rızık vericisi Kerim ve Rahim olan Rabbim, Harem-i hassın olan Beytullah’ın –ki o Kâbe-i saadet-penâhdır- bulunduğu Mekke-i Mükerreme ile iki cihan fahri habibin Muhammed Mustafa’nın mezarları, saadetlü merkad-i hümayunlarının olduğu Medine-i Münevvere’nin süpürgeciliğini bana nasip eyle!


Yavuz Sultan Selim


Osmanlı Tarihi’ni herkese sevdiren Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil, Osmanlı Devleti’nin soluk soluğa devam eden serüvenine KAYI III: Haremeyn Hizmetinde ile devam ediyor.

Fatih Sultan Mehmed’in bir cihan devleti hâline getirdiği imparatorluk, onun ölümüyle başa geçen oğlu II. Bayezid devrinde iki büyük çekişmeye sahne olacaktır. Sultan Bayezid Han’ın saltanatının başlangıcında kardeşi Cem Sultan’la mücadelesi sonunda ise oğulları arasında baş gösteren taht kavgaları döneme damgasını vuracaktır. Kardeş kavgalarının neden olduğu kaostan istifade eden Safeviler ise, Anadolu’yu bir yangın yerine çevirecektir. Şahkulu Baba Tekeli ve Nur Ali Halife isyanlarında binlerce Anadolu insanı hayatını kaybetmiştir.

İşte böyle bir zamanda saltanatı babası II. Bayezid’den devralan Selim Han’ın imparatorlukta yeniden birlik ve beraberliği sağlama mücadelesine ve cihangir padişahın kısa zamandaki akıl almaz fetihlerine KAYI III: Haremeyn Hizmetinde kitabında yakinen tanık olacaksınız. Aynı zamanda yine II. Bayezid ve Yavuz Sultan Selim dönemindeki savaşları, imar faaliyetleri ve adı geçen padişahların manevi ve özel yaşamlarına dair birçok bilinmeyen bilgi keyifli bir tarih sohbeti tadındaki bu eserde sizleri bekliyor.
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2013
 • Sayfa Sayısı:
  336
 • ISBN:
  9786050812985
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
Yasin Eren 
 19 Ara 2015 · Kitabı okudu · 19 günde · Beğendi · 8/10 puan

2. Bayezid ve Yavuz Sultan Selim dönemi kitabımızın konusu. İran'la olan mücadele, Mısır seferiyle beraber Mekke-Medine hizmetine girilmesi ve kutsal emanetlerin İstanbul'a getirilmesi ile birlikte, Hilafetin Osmanlı hanedanına geçmesi; sadece Osmanlı tarihi değil, İslam tarihi bakımından da önemlidir.

Burak CAN 
07 Oca 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kayı serisinin üçüncü kitabı...II.Bayezid Han ile başlıyor,Yavuz Sultan Selim Han ile bitiyor.Çok fazla detayda boğulmadan çoğu insanın kafasında ki sorulara yanıt verilerek anlatılmış padişahlar....Okuma meraklı insanlar için tek solukta kendini okutacak bir kitap.

Kitaptan 2 Alıntı

Yasin Eren 
19 Ara 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Hakk teala hazretleri göstermeye, sizin saltanat günlerinizde böyle birşey ortaya çıkmaz ; lakin bir zaman sonra evlatlarınızın saltanat yıllarında içlerinden birisi bir ahmak veziriazama düşerse yahut rüşvet kapısı açılıp mansıplar ehline verilmez ise veyahut hükümet edenler avretlerinin muratları ve arzuları üzere hareket eder olursa, ol zaman devletin inkırazı mukadder olur.( sultan selimin bu devlete zeval varmıdır sorusuna piri paşanın cevabı)

Kayı 3, Ahmet Şimşirgil (Sayfa 279 - timaş yayınları)Kayı 3, Ahmet Şimşirgil (Sayfa 279 - timaş yayınları)
Burak CAN 
07 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Osmanlı ülkesi,baştan ayağa örtülü nazlı bir geline benzer.İki damadın talebini kaldırmaz ve ortalık kahrın götürmez.

Kayı 3, Ahmet Şimşirgil (Sayfa 15 - KTB Yayınları)Kayı 3, Ahmet Şimşirgil (Sayfa 15 - KTB Yayınları)