Kayı 3: Haremeyn Hizmetinde Osmanlı Tarihi

8,6/10  (40 Oy) · 
105 okunma  · 
41 beğeni  · 
1.520 gösterim
 Yüce Allah beni atalarımın ocağına padişah yapınca, şeriki ve benzeri olmayan Hakk Teâlâ hazretlerine tazarru ve niyaz ile münacaatlar eyledim. Ey asuman u zeminin yaratıcısı ve ey ins ü cinin ve hayvanların rızık vericisi Kerim ve Rahim olan Rabbim, Harem-i hassın olan Beytullah’ın –ki o Kâbe-i saadet-penâhdır- bulunduğu Mekke-i Mükerreme ile iki cihan fahri habibin Muhammed Mustafa’nın mezarları, saadetlü merkad-i hümayunlarının olduğu Medine-i Münevvere’nin süpürgeciliğini bana nasip eyle!
 

Yavuz Sultan Selim
 

Osmanlı Tarihi’ni herkese sevdiren Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil, Osmanlı Devleti’nin soluk soluğa devam eden serüvenine KAYI III: Haremeyn Hizmetinde ile devam ediyor. 

Fatih Sultan Mehmed’in bir cihan devleti hâline getirdiği imparatorluk, onun ölümüyle başa geçen oğlu II. Bayezid devrinde iki büyük çekişmeye sahne olacaktır. Sultan Bayezid Han’ın saltanatının başlangıcında kardeşi Cem Sultan’la mücadelesi sonunda ise oğulları arasında baş gösteren taht kavgaları döneme damgasını vuracaktır. Kardeş kavgalarının neden olduğu kaostan istifade eden Safeviler ise, Anadolu’yu bir yangın yerine çevirecektir. Şahkulu Baba Tekeli ve Nur Ali Halife isyanlarında binlerce Anadolu insanı hayatını kaybetmiştir.

İşte böyle bir zamanda saltanatı babası II. Bayezid’den devralan Selim Han’ın imparatorlukta yeniden birlik ve beraberliği sağlama mücadelesine ve cihangir padişahın kısa zamandaki akıl almaz fetihlerine KAYI III: Haremeyn Hizmetinde kitabında yakinen tanık olacaksınız. Aynı zamanda yine II. Bayezid ve Yavuz Sultan Selim dönemindeki savaşları, imar faaliyetleri ve adı geçen padişahların manevi ve özel yaşamlarına dair birçok bilinmeyen bilgi keyifli bir tarih sohbeti tadındaki bu eserde sizleri bekliyor.

 
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2013
 • Sayfa Sayısı:
  336
 • ISBN:
  9786050812985
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
Umut Avgın 
19 Mar 11:27 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 8/10 puan

Yavuz Sultan Selim Han.
Bir başka ismiyle , "Hadimu'l-Harameyn Eş-Şerifeyn". Yani 2 Şerefli şehrin (Mekke ve Medine) Hizmetkarı.
8 Sene içerisinde imparatorluğu 2.5 kat büyütmüş gerçek bir Türk Hakanı.
Tüm Türk Gençliğinin, hakkında bilgi sahibi olması gereken bir deha.

Serinin 3. kitabı olan "Haremeyn Hizmetinde", 1. Selim ve babası 2. Bayezıd'ı konu alıyor.
Ahmet Şimşirgil'in, alışılagelmiş sade dili, yer yer abartı fakat genel olarak realiteye çok yakın edebi üslubu ve eğlenceli betimlemeleriyle kitap kendini çok rahat okutturuyor.
Ben özellikle ,Selim Han'ın tahta çıkış mücadelesinin ve Ridaniye-Mercidabık Savaşlarının anlatıldığı bölümlerde oldukça keyif aldım.

Herkese tavsiye ediyorum.