Kayıp Aranıyor 100 Temel Eser

8,0/10  (85 Oy) · 
267 okunma  · 
68 beğeni  · 
2.426 gösterim
"Sait Faik Adalı Abasıyanık'ı tanımakla yeni bir ada keşfetmiş kadar sevinebilirsiniz, Adalı'nın adası bir dünyadan büyüktür, içinde her şey var. Gorki'nin Rus edebiyatına yaptığı hizmeti, Adalı Türk edebiyatına yapacak. Fakir fukaralar anafordan futbol maçına girer gibi Sait Faik'le beraber kitaplarımıza girdiler, yuria!
(...) Sait Faik için hikâyeci demek onu hapsetmek demektir. Sait Faik romancıdır, piyes muharriridir, her şeydir. Sırasıyla usta bir hokkabaz gibi piyesi ve romanı en ummadığınız yerinden çıkaracaktır. Sait Faik Adalı'ya abayı yaktık vesselam."
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2012
 • Sayfa Sayısı:
  120
 • ISBN:
  9786053607465
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
Uğur D. 
 08 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Sanırım aşık oldum…

Nevin’in kendisine, kurduğu cümlelere, güçlü kişiliğine ve o mutluluğu arayış şekline. Görsem kendisini ve yanındayken bir eşyamı ayaklarının dibine düşürüp, eşyamı aldıktan sonra ayağa kalkarken de elini öpsem ve “Teşekkür ederim Abla” diyebilsem. Bana kızsa veya gülümsese ama ben Nevin’e yakın olabilsem. Böyle bir karakteri okuduğum için kendimi şanslı sayıyorum.

“Kayıp Aranıyor” kısacık ama o kısacıklığının yanında çok derin olan bir kitap. Abasıyanık’ın kurduğu cümleler, betimlemeler özellikle de karakterlerin kendi aralarındaki kurduğu diyaloglar o kadar başarılı ki, cümle içindeki dahil anlamında olan o de ve daları sorgulamalarını filan okurken Abasıyanık’ın kalemine hayran olmamak elde değil.

Kürk Mantolu Madonna ‘nun hak ederek gördüğü ilgiyi de görmesi gerektiğini düşündüğüm, MEB tarafından onaylı 100 temel eserden biri. Edebiyat severlerin kesinlikle okuması gereken bir eser.


- - Spoiler - -

Güzel bir aileden gelen, okumuş, kariyerli ve o zamana göre fazlası ile yabancı dillere de hakim olan, mutluluğu ve huzuru arayan Nevin’in bir balıkçı ya da otobüs biletçisiyle bile mutlu olabilirim düşüncesini okura gösteren harika bir eser.

Nesli 
 11 Eki 2016 · Kitabı okudu · 37 günde · 9/10 puan

Başkaları ne der diye yaşanmaması gerektiğini bizlere empoze etmeye çalışan Sait Faik'in, insanlara cesaret veren güçlü, iyi yürekli bir adet Nevin'i...Mutsuzluk içerisinde boğulmaktansa mutluluğu seçerek kulaklarını dışarıya kapatmış, doğrularına doğru yol almış.Sade bir dil,anlaşılır diyaloglar.Böyle bir kitabın kütüphanenizde mutlaka bulunması gerek diye düşünenlerdenim ...

Mithril / Luthien / Bernard 
16 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Sait Faik Abasıyanık'ın 1953 yılında yayımlanan; kimilerine göre uzun hikaye, kimilerine göre kısa roman türünde olan ama herkesin hem fikir olduğu şekilde oldukça derin bir eseridir Kayıp Aranıyor.
Bir konsolos kızı olan Nevin çok iyi bir tahsil görmüş, bir kaç dil bilen aydın bir genç kızdır. Tüm insanlara değer verir, herkesle ilgilenir herkese iyi davranır, yüreğinde kocaman bir insanlık sevgisi barındırır. Ancak ne yazık ki toplum bu kızcağımızın herkes gibi olmamasını, toplumsal kalıpların dışına çıkmasını hazmedemez. Bu baskıcı ortamda başına buyruk ve cesurca kendi olarak mutlu olmaya çalışan Nevin'in hikayesidir özetle.
Yazıldığı dönemdeki toplumda bulunan kesimlerin tavırları, inanışları, yaşayış şekilleri, korkuları ve önyargılarının iyice tahlil edilmesi ve romandaki karakterler ile somutlaştırılarak okuyucuya sunulması özellikle çok etkileyiciydi.

Onur Erol 
18 Ara 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · 7/10 puan

Sait Faik'in ikinci romanı olan Kayıp Aranıyor biraz karışık başlıyor. Nevin'in evliliğindeki mutsuzluğunu anlatan bazı yerlerinde çarpıcı etkiler taşıyan iyi bir Sait Faik romanıdır. Ancak roman biraz fazla konsantrasyon istiyor. Zira olay örgüsü bilinç akışı gibi anlatılmış. Bu yüzden bazı yerleri bir kaç defa okumanız gerekebiliyor. Çok fazla tat almamakla birlikte bütün eserlerinin bilinmesi açısından Sait Faik'in bütün kitaplarının okunması gerektiğini düşünüyorum.

Başucumda Kitap 
04 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Nedense kitabı ikinci kez okuduğumda anlayabildim. İlk okuduğumda kafam fazla dolu ikincisinde de oldukça sakindi. Böyle bir kitabı okumak demek ki sakin bir kafa gerektiriyormuş.

Kayıp Aranıyor Sait Faik'le ilk buluşmam, ilk tanışmam, ilk hissetmem. O kalem de nedir öyle ? Bir adam nasıl böyle cümleler kurabilir ? Bir yazar romanındaki karakterlere yüklediği kişilikleri nasıl bu denli mükemmel hissettirebilir?

Sait Faik bu zamana kadar okuduklarım arasından iple, zirveye çekebileceğim bir yazarmış. Bu zamana kadar neden farketmemişim bilemiyorum. Gerçi farketsem ne olacaktı ki, kitabı şimdi de sindiremedim önce de sindiremedim.

Şimdiki yazacaklarım benim sorunlarım olduğu için kitabı başlarda övüp sizin isteğinizi kırmak, kitap hakkında yanlış bir intiba yaratmak istemedim. Kitap bir hayli güzel, anlamlı, şairane ve okunulası, okunulması gereken kitaplardan biri. Fakat oldukça da ağır. Benim beynim birçok cümlede Sait Faik'i anlamaya yetmedi. Bir cümleyi beş kez okuyup, anlamamak da yetersiz olduğumu düşündürmekten başka bir işe yaramadı. Bu zamana kadar alışılagelmemiş bir karakter yaratan yazarımız, sadece bir sayfada yeri olan karakterlere bile fazlaca kişilik yüklemiş. Bunu hissetmem cidden çok önemli fakat anlamamda önemli. Bu yüzden ben bu kitabı daha çook okurum..

Biraz da konusuna gelelim. Kitap biraz önceki okuduğum yorumda da belirtildiği gibi sanki bir bulmaca. Fransanın ten yaktığı soğuklarını konu alan kitabımız yeri geliyor Ankaraya da değiniyor bir köye de. Yaşanan olayların da yerleri ve bulunduğu sıra belirli düzende karışık. Bu karışıklık istenilerek yapılmışlardan. Karışık olayların zamanlarını da hissedebilmenize rağmen oldukça şaşırıyorsunuz. Bir bulmaca çözüyor gibi oluyorsunuz. Eğer okuyanlar varsa bana bir anlatsın çünkü ben işin içinden pek çıkamadım.

Yazarın kısacık romanıdır. Bir romanda az sözle çok şey anlatmak böyle bir şey olsa gerek. Yazar mutluluğu sorgulamaktadır. Biraz sabır da gerektiriyor. Bence ustalık az ve öz kısmında...

Şule Yıldırım 
25 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 11 günde · Beğendi · 9/10 puan

İlk başta biraz karışık gelmişti ama yinede hikayesine okuyan kişiyi içine çekiyordu sonra karışık gelmemeye başladı ve daha ilgi çekici oldu kitap. Gerçekten okuyan kişiyi kendine hapseden bir kitap

Yağmur 
26 Oca 12:58 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Ablamdan alıp okuduğum bir kitaptı.Zevkle ve merakla okuduğum bir kitap oldu.Spoi içerir.Tavsiye ederim.Keyifli okumalar.

Karakterler;
Nevin: Sürekli bir ikilem içinde,mutluluğu ve huzuru arıyor.
Nevin’in eşi, Özdemir: İlgisiz bir kişiliği var.Eşi olan Nevin’i karısı gibi görmez.Yabancıymış gibi görür.
Balıkçı Cemal: İyi yürekli ve saf bir karakter
Konsolos Vildan Bey: Güzel ve heyecanlı bir gençlik dönemi yaşamış, emeklilik zamanında da gençlik günlerini anımsayarak yaşayan, geniş düşünceli bir karakter
Biletçi Çocuk: şehir içinde köy kültüründen uzaklaşamamış bir karakter.
Kamarot İrfan: Zengin, züppe bir karakter

Konusu;
Genç bit kzın hayatı,çevresi,yaşadığı toplum,aşk hayatı,mutluluk ve huzur hayatı arayışındaki düş kırıklığı anlatılıyor.Bu genç kız; aydın, kültürlü, zevk ve anlayışın en ileri düzeyine varmış bir hayatı vardır.Ama yaşadığı hayatta,hayal kırıklıkları onu çok etkiler.

Sürükleyici ve güzel bir kitap.

EMRE YAMAN 
18 Ara 2015 · Kitabı okudu · 8 günde · 8/10 puan

SPOİLER

Kitap Nevin İle Özdemir arasında yaşanan aşk hikayesi olarak başlıyor ve müthiş tasvir ve anlatımıyla sizi içine hapsediyor. Olaylar örgüsü etrafında yaşanan olaylar sizi bir hayli meraklandırıyor. Ayrılacak olmaları, yeniden barışma olasılıkları, başka birilerine yöneliş gibi düşünceler içinizi kaplarken başka bir olayla karşı karşıya kalıyorsunuz.

Giriş ve gelişme aşk ve ayrılık ile devam ederken kitap konsoluslukta çalışmış olan bir babanın kızının kaybolmasıyla ve babanın geçmişi göz önüne alması ile bitiyor.

Yazar edebiyatımızın yapı taşlarından ve bunu sonuna kadar hak ediyor. Anlatım ve dil çok güzel şekilde kullanılmış.

mehmet şerif susuz 
07 Eyl 16:46 · Kitabı okudu · 6 günde · 7/10 puan

Fazıla Hanım ,ömründe ilk defa düşünüyordu.Ne garip şeydi düşünmek! Fazıla Hanım "Acaba deliriyor muyum ? " diye ,kendi kendine sordu.Elleri titriyor,yüreği sıkışıyordu. Daha fazla düşünmemek için tüncinaları okumaya başladı.
Kayıp Aranıyor ,sayfa 80

Kitaptan 43 Alıntı

Hüseyin Erol 
26 Haz 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

İğrenir görünürlerden çoğu o nevi insanlardan bin defa daha aşağılıktır.

Kayıp Aranıyor, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 17 - Yapı Kredi Yayınları)Kayıp Aranıyor, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 17 - Yapı Kredi Yayınları)
Murat Sezgin 
16 Haz 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

İnsan olabilmek için erkek olmanın yeteceğini sanıp aldanmıştı.

Kayıp Aranıyor, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 16 - Türkiye İş Bankası Yayınları)Kayıp Aranıyor, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 16 - Türkiye İş Bankası Yayınları)
Ferah 
07 Oca 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

''Sonra?
Sonra?
Her şeyin sonrasını düşünürsen en sonrası günün birinde son nefestir...''

Kayıp Aranıyor, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 74)Kayıp Aranıyor, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 74)
Mehmet Aldemir 
21 Ağu 02:12 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

İyi adam pişman olan adamdır.

Kayıp Aranıyor, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 15 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Kayıp Aranıyor, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 15 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Başucumda Kitap 
18 Tem 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

İnsanoğlunun en büyük savaşı zalimliğe karşı açılmalı.

Kayıp Aranıyor, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 57)Kayıp Aranıyor, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 57)
Murat Sezgin 
17 Haz 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

...kimse kimsenin aslını kafatası içinin meselesini anlamak için uğraşmıyordu.

Kayıp Aranıyor, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 84 - Türkiye İş Bankası Yayınları)Kayıp Aranıyor, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 84 - Türkiye İş Bankası Yayınları)
Murat Sezgin 
17 Haz 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

- Ateş olmayan yerden duman çıkmaz, Haralambo.
- Çıkar, bu zamanda çıkar. Zamanlar başka türlü oldu.

Kayıp Aranıyor, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 87 - Türkiye İş Bankası Yayınları)Kayıp Aranıyor, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 87 - Türkiye İş Bankası Yayınları)
Mehmet Aldemir 
20 Ağu 19:38 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Riyakarlık aşağılığın son haddidir.

Kayıp Aranıyor, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 15 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Kayıp Aranıyor, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 15 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Mehmet Aldemir 
24 Ağu 00:18 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Ne tuhaf oluyordu erkekler terk edildiklerini anlayınca...

Kayıp Aranıyor, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 79 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Kayıp Aranıyor, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 79 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Murat Sezgin 
 16 Haz 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Yaşamak için fena insan olmakla yine yaşamak veya ölmek için iyi bir insan olmak arasındaki fark ya bir iman, ya bir riya farkıdır. İmanı kaldırıverin iyi adam pişman olan adamdır. Riyayı kaldırırsanız mesele yoktur, kötüler hemen saflarına iyiyi alıverirler. Önemli olan kötülüğü iyilikle beraber ortadan kaldırmaktır.

Kayıp Aranıyor, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 15 - Türkiye İş Bankası Yayınları)Kayıp Aranıyor, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 15 - Türkiye İş Bankası Yayınları)
5 /