Kayıp Aydınlanma (Arap İstilasından Timur’a Kadar Aydınlanma Çağı)

·
Okunma
·
Beğeni
·
3.337
Gösterim
Adı:
Kayıp Aydınlanma
Alt başlık:
Arap İstilasından Timur’a Kadar Aydınlanma Çağı
Baskı tarihi:
Mart 2019
Sayfa sayısı:
688
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786057635013
Orijinal adı:
Lost Enlightenment: Central Asia's Golden Age
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kronik Kitap
Baskılar:
Kayıp Aydınlanma
Lost Enlightenment
Orta Asya’nın Düşünce, Kültür Ve Siyasi Tarihine Bambaşka Bir Bakış...

Kayıp Aydınlanma göz kamaştırıcı bir biçimde, asırlar boyunca dünya medeniyetinin kıyısında değil tam merkezinde olan Orta Asya dünyasını bizim için yeniden canlandırıyor. Nereye bakacağını gayet iyi bilen ve geniş tarih alanındaki yetkinliği sorgulanamaz olan Frederick Starr uzun yıllar kaynak olarak kullanılacak önemli bir kitap yazmış bulunuyor.”
Francis Fukuyama

Görsellerle zenginleştirilmiş bu sürükleyici kitap Orta Asya’nın orta çağdaki karanlıkta kalmış olan Aydınlanma Çağı’nı tarihi sıralamaya sadık kalarak ama kuru bir anlatımdan çıkartarak ortaya koyuyor. Dönemin en büyük zihinlerinin maceralı hayatları, büyüleyici başarıları ve modern dünyanın oluşumunu nasıl hazırladıklarını açık bir dille anlatan eser, olup biteni sebep-sonuç dairesi içinde okura sunarak zihinlerdeki sorulara cevap veriyor. Kitaba konu olan neredeyse tüm isimlerin Arapça yazmış olmasından ötürü Arap oldukları yönündeki yanılgıyı bertaraf eden kitap bugün Kazakistan’dan Afganistan’a ve Sincan’a kadar uzanan Orta Asya’da Türkî ve İranî halkların nasıl büyük medeniyetler inşa ettiklerini gözler önüne seriyor.

Kayıp Aydınlanma 800 ilâ 1200 seneleri arasında en büyük ve gelişmiş kentlere, en zarif sanata ve hemen her alanda en ileri bilgi ve teknolojiye sahip olan Orta Asya’nın dünya ticaretini ve ekonomisini nasıl yönlendirdiğini anlatıyor. Orta Asyalılar gökbilimi, matematik, jeoloji, tıp, kimya, musiki, sosyal bilimler, felsefe ve ilahiyat başta olmak üzere hemen her alanda başarı elde etmişlerdi. Cebire ismini veren, hayal edilemeyecek bir isabetlilik ile dünyanın çevresini hesaplayan, daha sonra Avrupa’da tıbbın temelini oluşturacak eserler veren ve dünya üzerindeki en muhteşem şiirlerin birçoğunu yazan Orta Asyalılardı. Hatta Birûni keşfinden beş asır önce Amerika kıtasının varlığını öngörmüştü. Tarihte aynı mekân ve zamanda bu kadar çok bilim adamının bir arada olduğu başka bir dönem pek yoktur. Yazdıkları Thomas Aquinas’ın döneminden bilimsel devrime kadar Avrupa’yı derinden etkilemişti. Aynı şekilde Asya’nın büyük bir kısmı ile Hindistan’da da büyük bir tesir bırakmıştı.

“Kayıp Aydınlanma” tarihin unutulmuş bir devrinin izini sürmekte, Asya’nın Aydınlanma Çağı’nın yükselişini anlatmakta ve neden sona erdiğine ilişkin farklı teorileri değerlendirmektedir. Geniş bir kaynak ve arşiv yelpazesinden istifade edilerek yazılan kitap akıcı üslubundan dolayı herkese hitap etmektedir.
688 syf.
·61 günde·4/10 puan
Kitap Orta Asya açısından çok iyi bilgiler verse de yazar açıkça İslamiyet düşmanı bu yönden hiç beğenmedim. Ama dediğim gibi Orta Asyalılar hakkında baya özgün bilgiler veriyor. Yazar İslamiyet'i ne kadar kötülemişse Yunan mitolojisini de o kadar övmüş. Unuttuğu şey o Yunan mitolojisini İslami buluşların geliştirdiği ki bunu kendisi açıkça ispatlamış kitapta. Ayrıca Müslümanların o dönem bok içinde yaşadığını söylüyor fakat yine unuttuğu şey Fransızların parfümü nasıl bulduğuydu. Medeniyetsiz Avrupa'yı unutturmaya çalışıyor ama boşuna uğraşıyor.
688 syf.
Çok kalın ancak bir o kadar da akıcı olan bu kitap, olayları, oluş sırasını ve kişileri, neden-sonuç ilişkileriyle birlikte (bir batılı bakış açısıyla da olsa) gerçeğe yakın anlatmış. Kitap hakkında yazılacak çok şey var. En iyisi okumak ve İslam devletleri olarak bize anlatılan ve mükemmel şahsiyetler olarak bilinen birçok kişi hakkında bilgi sahibi olursunuz. Kafanıza takılan hususlar ile ilgili diğer kaynaklara da bakarak daha sağlıklı bir kanaate sahip olursunuz.
688 syf.
·Beğendi·7/10 puan
Müslüman dünyasının bilim ve teknolojinin öncüsü olduğunu, buna etki eden faktörleri inceleyen,bu durumun değişmesinde nelerin etkili olduğunu ortaya koyan bır kitap. İsmininde kayıp aydınlanma olmasi söylediklerimi destekleyen bır unsur
688 syf.
·8 günde·Beğendi·10/10 puan
Orta Doğu ve Orta Asya’daki gerilemenin sefaletinin sebeplerine tabi ki Haçlı seferleri, Moğol istilası, Göçler ve komşu ülkelerinin birbiriyle savaşları diyebiliriz. AMA!!!!!! Ama rakibini yok etmek için özgür düşünce ortamını yok etmeyi, eleştirel akla set çekmeyi, yeniliklere kapatılmayı, bilime ket vurmayı, dini amaç değil de araç olarak kullanan yetenekli ama yeteneğini tüm bu olumsuzluklara kullananlar da sebep olmuş. Hatta anladığım kadarıyla yazar bunlara bir numaralı etken diyor. Gazali ve Nizamülmülk 2 şahıs 2 dönüm noktası
688 syf.
·43 günde·9/10 puan
600-1500 yılları arası Orta Asya devletlerini birçok açıdan ele alan ve oldukça akıcı üsluba sahip olan okunması gereken değerli bir eser. Bilhassa yabancı yazar gözüyle (Frederick Starr) ait olduğumuzu düşündüğümüz coğrafyanin değerlendirmesi farklı bir bakış açısı sağlıyor. Kitapta dinle alakalı subjektif değerlendirmelere bütünüyle katilmamakla birlikte bilimden uzaklaşmanın ağır bedelleri de net şekilde ortaya çıkmaktadır. Sağlıklı bir toplum bireyciliği ve toplumsalligi azami ölçüde sagladiginda kalıcı ve değerli olduğu da yadsınamaz. Bilhassa Moğol saldırısından sonraki hal oldukça üzücüdür. O kadar kıyım olduktan sonra insanların ruhen tedavi edilmesi için tasavvuf geleneğinin başlaması bugünkü Anadolu için şans olmuş ancak Osmanlı bu şansı Bilimle pek birleştirmemiş. Maalesef bilimsel hafızamiz 1000 yıl öncesinde kalmış gibi görünmektedir.
688 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Görsellerle zenginleştirilmiş bu sürükleyici kitap Orta Asya’nın orta çağdaki karanlıkta kalmış olan Aydınlanma Çağı’nı tarihi sıralamaya sadık kalarak ama kuru bir anlatımdan çıkartarak ortaya koyuyor. Dönemin en büyük zihinlerinin maceralı hayatları, büyüleyici başarıları ve modern dünyanın oluşumunu nasıl hazırladıklarını açık bir dille anlatan eser, olup biteni sebep-sonuç dairesi içinde okura sunarak zihinlerdeki sorulara cevap veriyor. 
688 syf.
·Beğendi·8/10 puan
Kayıp Aydınlanma
28.08.2020
.
Orta Asya'da sanat ( şiir,musiki ) ve bilimin (matematik,tıb,astroloji,mekanik vd.) temelini atarak tüm dünyayı ve tarihi etkileyen isimlerin kronoloji ile yaşadıkları,etkiledikleri ve etkilendikleri olayları anlatan başarılı bir çalışma.
.
Aşina olduğunuz isimler dışında yeni isimleri de öğreneceksiniz.Yanlış kanılarımızın değişmesine katkısı olacağını düşünüyorum.Ve bu kanıları değiştirmeye aracı olan yazarımız içimizden ya da Orta Asya topraklarından çıkmamış maalesef.

.
Yazım hataları : 334-651.Syf.
688 syf.
·Puan vermedi
Okumadan önce buradan okuduğum incelemelerin çoğu yazarın taraflı, İslam düşmanı olduğunu söylüyordu. Bu açıdan biraz önyargılı başladım kitaba ama kitap bitince bu arkadaşların haksız olduklarını gördüm. Sanırım İslam hakkında söylenenler doğru da olsa aydınlanma çağının sonunu getiren akıl ve mantıktan uzak, körü körüne bağlanmanın burada da etkili olduğunu düşünüyorum.
Kitabın hakkını yemeye gerek yok. Başucu kitabı olabilecek kıymetli bir kaynak. Herkese tavsiye ederim.
688 syf.
·Puan vermedi
Kitap adından da anlaşılacağı üzere Islam'ın altın çağını konu alıyor. Hem Ilber Ortaylı hem Celal Şengör , Ahmet Arslan , bizim fakültedeki hocaların ve neredeyse her profesörün tavsiye ettiği kitaptır. Ben okuyalı 1 sene oldu. Batılı gözünden o dönemin çok iyi bir anlatımı özellikle bazı verilen bilgiler ile çok ilgi çekici ve resimli. Ben şiddetle tavsiye ederim. Genel kültür bakımından çok şey katacaktır. Türkiye'de böyle nadide eserlerin çevrildiği pek rastlanmaz. Dili de gayet anlaşılır.
688 syf.
·Puan vermedi
Her ne kadar Aydınlanma kavramı Batılı bilgiye ait olsa da istemeyerek de olsa bu kavramı emanet alarak konuşmak zaruretinde kalıyoruz.

Kavramın tahakkümünü bir kenera koyarsak kitap büyük bir boşluğu dolduruyor. Her medeniyetin bir öyküsü vardır ve kitabın da işaret ettiği gibi OrtaAsya'nın öyküsü gerçekten kayıp. Kitabı ve anlattığı öyküyü okuyunca ne çok şey kaybettiğinizi görmek oldukça sarsıcı bir tecrübe oluyor.

Kitabı okurken keşke bur Müslüman yazsaymış dedim. Kitaba Oryantalist bir dil hakim olması böylesi bir kitap için oldukça üzüntü verici bir his uyandırdı bende. Buna rağmen siz konusu coğrafya ve tarihi oldukça sarih ve tatmin edici bir biçimde ele almış olduğunu söyleyebilirim.
688 syf.
·7 günde·Beğendi·10/10 puan
Bir başyapıt... İlim tarihinde önemli bir boşluğu dolduruyor. Batı rönesansından asırlar önce başlayan İslâm rönesansının arka planında Orta Asya şehirlerinde başlayan aydınlanmanın izlerini süren, sizi Merv'in, Buhara'nın, Semerkand'ın sokaklarında kültür yolculuğuna çıkaran, Farabi, İbn-i Sina, Harezmi ve daha nicelerinin çalışma odalarına davet eden, adı geçen ilim erbabının zihin dünyasında gezintiye çıkaran olağanüstü bir çalışma ve titiz bir araştırma... Bilimsel bir eser olmasına rağmen dili ve üslubuyla sürükleyici... Mutlaka okunması gereken bir eser...
Ardından asırlar boyunca Çin'de değil, Semerkant'ta üretilen kağıt kalitede dünya standardının belirleyicisi olmuştu.
Frederick Starr
Sayfa 95 - Kadim Topraklar
İşlerin doğal akışının aksine, olmayacak bir şey olmuş ve deve tekerleğin yerini almıştı. Bölgenin zorlu coğrafi koşullarında deve, mal ve insan taşımacılığının vazgeçilmez aracı hâline gelmişti.
Frederick Starr
Sayfa 87 - Kronik Orta Asya
Harezm'in kuzeyinde bile o kadar çok Hindistanlı tüccar vardı ki Harezmliler Orta Doğu'da daha hiç bilinmezken Hindistan'ın onluk sayı sistemine vâkıflardı.
Talas Nehri'nde, Çinlileri yenen Orta Asya ordusuydu, 750 yılında, son Emevi ordusunu yok edenler de yine Ebu Muslim'in Orta Asyalı güçleriydi. Abbasilerin yükselişini ya da ilerleyen zamanlarda Orta Asya tarafından kullanılan güç ve otorite olmadan, İslam dünyasındaki çarpıcı değişiklikleri hayal etmek biraz güç.
Pers Sasanilerin Zerdüştlüğü "resmi" din olarak ilan etmeleri dışında, İslamiyete kadar hiçbir din diğerlerinin inanışlarına engel olmaya kalkışmadı. Orta Asyalılar dünyaya açık, yeniliklerden korkmadan, tıpkı serbest ticarete inandıkları gibi, dini yaşamda da serbestlikten yana oldular.
İbn-i Sina’nın temel eserlerinden Tıbbın Kanunu sonunda Latinceye tercüme edildiğinde Batı’da modern tıbbın başlamasına neden olmuştu. Modern tıbbın İncil’i haline gelen eser 1500’den önce onlarca defa basılmıştı.
İbn-i Sina ve Birûni sıradağların oluşumunun açıklanmasında kullanılan ve henüz bir kaç asır önce kabul edilmiş olan çöküntü teorisini ve kıtaların deniz tabanından yükselmiş olduğuna dair önemli hipotezleri ortaya koyan ilk isimler olarak bilinmektedir.
Herkese korku salan Timur'un savaş alanı dışındaki hayatını tamamen annesi, kız kardeşi ve en kıdemli karısı yönlendiriyordu.
"Hezarfen Farabi, ideal devlet üzerine yazdığı teorik tezde, "bir toplum sahip olduğu düşünürlerden yararlanmıyorsa bunun tek sorumlusu toplumun kendisidir" diyerek uyarıyordu."
Uluğ Bey yıldız yılının süresini Kopernik’ten daha doğru bir şekilde hesaplamıştı ve tespit ettiği dünyanın eksen eğikliği öylesine isabetliydi ki bugün bile kabul görmektedir. Uluğ Bey’in talebesi Ali Kuşçu kuyruklu yıldızların hareketlerinin dünyanın döndüğünün ampirik bir kanıtı olarak kabul etmiş ve astronomiyi “doğa felsefesinden” tamamıyla bağımsız kılan ilk isim olmuştu.
Büyük Alman bilgini Adam Mez Avrupa Rönesansı hümanizminin Orta Asya'daki bu erken felsefî sorgulamanın infilakı olmaksızın vücut bulamayacağı tespitinde bulunmuştu.
Büyük İsviçreli tarihçi Jacob Burckhardt dinamik bir dönem olan İtalyan Rönesansı'nı geride kalan Orta Çağ'dan ayıran asıl farkın, kendi ifadesi ile, "bireyin keşfi" olduğunu söylemektedir. Her ne kadar bu fikir Yunanlıları ve Romalıları kastediyorsa da önümüzdeki sahnede toplanmış olan Orta Asyalı düşünürler ve sanatçılar da Vinci'nin zamanından beş yüz sene evvel aynı keşfi ya da yeniden keşfi yapmış olmalarından ötürü ödülü hakketmektedirler. Bu keşif yeniliklerin en büyüğü olarak görülebilir.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kayıp Aydınlanma
Alt başlık:
Arap İstilasından Timur’a Kadar Aydınlanma Çağı
Baskı tarihi:
Mart 2019
Sayfa sayısı:
688
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786057635013
Orijinal adı:
Lost Enlightenment: Central Asia's Golden Age
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kronik Kitap
Baskılar:
Kayıp Aydınlanma
Lost Enlightenment
Orta Asya’nın Düşünce, Kültür Ve Siyasi Tarihine Bambaşka Bir Bakış...

Kayıp Aydınlanma göz kamaştırıcı bir biçimde, asırlar boyunca dünya medeniyetinin kıyısında değil tam merkezinde olan Orta Asya dünyasını bizim için yeniden canlandırıyor. Nereye bakacağını gayet iyi bilen ve geniş tarih alanındaki yetkinliği sorgulanamaz olan Frederick Starr uzun yıllar kaynak olarak kullanılacak önemli bir kitap yazmış bulunuyor.”
Francis Fukuyama

Görsellerle zenginleştirilmiş bu sürükleyici kitap Orta Asya’nın orta çağdaki karanlıkta kalmış olan Aydınlanma Çağı’nı tarihi sıralamaya sadık kalarak ama kuru bir anlatımdan çıkartarak ortaya koyuyor. Dönemin en büyük zihinlerinin maceralı hayatları, büyüleyici başarıları ve modern dünyanın oluşumunu nasıl hazırladıklarını açık bir dille anlatan eser, olup biteni sebep-sonuç dairesi içinde okura sunarak zihinlerdeki sorulara cevap veriyor. Kitaba konu olan neredeyse tüm isimlerin Arapça yazmış olmasından ötürü Arap oldukları yönündeki yanılgıyı bertaraf eden kitap bugün Kazakistan’dan Afganistan’a ve Sincan’a kadar uzanan Orta Asya’da Türkî ve İranî halkların nasıl büyük medeniyetler inşa ettiklerini gözler önüne seriyor.

Kayıp Aydınlanma 800 ilâ 1200 seneleri arasında en büyük ve gelişmiş kentlere, en zarif sanata ve hemen her alanda en ileri bilgi ve teknolojiye sahip olan Orta Asya’nın dünya ticaretini ve ekonomisini nasıl yönlendirdiğini anlatıyor. Orta Asyalılar gökbilimi, matematik, jeoloji, tıp, kimya, musiki, sosyal bilimler, felsefe ve ilahiyat başta olmak üzere hemen her alanda başarı elde etmişlerdi. Cebire ismini veren, hayal edilemeyecek bir isabetlilik ile dünyanın çevresini hesaplayan, daha sonra Avrupa’da tıbbın temelini oluşturacak eserler veren ve dünya üzerindeki en muhteşem şiirlerin birçoğunu yazan Orta Asyalılardı. Hatta Birûni keşfinden beş asır önce Amerika kıtasının varlığını öngörmüştü. Tarihte aynı mekân ve zamanda bu kadar çok bilim adamının bir arada olduğu başka bir dönem pek yoktur. Yazdıkları Thomas Aquinas’ın döneminden bilimsel devrime kadar Avrupa’yı derinden etkilemişti. Aynı şekilde Asya’nın büyük bir kısmı ile Hindistan’da da büyük bir tesir bırakmıştı.

“Kayıp Aydınlanma” tarihin unutulmuş bir devrinin izini sürmekte, Asya’nın Aydınlanma Çağı’nın yükselişini anlatmakta ve neden sona erdiğine ilişkin farklı teorileri değerlendirmektedir. Geniş bir kaynak ve arşiv yelpazesinden istifade edilerek yazılan kitap akıcı üslubundan dolayı herkese hitap etmektedir.

Kitabı okuyanlar 121 okur

 • İbrahim ÇOŞKUN
 • Ravelyaa
 • Halil Gökhan Akçay
 • Mehmet ince
 • Ömer Arıkan
 • İrem Aytaç
 • ASİL Ç.
 • EFE BAYRAKTAR
 • Serkan YÜKSEL
 • Bayram Kus

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%36 (18)
9
%24 (12)
8
%20 (10)
7
%10 (5)
6
%2 (1)
5
%0
4
%4 (2)
3
%4 (2)
2
%0
1
%0