·
Okunma
·
Beğeni
·
721
Gösterim
Adı:
Kayıp Çocuk Arşivi
Baskı tarihi:
16 Eylül 2019
Sayfa sayısı:
440
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055903794
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Siren Yayınları
“2019’un En İyi Kitapları” – TIME, Vulture, Entertainment Weekly, Vanity Fair

“… Luiselli hikâye anlatmakla kalmıyor, bize yeni görme biçimleri sunuyor.” – Entertainment Weekly

New York’tan Meksika’ya uzanan bir yol... Ses envanterleri oluşturan belgeci ve belgeselci bir çift, çocuklarını da yanlarına alarak sınıra doğru seyahate çıkar. Kadın, sınırı geçtikten sonra başlarına ne geldiği belli olmayan iki kayıp göçmen kızın, adam ise Apaçilerin ruhlarının halen gezindiği topraklardaki yankıları kaydetmenin peşindedir. Issız motellerden izbe barlara savrularak kıtanın kalbine inen bu yol, geçmişin yitik seslerini de bugüne katacak ve yolcular için farklı rotalar çizecektir.

Kayıp Çocuk Arşivi doğudan batıya, Amerika’nın bir ucundan diğerine uzanan geniş güzergâhı ele alıyor ve okurunu soluksuz bırakan sürprizleri, hakikatleri, mucizeleriyle çağın ruhunun bir dökümünü çıkarıyor. Öyle bir arşiv ki bu, bir ailenin dağılışını, bir ilişkinin çıkmazlarını ve kardeşlik bağının kuvvetini göstermekle kalmıyor, Batı medeniyetinin dehşetengiz panoramasına ait duvarlara çarpan insanların ve insanlığın, sağ kalmak için ödediğimiz bedellerin, kayıpların ve kayıpların geride bıraktığı boşlukların belgesini, hikâyesini barındırıyor.

Annelerimiz bize konuşmayı, dünya ise susmayı öğretirken, Valeria Luiselli’nin bu güçlü romanı, var gücüyle haykıran, özgün sesi ve sesleriyle unutulmayacak bir kitap; son yılların belki de en değerli eserlerinden biri.

“Kayıp Çocuk Arşivi Amerika’nın günahlarını anlatıyor.” - Vulture
440 syf.
·Puan vermedi
Meksikalı yazar Valeria Luiselli Kayıp Çocuk Arşivi’nde bir yol hikayesini katmanlayarak anlatmış. ABD’nin Meksika sınırına doğru iki çocuklarıyla beraber yola çıkan bir çiftin hikayesiyle beraber, çözülmekte olan bir evliliğin muhasebesini, Güney Amerika ülkelerinden ABD’ye yönelen göçü ve bu kitlesel göçler sırasında ölen, insan tacirlerinin eline düşen, istismara uğrayan çocukların hikayesini ve biraz da Amerikan tarihinin Kızılderililerle ilgili karanlık sayfalarını okuyoruz. Kadın anlatıcıyla ilerleyen ilk kısım oldukça zengin, konu seçimi zaten muazzam, bunun yanında edebi bir dil, çok can alıcı olmasına rağmen konu tarafından yutulmayan ve kadının içsel monologlarıyla zenginleştirilen bir kurgu söz konusu. Bu arada yazar, gerek gerçekten yaşanmış gerekse kendi kurguladığı göç eden çocuk hikayelerini de dahil ederek metinlerarası katmanlama tekniğini kullanmaya başlıyor. İkinci kısımda ise kurguya ailenin büyük çocuğunun anlatımıyla devam ediyoruz, bu kısım hem melodramatik tarzı hem de katmanları daha da yoğunlaştırması bakımından düş kırıklığı oldu benim için. Luiselli’nin bu metinlerarası katmanlama tekniği, bir yanıyla çok etkileyici göç yankıları ve başka zengin temalar yaratırken, diğer yanıyla bir aşamada okuru yormaya başlamış. Bana göre, harika bir noktadan konuyu ele alıp çok iyi bir metinle başlayan kitap, metni daha da zenginleştirebilecek katmanların aşırıya kaçmasıyla yorucu; anlatıcının değişmesiyle de melodramatik ve daha sıradan bir metin halini almış. Yine de genel olarak sevdiğimi söyleyebilirim. Kitabı okurken hep aklıma çok sevdiğim El Norte filmi geldi, çok etkileyicidir, tavsiye ederim.
440 syf.
·7 günde·Beğendi
Uzun bir yol hikayesi.
Yolun başındaki duygular ve hislerin yolun sonuna yaklaştıkça bir tarafta koparken diğer tarafta nasılda sağlamlaştıgını ve derinleştiğini anlattı bize yazar.
Yol hikayelerin kendi içindeki o duragan hali beni biraz zorlasa da sayfalar ilerledikçe şehirler mesafeler alındıkça yüzeye çıkan;beklentilerin farklılaşması,sorunlara verilen tepkiler, hayatdan istediklerimiz ve hayallerimizden uzaklaşma hali çok yalın bir şekilde gözler önüne serilmiş.
Kayıp çoçuklar hergün bir yerlerde kaybolan belki içimizdeki çoçugunda kayboldugu yolların hikayesi. Valeria Luiselli Kayıp Çocuk Arşivi
440 syf.
·7/10 puan
İlgi çekici bir dili var. Mülteci çocukların trajedisi, evliliği ve hayatı sorgulama, daha sonra bir çocuğun gözünden tüm olanları gözlemlemek güzeldi. Okunmaya değer bir kitap... İçeriğine gelecek olursak görmezden gelinen, kaybolan ve unutulanların hikâyesini anlatmak istiyor ama bunu onların acılarını sömürerek, gaddarlığı görünür kılıp normalleştirerek yaparsa istediği etkiyi yaratamayacağının farkında. Aynı zamanda görmezden gelinenlerin sadece kayıp çocuklar değil, kendi çocuklarımız da olduğunu biliyor. Onun için farklı bir strateji izleyerek, “Ya kaybolanlar sizin çocuklarınız olsaydı” sorusunu ortaya atıyor. Burada da kolaycı “empati kurun” klişesine sapmadan, çok yakından tanıdığımızı sandığımız, aslında uyuduğunu sanıp söylediklerimize dikkat etmediğimiz zamanlarda bizleri can kulağıyla gizlice dinleyen çocuklara veriyor sözü. Şu alıntı ayrıca bir hoşuma gititi.
“Çocuklar içinde bulundukları ortamı yavaşça, sessizce değiştirir. Yetişkinlerden daha geçirgendir onlar, karmaşık iç dünyaları durmaksızın dışarı sızar, gerçek ve katı olan her şeyi kendilerinin hayaletvari versiyonlarına dönüştürür. Belki, bir çocuk, tek başına, kendi kendine çevresindeki yetişkinlerin idame ettiği ve tutunduğu dünyayı değiştiremez. Ama o dünyanın normalliğini bozmak, peçesini yırtmak, her şeyin kendi farklı iç ışıklarıyla parlamasını sağlamak için iki çocuk yeterlidir.” Kayıp Çocuk Arşivi Valeria Luiselli
440 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10 puan
Muazzam bir eser ‘kayıp çocuk arşivi’. Aslında tek kelimeyle sınırlandırılmayacak kadar güzel, can alıcı bir o kadar parçalayıcı.
Valeria Luiselli, New York’tan Meksika’ya sesleri takip eden bir aileyi anlatıyor. Susmaya- susuşlara inat ses olmayı, sesleri toplamayı..
Kutulara koydukları nesnelerle dahi bir karakter yaratabilmeye gösteriyor Luiselli..
Ve ben bu kitabı yazmak isterdim. Yazabilmeyi ve şefkatle bağrıma basmayı..
.
Seda Ersavcı bir kitabı ete kemiğe büründürüyor çevirisiyle..Yazarın kurgusu ve karakterleri kadar beni etkileyen bir çeviri..Kelimelerinin değdiği diğer kitaplar gibi~
Kapak tasarımı ise Nazlım Dumlu~
.
Siren yayınları her seçimiyle özel benim için, bu kitabın da çokça düşünülmüş, ince ince işlenilmiş olduğu, kitabı ellerinize alır almaz hissediliyor~
440 syf.
·11 günde·Beğendi·Puan vermedi
Valeria Luiselli’nin Kayıp Çocuk Arşivi, daha önce okuduğum, Dişlerimin Hikâyesi ve Kalabalıkta Yüzler kitapları kadar deneysel bir metin değil.Ayağı daha sağlam basan bir metin.
Kadın, Adam, Kız ve Oğlan diye adlandırılan aile bireylerinin yol hikâyesi ile karşılaşıyoruz kitapta.Önceki evliliklerinden olan çocuklarıyla yaşayan, Belgeselci Erkek ile Belgeci Kadın birlikte yürüttükleri projenin bitimi sonrasında, çocukları ile birlikte, Newyork’tan ülkenin batısına doğru yola çıkıyorlar.Çalışmak istedikleri konular birbirinden farklı, Kadın; Meksika üzerinden göç etmeyen çalışan mülteci çocukların, Erkek ise; soykırıma uğrayan Kızılderilerin peşinden gitmek istiyor.Evlilikleri de çatırdamaktadır çiftimizin.Ciddi bir Amerikan eleştirisi söz konusu kitapta.
İlk bölümün anlatıcısı Kadın’ken ikinci bölümün anlatıcısı Oğlan.İlk bölümde göç yollarında kaybolan çocukların hikâyesi, ikinci bölümde öznelleşiyor.
Ben kitapta Adam’ın ağzından anlatılan, üçüncü bir bölüm daha olsun isterdim.Valeria Luiselli bu kitapta da pek çok kitaba gönderide bulunmuş.Ve onları da listelemiş.
İlgiyle okuduğum bir kitap oldu, Kayıp Çocuk Arşivi.
440 syf.
·2 günde·Beğendi·6/10 puan
Kayıp Çocuk Arşivi’nde bir yol hikayesi anlatılmış. Sonra da Luiselli bunu katmanlamış. Bence biraz fazla katmanlamış; farklı bir şey yapıp risk almak istemiş zannımca. Kitlesel göçler hakkında önce romansı sonra destansı metin yaratmış. Bu ikililik beni memnun etmedi. Kitapta sanki iki ayrı roman okudum. İlk yarı benim adıma güzel, içsel muhakemelerin sıklıkla olduğu kısım. İkinci yarıda kurguyu yormuş. Anlatıcı değiştirmiş. 10 yaşındaki “oğlanın”bakış açısıyla anlatmış 2.kısmı. Bu geçişlerde bir dengesizlik hissettim okurken bu da beni rahatsız etti.

Romanda, hikayenin içinde ikinci bir başka hikaye kullanmış ‘Kayıp Çocuklar İçin Ağıtlar’ yazarı: Ella Camposanto adında biri. Böyle bir kitap yok böyle bir yazar da yok. Tamamen kurmaca roman içinde hikaye, hikaye içinde hikaye.. fazlasıyla zorlama. Aslında yazarın vermek istediği konu çok güzel. Farkındalık yaratılması için de biçilmiş bir kaftan vermek istediği mesaj ama istedim ki bunu roman, roman içi hikaye, hikaye içinde hikaye olarak değil de bir araştırma yazısı, anlatı,inceleme tarzında vermek istediği mesajı net bir şekilde verseydi. Okurken zorlandım mı? Hayır. Akıcı bir dili var. Ama bu zorlama kurguya gerek yok.

Klasik Amerikan yol hikayesi...içerisindeki gerçek olan yazarların gerçek olan kitapları dışında bana bir şey katmadı. Okuma listeme yeni kitaplar ekledim.
440 syf.
·19 günde·Beğendi·7/10 puan
Okuması çok da kolay olmayan ancak eğer yol hikayesi seviyorsanız, Amerika yerlilerine ilgi duyuyorsanız ya da göçmen meselelerine kızgınsanız zevkle okunabilecek bir kitap. Pek çok teknik var içinde kitabın ancak anlatılan şeyle uyumlu. Ağıtlar olarak belirtilen 3. şahıs üzerinden anlatılan bölümler olmasa da olurdu. Kitabın kendi kurgusundan çıkıp, kitap içinde başka bir kitaba odaklanmak bence zordu.
440 syf.
·21 günde·Beğendi·9/10 puan
Kayıp Çocuk Arşivi geçtiğimiz yıl içerisinde yayınlanan romanlar arasında oldukça iyi eleştiriler alarak ilgimi çekmeyi başarmıştı. Oldukça ilginç bir anlatım yapısı olan roman, gelişen bir hikâye içerisinde küçük, küçük başlıklar altında bölünmüş ama ana hikâyenin devamını sağlayan 3-4 sayfalık hikâyeciklerden oluşmakta. Her ikisinin de ikinci evliliği olan ve ilk evlilikten birer çocukları bulunan bir ailenin Amerika’yı araba ile doğudan batıya doğru geçerken yaşadığı olayları ve bu olaylar bağlamındaki aile yapısı konu alıyor. Kitabın adı olan Kayıp Çocuk Arşivi ise ana hikâyeye ışık tutan ve kitapta yan hikâye olarak ilerleyen göçmen çocukların Amerika sınırını geçerken karşılaştığı insanlık dışı olayların bahsedildiği hikâyeden gelmekte. Diğer taraftan, evli çiftler, çocuklu aileler kendilerine ait birçok şey bulabilirler bu roman. Çok sıcak bir dili var romanın ve büyük kısmı annenin gözünden yazılmış durumda. Ebeveynler arasındaki ilişkiler, ebeveynlerin gözünden çocuk ilişkilerinin irdelenmesi konusunda oldukça başarılı kesitler var roman içerisinde. Oldukça keyif alarak okunacak bir aile ve yol kitabı.
440 syf.
·6 günde·Puan vermedi
Sürükleyici olmasının yanısıra bitmek tükenmek bitmeyen merak hissi.. Çok iyi bir metin. İyi bir okuyucunun keyifle okuyacağı romanlardan biri olacaktır.
440 syf.
·9 günde·Beğendi·8/10 puan
Ağır ağır, sindire sindire okuması gereken bir yol hikayesi.

Arka planda göçler, soykırım, insan hakları, adalet gibi kavramların derinlemesine sorgulandığı, felsefik yorumlarının yapıldığı, bağlantılı bir çok şair ve yazarın eserleriyle tezlerin desteklendiği sıkıcı olmayan ama konudan kopmamak için dikkatli okunması gereken roman aslında iç içe geçmiş farklı hikayelerin birleşimiyle oluşturulmuş.

Anlatıcı bazen bir kadın (anne) bazen bir çocuk (oğlan) bazende üçüncü bir kişi. Bu nedenle okuma sırasında olaylar bazen annenin bazen çocuğun gözünden anlatıldığı için aynı olayı tekrar okumuş izlenimi uyanabiliyor.

Ben günde 40-50 sayfa okuyarak yaklaşık sekiz günde bitirdim. Gerek anlatım şekli, gerek kullanılan şiirsel dil, gerekse de çevirmenin becerisi sayesinde tadı damağımda kalan romanlardan biri olarak kütüphanemin en güzel köşelerinden birinde yerini aldı.
Mutsuzluk yavaş yavaş filizlenir. İçinizde bekler sessizce
sinsice. Onu beslersiniz, her gün karnını doyurursunuz
kırıntılarınızla - arka bahçenizde bağlı duran ve izin verdiğiniz takdirde elinizi isıracak olan köpektir o. Mutsuzluk vakit ister ama önünde sonunda sizi bütünüyle zapt eder. Ve işte o zaman mutluluk -o sözcük- sadece ara ara ve her seferinde de ani bir hava değişimi gibi gelir.
Korku -gündüz vakti, güneşin alnında- somut bir şeydir ve
yetişkinlere mahsustur: otoyolda hız yapmak, beyaz polis-
ler, muhtemel kazalar, silahlı ergenler, kanser, kalp krizi, kökten dinciler, büyük ya da orta boy böcekler.
Geceleyin korku çocuklara mahsustur. Kaynağını anlamak
daha zordur, adlandırmak daha güç. Gece korkusu, çocuklarda,birtakım şeylerdeki ufak nitelik ve biçim değişiklikleridir, bir bulutun güneşin önüne aniden geçip de renklerin normal hallerine göre daha donuklaştığında olduğu gibi mesela.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kayıp Çocuk Arşivi
Baskı tarihi:
16 Eylül 2019
Sayfa sayısı:
440
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055903794
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Siren Yayınları
“2019’un En İyi Kitapları” – TIME, Vulture, Entertainment Weekly, Vanity Fair

“… Luiselli hikâye anlatmakla kalmıyor, bize yeni görme biçimleri sunuyor.” – Entertainment Weekly

New York’tan Meksika’ya uzanan bir yol... Ses envanterleri oluşturan belgeci ve belgeselci bir çift, çocuklarını da yanlarına alarak sınıra doğru seyahate çıkar. Kadın, sınırı geçtikten sonra başlarına ne geldiği belli olmayan iki kayıp göçmen kızın, adam ise Apaçilerin ruhlarının halen gezindiği topraklardaki yankıları kaydetmenin peşindedir. Issız motellerden izbe barlara savrularak kıtanın kalbine inen bu yol, geçmişin yitik seslerini de bugüne katacak ve yolcular için farklı rotalar çizecektir.

Kayıp Çocuk Arşivi doğudan batıya, Amerika’nın bir ucundan diğerine uzanan geniş güzergâhı ele alıyor ve okurunu soluksuz bırakan sürprizleri, hakikatleri, mucizeleriyle çağın ruhunun bir dökümünü çıkarıyor. Öyle bir arşiv ki bu, bir ailenin dağılışını, bir ilişkinin çıkmazlarını ve kardeşlik bağının kuvvetini göstermekle kalmıyor, Batı medeniyetinin dehşetengiz panoramasına ait duvarlara çarpan insanların ve insanlığın, sağ kalmak için ödediğimiz bedellerin, kayıpların ve kayıpların geride bıraktığı boşlukların belgesini, hikâyesini barındırıyor.

Annelerimiz bize konuşmayı, dünya ise susmayı öğretirken, Valeria Luiselli’nin bu güçlü romanı, var gücüyle haykıran, özgün sesi ve sesleriyle unutulmayacak bir kitap; son yılların belki de en değerli eserlerinden biri.

“Kayıp Çocuk Arşivi Amerika’nın günahlarını anlatıyor.” - Vulture

Kitabı okuyanlar 73 okur

  • Zeynep Dursun
  • _Nihade
  • blmgzl
  • Özlem Akbaş
  • ece
  • Seda Dalkıran
  • Uğur Aydın Aydoğan
  • M D
  • Biologisteacher
  • kitapçoksever

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%12.9 (4)
9
%19.4 (6)
8
%25.8 (8)
7
%22.6 (7)
6
%12.9 (4)
5
%6.5 (2)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0