Kayıp Deniz

8,0/10  (1 Oy) · 
4 okunma  · 
2 beğeni  · 
405 gösterim
Dünyayı masallar kurtaracak!

Bana sorarsan ey bahtı güzel okur;
Aşk arayandır!
Çünkü arayan, aşkını bulunca, asıl o zaman, tek olacağını hissedecektir.
Sevgilisine, Ben senim diyecektir.
Aşk, biz doğarken yitirilmiş ötekini bulmaktır.

Nerede teki yitirilmiş bir pabuç öyküsünü işitirsen, ona kulak ver; çünkü sana, hiçbir fikri zorla dayatmadan, yalnızca gizemler tülünün ardına sakladığı aşkın sırrını fısıldıyordur.
Hem de en önemli sırrını.

Hakikatçi ve Cinistanla Binbir Gece Masallarının peşine düşen Özcan Yüksek, Kayıp Denizle okurları, bizzat masalların içine girmeyi başaran bir kahramanla, Korkut Canla tanıştırıyor. Kahramanı, varoluşun ve aşkın gizemini çözmek için kıtalar, denizler aşıp ifritlerin, beden değiştiren hortlakların, ürkütücü canavarların diyarlarından geçerken Kayıp Deniz yerkürenin gizli belleği olan masalların özündeki hakikatlere ulaştırıyor bizi.
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  576
 • ISBN:
  9786050912265
 • Yayınevi:
  Doğan Kitap
 • Kitabın Türü:
Hanna 
02 Haz 18:04 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 8/10 puan

Uzun bir kitap. Ancak uzun olduğu kadar dolu dolu ve etkileyici de. Kitapta bir çok masalın etkisini göreceksiniz. Hatta yazar bazılarını direkt eklemiş. Hikayede ana karakterimizin masaldan masala atlayarak bizi akıl almaz serüvenlere tanık edecektir. Günümüzde çok körelmiş ve unutulmuş masal kavramını bize tekrar hatırlatır yazar. Masal sever herkesin okuması gerekir.

Kitapla ilgili 1 Haber

‘Dünyayı yalnızca masallar kurtaracak.’
‘Dünyayı yalnızca masallar kurtaracak.’ Atlas dergisi yayın yönetmeni ve Doğa Derneği Yönetim Kurulu üyesi Özcan Yüksek’in kitabı “Kayıp Deniz”, modern çağın Dede Korkut’u olarak tanımlayabileceğimiz Korkut Can ile tanıştırıyor okuru. Yaşadığı dönemde ki felaketlerin nedenini aramak üzere büyük bir maceraya çıkan Korkut Can’a eşlik ederken, kitabın dişi bilgesi Peri kızı Sodeva’dan yaşadığımız çağa dair çarpıcı dipnotlar ediniyoruz. Masallar artık olmadığı için gezegenimizin de korunmasız olduğunu anlatan Özcan Yüksek, kahramanı Korkut Can ile birlikte bilgeliğin, varoluşun ve aşkın gizemini çözmek için kıtalar, denizler aşıyor, ifritlerin, beden değiştiren hortlakların, ürkütücü canavarların diyarlarından geçiyor ve bizi “yerkürenin gizli belleği” olan masalların özündeki hakikate ulaştırıyor. Kayıp Deniz’i okuyunca her masal bir laneti bozar diyerek sizde Sinbad’ın gemisine binmek isteyeceksiniz. “Belki de hepimiz kayıp bir denizin ortasındayız” diyen Özcan Yüksek, kitabına ait telif gelirinin yarısını, kurucularından ol