·
Okunma
·
Beğeni
·
7196
Gösterim
Adı:
Kayıp Denklemler
Baskı tarihi:
Haziran 2015
Sayfa sayısı:
592
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059176019
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Rule of Knowledge
Çeviri:
Esra Gül Coşkun
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Olimpos Yayınları
İki bin yıldır mühürlü kalmış bİr kİtap tüm sırları çözüyor...
İnanç, Tarih, Bilim ve Aşk Hızla İlerleyenbu Aksiyon-Macera Kitabında Çarpışıyor.

Lise öğretmeni Shaun Strickland yıllardır üzerinde çalıştığı uzay ve zaman arasındaki ilişki üzerine bir konuşma yapması için Cambridge Üniversitesi'den son dakikada bir davet alınca büyük şaşkınlık yaşar. Bu, onun çok istediği fırsat olabilirdi. Ancak eşiyle birlikte uçaklarını yakalamak için North Carolina'da yolculuk yaparlarken arabaları çalıların arasından fırlayan bir şeye çarpar. O andan itibaren akıl almaz bir sır çözülmeye başlar. Tuhaf bir paket tüm bunları çözecek anahtar gibi görünür. Mührü kıran Shaun İbranice, Yunanca ve Aramice dillerinde yazılmış, eski zamanlardan kalma bir deste el yazması bulur. Ama sayfalar arasında başka bir şey daha vardır: mükemmel bir İngilizceyle yazılmış, görünüşe göre bin yıldır hava almayacak bir şekilde mühürlü kalmış ve tarihi değiştirecek bir hikâye anlatan bir kitap. Kısa süre sonra Shaun başkalarının da kitabın peşinde olduğunu keşfeder ve bu kişiler hiçbir şeyin kendilerine engel olmasına izin vermeyeceklerdir.
(Tanıtım Bülteninden)
592 syf.
·5 günde·8/10
Mesleği öğretmen olan ve araştırmalarıyla ünlü eğitmen Shaun, başarıları ve yükselişi ile bir hayatına devam ederken Dünyaca ünlü bir üniversiteden davet alır. Karısı Lauren ile birlikte biletlerini almış, bir gece havaalanına yetişmek üzere iken taksilerine bir hayvan çarpar. Telaş ve korku ile çarpmış oldukları canlıya bakmak üzereyken yol ortasında gizemli ve tılsımlı eski bir kitap bulurlar. Ve bulması ile birlikte katil ve esrarengiz insanların kovalamacasında bir av olurlar.

Shaun bu macera dolu yaşamda bir eski kitap ile kendisini Roma'nın ateşli arenasında bulur. Shaun kendisini geçmişe yollanan bir adam olmanın yanı sıra Yüce bir Peygamberi arayıp onla röportaj yapacaktır. Gladyatörlerin içinde kalan Shaun, Doktor Black ile tanışır. Zaman ve uzayın neresinde olduklarını bilemeyen ilime meraklı insanlar eski kitap ile kilitleri çözmek isteyecekler. Ve başlarına ise gelmeyen kalmayacak tabii ki.

Haritalar, bilmeceler ile şifreler dolu bir dünyada yüce derneğin ajanları acaba görevlerinde başarıya ulaşacaklar mı?Papa, rahip ve kardinallar Yüce Peygamberin sırrının çözülmesinden yana mı? Galaksi, uzay ve insanlar hangi amaç için yaratılmıştır? Aksiyon- macera tavında geçen bu roman, tarih ve bilginin yanı sıra polisiyeye hitap ederek okurların beğenisinden kaçmıyor. İyi okumalar...
592 syf.
·Beğendi·9/10
Bazı kitaplar insanı zorlar, farklı düşünmeye iter, bir yandan aksiyonun içinde oradan oraya koştururken bir yandan da soruları çözmek için beyninizi zorlamanızı ister. Sevin böyle kitapları. Onlar ki gelecekteki nesiller için pek de ilginç olmayacak -ama bizim için hâlâ büyük ölçüde muamma olan- konuları büyük bir kurgu ve aksiyon ile birbirine bağlar ve inanılmaz bir yolculuğa çıkarır sizi. Keşke kitabın kapağını kapattıktan sonra sıcağı sıcağına bir inceleme yazmış olsaydım, sırf bunun için bile aynı yolculuğa tekrar çıkmak isterim açıkçası :)
590 syf.
·13 günde·Beğendi·7/10
Nasıl tarif etsem bilemedim günümüzde başlayıp Roma imparatorluğunda devam eden ve Hz. İsan'nın son gününe dayanan zaman sıçramalarıyla zamanı ileri geri sarıp sarmalayan ama zaman zaman sıkan hatta yoran bir roman okudum peki iyi miydi? evet iyiydi ben beğendim. :))
Uzun zamandır merak ettiğim bir kitaptı, kitap arkası özetine bakıldığında sürükleyici bir kurgusu olduğu algısı yansıtılmakta, umarım okurkende bunu hissederim. Aksiyon ve maceranın tadını filmler haricinde birazda kitaplardan alalım bakalım, nelerle karşılaşacağız.
592 syf.
·8 günde·Beğendi·9/10
Spoiler olmaması için konuya girmiyorum. Roman, bilim kurgu fantastik karışımı türünde, zaman yolculuğu teması altında yazılmış, sizi ilk sayfalarından itibaren içine çekiyor. Kendinizi aksiyon ve maceranın içerisinde buluyorsunuz sizi sıkmayan bir anlatım dili var. (çevirmen etkisi de olabilir) Yakın zaman da sinema filmini de çekmeleri oldukça yüksek. Kararsız kalanlar var ise hiç düşünmeden okumalarını öneririm.
592 syf.
·17 günde·Beğendi·9/10
Kitabın çok güzel bir kurgusu var başından sonuna kadar sürükleyici Zaman Yolculuğu ile ilgili filmleri kitapları seviyorsanız bir solukla okuyacaksınız zaten yalnız hoşuma gitmeyen bütün kitabın kurgusu ayakkabı bağı paradoksuna dayanıyor bu da dikkatli düşündüğünüzde aklınızda bir dünya soru işareti oluşmasına sebep oluyor
592 syf.
·Beğendi·10/10
En beğenerek, severek ve heyecanla okuduğum bilim-kurgu kitapları arasında yer alır.
Kitapta zaman yolculuğundan bahsedildiği için geçmiş ve gelecek kitapta biraz karışık bir dille okuyucuya aktarılmış gibi duruyor. Okuyucu kitabı okurken hangi zamandan bahsediyor bu diye afallayabiliyor.
(Bu sıkıntı kitabın güzel çevrilmemesinden de kaynaklanıyor olabilir) Ama gerçekten severek okuyacak birisi için bu durum bir sorun teşkil etmeyecektir.
Onun haricinde sade ve merak uyandırıcı bir dil kullanılmıştır.
Tahminimce okumak isteyenlerin gerçekten keyif alarak okuyacağı bir kitaptır..
592 syf.
·Beğendi·9/10
Tek kelimeyle muhteşem. Lisede fizik öğretmeni Shaun Strickland uzun zamandır uzay ve zaman, zaman yolculuğu hakkında araştırmalar yapmakta ve bazı üniversitelere ve kurumlara yazdığı makaleleri göndermektedir ama bugüne kadar hiç birinden cevap almamıştır. Uzun zaman sonra açılışta araştırmaları üzerine konuşmak için Cambridge üniversitesinden bir davet alır. Ama daveti son gün aldığından zaman kısıtlıdır. Bir an önce eşi Lauren'la birlikte yolculuğa çıkarlar. Yolda elinde bir pakete sarılmış adama çarpmalarıyla olaylar başlar. Tarih, bilim, aksiyon ve zaman yolculuğunun birleştiği, gerçekten çok ustalıkla işlenmiş bir eser. Sonlara doğru olaylar daha çok karmaşık bir hal alır. Tarih ve zaman yolculuğu, bilimsel yönü düşündürücü bir kitap. Kesinlikle herkese önerebileceğim mükemmel bir roman.
592 syf.
·7 günde·Beğendi·9/10
Aksiyon macera bilim kurgu aşk hepsi bir arada okurken size herkesin yaşarken sırrı olduğunu anlatıyor şaşırmayın düşünün benimki acaba nedir diye .
592 syf.
·Beğendi·8/10
Kitabın ismine ve kapağına bakarak kitabın matematiksel ve fiziksel formüller üzerine yazılmış bir kitap olduğunu düşünmüştüm kitabın sonuna kadar ama yanılmışım, formüller üzerine değil sonucuna göre inşa olmuş bir konuymuş. Zamanda yolculuk yapma fırsatınız olsaydı, hangi zamana gider ne yapmak isterdiniz?? Shaun lisede fizik öğretmenidir yazdığı makaleleri için konuşmaya çağrılır ve yolculuğu sırasında yolda bir adama çarpar, işte olayda bu çarpışmadan sonra başlar... Geçmiş ve bugünün birlikte anlatıldığı bu bilim-kurgu kitabını herkese tavsiye ederim...
592 syf.
·Beğendi·8/10
Her bir sayfası bir sonraki sayfayı açmak için teminat gibi. Gizem ve maceranın yanında hafifde olsa aşkla tatlandıran,kafanızı allak bullak ettirecek bir kitap fakat sonlara doğru konu üzerindeki hakimiyet kayboluyor bitişi beklentiyi karşılayamıyor. Genel anlamda güzel bir kitap okuyupta pişman oldum dedirtmez.
592 syf.
·9/10
Kayıp Denklemler |4+/5|

Enteresan bir kitaptı. Konuya hızlı girmek istedim. Lafı dolandırmadan. Direkt olarak söyleyeyim. Enteresan bir kitaptı. Dört nokta beş puan verdim diye harika bir edebiyat ürünü olarak düşünmeyin. Edebiyat ürünü olarak pek harika değil. Edebi anlamdaki zevkinize müthiş bir katkı yapacak bir kitap değil. Ancak size keyifli bir vakit geçirtecek ve gerilip heyecanlanmanızı sağlayacak güzel bir deneyim.

Konuyu anlatmam gerekirse, Shaun Strickland isimli ana karakterimizin İngiltere’ye, yazdığı makalelerden dolayı Cambrige’e çağrılmasıyla başlıyor. Shaun karakterimiz buna çok seviniyor, yollara düşüyor ama yolda çarptığı bir adam ve adamın kolunda tuttuğu günlük, karakterimizin hayatını hepten değiştiriyor.

Kitaba fantastik mi demeliyim bilimkurgu mu demeliyim tam emin olamadım. Bilimkurgu demek için biraz fantastik, fantastik demek için biraz bilimkurgu.

Spoiler yediğiniz zaman kitabın tadı büyük kaçar o yüzden pek bir şey açıklamadan anlatmam gerekirse; sürükleyici bir konusu var. Kitabın en büyük marifeti de bu. Sizi yazın dilinden değil anlattığı olaydan yakalamaya çalışıyor. Bunu da ilk sayfalardan itibaren yapıyor. Kıskacına alıyor okuru ve aksiyon ile başladığı ilk sayfalardan, son sayfalara kadar aksiyon, gerilim ve gizem üçgeninde gidiyor. Bu esnada bölüm içerisinde karşılaştığınız betimlemeler, bir şehirden bir şehre giderken karşılaştığınız mola duraklarının sayısından daha az olabiliyor, daha çok da olabiliyor. Genelde daha az ama.

Hem dini hem bilimi içeren, dolayısıyla tarihi de içeren ve aksiyon ile macera kısmını hiç elinden bırakmayan bir kitapla karşı karşıyayız. Eğer, sizi bir hız treni gibi bir noktadan alıp öbür noktaya kadar son hız gerilim ve merakla götüren kitapları seviyorsanız bu kitabı da size tavsiye edebilirim. Ben beğendim ancak filmi olsa daha iyi karşılardık bence. İlk dakikadan son dakikaya kadar seyirciyi diken üstünde tutan bir film, bu kitaptan daha iyi karşılanırdı toplum tarafından.

Tarihin bizden gizlenmeyeceği güzel günler dileğiyle. Kendinize iyi bakın.
Dünya her zaman yuvarlaktı ama insanlar onun yuvarlak olduğunu iddia ettiği için öldürüldü çünkü diğerleri anlamadılar.
Gözlerine biriken yaşlar döküldü ve suratından aşağı aktı. Birden bir şeyler değişti. Devam etmesini sağlayan enerji, öfke, nefret, intikamdan doğan itici güç etkisini biraz azalttı(...)Nefesini bırakırken koltuğuna iyice gömüldü ve günlerdir ilk kez biraz olsun rahatladı.
İlk savaş görevim: Birinci Körfez Savaşı'nda keşif yapmaktı. Bu bana bir şey için ne kadar iyi plan yaparsanız yapın, ne kadar iyi hazırlanırsnız hazırlanın, teknolojik avantajlarınız ne olursa olsun tek bir kurşunun bir adamı öldürebileceğini gösterdi. Tek bir kurşunun sizi arkadaşlarınızdan, karar vericilerinizden ve siyasi görüşlerinizden ayırabileceğini. Savaş cehennemdir.
Scott Baker
Sayfa 282 - Olimpos yay.
Ölüm yenilgi ; yenilgi ise başarısızlık demekti. Başarısızlık bir seçenek değildi ama bu savaştan sağ kurtulmasının da bir yolu yok gibiydi.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kayıp Denklemler
Baskı tarihi:
Haziran 2015
Sayfa sayısı:
592
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059176019
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Rule of Knowledge
Çeviri:
Esra Gül Coşkun
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Olimpos Yayınları
İki bin yıldır mühürlü kalmış bİr kİtap tüm sırları çözüyor...
İnanç, Tarih, Bilim ve Aşk Hızla İlerleyenbu Aksiyon-Macera Kitabında Çarpışıyor.

Lise öğretmeni Shaun Strickland yıllardır üzerinde çalıştığı uzay ve zaman arasındaki ilişki üzerine bir konuşma yapması için Cambridge Üniversitesi'den son dakikada bir davet alınca büyük şaşkınlık yaşar. Bu, onun çok istediği fırsat olabilirdi. Ancak eşiyle birlikte uçaklarını yakalamak için North Carolina'da yolculuk yaparlarken arabaları çalıların arasından fırlayan bir şeye çarpar. O andan itibaren akıl almaz bir sır çözülmeye başlar. Tuhaf bir paket tüm bunları çözecek anahtar gibi görünür. Mührü kıran Shaun İbranice, Yunanca ve Aramice dillerinde yazılmış, eski zamanlardan kalma bir deste el yazması bulur. Ama sayfalar arasında başka bir şey daha vardır: mükemmel bir İngilizceyle yazılmış, görünüşe göre bin yıldır hava almayacak bir şekilde mühürlü kalmış ve tarihi değiştirecek bir hikâye anlatan bir kitap. Kısa süre sonra Shaun başkalarının da kitabın peşinde olduğunu keşfeder ve bu kişiler hiçbir şeyin kendilerine engel olmasına izin vermeyeceklerdir.
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 269 okur

  • Merve
  • Büşra Yılmaz
  • Irem Akol
  • Esra Öztürk
  • Semih Ağınlar
  • Hülya İnaç
  • Hakan Yılmaz
  • Yagmur Ozdemir
  • Vahide
  • Ast

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%5.1
14-17 Yaş
%23.1
18-24 Yaş
%20.5
25-34 Yaş
%17.9
35-44 Yaş
%25.6
45-54 Yaş
%7.7
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%59.6
Erkek
%40.4

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%29.5 (39)
9
%31.1 (41)
8
%22 (29)
7
%9.8 (13)
6
%2.3 (3)
5
%4.5 (6)
4
%0.8 (1)
3
%0
2
%0
1
%0