Adı:
Kayıp Denklemler
Baskı tarihi:
Haziran 2015
Sayfa sayısı:
592
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059176019
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Rule of Knowledge
Çeviri:
Esra Gül Coşkun
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Olimpos Yayınları
İki bin yıldır mühürlü kalmış bİr kİtap tüm sırları çözüyor...
İnanç, Tarih, Bilim ve Aşk Hızla İlerleyenbu Aksiyon-Macera Kitabında Çarpışıyor.

Lise öğretmeni Shaun Strickland yıllardır üzerinde çalıştığı uzay ve zaman arasındaki ilişki üzerine bir konuşma yapması için Cambridge Üniversitesi'den son dakikada bir davet alınca büyük şaşkınlık yaşar. Bu, onun çok istediği fırsat olabilirdi. Ancak eşiyle birlikte uçaklarını yakalamak için North Carolina'da yolculuk yaparlarken arabaları çalıların arasından fırlayan bir şeye çarpar. O andan itibaren akıl almaz bir sır çözülmeye başlar. Tuhaf bir paket tüm bunları çözecek anahtar gibi görünür. Mührü kıran Shaun İbranice, Yunanca ve Aramice dillerinde yazılmış, eski zamanlardan kalma bir deste el yazması bulur. Ama sayfalar arasında başka bir şey daha vardır: mükemmel bir İngilizceyle yazılmış, görünüşe göre bin yıldır hava almayacak bir şekilde mühürlü kalmış ve tarihi değiştirecek bir hikâye anlatan bir kitap. Kısa süre sonra Shaun başkalarının da kitabın peşinde olduğunu keşfeder ve bu kişiler hiçbir şeyin kendilerine engel olmasına izin vermeyeceklerdir.
(Tanıtım Bülteninden)
592 syf.
·5 günde·8/10
Mesleği öğretmen olan ve araştırmalarıyla ünlü eğitmen Shaun, başarıları ve yükselişi ile bir hayatına devam ederken Dünyaca ünlü bir üniversiteden davet alır. Karısı Lauren ile birlikte biletlerini almış, bir gece havaalanına yetişmek üzere iken taksilerine bir hayvan çarpar. Telaş ve korku ile çarpmış oldukları canlıya bakmak üzereyken yol ortasında gizemli ve tılsımlı eski bir kitap bulurlar. Ve bulması ile birlikte katil ve esrarengiz insanların kovalamacasında bir av olurlar.

Shaun bu macera dolu yaşamda bir eski kitap ile kendisini Roma'nın ateşli arenasında bulur. Shaun kendisini geçmişe yollanan bir adam olmanın yanı sıra Yüce bir Peygamberi arayıp onla röportaj yapacaktır. Gladyatörlerin içinde kalan Shaun, Doktor Black ile tanışır. Zaman ve uzayın neresinde olduklarını bilemeyen ilime meraklı insanlar eski kitap ile kilitleri çözmek isteyecekler. Ve başlarına ise gelmeyen kalmayacak tabii ki.

Haritalar, bilmeceler ile şifreler dolu bir dünyada yüce derneğin ajanları acaba görevlerinde başarıya ulaşacaklar mı?Papa, rahip ve kardinallar Yüce Peygamberin sırrının çözülmesinden yana mı? Galaksi, uzay ve insanlar hangi amaç için yaratılmıştır? Aksiyon- macera tavında geçen bu roman, tarih ve bilginin yanı sıra polisiyeye hitap ederek okurların beğenisinden kaçmıyor. İyi okumalar...
592 syf.
·Beğendi·9/10
Bazı kitaplar insanı zorlar, farklı düşünmeye iter, bir yandan aksiyonun içinde oradan oraya koştururken bir yandan da soruları çözmek için beyninizi zorlamanızı ister. Sevin böyle kitapları. Onlar ki gelecekteki nesiller için pek de ilginç olmayacak -ama bizim için hâlâ büyük ölçüde muamma olan- konuları büyük bir kurgu ve aksiyon ile birbirine bağlar ve inanılmaz bir yolculuğa çıkarır sizi. Keşke kitabın kapağını kapattıktan sonra sıcağı sıcağına bir inceleme yazmış olsaydım, sırf bunun için bile aynı yolculuğa tekrar çıkmak isterim açıkçası :)
Uzun zamandır merak ettiğim bir kitaptı, kitap arkası özetine bakıldığında sürükleyici bir kurgusu olduğu algısı yansıtılmakta, umarım okurkende bunu hissederim. Aksiyon ve maceranın tadını filmler haricinde birazda kitaplardan alalım bakalım, nelerle karşılaşacağız.
592 syf.
·17 günde·Beğendi·9/10
Kitabın çok güzel bir kurgusu var başından sonuna kadar sürükleyici Zaman Yolculuğu ile ilgili filmleri kitapları seviyorsanız bir solukla okuyacaksınız zaten yalnız hoşuma gitmeyen bütün kitabın kurgusu ayakkabı bağı paradoksuna dayanıyor bu da dikkatli düşündüğünüzde aklınızda bir dünya soru işareti oluşmasına sebep oluyor
592 syf.
·Beğendi·10/10
En beğenerek, severek ve heyecanla okuduğum bilim-kurgu kitapları arasında yer alır.
Kitapta zaman yolculuğundan bahsedildiği için geçmiş ve gelecek kitapta biraz karışık bir dille okuyucuya aktarılmış gibi duruyor. Okuyucu kitabı okurken hangi zamandan bahsediyor bu diye afallayabiliyor.
(Bu sıkıntı kitabın güzel çevrilmemesinden de kaynaklanıyor olabilir) Ama gerçekten severek okuyacak birisi için bu durum bir sorun teşkil etmeyecektir.
Onun haricinde sade ve merak uyandırıcı bir dil kullanılmıştır.
Tahminimce okumak isteyenlerin gerçekten keyif alarak okuyacağı bir kitaptır..
592 syf.
·Beğendi·8/10
Kitabın ismine ve kapağına bakarak kitabın matematiksel ve fiziksel formüller üzerine yazılmış bir kitap olduğunu düşünmüştüm kitabın sonuna kadar ama yanılmışım, formüller üzerine değil sonucuna göre inşa olmuş bir konuymuş. Zamanda yolculuk yapma fırsatınız olsaydı, hangi zamana gider ne yapmak isterdiniz?? Shaun lisede fizik öğretmenidir yazdığı makaleleri için konuşmaya çağrılır ve yolculuğu sırasında yolda bir adama çarpar, işte olayda bu çarpışmadan sonra başlar... Geçmiş ve bugünün birlikte anlatıldığı bu bilim-kurgu kitabını herkese tavsiye ederim...
592 syf.
·Beğendi·8/10
Her bir sayfası bir sonraki sayfayı açmak için teminat gibi. Gizem ve maceranın yanında hafifde olsa aşkla tatlandıran,kafanızı allak bullak ettirecek bir kitap fakat sonlara doğru konu üzerindeki hakimiyet kayboluyor bitişi beklentiyi karşılayamıyor. Genel anlamda güzel bir kitap okuyupta pişman oldum dedirtmez.
592 syf.
Kitabı beğenmeme rağmen nedense uzun süre elimde süründü. Sonunda bitirdiğimde kafamda bir sürü soru işareti vardı. Bu yüzden bir süre üstünde düşündürdü. Bu da kitabın en güzel özelliğiydi bence. İddialı, hayal gücünüzü test eden, gerilimi hiç eksilmeyen ve arkadaşlarıma okutup üstüne tartışmak istediğim bir roman.
592 syf.
·8/10
Scott Baker'ın ilk romanı Kayıp Denklemler, dil ve anlatım yönünden biraz zayıf ama kurgudaki becerisiyle iz bırakmayı başarıyor. Zaman yolculuğunu ele alışıyla türü sevenleri tavlayacağını düşünüyorum. Zaman yolculuğu temasına ve yarattığı paradokslara aşina olmayanlar için biraz kafa karıştırıcı gelebilir ama bunu sorun etmeyeceksiniz. Yazarın Dan Brown ekolünden geldiğini söyleyebiliriz.
592 syf.
·35 günde·9/10
Gerçekten okuduğum en iyi Macera kitabı. Acayip sürükleyici bir kitap. Kitaba sahip olduğum için çok mutluyum. Almayı düşünen herkese tavsiye ederim. Bitmesini istemediğin bir kitaptı.
592 syf.
·22 günde·Beğendi·8/10
Sinemaya uyarlanmasını beklediğim bir başka kitap da Kayıp Denklemler. Harika bir kurgusu ve konusu var. Bazı bilimsel açıklamalarda kafanız karışsa da okumaya değer görüyorum. Kitabın kapak fotoğrafına bakıp matematik ile ilgili bir konu beklemeyin. Bilim kurgu, din, zaman yolculuğu üçgeni içinde ilerliyor kitap. ***Lise öğretmeni Shaun Strickland'ın uzay ve zaman üzerine bir çok araştırması vardır. Bu araştırmalarını anlatması için Cambridge Üniversitesi'nde bir sempozyuma konuşmacı olarak çağrılır. North Carolina'ya gitmek için havalimanına giderken taksiye bir şey çarpar. Ne olduğunu kontrol ettiklerinde mühürlenmiş bir paket görür. Mühürü kırdığında farklı dillerle yazılmış bir el yazması görür. Ancak desteklerin arasında mükemmel bir ingilizceyle yazılmış yaklaşık 1000 yıllık bir kitap vardır. O an başkalarının da kitabın peşinde olduğunu anlar. Böylece aksiyon başlar. Shaun bir Afganistan Dağları'ndadır bir Roma'dadır. Ancak onu en çok heyecanlandıran, Zaman yolculuğu yaparak Hz İsa'yla röportaj yapma şansıdır. Denklemler, teoriler, bilim, metafizik seviyorsanız mutlaka okumalısınız.
592 syf.
·Beğendi·10/10
Bayıldım. ...
Okumaya başlar başlamaz sizi hemen içine alan, zekice kurgulanmış, güçlü kalem manevralarına sahip harika bir aksiyon-bilimkurgu kitabı.Kitap kesinlikle beyaz perdeye aktarılmalı. Mutlaka alıp okuyun, ben okurken inanılmaz keyif aldım.
Dünya her zaman yuvarlaktı ama insanlar onun yuvarlak olduğunu iddia ettiği için öldürüldü çünkü diğerleri anlamadılar.
Gözlerine biriken yaşlar döküldü ve suratından aşağı aktı. Birden bir şeyler değişti. Devam etmesini sağlayan enerji, öfke, nefret, intikamdan doğan itici güç etkisini biraz azalttı(...)Nefesini bırakırken koltuğuna iyice gömüldü ve günlerdir ilk kez biraz olsun rahatladı.
İlk savaş görevim: Birinci Körfez Savaşı'nda keşif yapmaktı. Bu bana bir şey için ne kadar iyi plan yaparsanız yapın, ne kadar iyi hazırlanırsnız hazırlanın, teknolojik avantajlarınız ne olursa olsun tek bir kurşunun bir adamı öldürebileceğini gösterdi. Tek bir kurşunun sizi arkadaşlarınızdan, karar vericilerinizden ve siyasi görüşlerinizden ayırabileceğini. Savaş cehennemdir.
Scott Baker
Sayfa 282 - Olimpos yay.
Ve bir koltukta otururken aslında olan şey nedir?
Shaun yere bakıp düşündü.Ona dokunmuyorsunuzdur.Bir angström yüksekliğinde havada duruyorsunuzdur.
Angström de nedir? diye mırıldandı David.
-Bir santimetrenin yüz milyonda birine eşit bir ölçü birimi.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kayıp Denklemler
Baskı tarihi:
Haziran 2015
Sayfa sayısı:
592
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059176019
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Rule of Knowledge
Çeviri:
Esra Gül Coşkun
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Olimpos Yayınları
İki bin yıldır mühürlü kalmış bİr kİtap tüm sırları çözüyor...
İnanç, Tarih, Bilim ve Aşk Hızla İlerleyenbu Aksiyon-Macera Kitabında Çarpışıyor.

Lise öğretmeni Shaun Strickland yıllardır üzerinde çalıştığı uzay ve zaman arasındaki ilişki üzerine bir konuşma yapması için Cambridge Üniversitesi'den son dakikada bir davet alınca büyük şaşkınlık yaşar. Bu, onun çok istediği fırsat olabilirdi. Ancak eşiyle birlikte uçaklarını yakalamak için North Carolina'da yolculuk yaparlarken arabaları çalıların arasından fırlayan bir şeye çarpar. O andan itibaren akıl almaz bir sır çözülmeye başlar. Tuhaf bir paket tüm bunları çözecek anahtar gibi görünür. Mührü kıran Shaun İbranice, Yunanca ve Aramice dillerinde yazılmış, eski zamanlardan kalma bir deste el yazması bulur. Ama sayfalar arasında başka bir şey daha vardır: mükemmel bir İngilizceyle yazılmış, görünüşe göre bin yıldır hava almayacak bir şekilde mühürlü kalmış ve tarihi değiştirecek bir hikâye anlatan bir kitap. Kısa süre sonra Shaun başkalarının da kitabın peşinde olduğunu keşfeder ve bu kişiler hiçbir şeyin kendilerine engel olmasına izin vermeyeceklerdir.
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 156 okur

  • Rabia
  • Özkan şenol meydan
  • Frannie Goldsmith
  • Aynur Qurbanova
  • Ethem But
  • Doğan DUMAN
  • Tuçe
  • Cem Budak
  • Aurora
  • Onur

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%5.1
14-17 Yaş
%23.1
18-24 Yaş
%20.5
25-34 Yaş
%17.9
35-44 Yaş
%25.6
45-54 Yaş
%7.7
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%59.6
Erkek
%40.4

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%28.8 (23)
9
%28.8 (23)
8
%26.3 (21)
7
%6.3 (5)
6
%3.8 (3)
5
%5 (4)
4
%1.3 (1)
3
%0
2
%0
1
%0