Kayıp Gül - Ekim Yağmurları

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.939
Gösterim
Adı:
Kayıp Gül - Ekim Yağmurları
Baskı tarihi:
Ekim 2012
Sayfa sayısı:
220
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051421216
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Artemis Yayınları
65'i aşkın ülkede 44 dilde okunan Türk romancı Serdar Özkan'ın yeni kitabı Kayıp Gül "Ekim Yağmurları" hayata, kendinize ve AŞK'a bakışınızı değiştirecek.

Kitapları, Penguin (ABD), Random House (İngiltere), Hachette, Bertelsmann, RCS Libri gibi, dünyanın en seçkin ve prestijli yayınevleri tarafından yayınlanan Serdar Özkan'ın yeni romanı yüreğinizi ısıtacak.

"Daha ilk kitabının bütün dünyada Simyacı, Küçük Prens ve Martı gibi klasiklerle kıyaslanması bir romancı için sık rastlanan bir durum değil."
-Deccan Herald, Hindistan-

"Bu romanın bizi birleştirmeye gücü var."
-TVA Televizyonu, Kanada-

"Serdar Özkan ismi şimdiden Paulo Coelho, Richard Bach ve hatta Antoine de Saint-Exupéry ile birlikte anılıyor."
-Corriere della Sera, İtalya-

"Türklerin Küçük Prens'i tüm dünyayı büyülüyor."
-Helsinki Sanomat, Finlandiya-
(Tanıtım Bülteninden)
Serkan Özkan kitaplarında A'yı B'yi veriyor sizden C'yi istiyor. Bunu da çok güzel başarıyor.
Kayıp Gül'ün en iyisi buydu bence. Okumadan önce Kayıp Gül 1' i de okuyun çok azıcık bağlantılı.

Birisi size güllerle konuşuyorum dese delirdi bu dersiniz. Ama bu kitapta bize çok normal geliyor. Yazar bunu yani olması mümkün olmayan şeyleri olabilecekmiş gibi yapmayı çok iyi bilen biri.. ((:

Okuyun ve anlatılmak istenen mesaja yoğunlaşın. Allah'a olan bağlılığı, O'na güvenmeyi bir de bu açıdan bakın derim ben..
"Toprağı arayan gül,
Güneşi arayan ışık,
Okyanusu arayan damla için..."

Öncelikle söylemek istediğim şey şu, Ekim Yağmurları kesinlikle boş bir kitap değil. Değil, fakat boş bir kitap olmaması çok da nitelikli bir kitap olduğu anlamına gelmiyor maalesef. Özellikle Kayıp Gül'ü ve Ölümsüz Kalp'i okuduysanız Ekim Yağmurları'nı okumanıza çok da gerek olmadığını söyleyebilirim sanırım.

Serdar Özkan'ın bana göre en büyük sıkıntısı devamlı kendini tekrar etmesi. Tamam, Kayıp Gül'de güzel bir konu işledin, zıtlıkları ele aldın, bir insanın kendi içindeki iyi tarafı keşfetme yolculuğunu anlattın, bazı çevrelerce kitabın Küçük Prens, Simyacı, Martı gibi büyük kitaplarla kıyaslandı, bu reklamların önemli derecede katkısıyla çok satanlara girdin vs. vs.
Bunların hepsi tamam ama daha sonra çıkan kitaplarında da hep aynı konu üzerinden gitmekle yazar biraz kolaya kaçmış diye düşünüyorum. Galiba baktı konu iyi tutuyor, "Bir Kayıp Gül Romanı" diye diye devam etmiş diğer kitaplarına da. Diyelim yazarın bunu yaparkenki amacı bir nevi kitap serisi ortaya çıkarmaktı. (Tutulan kitaplar için devam kitapları yazılması da genel ve sık rastlanır bir durumdur zaten.) Ama burada yazarımız bir kitap çıkardıktan sonra ardından çıkardığı diğer kitaplarda da sürekli aynı tema etrafında dönüyor. Konu güzel mi, güzel. Evrensel değerler mi anlatılmış, evet. De ben zaten bu kitapta verilmek istenen mesajı Kayıp Gül'de ve Ölümsüz Kalp'te fazlasıyla almışım. Ne gerek vardı bir de Ekim Yağmurları'na, demeden edemiyor insan.

Bu nedenle ben ek diyebileceğim bu kitaba çok da gerek olmadığını, kitabın satış yapmak, bir kitap daha çıkarmış olmak amacıyla yazılmış olduğunu düşünüyorum.

Gelelim kitabın konusuna.
Dediğim gibi kitap Kayıp Gül'ün devamı niteliğinde. Ana karakterimiz Diana, ressam bir çocukla tanışıyor Kayıp Gül'de, Mathius. Çeşitli olaylar zincirinden sonra bir ilişki başlıyor aralarında. Ekim Yağmurları'na geldiğimizde ise Diana'nın yeni bir yolculuğa çıkması gerekiyor. Kendini arayışına devam ediyor çünkü. Annesinin mektupları devam ediyor. Bunun için Diana İzmir'e, Efes'e geliyor. Hem Artemis Tapınağı'nı hem Meryem Ana'yı bir arada görüyor burada.

Anlatılanlara göre, Artemis kibrin, benliğini yüceltmenin sembolüyken Meryem Ana tevazunun, alçakgönüllülüğün sembolü. Ve yazar insanın her ikisini de kendisinde barındırdığını söylüyor.

Diana Efes'te bir dedeyle tanışıyor, Bedrettin Dede. Bedrettin Dede de Zeynep Hanım gibi güllerin konuşmasını duyabiliyor. (Kayıp Gül'ü okuyanlar güllerin konuşması olayını bilirler, bu kısmı anlatmak birazcık zahmetli geldi şu anda.) Ve Diana, Bedrettin Dede aracılığıyla gülleri dinliyor. Güllerin anlattıkları da yine insanın içindeki zıtlıklar, kibir ile tevazu, iyi ile kötü gibi kavramlarla alakalı.

Mathius'a gelirsek açıkçası bu kitapta Mathius, Diana'dan daha çok ilgimi çekti. Aslında başta Diana'nın planı (daha doğrusu her ikisinin planı) Efes'e birlikte gitmek. Ama Mathius o sıralar bazı şeyler düşünmeye başlıyor. Kafasına takılan bazı şeyler var. Sahilde gördüğü bir dilenciye "Neden sürekli beğenilmek istiyoruz?" diye soruyor. Sürekli aklında bu soru. "Neden beğenilmek istiyoruz?" Mathius insanın hayattaki temel amacının beğenilmek olduğunu düşünüyor. Bu beğenilme kaygısı üzerine o kadar çok düşünüyor ki Diana ile beraber Efes'e gitmekten vazgeçip kendi yolculuğuna çıkmaya karar veriyor.

Ama buradan sonra yazar Mathius'a bir daha değinmiyor, Mathius'un yolculuğunu anlatmıyor. Halbuki bana göre asıl anlatılması gereken Mathius'un düşünceleri, yolculuğuydu.

Her neyse, uzun lafın kısası ille de bir Serdar Özkan kitabı okuyayım, yazarla bir tanışayım diyorsanız Kayıp Gül'ü okuyun. (Biraz daha masal tadında bir şey istiyorsanız Ölümsüz Kalp de fena değildir ama fazla çocuksu gelebilir, bilemiyorum.) Ekim Yağmurları'nı okumayın demiyorum kesinlikle. Ama özellikle tavsiye ettiğim bir kitap mı, hayır.

Keyifli okumalar dilerim.
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (16.012 Oy)19.950 beğeni45.725 okunma3.589 alıntı193.160 gösterim
 • Uçurtma Avcısı
  9.1/10 (10.026 Oy)11.826 beğeni29.703 okunma1.694 alıntı155.179 gösterim
 • Simyacı
  8.5/10 (8.264 Oy)9.264 beğeni27.665 okunma2.940 alıntı121.922 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (11.156 Oy)13.983 beğeni36.268 okunma3.798 alıntı154.024 gösterim
 • Aşk
  7.7/10 (5.067 Oy)5.732 beğeni19.110 okunma967 alıntı95.788 gösterim
 • Şeker Portakalı
  9.0/10 (7.940 Oy)9.474 beğeni26.697 okunma1.830 alıntı136.383 gösterim
 • Çalıkuşu
  8.8/10 (4.436 Oy)5.303 beğeni19.522 okunma878 alıntı81.000 gösterim
 • Bin Muhteşem Güneş
  8.9/10 (5.037 Oy)5.595 beğeni16.873 okunma1.005 alıntı79.722 gösterim
 • Olasılıksız
  8.6/10 (6.393 Oy)7.117 beğeni20.901 okunma798 alıntı117.289 gösterim
 • Kayıp Gül
  7.1/10 (978 Oy)667 beğeni4.536 okunma192 alıntı15.517 gösterim
65'i aşkın ülkede 44 dilde okunan Türk romancı Serdar Özkan'ın yeni kitabı Kayıp Gül "Ekim Yağmurları" hayata, kendinize ve AŞK'a bakışınızı değiştirecek.

Kitapları, Penguin (ABD), Random House (İngiltere), Hachette, Bertelsmann, RCS Libri gibi, dünyanın en seçkin ve prestijli yayınevleri tarafından yayınlanan Serdar Özkan'ın yeni romanı yüreğinizi ısıtacak.
Kitapla ilgili bazı önyargılarım vardı lakin okuduktan sonra gerçekten sevdim.Serdar Özkan'ın okuduğum ilk kitabıydı, keyifle okudum. 'Kişi kendini bulmak için önce kaybetmeli' düşüncesine daldım zaman zaman. Tavsiye ederim iyi okumalar.
kayıp gül, serdar özkanın çıkış kitabıydı, bestsellerde yer aldı, severek okudum. güzel bir kitapdı, evet evet güzeldi öyle hatırlıyorum, konusu neydi yav :)
Kayıp Gül serisinin üçüncü kitabı. Beni ne yazık ki ilk kitap kadar etkileyemedi. Yazar üç kitap boyunca çok fazla tekrara düşmüş bu yüzden biraz sıkıcı yanları vardı. Ama vermek istediği mesaj çok güzel ve bunu akıcı bir dille aktarıyor. Kolay okunan bir seriydi.
Güllerle bir arayış. Bu arayış boş bir arayışta değil oysa sevgiyi, merhameti, mutluluğu, iyiliği arayış peki bu arayış ne buluyor tabiki Tanrıyı beyaz güle göre ise Allah'ı çünkü o heryerde kalbimizde en derin yerde. Tasavvuf anlayışına farklı bir tat katan yazar anlaşılır, sade bir dille anlatmış okumaya değer doğrusu...
serdar özkan kitaplarını daha çok kendini geliştirme ve egoyu yok etme amacıyla yazmış.daha çok felsefi sözler içeriyor felsefeyi seviyorsanız
29 dile çevrilmiş, 40 ülkede satışa çıkmış bir roman bilgisi doğru ise ya ben kitaptan anlamıyorum ya da diğerleri....bundan daha güzel kitaplar okudum ki Türkçeden başka dile çeviri yapılmamıştır. Kolay okunuyor belki sebep budur.
Resmen okuyamadım. serinin ilk kitabını bir solukta okumuş ve çok etkilenmiştim ama yazar aşırı tekrara düşmüş. Felsefik ve tasavvufi olmaya çalışılmış ama olmamış. Çok basit ve yapmacık geldi.
Dünyayı sevgi ve iyilik kurtacak...bazı bölümlerde kitap kendini tekrarlasa da kalemini konuşturmuş serkan özkan diğer kitaplarını okuma listeme çoktan ekledim:)
Dünyanın beğenilme arzusu üzerine döndüğünü anladığım gün kendime sormuştum:
Neden? Neden bu kadar çok istiyoruz bunu?
Dıştaki hiçbir şeyin kalıcı olmaması, Tanrı'nın bize büyük bir hediyesi aslında. Güllerin solması, gençlerin yaşlanması, güçlünün zayıflaması, annelerin, babaların ölmesi... Tanrı dıştaki her şeyin bir gün gitmesini sağlayarak, bizi, içimize bakmaya, değer verdiğimiz, arzuladığımız şeylerin, dış dünyadaki gölgelerini değil, içimizdeki asıllarını bulmaya zorluyor. Örneğin mutluluk. Mutluluğun dışımızdaki gölgelerini değil, içimizdeki aslını bulmamızı istiyor ki, mutluluğumuz gerçek ve kalıcı olsun.
Serdar Özkan
Sayfa 53 - Artemis Yayınları
Güller haklıydı. Aşkın aşk olması için özlem gerekir. Aşkı büyüten özlemdir. Kavuşmanın güzelliğini verense ayrılık.
Hayatı çözebilecek olsaydım, işte bunu bilmek isterdim, mutluluğun sırrını. Ama anlık, gelip geçen, güneş karşısında kar tanesi gibi eriyip giden mutlulukların değil, gerçek mutluluğun sırrını bilmek isterdim. Gece gündüz bütün insanlık olarak aradığımız, var olduğunu içten içe sezdiğimiz ama bir türlü bulamadığımız mutluluğun.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kayıp Gül - Ekim Yağmurları
Baskı tarihi:
Ekim 2012
Sayfa sayısı:
220
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051421216
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Artemis Yayınları
65'i aşkın ülkede 44 dilde okunan Türk romancı Serdar Özkan'ın yeni kitabı Kayıp Gül "Ekim Yağmurları" hayata, kendinize ve AŞK'a bakışınızı değiştirecek.

Kitapları, Penguin (ABD), Random House (İngiltere), Hachette, Bertelsmann, RCS Libri gibi, dünyanın en seçkin ve prestijli yayınevleri tarafından yayınlanan Serdar Özkan'ın yeni romanı yüreğinizi ısıtacak.

"Daha ilk kitabının bütün dünyada Simyacı, Küçük Prens ve Martı gibi klasiklerle kıyaslanması bir romancı için sık rastlanan bir durum değil."
-Deccan Herald, Hindistan-

"Bu romanın bizi birleştirmeye gücü var."
-TVA Televizyonu, Kanada-

"Serdar Özkan ismi şimdiden Paulo Coelho, Richard Bach ve hatta Antoine de Saint-Exupéry ile birlikte anılıyor."
-Corriere della Sera, İtalya-

"Türklerin Küçük Prens'i tüm dünyayı büyülüyor."
-Helsinki Sanomat, Finlandiya-
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 484 okur

 • Çiğdem Tekin
 • Hilâl
 • Gözde
 • Göksu
 • Meltem Zariç
 • Miray Bütün
 • Beys
 • Şeyda
 • Zahide Betül Ateşyürek
 • Aspidistra

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%5
14-17 Yaş
%3.1
18-24 Yaş
%26.9
25-34 Yaş
%30.6
35-44 Yaş
%22.5
45-54 Yaş
%9.4
55-64 Yaş
%0.6
65+ Yaş
%1.9

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%83.2
Erkek
%16.6

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%34.2 (38)
9
%16.2 (18)
8
%13.5 (15)
7
%9.9 (11)
6
%8.1 (9)
5
%9.9 (11)
4
%3.6 (4)
3
%0.9 (1)
2
%0
1
%3.6 (4)