Adı:
Kayıp Kurban
Yazar:
Baskı tarihi:
Ağustos 2016
Sayfa sayısı:
384
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059840576
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Ren Kitap
"Tanrım, uyanabilseydim keşke. Çünkü nasıl olduğunu bilmeden düş görüyorum. Ve fena sarsılıyor ruhum, atılmasın diye yanlış bir adım. O unutulan ölü, mutlu olmayabilir belki diye." Edgar Allan Poe "Dünyada uyanmamak üzere, bilinçli bir uykuya dalmıştım. Karanlığın içinde korku ve merak içinde bekliyordum. Beni çağıran sesin yanına vardım. Usulea benimsedim bana bahşedileni. Kurbanın gözleriydim. Son çırpınışında, son yakarışında, son soluk alışında yanında ben vardım. Onunla öldüm. Fısıltılar eşliğinde bir şeyler anlatıyordu bana. Bir şeyler anlatıyordum kendime. Son arzumu dillendiriyordum. Şimdi kalbimi mi dinleyecektim, vicdanımı mı, yoksa kurbanlan mı? Peki ya kurbanlar yalan söylüyorsa, bu hikâyede asıl kurban katilse?"
384 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Hiç düşündünüz mü, ölülerle konuşmak gibi bir yeteneğiniz olsa ne yapardınız? Düşünmesi bile birçoğunuza ürkütücü gelmiştir...
Çocukluğunuzda yaşadığınız travmalardan dolayı size uzatılan bir eli geri çevirdiğinizi ve özellikle sarılmaktan korktuğunuzu hayal edebiliyor musunuz?


Kitabın kurgusu tam da bu konu üzerine yazılmış ve yazar hakkını vermiş. Kesinlikle yerli polisiyede okuduklarımın içinde en iyilerden biri...

İki çocuğun hayatını konu alan kitap, anne karakterinin insan hayatında ne kadar önemli olduğunu, çocukluk döneminde anne sevgisi alamayan, sahiplenilemeyen, korunup gözetilmeyen çocukların yaşadıkları travmaların, ileri ki yaşlarda nasıl hayatlarını etkilediğine sarsıcı bir örnek olmuş...

Yazar, özellikle katil karakterinin yaşadığı çocukluğu çok iyi kaleme almış. O kadar ki neredeyse öldürdüğü her kurban için onu haklı bulmama sebep oldu. Bir çocuğun yardım çığlığını önce annesi, sonra okul da bulunan öğretmenleri ve emniyet cevap vermeliydi fakat kimse onun hayata tutunmasını yardım etmedi. O da kendi adaletini kendi sağlamaya başladı...

Bir umudu vardı...
İlk eylemini gerçekleştirirken aldığı hasarlardan sonra, kendisine zarar veren herkesten intikam almaya başlaması ile beraber, bağ kurduğu; kendisi gibi matematik dehası olan fakat derin travmalar yaşayıp hayata tutunmaya çalışan cinayet masası komiseri Yasemin'i görüp ona cinayetlerinde not bırakana kadar...

Kimse onun öldürdüğü kurbanları neden öldürdüğünü ve Yasemin'in çok özel yeteneğini fark etmemişti...

Yasemin, her olay yerinde katilin yaşadığı travmaları öğrendikçe, ona olan bakış açısı değişmeye başlasa da onun sadece kendisi ile kurduğu iletişimin boyutlarını hesap etmekte zorlanıyordu. Avcıya av olmaktan korksa da söz konusu sevdikleri olunca kendi canını hiçe sayacağının bilinci ile görevine devam ediyordu...

Kurban mı kayıp yoksa katil mi okuyup karar verin...

Polisiye seven tüm kitap dostlarına tavsiye ederim...
384 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Uzun zamandir ilk defa gece boyu kitap okuyarak kitabı bitirdim. Normalde yatarak okudugumda 10 dakika sonra otomotik olarak uyurdum, fakat bu kitapta ilkleri yaşayıp aksine uykum kaçtı ve kitap büyülü gibi kitabı bırakıp yatmak istiyorum ama buna izim vermedi. Neyse sözü fazla uzatmadan imcelemeye geceyim.
Yasemin daha doğmadan şanssız kader yaşayanlardan ve sürekli anne baba değistirenlerden, kaderinin tek güzel olduğu şeyse üstün zekası ve eşsiz güzelliği. Yasemin'in başarıları, korkuları, yaşadıkları, aşkı... hem kendi icinde savasirken hem de gercek yasantisinda ki insanlarin kendisinden beklentileri.
Yazarin kalemini oldukca basarili buldum olay örgüsü o kadar akici ki lutfen kitabi okuyacak olan varsa uykusunu tam aldigi ve hic bir isinin olmadigi bir günde okumaya başlasın aksi takdirde tüm işler aksayabilir ve uykusuzluktan halsiz düsebilirsiniz
384 syf.
·Puan vermedi
Çok beğenerek okudum. Yazarin yazim dili ve anlatımı guzeldi. Kurgudan kopmamis bolumler arasi geçişler yerinde ve uygun yapilmis. Polisiye kurguya ilgi duyan okurlara rahatlikla öneririm.
384 syf.
·Beğendi·9/10
Küçük yaşta ailesi tarafından terk edilen Yasemin kendisini evlat edinen bir çift tarafından büyütülür. Genç kız polislik mesleğini seçer. Kendisini televizyonda izleyen bir seri katil, mistik güçlere sahip olan Yasemin ile irtibata geçer ve aralarında amansız bir kovalamaca başlar. Son derece sürükleyici çok güzel bir kitap. Polisiye gerilim seven okurlara tavsiye ederim.
384 syf.
·Beğendi·10/10
Ve kitabım “Kayıp Kurban” bitti.

Yazarın okuduğum ilk kitabı ve gerçekten bu kadar geç okuduğum için üzüldüm…
Çok başarılı bir kurgu, çok akıcı bir dil ve birbirine ustalıkla bağlanan olaylar, kurulan diyaloglar tek kelime ile mükemmeldi.

Dün gece başladım ve bugün iş olmasaydı bir gece de biterdi :) Ofis de dayanamadım bittirdim…

Ana karakterimiz Komiser Yasemin.
Özel yetenekleri olan, üst düzey zekâya sahip bir kızımız. Küçüklüğünde yaşadığı travmalar, açlık, sevgisizlik, evde sürekli şiddet onu ürkek ve kimseye sarılamayan, dokunamayan hatta tokalaşamayan birini haline getirmiş.

Annesi onu küçükken terk eder ve bir aileye verilir ancak o aile de de ciddi şiddet görür ve polis karakolunda bir Polis ona sahip çıkar. Onu büyütürler, yaralarını sarmaya çalışırlar ancak Yasemin terk edilme korkusundan bir türlü kurtulamaz.

Yıllar geçer, Yasemin büyür ve bir gün babası ile bir olay yerine gittiklerinde, Yasemin maktule konuşabildiğini anlar ve katilin yakalanmasına vesile olur.

Bu olay tüm hayatını değiştirir.
Artık medya, tüm polis teşkilatı, başbakanlık Yasemini yakın takibe alır ve bu esrarengiz kız herkes tarafından merak uyandırır.

Tüm bunlarla başa çıkmaya çalışırken, bu yeteneğini fark eden seri cinayetler işleyen katilimiz ona kafayı takar.
Bir yandan cinayetleri işlerken, diğer yandan Yaseminle diyalog kurup, kedinin fare ile oynadığı gibi onunla oynar.

Ancak katilimizin yaşadığı olaylar sonrası işlediği o korkunç cinayetlere üzülemedim açıkçası :)

Bu büyük dava Komiser Buğra ve Yasemine verilir ve ikili beraber çalışmak zorundadır, ancak aralarında bariz bir anlaşmazlık ve gerilim olur.

Peki bu olayı çözebilecekler mi ?
Kimseye dokunamayan Yaseminin, Buğra ile arasında filizlenen aşk da neler yaşanacak?

Daha fazla yazamıyorum zira açık vermek istemiyorum, yoksa kitap da neler var neler :)

Cinayet, gizem, heyecan, gerilim, aşk, mistik olaylar, aile dramı….

Sevgili Tc Ayla Koca kalemine- yüreğine sağlık.

Yeni kitaplarını merakla bekliyor olacağım. Sağlam bir okurun daha oldu :)

Polisiye severlere kesinlikle tavsiye ediyorum.
384 syf.
·10 günde·Beğendi·10/10
Öncelikle ben yeni yeni kitqp okumaya başladım. Ve bi seferde 80 90 sayfa arası hiç bırakmadan okuduğum oldu. Kesinlikle okumalısınız. Çok sürükleyici
384 syf.
·2 günde·9/10
Kayıp Kurban -Ayla Koca-Ren Kitap

Küçük Yasemin in kaderi kaderi daha doğmadan çizilmişti aslında. Ailesi trafından istenmeyen ,üstün zekalı ve gizemli yeteneği olan Yasemin i annesinin emanet ettiği komşuları aracılığı ile Şanlıurfa ya evlatlık verilmiştir verilmesine ama verildiği aile istemez ve Kalıcı ailesi olacak Polis memuru Ali ve eşi son ailesi olur Yasemin in.Yasemin Ali babasını rol model alır ve polis olmaya karar verir ama Yasemin in mistik bir de sırrı vardır ''ölülerle konuşabilen Yasemin in bu mistik gücü neleri de beraberinde getirecek merak ediyorsanız Kayıp Kurban ı okumanızı öneririm
Polisiye , macera,gizem ve duygusallığın ustaca harmanlandığı kayıp kurbanı bir solukta ve elimden bırakamadan kısa zamanda bitirdim ve hala kitabın etkisinde kaldım da diyebilirim. Kitabın sizi sıkmayan akıcılıkla ilerleyen bir dille yazıldığını belirtmekle beraber,sayfalar ilerledikçe konular kendi içinde kendini ustalıkla bağladığı için katil belli bile olsa kitapta son satırına kadar katille ilgili olan sırrı çözemiyorsunuz.
384 syf.
·Beğendi·9/10
Yasemin ve Arif. Hayatlarının en özel ve guzel olması gereken yıllarında çocuk bedenlerinde değişik şiddet ve acıyı tatmış iki kişi. Yasemin büyürken kendine iyi bir aile ortamı bulup polis babası gibi polis olmuştur. Arif ise çocuk bedeninde kendine erkek diyen pisliklerin zorbaligina maruz kalmış biri olarak büyümüştür. Ve herkesten intikam alması gerektiğine inanıyordu. Ama bu hikaye sıradan katil polis hikayesini aşarak devam ediyor. Çocuğa şiddet ve cinsel suçların onları ne hale getirdiğini anlatan inanilmaz bir kovalama hikayesi. Her satiri okurken yureginizde degisik duygular hissedeceğiniz bir kitapti.
384 syf.
·5 günde·10/10
Trajik bir geçmişi olan ve ölülerle konuşan polis bir kız, kendi adaletini sağlamaya çalışan bir suçlunun peşinde...Sürükleyici merak uyandırıcı...Benim gibi polisiye severler mutlaka okumalı tavsiye ederim.
384 syf.
·10/10
Yasemin,çocukluğunda annesinin aldatılması sonucu yalnızlığa itilmiştir.. Bir polis tarafından büyütülür, Üniversitede matematik bölümünü bitirdikten sonra babasıyla görevlere gidip gelirken polis olmaya karar verir ve başarır.. Ankara'ya atandıktan sonra başına geleceklerden habersiz görevini sürdürürken sonlara doğru şaşkınlığa çeviren bir gizemin içindedir... İnsanları hayrete düşüren bir özelliği vardır Yasemin'in;Ölü bedenlerle konuşuyor olması.Bir operasyon sırasında medyanın dikkatini çekince televizyon programına davet edilir ve Akif'in yayına bağlanmasından sonra kutsal görevi başlar.. Seri şekilde işlenen cinayetleri işleyen Akif adım adım kızımızı takip eder deyim yerindeyse görür.. Emniyet ekipleri bu görevi beraber yürütmelerine karar verir ve Buğra'da işin içindedir.. Artık telefon konuşmaları her failin üzerinde bir not.
Tüm bunların nedeni Akif'in babası ve okul müdürü tarafından taciz ve tecavüze uğramasıdır.. Yasemin ve Buğra yer yer başarısız olup Akif tarafından oyuna da getirilseler vazgeçmezler.Çünkü asıl katil kendi içlerindedir.
İlk anlarda tedirgin olunsa da nefes kesen bir roman olmuş...
"Şeytana benziyor, simsiyah saçlar, beyaz gözler, ben onu istemiyorum, bırakır giderim ikinizi,"
Annem ve üvey babamın hayaletleri tarafından rahatsız ediliyordum. Evimde ayna yoktu, yansıma olan yerlerden kaçıyordum.
Hayatın zalim yüzünü ve insanların gerçek yüzünü görmediğin için adalet dağıttığını sanıyorsun.
Bana lazım olan elini masaya yaklaştırıp bantladim. Sağ elini ve penisini özenle kestim. Özenmemin nedeni, bu bedenin anlatacaklarını dinleyecek olan o özel kadındı. ....
Kesilen parmakları içerisinde özel solüsyon olan kavanozuma koyup geri kalan bedene baktim ve elektrikli testeremi çalıştırıp iğrenç bedeni ortadan ikiye kestim.
Ayla Koca
Sayfa 79 - Ren

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kayıp Kurban
Yazar:
Baskı tarihi:
Ağustos 2016
Sayfa sayısı:
384
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059840576
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Ren Kitap
"Tanrım, uyanabilseydim keşke. Çünkü nasıl olduğunu bilmeden düş görüyorum. Ve fena sarsılıyor ruhum, atılmasın diye yanlış bir adım. O unutulan ölü, mutlu olmayabilir belki diye." Edgar Allan Poe "Dünyada uyanmamak üzere, bilinçli bir uykuya dalmıştım. Karanlığın içinde korku ve merak içinde bekliyordum. Beni çağıran sesin yanına vardım. Usulea benimsedim bana bahşedileni. Kurbanın gözleriydim. Son çırpınışında, son yakarışında, son soluk alışında yanında ben vardım. Onunla öldüm. Fısıltılar eşliğinde bir şeyler anlatıyordu bana. Bir şeyler anlatıyordum kendime. Son arzumu dillendiriyordum. Şimdi kalbimi mi dinleyecektim, vicdanımı mı, yoksa kurbanlan mı? Peki ya kurbanlar yalan söylüyorsa, bu hikâyede asıl kurban katilse?"

Kitabı okuyanlar 28 okur

  • Bahadır Özel
  • Filizyargan
  • Levent Buğra Bol
  • Annabel Lee
  • Fatma Tatar sendol
  • Turgay Şükür
  • Tugce Irengun
  • İrem Hatıl
  • Kitap Odası
  • Merve KINALI

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%47.4 (9)
9
%21.1 (4)
8
%15.8 (3)
7
%10.5 (2)
6
%0
5
%5.3 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0