Kayıp Ruhlar Şehri The Mortal Instruments (Ölümcül Oyuncaklar) Serisi 5

8,4/10  (49 Oy) · 
157 okunma  · 
47 beğeni  · 
1.642 gösterim
New York Times çoksatarı "Ölümcül Oyuncaklar" serisi devam ediyor.

Tabii Jace, Clary ve Simon'ın başındaki tehlikeler de...
Jace'le Clary yeniden karşılaştığında, Clary korkunç gerçekle yüzleşti. İblis Lilith'in büyüsü altındaki Jace, kötülüğün hizmetkarı olmuştu.
Gölge Avcıları şimdi ne yapacaktı?
Kaybedilen geri istenebilir miydi?
Aşk için ödenecek bedel, ne olabilirdi?
Günah ve kurtuluş işbirliği yaptığında, kime güvenmek gerekirdi?
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2013
 • Sayfa Sayısı:
  636
 • ISBN:
  9786051420950
 • Orijinal Adı:
  City of Lost Souls
 • Çeviri:
  Uğur Mehter
 • Yayınevi:
  Artemis Yayınları
 • Kitabın Türü:
Birsu 
13 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Benim ölümcül oyuncaklar klasiğimi zaten biliyorsunuz. Bu sefer de farklı bir süreçten geçmedim. Düşmüş Melekler Şehri bitti. Koş yukarı diğer kitabı al.
Düşmüş Melekler Şehri'ndeki yorumumdan alıntı yapmak istiyorum;
Aptallardan oluşan bir orduyla, tabutta yüzen bir cesedi korumak pek de akıl kârı bir iş değil. Asla da olmadı. Öyle ya da böyle, Lillith yenilecekti. Boşluğa düşecekti. Jace, sadece biraz ittirdi diyelim. Neyse ki savaş sorunsuz bitti. Esas problem, Clary Jace'in savaş alanında bir dakikalığına yalnız bırakınca çıktı. Çatıya döndüklerinde, ne Jace oradaydı, ne de ölü olması gereken sahte Sebastian.
Gölge avcıları, dünyanın dört bir yanında devriye geziyor. Peki Jace'i mi arıyorlar yoksa onu peşinde sürüklemiş olan Sebastian'ı mı? Dış dünyada bunlar olup biterken Clary Fray'in tek yapabildiği, Isabel'in süslü odasında eli kolu bağlı oturmak. Devriyeye katılamıyor, iz sürme büyüsü gibi birşey yapması söz konusu bile değil, ve mühür yeteneği de kayıp erkek arkadaşını bulmasına yardım edecek gibi durmuyor. Neyse ki bir gece Jace Clary'nin penceresinde beliriyor. Onunla gelmesini teklif ediyor, giderken de Luke'u yaralıyor. Anlayabileceğiniz üzere Jace, artık bildiğimiz Jace Herondale değil. Sebastian'ın çok sevgili kuklası.
Bir dizi olayla birlikte Clary'i yanlarında gelmeye ikna ettikleri zaman ise kendilerini buldukları yer, Valentine'ın Jocelyn ve kendisi için tasarladığı, doğaüstü malikane oluyor. Clary Jace'i tutarsız davranışlarından kurtarmalı. Ancak Jace'in öldür beni diye yalvaran dudakları işi zorlaştırıyor. Bu işin tek bir çıkışı var, ve Clary her şekilde Jace'i incitmek zorunda. Güçlü bir kız olmasına rağmen bunu yapabilecek mi?

Başlangıç ve bitiş arasındaki mesafeyi kavramakta zorlanacağınız, bir tarafınız bırakmak isterken, tüm kalbinizle elinizden ayıramayacağınız, her zamanki baş döndürücü aurasından ödün vermeyen bir kitap. Okumadıysanız, çok şey kaçırıyorsunuz. Kayıp Ruhlar Şehri'ni en kısa zamanda raflarınıza yerleştirmenizi tavsiye ederim.

Hayalperestinkitapligi 
17 Eyl 23:53 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kitapta genel olarak aksiyon düşüktü. Ama son 150 sayfa bunun dışında. Son 150 sayfayla aşk yaşıyorum resmen. Olaylar o kadar güzel ilerledi ki anlatamam. Heyecan dorukta hiç tahmin edemeyeceğiniz olaylar birden gerçekleşmeye başlıyor. Şahaneyedi. Sebastian'a kitabın çoğu kısmında kanım ısınmıştı. Geçmişindeki bazı olaylar ve günümüzdeki geçen olayları Sebastian tarafından dinleyince davranışları biraz mantıklı geliyordu ama bir yerde patlat verdi tekrar tekrar nefret ettim. Bu kitapta aşk ön planda. Heyecan dolu olaylar var ama aşk bir adım önde diyebilirim. Düşmüş melekler şehrinde İblis Lilith'i Jace'nin kalbinin üstüne çizdiği mühür sayesinde Sebastian'a baglandı ve yaptığı ayin ile Sebestian'ı uyandırmıştır. Bu bağ yüzünden Sebastian'a hiçbir şekilde zarar veremezler. Çünkü verdikleri zararın aynısı Jace veriliir. Bunun üzerine Jace'nin arkadaşları Jace'ye zarar vermeyipte Sebestian'a zarar verecek bir silahın peşine mecliste Sebestian'ın peşine düş düşmüştür. Ama meclisin bu bağdan heberi yoktur. Bu bağ ile Jace'nin değişen hareketleri yüzünden Jace'yi bir güzel pataklayasım geldi. Ama en çok Sebastian'ı özellikle son sayfalardaki hareketleri yüzünden. Karakterler bir yana kitap cidden bir öncekiler kadar iyiydi. Başları biraz sıksa da sonda her zaman ki gibi bomba bir olayla kapatıyor.

Emre METE 
 11 Nis 00:02 · Kitabı okudu · 22 günde · 9/10 puan

Öyle bir kitaptı ki hangi bölümünü anlatsam ya da nereden girsem bilmiyorum. Çok sürprizli bir kitap oldu. Maia ve Jordan ilişkisiyle başlamak istiyorum. Maia sonunda yelkenleri indirebildi ve Jordan ile yapması gerekeni yaptı. Izzy ise hala Arı Maya gibi safa yatıyor. Clary'i dinleyecektir. Gündüz yürüyenimiz ise neler yaptı neler. Merak edin diye yazıyorum. Melek Raziel ile buluştu(?). Sebastian'ı sona sakladım. Onun fikirlerini destekliyorum. Kısmen! Fakat Jace'e yaptıklarını hiçe sayabilirim ama kardeşine o yaptığı iğrenç şeyden dolayı bela okumamak elde değil. Gidip Nefertiti örneği verdi!! Bu arada serinin en büyük kazığını da Seelie kraliçesi attı. Alec ve Magnus mu? Şuraya ağlayabilir miyim? Olmaz mı!!! Magnus bunu yapma bize! Alec'i daha toy! Clary ve Jace konusunda bir dipnot atacağım. Bunlar neden her bulduğu köşede sevişmekten geri kalmadılar orası da tuhaf bir kısımdır. Enstitü ne derdin de onlar ne yapıyor. Gerçi anlamsız kurallarıyla enstitü tam bir zırvalık olsa da işe yarayan kurallarda var. Sessiz Kardeşlerden Zachariah sizi çok şaşırtacak. Duyguyu hissettiren bir kitap oldu. Bazen heyecanlandırdı ve aslında en çokta meraklandırdı. Hele bir savaş var ki ne oldu bile anlamayacaksınız. Sebastian, Valentine'ın varisi, gerçek tehlike o oldu, olmaya devam edebilecek mi dersiniz?

sümeyye kip 
19 Eki 2016 · Kitabı okudu · 12 günde · 7/10 puan

Çünkü üçüncü kitabın sonunda ortaya çıkan olay dörtte son buldu ama yine bir tür zorlama ile seri 2 kitap daha uzatılmış oldu. Bu artık biraz kasıntı görünmeye ve olaylar birbirini tekrar etmeye başladı. Bu seri ile ilgili zayıf bir özellik ve önceki kitapların kalitesine de gölge düşürdü diyebilirim.
Clary, Jace, Sebastian, Jocelyn, Luke, Maia, Magnus, Alec, Isabelle, Simon gibi her kitap görmeye alışık olduğumuz karakterler bu kitapta da hakimdi. Serinin başından beri tabiri caizse “mıymıntı” bulduğum Simon’ı artık öyle bulmuyorum demeyi çok isterdim ama maalesef 5 kitap geçmesine rağmen hâlâ bu özelliğinden hiçbir şey kaybetmemiş. Bu ezik çocuk tavırlarıyla serinin başından beri bir türlü ısınamadığım bir karakterdi. . Her şeyin paranormal bir zemine oturtulmaya çalışılması kitabı anlaşılması zor kılmıştı ve akılda kalmayan detaylar çoktu. Kitapta seçilen mekanlar hoştu. Savaşma sahneleri biraz kısır anlatılmıştı.
Üsluba gelince serinin genel üslubu gibi akıcıydı. Karakterlerin ruh hali üçüncü kişi ağzından tasvir ediliyordu. “Clary heyecanlanmıştı, Simon dehşete düşmüştü” gibisinden bir anlatımdı kısacası. Heyecanlı ve akıcı bir kitaptı. Derin bir mesajı ya da size katabileceği pek bir şey olmasa da zaman geçirmek için tercih edilebilirdi. En azından çabuk okunan ve kolay anlaşılan bir yönü var ki zamanınız olmadığında araya sıkıştırabileceğiniz bir kitap. E-kitap şeklinde indirip okulda ders aralarında veya toplu taşıma araçlarında rahatlıkla okuyabilirsiniz. Ben tabiki her zaman kitap halini okumanızı tercih ederim ama hem para vermemek adına hem taşıması kolay olduğundan hem sanki suç işliyormuşsunuz gibi insanların sürekli kitabınızı dikizlemesinden kurtulmak açısından bu pratikliği düşünebilirsiniz. Ben genelde kütüphaneden temin edip okudum seriyi ama bu kitabı “e-kitaptan okudum ve gayet rahattı. Hoşunuza gidebilecek bir fantastik kitap. Detaylı yorumlar için;
=>http://yorumatolyesi.blogspot.com.tr/...ayipruhlarsehri.html

Şeymanur Şahin 
29 Haz 19:42 · Kitabı okumayı düşünüyor · Puan vermedi

Seriyi 2. Kitabından yarım biraktım beni biraz rahatsiz etti okurken daha farkli bir dönemde okuyacagım insallah.. . İlk kitap cok güzeldi fakat ikinci kitap biraz idare eder kivaminda

Corpus 
13 Şub 2016 · Kitabı okudu · 1/10 puan

Bu kitap için bitmiş seriyi muhtemelen para için uzatmanın sonucu diyebiliriz. 4. Kitapta zoraki bir şekilde diriltilen birkaç kişinin planı tam olarak 600 sayfa içinde bir türlü ortaya çıkmıyor, zaten bahsedilme gereği de görülmüyor. Çünkü aslında bu fantastik bir seri değil genç kurgu aşk hikayesi. Tüm çiftler ne yapıyor sorusunun cevabını merak ediyorsanız herkese değiniliyor. Son kitap rafta ama okumak istemiyorum.

Kitaptan 86 Alıntı

İrem 
29 Haz 19:46 · Kitabı okudu · 7/10 puan

"... Tarihi kazananlar yazar, küçük kardeşim."

Kayıp Ruhlar Şehri, Cassandra Clare (Sayfa 297 - Sebastian (JCM), Clary'e)Kayıp Ruhlar Şehri, Cassandra Clare (Sayfa 297 - Sebastian (JCM), Clary'e)
Esma Tezgi 
30 Mar 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kıymetli bir şey kaybedip de onu tekrar bulduğunuzda, genelde bıraktığınız gibi bulmama ihtimaliniz çok yüksektir.

Kayıp Ruhlar Şehri, Cassandra ClareKayıp Ruhlar Şehri, Cassandra Clare

#Clace
"Her şey bir parça tehlikelidir."

Kayıp Ruhlar Şehri, Cassandra Clare (Sayfa 313 - Sebastian Verlac( Jonathan Christopher Morgenstern))Kayıp Ruhlar Şehri, Cassandra Clare (Sayfa 313 - Sebastian Verlac( Jonathan Christopher Morgenstern))
Emre METE 
25 Mar 22:40 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

"Kan bağı sevmek değildir," dedi Magnus. Sesinde bir acılık vardı. "Clary'ye sorabilirsin."

Kayıp Ruhlar Şehri, Cassandra Clare (Sayfa 174 - Artemis Yayınları)Kayıp Ruhlar Şehri, Cassandra Clare (Sayfa 174 - Artemis Yayınları)

#Clace
"Hepiniz delisiniz. Size iyi şanslar, insan çocukları. Buna ihtiyacını olacak."

Kayıp Ruhlar Şehri, Cassandra Clare (Sayfa 342 - Azazel)Kayıp Ruhlar Şehri, Cassandra Clare (Sayfa 342 - Azazel)