Kayıp Ruhlar Şehri The Mortal Instruments (Ölümcül Oyuncaklar) Serisi 5

8,5/10  (26 Oy) · 
98 okunma  · 
24 beğeni  · 
1.396 gösterim
New York Times çoksatarı "Ölümcül Oyuncaklar" serisi devam ediyor.

Tabii Jace, Clary ve Simon'ın başındaki tehlikeler de...
Jace'le Clary yeniden karşılaştığında, Clary korkunç gerçekle yüzleşti. İblis Lilith'in büyüsü altındaki Jace, kötülüğün hizmetkarı olmuştu.
Gölge Avcıları şimdi ne yapacaktı?
Kaybedilen geri istenebilir miydi?
Aşk için ödenecek bedel, ne olabilirdi?
Günah ve kurtuluş işbirliği yaptığında, kime güvenmek gerekirdi?
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2013
 • Sayfa Sayısı:
  636
 • ISBN:
  9786051420950
 • Orijinal Adı:
  City of Lost Souls
 • Çeviri:
  Uğur Mehter
 • Yayınevi:
  Artemis Yayınları
 • Kitabın Türü:
Birsu 
13 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Benim ölümcül oyuncaklar klasiğimi zaten biliyorsunuz. Bu sefer de farklı bir süreçten geçmedim. Düşmüş Melekler Şehri bitti. Koş yukarı diğer kitabı al.
Düşmüş Melekler Şehri'ndeki yorumumdan alıntı yapmak istiyorum;
Aptallardan oluşan bir orduyla, tabutta yüzen bir cesedi korumak pek de akıl kârı bir iş değil. Asla da olmadı. Öyle ya da böyle, Lillith yenilecekti. Boşluğa düşecekti. Jace, sadece biraz ittirdi diyelim. Neyse ki savaş sorunsuz bitti. Esas problem, Clary Jace'in savaş alanında bir dakikalığına yalnız bırakınca çıktı. Çatıya döndüklerinde, ne Jace oradaydı, ne de ölü olması gereken sahte Sebastian.
Gölge avcıları, dünyanın dört bir yanında devriye geziyor. Peki Jace'i mi arıyorlar yoksa onu peşinde sürüklemiş olan Sebastian'ı mı? Dış dünyada bunlar olup biterken Clary Fray'in tek yapabildiği, Isabel'in süslü odasında eli kolu bağlı oturmak. Devriyeye katılamıyor, iz sürme büyüsü gibi birşey yapması söz konusu bile değil, ve mühür yeteneği de kayıp erkek arkadaşını bulmasına yardım edecek gibi durmuyor. Neyse ki bir gece Jace Clary'nin penceresinde beliriyor. Onunla gelmesini teklif ediyor, giderken de Luke'u yaralıyor. Anlayabileceğiniz üzere Jace, artık bildiğimiz Jace Herondale değil. Sebastian'ın çok sevgili kuklası.
Bir dizi olayla birlikte Clary'i yanlarında gelmeye ikna ettikleri zaman ise kendilerini buldukları yer, Valentine'ın Jocelyn ve kendisi için tasarladığı, doğaüstü malikane oluyor. Clary Jace'i tutarsız davranışlarından kurtarmalı. Ancak Jace'in öldür beni diye yalvaran dudakları işi zorlaştırıyor. Bu işin tek bir çıkışı var, ve Clary her şekilde Jace'i incitmek zorunda. Güçlü bir kız olmasına rağmen bunu yapabilecek mi?

Başlangıç ve bitiş arasındaki mesafeyi kavramakta zorlanacağınız, bir tarafınız bırakmak isterken, tüm kalbinizle elinizden ayıramayacağınız, her zamanki baş döndürücü aurasından ödün vermeyen bir kitap. Okumadıysanız, çok şey kaçırıyorsunuz. Kayıp Ruhlar Şehri'ni en kısa zamanda raflarınıza yerleştirmenizi tavsiye ederim.

sümeyye kip 
19 Eki 2016 · Kitabı okudu · 12 günde · 7/10 puan

Çünkü üçüncü kitabın sonunda ortaya çıkan olay dörtte son buldu ama yine bir tür zorlama ile seri 2 kitap daha uzatılmış oldu. Bu artık biraz kasıntı görünmeye ve olaylar birbirini tekrar etmeye başladı. Bu seri ile ilgili zayıf bir özellik ve önceki kitapların kalitesine de gölge düşürdü diyebilirim.
Clary, Jace, Sebastian, Jocelyn, Luke, Maia, Magnus, Alec, Isabelle, Simon gibi her kitap görmeye alışık olduğumuz karakterler bu kitapta da hakimdi. Serinin başından beri tabiri caizse “mıymıntı” bulduğum Simon’ı artık öyle bulmuyorum demeyi çok isterdim ama maalesef 5 kitap geçmesine rağmen hâlâ bu özelliğinden hiçbir şey kaybetmemiş. Bu ezik çocuk tavırlarıyla serinin başından beri bir türlü ısınamadığım bir karakterdi. . Her şeyin paranormal bir zemine oturtulmaya çalışılması kitabı anlaşılması zor kılmıştı ve akılda kalmayan detaylar çoktu. Kitapta seçilen mekanlar hoştu. Savaşma sahneleri biraz kısır anlatılmıştı.
Üsluba gelince serinin genel üslubu gibi akıcıydı. Karakterlerin ruh hali üçüncü kişi ağzından tasvir ediliyordu. “Clary heyecanlanmıştı, Simon dehşete düşmüştü” gibisinden bir anlatımdı kısacası. Heyecanlı ve akıcı bir kitaptı. Derin bir mesajı ya da size katabileceği pek bir şey olmasa da zaman geçirmek için tercih edilebilirdi. En azından çabuk okunan ve kolay anlaşılan bir yönü var ki zamanınız olmadığında araya sıkıştırabileceğiniz bir kitap. E-kitap şeklinde indirip okulda ders aralarında veya toplu taşıma araçlarında rahatlıkla okuyabilirsiniz. Ben tabiki her zaman kitap halini okumanızı tercih ederim ama hem para vermemek adına hem taşıması kolay olduğundan hem sanki suç işliyormuşsunuz gibi insanların sürekli kitabınızı dikizlemesinden kurtulmak açısından bu pratikliği düşünebilirsiniz. Ben genelde kütüphaneden temin edip okudum seriyi ama bu kitabı “e-kitaptan okudum ve gayet rahattı. Hoşunuza gidebilecek bir fantastik kitap. Detaylı yorumlar için;
=>http://yorumatolyesi.blogspot.com.tr/...ayipruhlarsehri.html

Corpus 
13 Şub 2016 · Kitabı okudu · 1/10 puan

Bu kitap için bitmiş seriyi muhtemelen para için uzatmanın sonucu diyebiliriz. 4. Kitapta zoraki bir şekilde diriltilen birkaç kişinin planı tam olarak 600 sayfa içinde bir türlü ortaya çıkmıyor, zaten bahsedilme gereği de görülmüyor. Çünkü aslında bu fantastik bir seri değil genç kurgu aşk hikayesi. Tüm çiftler ne yapıyor sorusunun cevabını merak ediyorsanız herkese değiniliyor. Son kitap rafta ama okumak istemiyorum.

Kitaptan 13 Alıntı

Esma Tezgi 
30 Mar 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kıymetli bir şey kaybedip de onu tekrar bulduğunuzda, genelde bıraktığınız gibi bulmama ihtimaliniz çok yüksektir.

Kayıp Ruhlar Şehri, Cassandra ClareKayıp Ruhlar Şehri, Cassandra Clare
sümeyye kip 
19 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Her şeyin fazlası zarar diye düşündü Simon. Fazla karanlık insanı öldürebilir, fazla aydınlık insanı kör edebilir.

Kayıp Ruhlar Şehri, Cassandra Clare (Sayfa 487)Kayıp Ruhlar Şehri, Cassandra Clare (Sayfa 487)
sümeyye kip 
19 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Bir ilişkide sırlar olmalı. Henüz okunmayan bir kitap, ezberlenen bir kitaptan çok daha heyecan vericidir.

Kayıp Ruhlar Şehri, Cassandra Clare (Sayfa 287)Kayıp Ruhlar Şehri, Cassandra Clare (Sayfa 287)
sümeyye kip 
19 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Tanrı biliyor ya hepimizin güzel ve kırılgan olan her şeye zaafı var. Fakat bazı insanlar değiştirilemez. Değiştirilebilseler bile kendini feda edeni mahveden büyüklükte bir aşkla olur bu.

Kayıp Ruhlar Şehri, Cassandra Clare (Sayfa 173)Kayıp Ruhlar Şehri, Cassandra Clare (Sayfa 173)

Kıymetli bir şeyi kaybedip onu tekrar bulduğunuzda, genellikle bıraktığınız gibi bulamama ihtimaliniz çok yüksektir.

Kayıp Ruhlar Şehri, Cassandra Clare (Sayfa 38)Kayıp Ruhlar Şehri, Cassandra Clare (Sayfa 38)

Adamın biri bir zamanlar hayatımız boyunca ruhlarımızın anahtarını annelerimizin taşıdığını söylemiş. Ama sen benim anahtarımı fırlatıp attın.

Kayıp Ruhlar Şehri, Cassandra Clare (Sayfa 108)Kayıp Ruhlar Şehri, Cassandra Clare (Sayfa 108)

Yani beni koruyabileceğin bıçak yaraları gibi değil bunlar. Her gün milyonlarca kağıt kesiği şeklinde birikiyorlar.

Kayıp Ruhlar Şehri, Cassandra Clare (Sayfa 287)Kayıp Ruhlar Şehri, Cassandra Clare (Sayfa 287)
2 /