Kayıp Sabahlar

7,1/10  (12 Oy) · 
56 okunma  · 
6 beğeni  · 
933 gösterim
Ahmet Günbay Yıldız'ın kaleminden; aile ilişkileri, ahlak, insana verilen değer üzerine düşündürücü bir roman...

Her istediğini elde edebilen ancak mutlu olamayan bireyler; maddiyat hırsının peşine düşülerek işlenen suçlar; yaşanan ahlaki çöküntüye inat onurunu, çalışma azmini ve saflığını yitirmeden iyiliği ve güzelliği yaymaya çalışan insanlar romanın temel taşlarını oluşturuyor. Varlıklı ancak parçalanmış, geçmişinde karanlık sırlar barındıran bir ailenin kızları, onların arkadaşları ve söz konusu ailelerin yollarının kesişmesi çevresinde gelişen olaylar maddiyat, ahlak, doğruluk, aile ilişkileri gibi kavramları sorgularken, okuyucu soluksuz ve düşündürücü bir serüvene davet ediyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2009
 • Sayfa Sayısı:
  370
 • ISBN:
  9786051140261
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
Nefise Şahin 
13 Nis 19:29 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bu yazara ait okuduğum ilk kitaptır. Kitabı okurken, herhangi bir ana karakter yokmuş gibi hissediyor insan. Yazar, her karakterine, her çiftine eşit pay ayırmış gibi. Yine de bir çift seçmek istersek bu Yasin ve Hala çifti olurdu. Kitaptaki karakterlerin hayata bakış açısı, kendilerine ait prensipleri, insanda bulunması gereken ahlaki değerleri gösteriyor. Bunun dışında aile bağlarına da çok önem veren yazar, bu kitabında da buna fazlasıyla değinerek, saygı ve hürmeti, insanlara tekrar hatırlatmak istiyor. Kitabın yalın ve sürükleyici bir anlatımı var. Abartıya hiçbir zaman kaçmayan yazım tarzıyla Ahmet Günbay Yıldız, sevenlerine yine okurken zevk almayı ve kitap bittiğinde "Bu kitap bana ne kattı?" sorusuna cevap verdirmeyi başarmış.

Kitaptan 16 Alıntı

Nefise Şahin 
02 Nis 22:44 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Uykusuz gecelerim... Ötesini söyleyemem...
Adını hecelerim, ötesini söyleyemem...
Sana uçan kuşların kanadında rüzgara,
Selam söyleyin derim, ötesini söyleyemem.
Bilirsin ey sevgili, gitmem başka kapıya.
Sana akar hislerim, ötesini söyleyemem!

Kayıp Sabahlar, Ahmed Günbay Yıldız (Sayfa 364)Kayıp Sabahlar, Ahmed Günbay Yıldız (Sayfa 364)
Nefise Şahin 
30 Mar 19:54 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Bu uydu antenler ve pencereden sızan ışıklar toplum ahlakını şehirlerde bozmuştu. Şimdi köylerde şehirlerden farksızlaşmış. Ahlak dışı görüntülerin akışına kaptırıyor insanların çoğu nefislerini... Nefislerinin yorgunu insanlar tembel ve huzursuzlar. Hızla çökmekte olan ahlakın enkazı altına her gün biraz daha ezilip gitmekteyiz farkında olmadan.

Kayıp Sabahlar, Ahmed Günbay Yıldız (Sayfa 246 - Timaş yayınları, 3. Baskı, Halim Hoca karakteri)Kayıp Sabahlar, Ahmed Günbay Yıldız (Sayfa 246 - Timaş yayınları, 3. Baskı, Halim Hoca karakteri)
Nefise Şahin 
30 Mar 17:30 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Aşk
Aşk, ulaşılmayanın peşine düşüş... Arada koştukça kapatılmayan mesafeler... Gönlün müşahhası mücerretleştirecek gibi fehmettiği gözleri kamaştıran ışığa doğru koşuş... O pırıltıların mıknatıs gibi ruhu kendisine doğru görülmez ellerle çekişi... O pırıltıların bedene yansıyan enerjisine kendisini kaptıran bedenin pervaneleşip onun etrafında dönüşü... AŞK işte o zaman gönülde belirginleşir. Leyla basamak olur Mevla yolunda... Kerem dokunmak için hazırlanırken Aslı'sına, aşk ateş olur...

Kayıp Sabahlar, Ahmed Günbay Yıldız (Sayfa 227 - Timaş yayınları, 3. Baskı, Hale karakteri)Kayıp Sabahlar, Ahmed Günbay Yıldız (Sayfa 227 - Timaş yayınları, 3. Baskı, Hale karakteri)

Leyla ile Mecnun'un, Kerem ile Aslı'nın ve Ferhat ile Şirin'in başaramadığı vuslatı gerçekleştiren kalplerimiz zaferin muştusunu dilerim hiç silmesin gönüllerden.

Kayıp Sabahlar, Ahmed Günbay YıldızKayıp Sabahlar, Ahmed Günbay Yıldız

Baba bir dağ, baba çocuklarının şemsiyesi, baba cesaret, baba evinin, çocuklarının gücü ve bekçisi.Senin sırtını yaslayacağın dağın yok ki.

Kayıp Sabahlar, Ahmed Günbay YıldızKayıp Sabahlar, Ahmed Günbay Yıldız

Niceleri geldi, neler istedi!
Sonunda, dünyayı terk edip gitti...
Sen, gitmeyecek gibisin değil mi?
Unutma, gidenler de hep senin gibiydi...

Kayıp Sabahlar, Ahmed Günbay YıldızKayıp Sabahlar, Ahmed Günbay Yıldız

Geceleri terk edilen seyyah ol,
Güneşle gel, şafakla doğ, sabah ol...
İlk kez dağlar öpsün ışıklarını,
Uyanınca gözlerime siftah ol...
Öyle işle ki ciğerlerime,
Sonra yüreğimde çekilen ah ol...

Kayıp Sabahlar, Ahmed Günbay YıldızKayıp Sabahlar, Ahmed Günbay Yıldız
2 /