Kayıp Savaş Sanatı

0,0/10  (0 Oy) · 
2 okunma  · 
0 beğeni  · 
368 gösterim
Sun Bin ismi, yaklaşık bin yıl boyunca Çin'de bir efsane olarak kabul edildi. Hakkında bilinenler söylentilerden ibaretti. Mao Zedung bile yazılarında ona gönderme yaptı. "Savaşan Devletler" döneminin (M.Ö. 475-221) ortalarında yaşayan bu ünlü stratejistin Savaş Sanatı isminde olağanüstü bir kitap yazdığı biliniyordu. Ancak bin yıldan fazla bir süre önce kitabın kaybolması, hem Çin'de hem de diğer ülkelerde büyük tartışmalara neden olmuştu. Kimileri Sun Tzu ile Sun Bin'in aynı kişi olduğunu öne sürerken, kimileri de bu eserin aslında hiç var olmadığını iddia ediyordu. Tartışmalar, 1972 yılının Nisan ayında son buldu. Bu tarihte Shandong bölgesindeki Yingue Dağı'nda bulunan Batı Han Hanedanlığı'na ait mezarlarda çeşitli bambu tabletler keşfedilmişti. Yapılan incelemeler sonucunda tabletlerin arasında Sun Bin'in Savaş Sanatı'nın da bulunduğu anlaşıldı. Böylece Sun Bin'in gerçekten yaşadığı ve kendisinden sonraki nesiller için bir kitap kaleme aldığı kanıtlanmış oluyordu. Bin yıllık bilmece çözülmüş, bir efsane yeniden ortaya çıkmıştı. Uzmanlar, Sun Bin'in Sun Tzu'nun soyundan geldiğini ifade ediyorlar. Sun Bin'in devraldığı strateji ve savaş sanatı mirasını daha da geliştirdiği biliniyor. Gerçekten de her iki strateji dehasının yazdıkları arasında benzerlikler olduğu kadar, farklar da bulunmaktadır. Belki de bu yüzden Sun Bin'i okumadan Sun Tzu'yu incelemenin bir eksiklik olduğuna inanılıyor. Söz konusu eksikliği gidermek için strateji alanındaki bu kadim Doğu klasiğini Türkiyeli okurların ilgisine sunuyoruz.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2009
 • Sayfa Sayısı:
  65
 • ISBN:
  9789944756068
 • Çeviri:
  Haluk Hepkon
 • Yayınevi:
  Kırmızı Kedi Yayınevi
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 3 Alıntı

seher 
16 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sadece çok sayıda birliğe sahip olunarak zafer kazanılabilir mi? Eğer bu sorunun yanıtı evet olsaydı, yapılması gereken, savaşa götürülecek birliklerin hesaplanmasından ibaret olurdu. Sadece zengin olunlarak zafer kazanılabilir mi? Eğer bu sorunun yanıtı evet olsaydı, yapılması gereken sadece eldeki hububatın ölçülmesinden ibaret olurdu.
Sadece iyi donanıma sahip olunarak zafer kazanılabilir mi? Eğer sorunun yanıtı evet olsaydı, zafer kolaylıkla öngörülebilirdi. Bu yüzden zengin bir ülke kayıtsız şartsız güvende değildir ve yoksul bir ülke kayıtsız şartsız tehlikede değildir.

Kayıp Savaş Sanatı, Sun Bin (Sayfa 62 - Kırmızıkedi)Kayıp Savaş Sanatı, Sun Bin (Sayfa 62 - Kırmızıkedi)
seher 
16 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Gökkubbe altındaki her şeyin ifrata vardırıldığı zaman karşıtına dönüşmesi bir tabiat kanunudur.Yükseliş ve çöküş arasındaki değişim,dört mevsimin düzenli değişimi kadar normal bir olgudur.Bir şey-aynı beş elementin(metal,tahta,su,ateş ve toprak) birbirinin üstesinden gelmesi gibi-diğer bir şeyi aşar kendiside başka şeyler tarafından aşılır.Hem yaşam vardır,hem de ölüm-bu her şey için geçerlidir.Hem yetenek vardır,hem de yeteneksizlik-bu da her varlık için söz konusudur.Hem avantaj vardır,hem de dezavantaj vardır-bu her durum için geçerlidir.

Kayıp Savaş Sanatı, Sun Bin (Sayfa 78 - Kırmızıkedi)Kayıp Savaş Sanatı, Sun Bin (Sayfa 78 - Kırmızıkedi)
seher 
16 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İçi savaşma şehvetiyle dolu olanlar devleti mahveder. Zafere susayanlar, büyük utançların ve kepazeliklerin yaşanmasına neden olur. Savaş istenmez, zafer arzulanmaz.

Kayıp Savaş Sanatı, Sun Bin (Sayfa 19 - Kırmızıkedi)Kayıp Savaş Sanatı, Sun Bin (Sayfa 19 - Kırmızıkedi)