Kayıp Şeylerin Bakım Kılavuzu

8,0/10  (5 Oy) · 
11 okunma  · 
5 beğeni  · 
505 gösterim
"Er ya da geç, bu olacak. İyisi mi hazır ol. Hazırlıksız yakalanmaya hazır ol."

Bakıcılığın esasları üzerine kısa bir gece kursuna yazılmak, dibe vurmuş ve meteliksiz Ben Benjamin için yapılacak en akıllıca şey gibi gözükmüştü. Ama el kitapçığındaki hiçbir şey -ki o kitapçığı da doğru dürüst okumamıştı- Ben'i tekerlekli iskemleye hapsolmuş sivri dilli ergen Trevor'a hazırlamaya yetmeyecekti…

Bakıcılığın ilk kuralı Profesyonel Davranmak. Bu yüzden Ben, karısı Janet'ın neden boşanmak istediğini ya da dün gece neden intiharı düşündüğünü Trevor'a anlatmamalı.Bakıcılığın ikinci kuralı Duygusal Bağ Kurmamak. Bu yüzden Ben Trevor'ı bir minibüsün arkasına bindirip babasıyla arasını düzeltmesi için çöl ortasında yüzlerce kilometre yapmayı aklının ucundan bile geçirmemeli. Özellikle de böylesine epik bir yolculuk muhteşem felaketlere gebeyken…

Washington Post ve Amazon tarafından 2012 yılının en iyi kitapları seçkilerine dahil edilen Kayıp Şeylerin Bakım Kılavuzu olağandışı bir dostluğun, bir adamla bir çocuğun hayata dönüşünün komik ve trajik öyküsü.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  2014
 • Sayfa Sayısı:
  308
 • ISBN:
  9786054729227
 • Çeviri:
  Kıvanç Güney
 • Yayınevi:
  Domingo Yayınevi
 • Kitabın Türü:

kitap tekerlekli sandalyeye mahkum genç '' Trevor '' ile hayatta herşeyini kaybetmiş ve son olarak bir bakıcılık kursuna gidip belge alan ''Ben'' in hikayesini anlatıyor . kitap dram diyebiliriz fakat kitabın yüzde 80 lik kısmı mizah dan ibaret fakat yazar trajedi kısmınıda iyi işlemiş hem duygulanıp hem güleceğiniz bir kitap ..

Edit = Az önce gördügüm itibari ile filmide çıkmış bulunmakta izledim tabiki her zamanki gibi kitap daha güzel ve detaylı . :)

Ceyda Küçükoruç 
16 Haz 14:09 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 10/10 puan

"Er ya da geç bu olacak. İyisi mi hazır ol. Hazırlıksız yakalanmaya hazır ol. Hiçbir şey yıkılmaz değildir."

Arka kapağını okuduğumda hiç düşünmeden aldığım bir kitap oldu bu.Bir erkek bakıcı fikri çok değişik gelmişti. Beni kitaba çeken bir tek bu fikir olsa da itiraf etmeliyim roman arka kapağından çok daha fazlası. Genelde arka kapak yazıları süslü püslü cümleler kullanarak, içeriği abartabiliyor ama bu roman için yazılanlar eksik bile kalmış.

Öylesine derin bir roman ki... Bir insanın kırgınlıklarını, acılarını, iç hesaplaşmalarını böylesine mizahi bunaltmadan anlatmak herkesin harcı değildir diye düşünüyorum.

Evli ve iki çocuk sahibi Ben'in tekerlekli sandalyeye mahkum ergen Trevor ile ilişkisi üzerine kurulmuş olmasına rağmen yan karakterler sayesinde roman zenginleşmiş. Her biri sayesinde Ben'in içinde sakladığı geçmişin karanlık tarafına şahit olabiliyorsunuz.

Romanın ana fikri sanıyorum şu: "Bazen açıklayamadığımız olaylar için kader deyip geçmek tek şansımız olabiliyor. Bazen de Let it go demek gerekebiliyor... Devam edebilmek için her şeye, herkese ve en önemlisi kendine bir şans daha vermek zorundasın..."

Konu duygusal ve kitap oldukça ağır olabilecekken yazarın ustalığı sayesinde samimi, sıcak ve yer yer komik, gülümseten bir roman olmuş. Pişman olmayacaksınız mutlaka okuyun.

Bu kitap sayesinde kafamda oluşturduğum Domingo boş bir kitap yayınlamaz gerçeği yine değişmedi benim için

Keyifli okumalar:)

Kitaptan 1 Alıntı

julivor 
 25 Şub 10:35 · Kitabı okuyor

Farklı yapmış olabileceğim şeyleri düşündüm. Yapmadığım bütün seçimleri. Beni yola sokmuş ya da yıkmış olan bütün kararları, harekete geçtiğim ve geçmediğim zamanları. Perdeler Çekili, çöp kutusu dolup taşarken, asla atamadığım cesur adımları, dinlemediğim önsezileri, düş kırıklığına uğrattığım bütün insanları düşündüm. Hayatımın acımasız matematiğini düşünerek toplamlarıma baktım ve keşke problemleri nasıl çözeceğimi gösteren biri olsaydı dedim. Etrafımdaki pizza kutuları, divandaki yerimde bütün bunları düşündüm ve bazı sonuçlara vardım: Bu divandan nefret ediyorum.Bu evden nefret ediyorum. Pizza Factory'den nefret ediyorum. Her şeyden çok da, önümdeki seçeneklerden nefret ediyorum.

Kayıp Şeylerin Bakım Kılavuzu, Jonathan EvisonKayıp Şeylerin Bakım Kılavuzu, Jonathan Evison

Kitapla ilgili 2 Haber