Kayıp Tanrılar Ülkesi

Ahmet Ümit

Kayıp Tanrılar Ülkesi Konusu

Berlin Emniyet Müdürlüğü’nün cevval başkomiseri Yıldız Karasu ve yardımcısı Tobias Becker, göçmenlerin, işgal evlerinin ve sokak sanatçılarının renklendirdiği Berlin sokaklarından Bergama’ya uzanan bir macerada, hayatı ve insanları yok etmeye muktedir sırların peşinde bir seri cinayetler dizisini çözmeye çalışıyor. Soruşturmanın Türkiye ayağında sürpriz bir ismin olaya dahil olmasıyla heyecanın dozu gitgide artıyor. Kayıp Tanrılar Ülkesi, Zeus Altarı ve Pergamon Tapınağı’nın gölgesinde mitlere günümüzde yeniden hayat verirken, suçun çağlar ve kültürler boyu değişmeyen doğasını bir tokat gibi yüzümüze çarpıyor. “O yüzden unuttuk dediğiniz yerden başlayacağım. Unutmanın bedelini ödeyecek unutanlar. Cezaların en şiddetlisiyle ödüllendirilecek saygısızlık yapanlar, kalbi yerinden çıkarılacak beni kalbinden çıkaranların, yüzlerinin derisi yüzülecek benden yüz çevirenlerin…”
Tahmini Okuma Süresi: 14 sa. 17 dk.Sayfa Sayısı: 504Yayınlanma Tarihi: Haziran 2021Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları
ISBN: 9789750850417Ülke: TürkiyeDil: TürkçeFormat: Karton kapak

Puan

8.710 üzerinden
6bin Puan · 1321 İnceleme

Kayıp Tanrılar Ülkesi Yorumları ve İncelemeleri

Tümünü gör
M.H.K.

M.H.K.

@_Holden_Caulfield_
·
16 Haziran 2021 10:52
10/10 puan verdi
Dün öğle saatlerinde okumaya başladığım Ahmet Ümit in yeni kitabı ni gece 2 de elimden bıraktım. Sabah 5 De ankaraya doğru yoldayken yeniden elimde idi, yani kısaca zorunlu ihtiyaçlar dışında kitabi elimden bırakamadım. Ahmet Ümit bu sefer yıldız baskomiser karakteri ile Almanya da başlayan ama ege ye uzanan bir macera ile karşımızda! Spoiler vermeden nasıl inceleme yazacağımı şuan inanın bilmiyorum fakat kitap tek kelime ile HARIKA ! Ben yunan mitolojisine bayılırım belki de bu yüzden çok sevdim kitabı ama, kitap tıpkı İstanbul hatırası ya da sultani öldürmek gibi ara ara tarihi bilgi veriyor sonra hikayeye devam ediyor. Yunan mitolojisini hiç bilmeyen biri bile bu kitabı bitirdiğinde yunan mitolojisi ile ilgili artık bir çok şey biliyor olacak :) İşlenen cinayet olgusuna gelince, daha ilk cinayetten daha doğrusu daha ilk bölümden içine çekti kitap beni ve bu Sefer tahminde bulunmak epey bir zordu benim için. Spoiler vermeden ancak bu kadar inceleme yazabiliyorum ki bunu bile gözlerim yana yana yazıyorum. Sanırım 2 3 gün kitap okumayacagim :) Uzun lafın kısası kesinlikle üzerine çok çalışılarak hazırlanmış bu roman Ahmet Ümit in artık ustalık üstü eserlerinden birisidir !
361 etkileşim
Kayaberk İpek

Kayaberk İpek

@kayaberkkk
·
06 Kasım 20:55
4/10 puan verdi
Türkiyeli yazar Ahmet Ümit’in Türkiyeli okurlar için polisiyeyi mitoloji ve arkeoloji sosuna bandırarak kaleme almış olduğu Kayıp Tanrılar Ülkesi adlı kitap ile karşınızdayım. Son dönem Türkiye edebiyatının en çok satılan :) en çok okunan :) en çok raflarda kendine yer bulan :) kitaplardan birisi
83 etkileşim
Mikail Balcı

Mikail Balcı

@Ogretmen_Okur
·
05 Ekim 2021 16:24
9/10 puan verdi
"İnsanlara dikkat et, Zeus" demişti. "Onlar yeryüzünün en güvenilmez mahluklarıdır." (s. 207) Etkinlik kitabı olarak siz değerli okurlar ile birlikte seçmiştik bu kitabı. Büyük bir heyecanla başladım o nedenle. Ve aynı heyecanla kısa sürede sayfalar akıp gitti. Kitap bitti,
183 etkileşim
Elif İrem Ç

Elif İrem Ç

@Elifire
·
10 Mayıs 19:05
10/10 puan verdi
Herkese Merhabalar, Öncelikle kitabın dilinden bahsetmek istiyorum oldukça sade ve anlaşılır bir dili var ve çok sürükleyici olay örgüsü çok kaliteli bir şaheser. Polisiye seven, mitolojiye, Alman tarihine merakı olan herkesin okumasını tavsiye ettiğim muazzam bir kitap. Cinayetle başlayan ama Antik Yunan dönemine ait izler taşıyan, Türkiye'nin kanayan yaralarından biri olan Antik Pergamon şehri ve onun nadide eseri olan Zeus Altarını detaylı bir şekilde okuyoruz. Berlin duvarının yıkılması ve nazilerle ilgili bölümler de bulunuyor. Bu kitap bana ne katabilir diyorsanız eğer ; Mitoloji, Sosyoloji, Siyaset, Tarih, Sanat ve Kültürel eserlerle ilgili bilgiler naklediyor evet yanlış okumadınız bir kitapta bunları öğrenmeniz mümkün. Tabi saygıdeğer Ahmet Ümit ırkçılıktan ve kültürel farklılıklara değinmiş ve oldukça gerçekçi bir şekilde kaleme alması takdire şayan. Benim çok sevdiğim bir kitap oldu.Kesinlikle herkese tavsiye ediyorum. Bana bu muazzam kitapla eşlik eden muazzam kitapdaşım @pjasmine'e çok teşekkür ediyorum seninle okuduğumuz ilk kitap dilerim ki son kitabımız olmaz iyi ki varsın güzelim. Ayrıca senle şüphelendiğimiz kişinin katil çıkması ayrı bir güzeldi. Bu süreçte bana eşlik ettiğin için tekrardan çok teşekkür ediyorum daha nice güzel kitaplar okuyalım. Okuduğunuz için çok teşekkür ediyorum. Hatalarım varsa affola bu konuda çok bir deneyeyimim yok.
188 etkileşim
Dilek Özcan

Dilek Özcan

@Kitaplarimin_dunyasi
·
13 Ocak 2022 14:25
10/10 puan verdi
Daha önce polisiye tarzında kitap okumadığım için açıkçası okumaya başlamadan önce ön yargılarım vardı. Sayfa sayısının fazla olması ve kitabın gözüme kalın gözükmesinden dolayı bitiremeyeceğim hissine kapıldım. Fakat hiç de düşündüğüm gibi olmadı. Kitap ilk sayfadan itibaren beni içine hapsetti. Sayfalar ilerledikçe merakım da giderek artmaya başladı. Karakterler tanıtılırken katilin kim olduğunu tahmin etmeme rağmen
Ahmet Ümit
Ahmet Ümit
öyle güzel bir kurgu yapmış ki son zamana kadar acaba mı diye düşünmeden edemedim doğrusu. Kitabın sürükleyici olmasının kuşkusuz ki en büyük sebebi :olay örgüsünün muhteşem kurgulanmasından dolayıydı. 500 sayfanın bu kadar kısa bir sürede nasıl bittiğini anlayamadım. Bu kitapla beraber polisiye tarzındaki romanlara ön yargımı kırmış oldum. Olaylar Berlin sokaklarında başlayıp Bergama 'ya kadar uzanıyor. Soruşturmanın Türkiye ayağında ise sürpriz bir ismin olaya dahil olmasıyla heyecanın dozu gitgide artıyor. Soluksuz okuyacağınız bir macera sizi bekliyor. Keyifli okumalar dilerim.
161 etkileşim

Kitap İstatistikleri

Kitabın okur profili

Kadın% 76.0
Erkek% 24.0
0-12 Yaş
13-17 Yaş
18-24 Yaş
25-34 Yaş
35-44 Yaş
45-54 Yaş
55-64 Yaş
65+ Yaş

Yazar Hakkında

Ahmet Ümit
Ahmet ÜmitYazar · 39 kitap
Ahmet Ümit, 1960’ta Gaziantep’te doğdu. 1983’te Marmara Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü’nü bitirdi. 1985-1986 yıllarında, Moskova’da, Sosyal Bilimler Akademisi’nde siyaset eğitimi gördü. Şiirleri, 1989 yılında Sokağın Zulası adıyla yayımlandı. 1992’de ilk öykü kitabı Çıplak Ayaklıydı Gece yayımlandı. Bunu Bir Ses Böler Geceyi, Agatha’nın Anahtarı, Şeytan Ayrıntıda Gizlidir adlı polisiye öykü kitapları izledi. Hem çocuklara hem büyüklere yönelik Masal Masal İçinde ve Olmayan Ülke kitapları ile farklı bir tarz denedi. 1996’da yazdığı ilk romanı Sis ve Gece, polisiye edebiyatta bir başyapıt olarak değerlendirildi. Bu romanın ardından Kar Kokusu, Patasana ve Kukla yayımlandı. Bu kitapları Ninatta’nın Bileziği, İnsan Ruhunun Haritası, Aşk Köpekliktir, Beyoğlu Rapsodisi, Kavim, Bab-ı Esrar, İstanbul Hatırası, Sultanı Öldürmek,Beyoğlu’nun En Güzel Abisi ve Elveda Güzel Vatanım adlı kitapları izledi. Ahmet Ümit’in, İsmail Gülgeç’le birlikte hazırladığı Başkomser Nevzat-Çiçekçinin Ölümü ve Başkomser Nevzat-Tapınak Fahişeleri, Aptülika (Abdülkadir Elçioğlu) ile birlikte hazırladığı Başkomser Nevzat-Davulcu Davut’u Kim Öldürdü? ve Bartu Bölükbaşı ile birlikte hazırladığı Elveda Güzel Vatanım-İttihatçıların Yükselişi adlı çizgi romanları da bulunmaktadır. Eserleri yirminin üzerinde yabancı dile çevrilmiştir. Yazarın tüm yapıtları Everest Yayınları tarafından yayımlanmaktadır.

Kayıp Tanrılar Ülkesi Sözleri ve Alıntılar

Tümünü gör
Raskov.

Raskov.

@Rodian
·
26 Ekim 2022 21:22
Anlaşılmak hoşuna gitmişti..
1.264 etkileşim
Raskov.

Raskov.

@Rodian
·
24 Ekim 2022 20:25
Çünkü insan denen mahlukun en önemli niteliklerinden biri unutmaktı.
1.102 etkileşim
Emre Bulut

Emre Bulut

@Emrebuluttt
·
12 Mayıs 2022 07:21
"Birine bağlanmak, hayatı onunla birlikte sırtlamak insanı zayıf kılıyor."
1.014 etkileşim
Şükran ASLAN

Şükran ASLAN

@Moderntimes
·
13 Haziran 04:53
“Birine bağlanmak, hayatı onunla birlikte sırtlamak insanı zayıf kılıyor.”
35 etkileşim
Hatice Kozan

Hatice Kozan

@heyitshtc
·
30 Kasım 2022 16:35
Aşk diyince akıl işe yaramıyordu işte
8 etkileşim

Kayıp Tanrılar Ülkesi İletileri

Tümünü gör
🌿Merhabalar🌿 #188501228 E-KİTAPLAR Telegram E-kitaplar t.me/Pdf100000kitapa... Sayfama gelip bu iletiyi okuyorsan, bence kitap önererek yorumunu da ekleyebilirsin, şimdiden teşekkürler 🙏🙏 Her öneri birbirinden değerli benim için🥰 Değerli
ben deli değilim, aklımı da kaçırmadım ama bu kadar acımasız, bu kadar sevgisiz, bu kadar hoyrat bir dünyada hiç bir şey olmamış gibi yaşayamazdım.
Kayıp Tanrılar Ülkesi
Kayıp Tanrılar Ülkesi
"Ben deli deği­lim, aklımı da kaçırmadım. Ama bu kadar acımasız, bu kadar sevgisiz, bu kadar hoyrat bir dünyada hiçbir şey olmamış gibi yaşayamazdım."
Kayıp Tanrılar Ülkesi
Kayıp Tanrılar Ülkesi
“Fakat bilirsiniz, ha deyince kopamıyor insan...” Kayıp Tanrılar Ülkesi YouTube kitap yorumum : youtu.be/Ty4OfAFXco8
Kayıp Tanrılar Ülkesi
Kayıp Tanrılar Ülkesi