Kayıp Ümmetin Peşinde İslam Coğrafyasında Kaos ve Arayış

9,0/10  (1 Oy) · 
1 okunma  · 
0 beğeni  · 
53 gösterim
İslam dünyası büyük bir krizden geçiyor. Sanırım Birinci Dünya Savaşı'ndan sonra, İslam dünyası ikinci büyük savrulmasını yaşıyor. 2010 yılında başlayan 'Arap Baharı' sırasında büyük bir deprem yaşayan ülkeler, uzun zaman geçmeden, baharı kışa çevirecek ikinci bir fay hattının depremiyle sarsıldı. Buna da 'Arap Kışı' denebilir belki. Bu kış hala devam ediyor. Fas'tan İran'a kadar, neredeyse tüm coğrafyayı ve bu coğrafyadaki en önemli ülkeleri içine çeken bu sarsıntıların nedeni, iç dinamiklere ait fay hatları kadar, bunlarla ilişkili dış faktörler de olduğunu söylemeliyiz. İslam dünyası, bu sarsıntılar sonrası tam olarak birliğini ve istikrarını yitirdi. Türkiye'nin dillendirdiği 'İslam birliği, ümmet olma' fikirleri de bu istikrarsızlık tufanı içinde kayboldu. Aslında 'Kayıp Bir Ümmetin' birliğini kurmaya çalışırken, daha da karmaşık hale gelen bir durum yaşamaya başladık. Zannımca, 1800'lü yılların başında Osmanlı topraklarında dillendirilen ve Batının en büyük korkusu olan "İttihad-ı İslam" fikriyatı, bugünlerde de aynı korkuyla karşılandı ve müdahale edildi. Elinizdeki kitap, tüm bu yaşananları anlamaya ve anlatmaya çalışan yazılardan oluşuyor.

Kitaptan 8 Alıntı

Dilara Haşhaş 
23 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Kalk ve silkin. Seni kavgadan, savaştan, mücadeleden, arınmadan, başarıdan, ümmet olmaktan alıkoyan ne varsa kurtul onlardan.

Kayıp Ümmetin Peşinde, Ali Nur Kutlu (Sayfa 161)Kayıp Ümmetin Peşinde, Ali Nur Kutlu (Sayfa 161)
Dilara Haşhaş 
25 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

İslam dünyasında analar göğüslerinde süt yerine acı taşır, acı emzirir oldu.

Kayıp Ümmetin Peşinde, Ali Nur Kutlu (Sayfa 254)Kayıp Ümmetin Peşinde, Ali Nur Kutlu (Sayfa 254)
Dilara Haşhaş 
24 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Aciz olanlar hakaret eder, çaresiz olanlar nefret eder, fikri olmayanın şiddeti olur. Söyleyecek güzel sözü olmayanın edeceği küfrü olur.

Kayıp Ümmetin Peşinde, Ali Nur Kutlu (Sayfa 172)Kayıp Ümmetin Peşinde, Ali Nur Kutlu (Sayfa 172)
Dilara Haşhaş 
19 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

İnanç denen şey; duyguların, fikirlerin, aklın ve ruhun ortak ürünüdür. O yüzden çok güçlüdür. Güçlü inanca sahip insanı kimse yenemez, değiştiremez, dönüştüremez.

Kayıp Ümmetin Peşinde, Ali Nur Kutlu (Sayfa 52)Kayıp Ümmetin Peşinde, Ali Nur Kutlu (Sayfa 52)
Dilara Haşhaş 
19 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

İnsanoğlu yitirdiği cennetini ararken nasıl oluyor da dünyasını cehenneme çeviriyor? Huzuru ve sükunu vaadedenler nasıl oluyor da dünyayı kan gölüne çevirebiliyor?

Kayıp Ümmetin Peşinde, Ali Nur Kutlu (Sayfa 54)Kayıp Ümmetin Peşinde, Ali Nur Kutlu (Sayfa 54)
Dilara Haşhaş 
18 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Resmin tamamına bakıldığında görünen şey, aslında Ümmet Kuşağı'na karşı Şii Hilali ve Yeşil Kuşak ittifakının savaşıdır.

Kayıp Ümmetin Peşinde, Ali Nur Kutlu (Sayfa 42)Kayıp Ümmetin Peşinde, Ali Nur Kutlu (Sayfa 42)
Dilara Haşhaş 
22 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Batı sadece bu başarısızlıkları destekliyor, körüklüyor ya da teşvik ediyor. Kimse başımıza gelen şu andaki musibetlerin sebebini İsrail'e, batıya bağlamasın. Filistin davasına ihanet edenleri, Türkiye'de ülkesine ihanet edenleri, Mısır'da darbe yapanları yabancılar zorla mı ihanet ettirdi?

Kayıp Ümmetin Peşinde, Ali Nur Kutlu (Sayfa 135)Kayıp Ümmetin Peşinde, Ali Nur Kutlu (Sayfa 135)