Kayıp Uygarlıklar 2 - Kayıp Kıta Mu Atatürk'ün 1935 Yılında Çevirtip İncelediği Kitap

9,0/10  (3 Oy) · 
11 okunma  · 
5 beğeni  · 
656 gösterim
İnsanlığın ana yurdu olan Mu, günümüzden yaklaşık 25.000 yıl kadar önce uygarlığın beşiği olan bir ülkeydi. Bugün Pasifik'in sularına gömülmüş olan bu büyük kıta, Albay James Churchward'ın hayat boyu süren araştırmalarıyla gündeme gelmiştir. Hint tapınaklarının mahzenlerinden Avustralya'ya, Sibirya'dan Güney Denizlerine kadar pek çok ülkeyi gezen Churchward, 1868'de İngiliz Ordusu subayı olarak Hindistan'da görev yaparken bir tapınak rahibiyle yakın dost olmuş ve ondan yüzyıllardır tapınak mahzenlerinde yatan çok eski tabletlerin nasıl tercüme edileceğini öğrenmiştir. Bu tabletler bizim uygarlığımızdan önce, çok muazzam bir uygarlığın doğduğunu, geliştiğini ve yok olduğunu söylemektedir: Bu, Mu Kıtası'dır.

Churchward bu kitabında, araştırmalarına nasıl başladığını, dünyanın dört bir yanında Mu'nun izini nasıl sürdüğünü; kayıp parçaları nasıl bir araya getirdiğini ve zamanın gizemleri içerisinde kaybolmuş olan bu uygarlığın günümüz kültürleri ve dinleri üzerindeki etkilerini anlatıyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2012
 • Sayfa Sayısı:
  404
 • ISBN:
  9789756377444
 • Çeviri:
  Rengin Ekiz
 • Yayınevi:
  Ruh ve Madde Yayınları
 • Kitabın Türü:
Murat ÇALIK 
30 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Atatürk'ün yurt dışından getirtip tercüme ettirerek okuduğu kitaplardan bir tanesi. Bildiğim kadarıyla kitabın bazı yerlerine de yazara katılmadığını gösteren notlar almış ki acizane ben de aynısını yaptım.

Öncelikle 1933'de yazılmış bir kitapta bu kadar bilgi bulacağımı zannetmiyordum.

James Churchward asker, balık ve maden bilimcisi olmasının yanında kaşif özelliğinin doruklara ulaştığını gösteren bir kitap diyebilirim.

Yazar 1900'lü yılların başlarındaki tarih-arkeoloji-jeoloji-antropoloji...v.s bilimlerinin konu ile ilgili hemen hemen her bilgisine başvurarak, kendisinin de araştırmalarını harmanlayarak güzel bir çalışma yapmış.

Kitapta herhalde beynimden vurulduğum bölüm olarak Yunan Alfabesi'ni Mu dili ile tercüme ederken, alfabedeki harflerinin anlamlarının Mu kıtasının yok oluşunu anlattığı bölümü söyleyebilirim.

Yazarın "zorlama" "ari beyaz ırk" dayatmasını bir kenara bırakırsak, insanoğlunun ilk defa Mu denilen ve şu an Pasifik Okyanusunun tam ortasında bir zamanlar deprem ve volkanik patlamalarla yok olan bir kıtada "insan halinde" yani evrimleşmeden ortaya çıktığı, bütün insanlığında bu kıtadan dünyaya yayıldığı görüşünü Mısır, Yunan, Meksika, Amerika, Çin...v.s gibi birçok yerden kaynaklar ve arkeolojik buluntularla kanıtlamaya çalıştığı bir kitap.

Kitabın içerisinde birçok dinden bahsederken sadece bir defa İslam'dan bahsetmesi, daha çok Tevrat'tan alıntılar yapması, masonluğa göz kırpması ve kitabın sonunda evrim teorisini alt etmeye çalışması dikkatimi çekti diyebilirim.

Atatürk'ün meşhur Türk Tarih Tezi'ni ortaya koymak istemesinin bir sebebi de bu kitap olabilir.

Bir kaç bölümde tekrarlar olduğu için biraz sıkılabilirsiniz. Fakat genel anlamda kendinizi vererek hele bir de bu konulara meraklıysanız heyecanla okuyacağınız bir eser.

Merakla okudum. Tavsiye ederim.