Kayıp Zamanın İzinde (Özel Kutulu, 2 Cilt Takım)

·
Okunma
·
Beğeni
·
12,3bin
Gösterim
Adı:
Kayıp Zamanın İzinde
Alt başlık:
Özel Kutulu, 2 Cilt Takım
Baskı tarihi:
Mart 2013
Sayfa sayısı:
3148
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750818127
Kitabın türü:
Orijinal adı:
À la recherche du temps perdu
Çeviri:
Roza Hakmen
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yapı Kredi Yayınları
I. Cilt 1556 Sayfa
II. Cilt 1592 Sayfa

Marcel Proust'un dev yapıtı "Kayıp Zamanın İzinde"nin tümü Delta Dizisinde bir arada...

Delta Dizisi, şık tasarım ve baskısıyla edebiyatın önemli isimlerinin birden fazla kitaba yayılan büyük külliyatlarını ve önemli eserlerini bir arada okura sunuyor.

Zaman'ın peşi sıra sürdürülen yolculuğun tüm halkaları Swann'ların Tarafı'yla, Çiçek Açmış Genç Kızların Gölgesinde, Guermantes Tarafı, Sodom ve Gomorra, Mahpus, Albertine Kayıp ve Yakalanan Zaman bir arada. Yirminci yüzyıla modern romanın başyapıtlarından biri olarak damgasını vuran bu yapıta "Dev" tanımlaması kadar uygun düşecek başka bir tanım yok herhalde.
(Tanıtım Bülteninden)
3148 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10
bir fransız sosyetesinin beni bu denli etkileyebilecek bir eser yazacağına inanmazdım, proust'un bu eserini okuyana dek. virgülü, cümlenin neresine koymam gerektiğini bana marcel proust öğretti. yaklaşık olarak son dört ayımı kitaplara ayırdım, sanırım bu dört ayda okuduğum otuz ikinci kitaptı ve kayıp zamanın izinde'yi okurken toprak yoldan, yeni yapılmış asfalt yola geçişi yaşadım. bunu, proust'un diğer yazarlardan daha iyi olduğunu iddia ettiğim için değil, proust'un bana çok daha farklı şeyler hissettirmesinden dolayı söylüyorum. evet, sartre da zweig da camus de beni alıp çok uzaklara götürmedi değil lakin proust'u okurken pineal gland'imde kalan o tadı hiçbir yazar bana hissettiremedi. cümleler o kadar usul ki, betimler o kadar lezzetli ki, bir çocuğun hayalinde evirdiği bir bulut olmak istedim. yağmur damlalarının düştüğü ilk çiçek ya da bir söğüt ağacının dalına konmuş, özgürlüğünün tadını çıkaran bir serçe. didem nur güngören'e de sağlam çevirisi için teşekkür etmek gerekir.
3148 syf.
·10/10
Sizi yoracak bir başka kitap dahaa buyursunlar efendim. Ne yazık ki emeksiz yemek olmadığı için yine ezilip, büzülecek ancak kitabı okudukça büyüyeceksiniz. Böyle kitaplar insana, çok büyük bir aşk yaşayıp, çok yıpranmış ama çok şey öğrenmiş gibi hissettiriyor. Yahu ne güzel örnekledim ama :) mutlaka okumanız gerek...
3148 syf.
·9/10
Rivayete göre pek sevgili Proust Kayıp Zamanın İzinde serisini salt uzanır halde, bir tek yatağındayken yazmış. Depresif ve melankolik bir ruh durumundayken kaleme aldığından mıdır yoksa uykulu gözlerle döndüğü için midir rüyasından, bu seri yavaş ama tatlı bir haz verir okuyana; uyumak gibi.
Roza Hakmen'in çevirisini şiddetle tavsiye ederim zira orjinal dili olan Fransızca'sını Fransızlar bile okurken anlayamıyorlar.
3148 syf.
·26 günde·Puan vermedi
"Her şeyi yazdım, ölebilirim" Marcel Proust'un 1922 yılında kitabı 17 yıllık çabası sonrası dediği sözdür.
(Kitaba 1905 yılında annesini kaybettikten sonra başlamıştır)
Marcel Proust kimdir kısa bir biyografi
Valentin Louis Georges Eugène Marcel Proust(10.1871/18.11.1922). Fransız romancı, deneme yazarı ve eleştirmen. En tanınmış eseri 1913-1927 yılları arasında yayınlanmış, 20. yüzyılın en büyük eserlerinden biri olarak kabul edilen 7 ciltlik À la recherche du temps perdu (Türkçede, Kayıp Zamanın İzinde)'dir.
Kitabı iki defa okudum 1 tek tek eklerken ikinciye alıntılara tek tek olan kitaplara eklerken incelemeyi hepsine tek inceleme eklemek icin buraya ekledim ve tekrardan okudum olarak işaretledim. Çok uzun bir inceleme hazırladım ama yine kısaltarak paylaşacağım. Bölümlere ayrıntılı giriş yapmayacağım.
Kitap otobiyografik bir roman. Yazar çocukluktan baslayarak ihtiyarlık dönemine kadar olan bölümü kapsıyor.
Kitabın inanilmaz akıcı anlatımı genelde olan uzun cumlelerin anlatımı bozmasını engelliyor. Kitap yazar icinden çıktığı aristokrasi sınıfının karşılıksız aşklardan, eşcinselliğe kadar olan konuları derin insan analizleri ile anlatıyor. Diğer yandan 20. Y.y onde gelen entelektüellerinden olduğu için kitaba bunu sindiriyor. Kitabın içinde felsefeden bilime, bilimden dine, dinden sanata pekçok alanda bilgilendirme var.

Bu arada kitap 7 cilt ve 3000 sayfanın uzerinde bir eser

1. Cilt Swanlar'in Tarafı
Önce Combray'den başlıyor. Bölümlere ayirmadan gideceğim Combray dışında
Combray Proust'un teyzesinin evinin bulunduğu surekli tatil amacıyla gitti yerdir. Kitabin çok döndüğü yerdir. Combray'de Proust'un kaldığı evde yakın dönemde muze açıldı. Fransa'ya giden arkadaşlar ziyaret edebilir (En son duyduğumda 7Euroydu).
Kitaba dönecek olursak Swan'in tanıtılması ve bir sure karşılık bulup sonra karşılık bulamadığı aşkını anlatıyor(Bunun benzeri olaylarla Proustta kendi hayati ile ilişki kuracak). Aşk kitaplarında sıkılan birisiyim ama Proust'un derin psikolojik analizlerinden etkilendiğim için fazla sıkmadı kitap.

2. Cilt Çiçek Açmış Genç Kızların Gölgesinde
Derin insan analizleri bu bölümde de devam ediyor.
3. Cilt Guermantes tarafi
Combray'de geçen cocukluğuna geniş yer veriyor. Aile yaşantısı üzerinde duruyor
4. Cilt Sodom ve Gomarra: Tarihteki Sodom ve Gomarra'daki iliski türünün kendi doneminde olmasına değiniyor. Aslında bunda fazlasıyla kıskançlık hakim(Albertine ile ilgili).
5. Mahpus Bu kitap Albertine ile yaşantısını ve kiskancliginin üst seviyeye çıktığı bir bölüm. Kitabin sonunda Albertine evi terk ediyor zaten kendisi Venedik'e kacmak isterken
6. Albertine Kayıp Albertine gittikten sonrası çektiği acıyı ve ilk aşkı Gilberte'yi sevdiginin farkına varıyor fakat onu da kaybediyor.
7. Yakalanan Zaman Artık yaşı ilerlemis olan kahramanımız o donem etkin olan savaşı ve bulunduğu toplumun savaşa bakışlarını analiz ediyor.
Sonrasında ise gençliğinden itibaren tanıdığı yüksek sosyete insanlarının son hallerini anlatıyor

Iyi okumalar
Okuyan_semra
Okuyan_semra Kayıp Zamanın İzinde'yi inceledi.
@MSemra·03 Haz 13:23·Kitabı okumadı
Herkese merhaba
Valentin Louis Georges Eugène Marcel Proust(10.1871/18.11.1922). Fransız romancı, deneme yazarı ve eleştirmen. En tanınmış eseri 1913-1927 yılları arasında yayınlanmış, 20. yüzyılın en büyük eserlerinden biri olarak kabul edilen 7 ciltlik À la recherche du temps perdu (Türkçede, Kayıp Zamanın İzinde)'dir.
Kayıp Zamanın İzinde, Marcel Proust'un hayatının son 17 yılında yazdığı yaklaşık bir milyon iki yüz elli bin sözcüken oluşan 3000 sayfalık 7 ciltlik başyapıtıdır. Proust, yaşadığı zamana anlam bulma arayışına girmiş, zihninin derinliklerinde hayatın yasalarına karşı duyduğu kuşku, zamanın dışına süzüldüğü hisleriyle bocalayıp, duygu ve düşüncelerini karşamık halden kurtarmaya başlayıp düğümlerini çözmeye uğraşarak varlığa anlamlı bir anlam bulma arayışıyla zamanı yakalamaya çalışmıştır.
Yazar sadece betimlemelere değil iç dünyamıza da bulaşan türlü türlü duyguların birleşimiyle reel sezgilerle birlikte eşsiz gözlem yeteneği aracılığıyla güçlü bir şekilde bizlere sunmuş.
Olay örgüsü daima ikinci plânda kalan seride esas olan biçim üsluptur, yazar okuyucuyu gitmek istedigi yere değil,kendi gitmek istediği yere götürür. Her kitapta yaşam evrelerini takdim ederken kafamızda beliren sorulara bu süreçle birlikte yol alırken aynı anda yanıtlar bulmamıza da olanak sağlar. 
Ayrica yaşadığı dönemin önemli olayı Dreyfus davası , sosyete toplantıları ,muhabbetleri , Honere de Balzac ,Victor Hugo gibi yazarlar, Mozart, Beethoven, Wagner gibi müzisyenler , Claude Monet gibi ressamlar hakkında bilgilere de yer vermiş, geçmişle şimdiki zaman arasında yaşanan dönüşümleri açığa çıkarmış. Geçen zamanı ve çevresinde oluşan değişimleri kavramakta oldukça zorlanırken, geçmişinde yaşadıği hislerin şimdiki zamana yansıdığı başkalaşımın tamamını oluşturdugunun farkına varıp, zamanı yakaladığını düsünüp noktalar.
Okuyucusunu biraz zorlayarak okutsa da, sabır gösterip okuduğunuzda okuma döneminiz Proust'tan önce ve Prousttan sonrası şeklinde iki ayrılıyor, seri bittikten sonra her okudugunuz kitapta Proustvari cümleleri ariyor, onun sizde bıraktığı edebi hazzı tüm cümlelerde aramaya başlıyorsunuz. Herkese, keyifli,huzur dolu günler
3148 syf.
·Puan vermedi
Orjinal adı ; À la recherche du temps perdu
Kelimelerin ve cümlelerin büyüsü, edebiyatın zirvelerinden bir başyapıt. Bir edebi şölen. Yaratıcı bir yazardan, büyük emek verilerek yazılmış üç bin küsür sayfalık bir başyapıt. Dönemin Fransa'sının aristokrat çevresinde yaşananları, ince ince işlemiş yazar ve kayıp zamanın peşine düşmüş, biz okuyucuları da peşinden götürüyor. Son olarak; kitabı okumak ve anlamak sabır istiyor edebi zevki doruklarda yaşayan okurlar için uygun olacağını düşünüyorum hoşçakalın :)
3148 syf.
Toplam bir milyon iki yüz elli bin kelimelik dev eser . sindire sindire ve iki hafta gibi bir sürede bitirebilmistim. Roza Hakmen gerçek üstü bir çeviri performansi ise bulunmaz bir nimetti. Kelimelerin değerini ve dengeli cumlelerini - ki bir cumlesinin 3 sayfa tuttuğu bir bölüm var- hayran olmamak mümkün degil. Bos zamanda okunacak bir kitaptan öte; okumak için zaman yaratilacak bir eser olduğunu düşünüyorum. Keyifle okuyun/okutun.
%14 (427/3148)
·Beğendi·10/10
Sınırsız bir hayal gücü ile yazılmış bir seri. Kendi hayatından yansımalar olduğunu düşündüren ve okurken Marcel' in hayatını da öğrenmeyi amaç ettiren, dönemin Paris yaşam tarzına ışık tutan ve uzun uzun tasvirleri olan bir roman.

400 küsur sayfalık Swann'ların Tarafı'nı okumam epey uzun sürdü. Eş zamanlı başka kitapları okumam ve yoğun betimlemeleri olması bunda etkili oldu. Bazı cümleleri tekrar tekrar okuduğum zamanlar oldu. Birinci cilde, Swann'ların Tarafı'nı bitirip ara vermeyi düşündüm. Çünkü o kadar güzel tasvirler var ki, yavaş yavaş sindirerek okunulması gerektiğini düşünüyorum. Zihnimi ve edebi açlığımı doyuran türden, ancak okurken de çok dikkat isteyen bir eser. Önerim; seriyi ayrı ayrı, ciltsiz halini okumak olur.

Swannlarin Tarafı üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümü olan Combray; Proust'un(kahramanın) Combray'de geçen çocukluk hatıralarını barındırır. Bazı akşamlarda annesinin veremediği iyi geceler dileğine duyduğu istek ve hayal kırıklığı, komşuları olan Swann ile olan ilişkileri ve  ayrıca Meseglise ile Guermantes taraflarına yapılan aile gezintileri de anlatılmıştır. İkinci bölümü; Swann'ın Bir Aşkı, adından da anlaşılacağı üzere Swann'ın hiç tipi olmayan bir kadına-Odette'e aşık olmasını ve Odette ile değişen düşünce ve hayatından bir kesit anlatılmaktadır. Üçüncü bölümde ise kahramanın gitmek, gezmek ve görmek istediği şehirlerin isimlerinin hayal dünyasında oluşturduğu resimler, planladıkları seyahatten önce heyecandan hastalığının nüksetmesi, ilk kez Combray'de gördüğü Gilberte Swann'a olan aşkı ve Swann'lara duyduğu hayranlık anlatılmıştır.
Marcel Proust'un ciltler halinde hazırlanmış Kayıp Zamanın İzinde romanında (elli bir yılık yaşantısını bu romanı oluşturmaya adamıştır) beş yüzün üzerinde kişi adı geçmesine karşın, içlerinde anlatıcı da olmak üzere hiç biri için alışılagelmiş anlamda roman kahramanı demek mümkün görünmemektedir....
3148 syf.
·96 günde·Beğendi·9/10
20. yüzyıl modernist edebiyatının en büyük eserlerinden biri olarak kabul edilen Kayıp Zamanın İzinde, Marcel Proust'un hayatının son 17 yılında yazdığı yaklaşık bir milyon iki yüz elli bin sözcük barındıran 3000 sayfalık 7 ciltten oluşan başyapıtıdır. Yazar, yaşadığı zamana anlam bulma arayışına girmiş, zihninin derinliklerinde hayatın yasalarına karşı duyduğu kuşku, zamanın dışına süzüldüğü hisleriyle bocalayıp, duygu ve düşüncelerini karşamık halden kurtarmaya başlayıp düğümlerini çözmeye uğraşarak varlığa anlamlı bir anlam bulma arayışıyla zamanı yakalamaya çalışmıştır. Hayatı uzaktan, perdesi kapalı karanlık bir pencereden ama belleğinden süzerek rengarek gözlemleyerek alaimisema ışıltısıyla betimlemiş sanatsal güzellikle edebi dahilikle sunmuştur.KAYIP ZAMANIN İZİNDE
1-Swann'ların Tarafı
2- Çiçek Açmış Genç Kızların Gölgesinde
3- Guermantes Tarafı
4- Sodom ve Gomorra
5- Mahpus
6- Albertine Kayıp
7- Yakalanan ZamanYalnız surete ilişkin betimlemelere değil iç dünyamıza sirayet eden mütenevvi duyguların birleşimiyle oluşan gerçeklik sezgilerle birlikte eşsiz gözlem yeteneği aracılığıyla iştiyakla sunulur. Seri boyunca esas olan biçim üsluptur, olay örgüsü daima ikinci plandadır. Yazar okuyucuyu gitmeyi arzu ettiği yere değil kendi gideceği yere götürür. Nesneleri tasvir etmek kadar soyut duygulara ilişkin usta betimlemeleriyle hayal dünyamızda elle tutulacak ölçüde somutlaştırır.
Dönemin mühim olayı Dreyfus davası , sosyete toplantıları ,muhabbetleri , Honere de Balzac ,Victor Hugo gibi yazarlar, Mozart, Beethoven, Wagner gibi müzisyenler , Claude Monet gibi ressamlar hakkında bilgiler aktarırken kendi tahayyül ettiği müzisyen ve ressamlarla da muhtelif sanatsal zevkini sunar. Yazarın iç dünyasında yaşanan değişimler, soyut tarafları gibi nesnel yönlerine de yansır ve geçmişle şimdiki zaman arasında yaşanan dönüşümleri ifşa eder. Yazar her kitapta yaşam evrelerini takdim ederken kafamızda beliren sorulara bu süreçle birlikte yol alırken aynı anda yanıtlar bulmamıza da olanak sağlar. Geçmişte yaşananların şu anki duygularla yeniden şekillendirilmesini vurgular. Geçen zamanı ve çevresinde oluşan değişimleri kavramakta oldukça zorlanırken uzamların - gerçekliğin kişilerde uyandırdığı itiyatın, muğlaklıktan çıkıp geçmişte barındırdıkları hislerin şimdiki zamana yansıdığı metamorfozun toplamı olduğunu idrak edip, zamanı yakaladığını fark ederek noktalamıştır.
İnsanlar eşit değil midir ? Eğer bir insanın aklı ve yüreği varsa, dük olmuş, arabacı olmuş ne fark eder ?
Marcel Proust
Sayfa 31 - Yapı Kredi Yayınları
Sevdiğimiz zaman aşk o kadar büyüktür ki, bir bütün olarak içimize sığmaz; sevdiğimiz insana doğru yayılır, onda kendisini durduran başlangıç noktasına dönmeye zorlayan bir yüzey bulur; işte karşımızdakinin hisleri dediğimiz şey, kendi sevgimizin çarpıp geri dönüşüdür.
Bizi girişten daha fazla etkilemesinin sebebi ise, kendimizden çıktığını fark edemeyişimizdir.
Marcel Proust
Sayfa 619 - Yapı Kredi Yayınları–Cilt-I
Bazen her şeyin bitmiş gibi göründüğü bir anda, bizi kurtarabilecek bir uyarı gelir; hiçbir yere açılmayan bütün kapıları çalmışken, yüz yıl boyunca nafile aradığımız, istediğimiz yere açılan yegane kapıya bilmeden çarparız ve kapı açılır.
"Evimde gereksiz eşyaların hepsi var şüphesiz. Sadece gerekli olan şey eksik: Buradaki gibi kocaman bir gökyüzü parçası. Hayatınızın üstünde bir gökyüzü parçası bulundurmaya çalışın yavrucuğum"
Ne yazık ki onları kendi içimde aramak zorundaydım, çünkü insanları değiştiren zaman, onların içimizde sakladığımız suretlerini değiştirmez.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kayıp Zamanın İzinde
Alt başlık:
Özel Kutulu, 2 Cilt Takım
Baskı tarihi:
Mart 2013
Sayfa sayısı:
3148
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750818127
Kitabın türü:
Orijinal adı:
À la recherche du temps perdu
Çeviri:
Roza Hakmen
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yapı Kredi Yayınları
I. Cilt 1556 Sayfa
II. Cilt 1592 Sayfa

Marcel Proust'un dev yapıtı "Kayıp Zamanın İzinde"nin tümü Delta Dizisinde bir arada...

Delta Dizisi, şık tasarım ve baskısıyla edebiyatın önemli isimlerinin birden fazla kitaba yayılan büyük külliyatlarını ve önemli eserlerini bir arada okura sunuyor.

Zaman'ın peşi sıra sürdürülen yolculuğun tüm halkaları Swann'ların Tarafı'yla, Çiçek Açmış Genç Kızların Gölgesinde, Guermantes Tarafı, Sodom ve Gomorra, Mahpus, Albertine Kayıp ve Yakalanan Zaman bir arada. Yirminci yüzyıla modern romanın başyapıtlarından biri olarak damgasını vuran bu yapıta "Dev" tanımlaması kadar uygun düşecek başka bir tanım yok herhalde.
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 162 okur

  • Sefkan Kaplan
  • Abdullah ç.
  • Tuğba
  • Behram Keten
  • Sukeyna Beşera
  • Arda Öz
  • bilinmeyen
  • Guido Anselmi
  • Gnothim
  • Castiel

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%9.7
14-17 Yaş
%0
18-24 Yaş
%22.6
25-34 Yaş
%41.9
35-44 Yaş
%16.1
45-54 Yaş
%6.5
55-64 Yaş
%3.2
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%43.5
Erkek
%56.5

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%58.4 (45)
9
%27.3 (21)
8
%7.8 (6)
7
%1.3 (1)
6
%0
5
%3.9 (3)
4
%0
3
%1.3 (1)
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları