Kayıtsız Kalmayın Mücadeleye Katılın! Gilles Wanderpoosen İle Söyleşi

0,0/10  (0 Oy) · 
2 okunma  · 
0 beğeni  · 
397 gösterim
Stephane Hessel, milyonlarca satan Öfkelenin! adlı kitabından sonra Gilles Vanderpooten ile yaptığı söyleşilerde, Fransa'da 1944'te Ulusal Direniş Konseyi'nin;
- paranın diktasını yadsımaktan,
- aşırı yoksulluğa meydan okumaktan,
- küstah bir zenginliğe karşı öfkelenmekten,
- bağımsız bir basın ihtiyacını ifade etmekten,
- sosyal güvenliği, ifade özgürlüğünü ve insan haklarını savunmaktan oluşan ve kendisinin de Cumhuriyet ve demokrasinin değerleri olarak nitelediği değerlerine sahip çıkarak, bugün bu kazanımların tehlike altında olduğunu vurguluyor.

Bu 94 yaşındaki 'genç sosyalist', gezegenimizin kirlenmesini ve iklim felaketini, acilen müdahale edilmesi gereken ikinci büyük tehlike olarak görerek, genç kuşaklann seferber olmasını istiyor. Bu bağlamda Sartrevari bir mücadeleye katılacak olanlar, gerçek anlamda 'insan' olacaklardır. Çevremizde rezilce şeylerin olduğunu ve bunlara karşı güçlü bir direniş göstermek gerektiğini söyleyen Hessel'in görüşleri, Madrid, Atina, Tel Aviv ve Santiago'dan sonra kapitalizmin merkezi Wall Street'te de yükselen tepki dalgasının ışığında daha da anlam kazanıyor.
(Tanıtım Bülteninden)

Kitaptan 2 Alıntı

mehmet 
19 Şub 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İnsan ancak gerçekten mücadelenin içinde olduğunda ve sorumluluk hissettiğinde gerçek anlamda insan olur.
(...)Evet insana inanıyorum ve güveniyorum.Bu yaratık tehlikelidir ve her şeyi yok etme yeteneğine sahiptir-çok açık kanıtları vardır bunun- ama yeni sorunları yeni düşünceler ışığında ele alma gibi müthiş bir yeteneğe de sahiptir.

Kayıtsız Kalmayın Mücadeleye Katılın!, Stephane Hessel (Sayfa 64)Kayıtsız Kalmayın Mücadeleye Katılın!, Stephane Hessel (Sayfa 64)
mehmet 
12 Şub 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Direnmek, çevremizde rezilce şeylerin olduğunu ve bunlara karşı güçlü bir direniş göstermek gerektiğini düşünmek ve ne yazık ki varlığı inkar edilemeyecekmiş gibi gözüken bir duruma teslim olmayı reddetmek anlamına gelir.

Kayıtsız Kalmayın Mücadeleye Katılın!, Stephane Hessel (Sayfa 27)Kayıtsız Kalmayın Mücadeleye Katılın!, Stephane Hessel (Sayfa 27)