Kazakistan’da Kızıl Kıtlık (1929-1933) Stalin'e Mektuplar-Anılar-Röportajlar

8,0/10  (1 Oy) · 
2 okunma  · 
2 beğeni  · 
251 gösterim
Kızıl Kıtlık adını verdiğimiz bu kitapta Türklüğün 20. yüzyılda yaşadığı büyük felaketlerden yalnızca biri hakkında Sovyetler Birliği yöneticilerine yazılmış mektuplar, o korkunç yılları yaşayan bazı insanların anıları ve birkaç röportaj yer almaktadır. 20. yüzyılın başlarında Türk Dünyası'nın hemen her yerinde son derece değerli bilim ve siyaset adamlarıyla aydınlar yetişti ve bu insanlar hayatlarını hiçe sayıp ömürleri boyunca millet için Bilge Kağan'ın dediği gibi öle yite çalışıp çabaladı. Aydınların bu mücadelesi Komünist ihtilalden sonra Kazakistan'da Alaş Orda hareketini doğurdu ve bu hareket kısa süreli bir hükümet de kurdu, ancak ihtilal öncesinin bütün vaatleri unutuldu ve Çarlık döneminin Rus ırkçılığına dayalı yönetimi hiç değişmeden sürdü.

Komünist kılığındaki Rus ırkçıları Alaş Orda'yı unutmadılar ve Kazak halkından bunun intikamını onları kıtlığa mahkûm ederek aldılar. Ancak bununla da yetinmediler ve Alaş Orda hareketi içerisinde yer alan aydınların hemen hiçbiri 1940 yılını göremedi ve 30'lu yıllarda yok edildi.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2016
 • Sayfa Sayısı:
  224
 • ISBN:
  9786059241854
 • Yayınevi:
  Bilge Kültür Sanat
 • Kitabın Türü:
Ebru Ince 
 01 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 281 günde · Beğendi · 8/10 puan

#spoiler#
Bu kitapta bilinçli bir şekilde ve planlanarak yapılan kazaklarin 5 milyon nüfustan 2 milyona "açlık " ile nasıl düşürüldüğünü okuyacaksınız. .insanların çocukları kaçırıp yemeğe başladığı bir dönemin 1932 gibi yakın bir tarihte yaşanmış olmasının akla hayale sığmayan öyküleri ...nasıl Bu kadar açlığın pençesine düştüler ..tek bir adam yüzünden Goloşyekin...umarım cehennemde yanıyordur. .