Kazan Töreni

·
Okunma
·
Beğeni
·
456
Gösterim
Adı:
Kazan Töreni
Baskı tarihi:
Ocak 1997
Sayfa sayısı:
183
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754181500
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Adam Yayınları
Baskılar:
Kazan Töreni
Kazan Töreni
Kazan Töreni
Bu kitapta Aziz Nesin'in, "Kazan Töreni", "Kedi Neden Kaçtı?", "Hem Çal Hem Oyna!", "Dolmuşun Kapısı", "Gaçıncı Gılinik?", "Islatır mı Islatmaz mı?", "Verem Olmak Lazım", "Zamanın Değeri", "Yaşasın Züğürtlük", "Araştırma", "Ay'a Gidiyoruz", "Gina Terzihanesi", "Muhasebeci", "Bir Ahlak Dersi", "Durup Bakan Adam", "Fuhuşla Mücadele", "Santimlik Arsa Kes!", "Gel de Anlat", "Elektrik Direğine Bağlanan Adam", "Ya Bunlar Nereli?", "Hal Tercümesi", "Aşk Hastanesi", "Sülün Osman Pırr" ve "Pazarlık" başlıklı öyküleri yer alıyor.
92 syf.
·8 günde·Beğendi·10/10
1957 yılı basımı okuduğum bu harika kitabın giriş sayfasında şu bilgiye yer veriyor varın siz düşünün nasıl bir eser olduğunu.

Bu kitap.... 1957'de 8000 tane basılmış, kısa zamanda da bitmiştir. İkinci baskısını yaptığımız bu kitabın ilk hikayesi ( Kazan Töreni) 1957 yılında İtalya'da yapılan Dünya Mizah Yarışması'nda birinciliği almış ve "ALTIN PALMİYE" armağanı kazanmıştır.

Eski basım bir kitap okumayalı uzun yıllar olmuştu. Kitabı okurken sanki daktiloda yazılmış gibi bir görüntü sergileniyor. Bazı harfler üzerinde fazla bulunan mürekkeplerin olması lisede daktilo dersinde yazdığım metinleri aklıma getirdi. Kitapta birbirinden güzel ve farklı konularda hikâyeler var. Kitaba adını veren Uluslararası ödül alan Kazan Töreni adlı hikâyeyi başka bir kitabında da okumuştum. Dolmuşun Kapısı adlı hikayede arabaların az olduğu dolmuşların kapılarının bir türlü açılmadığını zamanın bir problemi olarak gösteriyor. Gina Terzihanesi adlı hikayenin konusu ise hiç anlatılamayacak bir edepsizlik konusunu anlatıyor. Muhasebeci adlı eserini okurken hem güldürüyor hemde düşündüren eşsiz bir konu. Elektrik Direğine Bağlanan Adam adlı eserde ise İngiltere'de yaşanan gerçek bir olayın İstanbul'a uyarlanan kısmı ülkemiz gerçeğini farklı bir pencereden gösteriyor. Gel De Anlat adlı hikayede ise İstanbul Karaköy'de bulunan meşhur sokakta yaşananları anlatmakta. Buna benzer eşsiz konulu başka hikayeler yer alıyor. Mutlaka okuyun hoşunuza gidecektir. Herkese iyi okumalar.
192 syf.
·1 günde·10/10
İnceleme accık spoiler içerebilir.

Merhaba 1K Ailesi. Bir incelemeyle daha karşınızdayız. Ve usta yazar Aziz Nesin'i okuduk bu günlerde. Nereden baksanız 10 yıldan fazla süredir Aziz Nesin okumadım. En son ilkokulda okumuştum. Ben de Çocuktum adlı kitabıydı. Hiç unutmam, okurken ne de çok gülmüştüm. Aradan geçen bunca yıl daha hevesle okumama sebep oldu aslında. Daha bi merak ettim. Acaba küçükken okuduğum kitap gibi mi hâlâ dedim. Bakalım öyle mi? Hadi incelemeye başlayalım.

Kitabımız bir öykü kitabı. 24 adet birbirinden güzel, sağlam öyküler. Nasıl sağlam olmasın ki, kalem sağlam bi kere! 24 öyküyü tek tek anlatmayalım ama 4- 5 öyküyü şöyle üstten bi anlatalım. Kalan 19'unu da okuyanlar görsün. :)


İlk öykü, Kazan Töreni. Kazanın töreni mi olurmuş dediğinizi duyar gibiyim. Ben de öyle dedim ilk. Kazanın töreni mi olur? Olurmuş. Adaşım burda diyor ki, ülkemizde eften püften şeylerin bile törenleri yapılıyor. En önemli konular, detaylar göz ardı edilirken; en küçük şeyler için tören düzenleniyor diyor bize. Bu öyküde bir kazanın açılışı var. Ama kim takar kazanı. Herkes törene gidip bir şeyler yemek derdinde. Kazan mazan bahane! Gerçekten de öyle değil mi? Nesin burda insanımızın törene gitmeyen, gitse bile çıkarları uğruna gittiğini anlatıyor. Ne de güzel anlatıyor.

Bir diğer öykümüz Kedi Neden Kaçtı? Başlarken dedim ki kendime Aziz Baba kediyi bile öykü yapmış. Ama ne yapmış! Bir adam yanından hızla geçen bir kedi görüyor. Ve kedinin neden evden kaçtığını bir flashback gibi geriye dönüp anlatıyor bize. Bir müsteşar var. Morali bozuk. Nasıl rahatlayacağını düşünüp duruyor. Adamlarını çağırıyor. Deyim yerindeyse hatalarını arıyor bir bir. Rahatlayacak ya güya, azarlaması lazım tabi. Adamların hiçbir açığı yok ama kendisi bir açık yaratıp adamları fırcalamayı iyi biliyor. Müsteşarımız rahatladıktan sonra çıkıyor işten. Dönüşte tramvaya biniyor. Tramvayda bir biletçiyle karşılaşıyor. Ama tramvay ağzına kadar dolu. Parayı inerken veririm diye üsteliyor ama biletçi şimdi vereceksin diye diretiyor. Küçük bir gerginlikten sonra biletçi morali bozuk bir şekilde eve dönüyor. Onu gülerek karşılayan karısına "utanmıyor musun kocana gülmeye?" deyip basıyor dayağı. Bunları gören kedi de kaçıyor evden. Nerden nereye de mi? Müsteşarın morali bozuk olmasa ne yanındaki çalışanlar fırça yiyecek, ne biletçi ile tartışacak, ne biletçinin karısı dayak yiyecek ne de kedi evden gidecek. Işte bizim insanımız! Zaten Aziz Baba hikayenin içindeki şu cümlelere özetliyor her şeyi:

"Her ne olursa olsun insanlar rahatlamak zorundadır" ve "Her şeyin, her işin bir nedeni vardır."


Geçelim 3. öykümüze. Hem Çal Hem Oyna!
Bir adam elinde megafon bas bas bağırır. Tiyatroya gelin diye. Ama millet gitmez çünkü Milli Cemaat Partisi'nin lideri konuşma yapacaktır. Uygun yer bulamayınca konuşmayı lokantada yapar. Kısa bir konuşmadan sonra cemaat döner ve "Birazdan benim ses kayıtlarımın olduğu plakları dinleyeceksiniz" der. Plaklar takılır. 1 2 plak iyi birkaç vaatle, güzel sözle iyi gitse de ardından oynak parçalar girer. Yaşlısından gencine herkes halaya tutuşur. Parti lideri plağı değiştirtse de kimse dinlemez onu. İlle o plak. Herkes halaya kaldığı yerden devam eder. Halay sonunda lider "görüyorsunuz sırf biz iktidar olmayalım diye plaklara oyun havaları eklemişler. Böyle demokrasi olmaz" der. Ama gelin görün ki halkın çoğu o partiye oy verir ve ekler:

"Düğün dernek canım, bir çengisi eğsükdü."

Gelelim 4. öykümüze. "Verem Olmak Lazım." Bu öyküde yeni evli bir adam önlerindeki kış için kömür almak ister. Daha önce almamıştır. Tanıdıklarına sorar nasıl alırım diye. Herkes kömür alamazsın diyip durur. Sinirlenir. Nasıl alamam diye. Gider muhtara. Ben yeni taşındım buraya, yeni evlendim kömür almam lazım. Kömür almak için şöyle şöyle belgeler getirmen lazim diyor muhtar. Daha sonra bir memurun yanına gidip soruyor. Yalnız memur kömürün sadece romatizma hastalarına verileceğini söylüyor. Adam kaynanasının romatizma raporunu getiriyor. Ama memur diyor ki artık romatizmalı değil veremli hastalara kömür veriyoruz der. Sinirlenen adam "verem olsak bile derler ki ölümlere kömür veriyoruz. Ölüyü yıkamak için suyu kaynatmaya veriyoruz diyecekler" diyip kömür almıyor. Bu öyküde bir şeyden faydalanmak için binbir cefa çektiğimizi ama yine de ona ulaşamadığımızı, ulaşmamızı istemediklerini, bizi oyaladıklarını görüyoruz.


Veee son öykümüz. "Zamanın Değeri". Abidin diye bir adam, Karaköy'e gidecek vapuru kaçırmaması lazım. 37 dk var. Nasil acele ediyor görmeniz lazım. Ama şans bu ya acelesi var diye onu durdurmayan kalmıyor. En sonunda bi de yanlış vapura binmez mi? Koşup ter içinde kaldığına mı yansın, yediği küfürlere mi ?

Zaten hep öyle olmaz mı? Ne zaman acele işimiz çıksa hep birileri engel olur.

Velhasıl kelam Aziz Baba bizi, bizim insanımızın özelliklerini yeri gelmiş alayla, yeri gelmiş güldürüyle anlatmış bizlere. Ne de güzel anlatmış. Okuyun, okutun..!
192 syf.
·4 günde·7/10
Aziz Nesin'den ülke insanı ile ilgili iğnelemelerle dolu bir kitap daha, bu sene Aziz Nesin'den okuyamadığım kitapları bitirme derdindeyim. Kazan Töreni'nde de fazlasıyla siyaset, millet uçkuru ve hırs konuları işleniyor. Bir çok öyküde genelev muhabbeti geçiyor bu sefer. En beğendiğim öyküler "78 santimlik arsa", "Bir Ahlak Dersi", "Aşk Hastanesi" oldu.

Diğer kitaplarına göre daha az keyif aldığım fakat genel itibari ile kinaye mizahında ortalamanın çok üstünde seyreden bir derleme oldu.
192 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Klasik Aziz Nesin kitabı... Çok iyi gözlemler yapıp yine mizahi bir dille bizi bize anlatmış. "Bir Ahlâk Dersi", "78 Santimlik Arsa Kes", "Elektrik Direğine Bağlanan Adam" ve "Pazarlık" öyküleri favorilerim oldular. Tebessüm etmek adına okunası bir kitaptır.
192 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10
1957 yılında, İtalya'da yapılan Dünya Mizah Hikâyeleri Yarışması'nı üst üste ikinci kez kazanan Aziz Nesin, bu yarışmayı, kitaba ismini veren öyküyle kazanıyor. Verilen ödülün adı Altın Palmiye. Kitabın 1957 yılındaki baskısında 24 öykü varmış ama okuduğum 2013 yılı baskısında 23 öykü vardı. Bu öykülerden 10 tanesini beğenerek okudum. Kitabın sonunda "Yankılar" adıyla verilen kısımda, kitabın basıldığı dönemde hem kitap hem de Nesin'in kazandığı ödülle ilgili basında çıkan olumlu ve olumsuz yazılara yer verilmiş. Bu kısım 31 sayfa ve okunmaya değer. Nesin'le o dönem yapılmış iki kısa röportaj da bu başlık altında yer alıyor. Daha önce paylaştığım sözü burada da tekrar edeceğim: "Nesin'in öykülerini okumak dövme yaptırmak gibi; asla bir tanesi ile yetinmiyorsunuz."
192 syf.
·Puan vermedi
"Her şeyin bir nedeni vardır".
Evet her şeyin bir nedeni var. Kitapta 'Kedi neden kaçtı' adlı hikaye okursanız o konuşmanı anlarsnız. Okuyun ve rahatlanın!!!
Amanınğ, bi ağnatiyo, bi ağnatiyo... Bıldır diğnedim, güle güle öleyazdım...
Aziz Nesin
Sayfa 10 - Düşün Yayınevi
Köylülerin pazarlık ederken neden saatlerce birbirlerinin elini sıkıp salladıklarını anlamıştım. Hangisinin eli kuvvetliyse öbürünü canından bezdirip pazarlığı kazanıyordu.
Aziz Nesin
Sayfa 92 - Düşün Yayınevi

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kazan Töreni
Baskı tarihi:
Ocak 1997
Sayfa sayısı:
183
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754181500
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Adam Yayınları
Baskılar:
Kazan Töreni
Kazan Töreni
Kazan Töreni
Bu kitapta Aziz Nesin'in, "Kazan Töreni", "Kedi Neden Kaçtı?", "Hem Çal Hem Oyna!", "Dolmuşun Kapısı", "Gaçıncı Gılinik?", "Islatır mı Islatmaz mı?", "Verem Olmak Lazım", "Zamanın Değeri", "Yaşasın Züğürtlük", "Araştırma", "Ay'a Gidiyoruz", "Gina Terzihanesi", "Muhasebeci", "Bir Ahlak Dersi", "Durup Bakan Adam", "Fuhuşla Mücadele", "Santimlik Arsa Kes!", "Gel de Anlat", "Elektrik Direğine Bağlanan Adam", "Ya Bunlar Nereli?", "Hal Tercümesi", "Aşk Hastanesi", "Sülün Osman Pırr" ve "Pazarlık" başlıklı öyküleri yer alıyor.

Kitabı okuyanlar 56 okur

  • Adyali
  • Mina Tomaç
  • Emre Murat Kaya

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0