Kazanmak ve Kaybetmek

·
Okunma
·
Beğeni
·
86
Gösterim
Adı:
Kazanmak ve Kaybetmek
Baskı tarihi:
1973
Sayfa sayısı:
134
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Günce Yayınları
134 syf.
Kaçıncı baskısı olduğunu bilmiyorum ama, elimde Kazanmak ve Kaybetmek’in 1973 yılı Günce Yayınlarından basımı bulunmakta. Yüreğimi ve duygularımı inciterek okuyup bitirdiğim kitap hakkında bir şeyler yazmaya gayret edeceğim.

Kitabımız dram filmi olabilir. Evet, dram filmi. Hayır ama, bu bir kitap. Bu bir hikaye İlyas ve Asel’in mi hikayesi yoksa bütün insnalığın ve aşk denen saplantının ve kabullenme duygusunun eksikliğinin oluşturduğu atmosferleri yaratan ve orada yaşıyorum diyenlerin mi, hikayesi. Bilmiyorum ve bilmek isterken birçok şeyi doğrulardan kaçıyorum. Kitap duygusallığa yer vermeseydi kağıt ve mürekkep ihanete uğrardı diyebilirim.

“Kitabımız (yazarı ve kitabını sahiplenmeliyim) Cengiz Aytmatov’un Kazanmak ve Kaybetmek eserinde cömertçe bir lirizm, taptaze bir hava; doğayla insan sevgisi yan yana, iç içedir. AYTMATOV’un en güçlü ve yabancı dillere en çok çevrilen eseridir.”

Bundan öncesinde ‘Beyaz Gemi’ kitabını okumuştum, orada gözlemlediklerim olay örgüsü burada daha geniş ve daha çok karakterli bir öyküye misafirlik ediyor okuyucuları, yazarımızın okuduğum ikinci kitabı olarak ve en sevdiğim kitaplardan biri olarak yaşamıma dahil etmiş bulunmaktayım.

* Telli Kırgız sazı
Uzun bir yolculuk vardır önünde. Uçsuz bucaksızdır bozkır. Hürce düşünür ve bir türkü tutturur yavaştan. Yüreğindekilerin şarkısını söyler. Tepesinde asılı sessizliğin içinde duyulan tek ses, atının toynaklarının çıkardığı ahenkli tıkırtıysa, yalnız bir adamın düşünecek çok şeyi vardır.
Cengiz Aytmatov
Sayfa 8 - Günce Yayınları
Karanlık, dağlarda yakaladı beni. Yıldızsız, insana sıkıntı veren bir geceydi.
Cengiz Aytmatov
Sayfa 94 - Günce Yayınları
Gerçek çoğu zaman güzeldir ama, ara sıra öyle acı olur ki, dinlemek işine gelmez insanın.
Cengiz Aytmatov
Sayfa 70 - Günce Yayınları
Bir daha asla sahip olamayacağım tek şey, ebediyyen kaybetmiş olduğum şeydir.
Cengiz Aytmatov
Sayfa 134 - Günce Yayınları
<< Unut sevgilim. Huzursuz bir insansın sen. Her işte acele etmen, beni nasıl üzüyor bilemezsin. Ben de bir zamanlar senin gibiydim. Hayatı olduğu gibi kabul et. Yenemezsin onu. Koparabildiğini almaya ve mutlu olmaya bak... Kadere neden meydan okuyacaksın.>>
Cengiz Aytmatov
Sayfa 69 - Günce Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kazanmak ve Kaybetmek
Baskı tarihi:
1973
Sayfa sayısı:
134
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Günce Yayınları

Kitabı okuyanlar 4 okur

  • Apotheker
  • W ‵ᴰᵅᵐᴵᵅʹ W
  • PhD. Mehmet
  • Ali beta

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%50 (1)
9
%50 (1)
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0