Kazanuko Jabağ

8,0/10  (1 Oy) · 
2 okunma  · 
2 beğeni  · 
542 gösterim
"Ceylan doğduğu yere döner." Kafkas atasözü, Kazanuko Jabağ'ın ilk dönem yaşantısının yalın bir ifadesi gibidir. Soylu bir Kafkas beyinin himayesinde oğlak çobanlığıyla geçen zor yıllar, erdemli ve bilge kişiliğiyle Kafkas beylerinin arasında yeni ve asil bir hayata kapı aralamasıyla nihayete erer. "Asalet, kanda değil, ruhtadır," diyen Jabağ, ardında gönüller dolusu coşkulu bir yurt aşkını, hikmetli sözleri ve hakperestliği miras bırakarak, Kafkasya'nın her karış toprağına destanlaşan hatıralar nakşeder; bilgeler kervanının seyahat ettiği ümmet. (Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  1996
 • Sayfa Sayısı:
  248
 • ISBN:
  9789753621823
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
Düşüngeç 
28 Mar 13:16 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bu kitabın adını burada bulacağımı ummazdım. Tesadüfen ismini hatırladım ve bir baktım ki Bin Kitap listesinde adı var.

Kaç sene oldu okuyalı hatırlamıyorum. Neredeyse çocukken evde öylesine elime alıp sayfalarını çevirirken kendimi içinde buldum. Sanırım okuduğum ilk kitaplardan biri.

Ben genelde kitapta yazanı pek anlatmam, çünkü zaten yaklaşık olarak arka kapakta bu vardır. Ben anlatılanı, anlatılamayanı vs yorumlamayı severim ama bu neticede bir roman. Aklımda kalanı yazayım, bu romana olan sevgimden sebep bir hürmet ile,

Bir kazanın içindeki yün yapağında bulunan yetim bir çocuğun yaşam öyküsü kısaca. Daha küçük yaşta zekası ile adı duyulan bir çocuğun iddaasız yaşamı içinde ki iddaalı öyküsü diyebiliriz.

Ben ağırlıklı bilim kitapları, düşünce kitapları okuduğum için çok az roman okuyorum. Arada romanımsı düşünce kitapları varsa işte onları okuyorum olsa olsa. Ama iddaasız bir kitabın küçük adımlarla iddaa ortaya koyması çok çekicidir. Nasıl söyleyim, öyle bir dinlence kitabı niyetine su gibi okunabilir.