Kedi Mektupları

8,3/10  (11 Oy) · 
36 okunma  · 
7 beğeni  · 
770 gösterim
Oya Baydar, bu kez kedilerle çıkıyor karşımıza: "Kedi Mektupları"yla... "Elveda Alyoşa"dan sonra yazdığı "Kedi Mektupları" bir kedi romanı mı? Bu konuda, romanın kedi kahramanlarından Nina, acımasız eleştirilerini şöyle dile getiriyor: "Bu hikayede kedilere ilişkin dişe dokunur, yeni bir şey yok, ama insanları yakından tanıyıp anlamak isteyen kediler için çok yararlı bir kaynak... Hanımımın kedileri anlattığını sanırken aslında kendini ve kendi gibileri anlatması, edebi açıdan büyük bir eksiklik. Bu belki de onun kötü bir yazar olmasından değil de insan denen yaratığın kendine dönüklüğünden, doğayı ve hayatı bütünlüğü içinde kavrama yeteneğinden yoksun oluşundan kaynaklanıyor." "Kedi Mektupları"nda, kediler ve insanlar bir sorunun yanıtını arıyorlar. O soruyu soran insan, bir daha huzur bulabilir mi? O soruyu soran kedi, artık kedi oIarak kalabilir mi? İçinde yaşadığımız bu büyük kasırganın ve tarihsel dönemecin ortasında, köklerinden kopup dağılmış bir avuç insanın ve onların kedilerinin korkuları, kederleri, sevinçleri, kaderleri çağımızın düşünen insanının aynası mı yoksa?.. Kedi Mektuplan'nı okuyan hiçbir insan artık kedilere eski gözleriyle bakmayacak; "Kedi Mektupları"nı okuyan hiçbir kedi artık insanları eskisi gibi görmeyecek.
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2017
 • Sayfa Sayısı:
  242
 • ISBN:
  9789750725838
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Aslı T. 
21 May 2016 · Kitabı okudu

Kitabın kurgusunu ve yazarın tarzını beğendim.

Birbirinden uzakta olan kedilerin sahipleri aracılığıyla, koku alfabesini kullanarak mektuplaşmasını konu etmiş kitap.

Norma 
05 Oca 00:44 · Kitabı okudu · 17 günde · 8/10 puan

Yazar öyle güzel noktalara değinmiş ki;kedilerin zamanla sahiplerine benzemeleri, kedilerin bize sacma gelen hareketlerinin anlamlandırılabileceği gibi daha pek çok şey. Kitabı okurken Gece olmak isterdim diye düşündüm. Yoldaş'a çok üzüldüm. Kısmet'e acıdım. Kirli hepsinden farklı geldi. (Düşünceleriyle özgür ya da tam tersi düşünceleriyle tutsak olanlardan.) Çok sevdim Oya Baydar'ın anlatımını, kedi dünyasına sahici bir bakış.

Kediler siyaset yapar mı?Tarihin bir dönemini gerçeklerle bezeyerek kurgusuyla çok başka, bazen gülümseten, bazen endişelendiren,içiniz de sımsıcak duygular yaşatacak masalsı tat.

Kitaptan 4 Alıntı

“Kusursuzu,güzeli,doğruyu aramak bütün hayatlarını doldurmuş;hayatlarının anlamı,yaşamalarının nedeni olmuş.Sonra tam bulduklarını sandıkları anda bir de bakmışlar ki,doğru sandıkları yanlış,kusursuz sandıkları eksik,güzel sandıkları çirkinmiş.”

Kedi Mektupları, Oya BaydarKedi Mektupları, Oya Baydar
Norma 
19 Oca 18:56 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

"farklı düşünüldüğü" için nasıl uzaklaşılır ve düşmanlaşılır hiç anlamıyorum.

Kedi Mektupları, Oya Baydar (Sayfa 73)Kedi Mektupları, Oya Baydar (Sayfa 73)
Norma 
05 Oca 00:50 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Birinin ya da bir şeyin kokusundan hoşlanırsın; sana keyif verir; ona yaklaşırsın. Birden hoşlanmayabilirsin de o kokudan.O zaman kokuyu duymayacağın bir yere gidersin. Hepsi bu kadar basit işte. Şu insanlar hayatı güçleştiriyorlar gerçekten.

Kedi Mektupları, Oya Baydar (Sayfa 132)Kedi Mektupları, Oya Baydar (Sayfa 132)

Belki de kendilerine bu kadar güvendikleri için bu kadar kolay kandırılabiliyorlar. Üstün yaratıklar olduklarına inandıkları için küçümsüyorlar bizleri. Küçümsedikçe de, bilmeden güçsüzleşiyorlar aslında.

Kedi Mektupları, Oya BaydarKedi Mektupları, Oya Baydar

Kitapla ilgili 1 Haber