Kediler Güzel Uyanır

7,4/10  (46 Oy) · 
127 okunma  · 
27 beğeni  · 
1.241 gösterim
"Beklenmedik bir anda, bir kitapla yaşadığın şaşırtıcı buluşma. Kütüphanede, rafta, çalışma masasında öylece durmakta, seni beklediğini bilmeden; zaten sen de farkında değilsin yaşanacakların. Karşılaşıyorsunuz. O senden daha cesur, sınırları yok. Sonrası kendiliğinden geliyor. Mutlusunuz. Hepsi bu."

Öyküler. Kısa öyküler. Çok kısa öyküler.

Yekta Kopan, edebiyatın en değerli parçası kısa öyküyü titizlikle işliyor. İnsanı derinden kavrayan yalın anlatımıyla hayatın tüm karmaşasını içinde taşıyan çekirdek zamanların resmini yapıyor. Cümleler, sözcükler hatta harfler, bu kitapta birer notaya dönüşüyor ve hayatın gizli ahengini sezdiriyor. Kediler Güzel Uyanır usta işi bir kitap.
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2016
 • Sayfa Sayısı:
  128
 • ISBN:
  9789750723360
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitapmi bu. Neyin içine düştüm böyle. Bölük pörçük notlar dizisi. Baskı hatası varmı diye bakindim durdum hayır sayfalar doğru dizilmiş. Okudum okudukça anlamaya çalıştım yok olmadı. Güzel kelime oyunları vardı tabiki ama hikayeye benzer birşeyler bulamadım.

"Bir de Baktım Yoksun"dan sonra okumam hataydı belki de. Çoğu oldukça kısa küçürek öykü kıvamında, ama F.Edgü'nün bu tip öyküleri gibi çarpıcı olduklarını söyleyemem. Öyküden çok kısa deneme gibiydiler.

Evren Erarslan 
13 Oca 09:06 · Kitabı okudu · 4/10 puan

Yekta Kopan'ı çok severim. Ancak bu kitabında acımasızca eleştireceğim. Acımasız olmasının nedeni çok sevdiğimden kaynaklanıyor orası da ayrı bir durum. Şimdi efendim, sen naif, entellektüel bir insansın, deneme yapacağım diye neden okuyucu zekasını hiçe sayıyorsun. Tüm kelimelerin "G" harfi ile başlamasıyla ilgili bir deneme yapmış ki çok sinirlendim böyle bir kalemin bunu yazmasına. Ne bir anlamı var, ne kattığı bir şey. Bomboş. Lisedeyken, kızları etkilemek için deniyorduk bunları. Ayrıca "istemem ben uçurtmayı sen bana uçurt yap" nasıl kötü bir cümledir. Ahmet Batman, Kahraman Tazeoğlu'na kötü diyorduk, sen yapma bari. Bunu beğenip sayfalarına ekleyenlerin IQ seviyelerine bir bak sayın Kopan, bir daha böyle kalp krizleri geçirtme bizlere. Her ne dersek diyelim, "Perde 2, Sahne 4" gibi hikayeler de mevcut çok şekilli, çok güzel. Beni duygu karmaşasına sürüklediği için affedemiyorum. Hatta bir ara yazım yılına baktım, çok mu eski ergenlikten mi kaldı acaba diye. Ama değilmiş. Çok kısa bir süre de olsa Yekta Kopan okumayı bırakmayalım diye düşündüm şu uçurtma yazısını görünce. İşte biz sadakatsiz okuyucuların nabzını hep yüksek tutmak gerekiyor. Yoksa haddimiz olmadan böyle eleştiriler yapmamıza vesile oluyorsunuz.

Bizimmahalleninkitapcisi 
05 Şub 12:26 · Kitabı okudu · 1 günde · 9/10 puan

Günün hangi saatlerinde kitap okumayı seversiniz?
Sizleri bilemeyeceğim ama ben sabah okumalarının tadını bir başka seviyorum. Doğanın uyanışıyla birlikte gelen dinginliği güzel bir kitapla taçlandırmanın keyfi paha biçilemez bir duygu. Bu nedenle, sabahları erkenden kalkıp okuma keyfi yapmaya doyamıyorum. Geçtiğimiz ayın son günlerinde bir sabah bana eşlik etmesi için bir süredir kalemini merak ettiğim Yekta Kopan'ın Kediler Güzel Uyanır eserini seçtim. Sabahın huzuru , kelimelerin huzuruna öylesine karıştı ki, kitabı bir solukta bitirdim. Fakat, kitabın kapağını kapattığımda etkisinden çıkmam bir soluk kadar kısa sürmedi. 124 sayfaya sığdırılmış kısacık öykülerden oluşan bu güzel kitapta kelimelerle dans eden usta bir kalemin büyüleyici sanatı vardı.
Kısa...
Derin...
Yaratıcı
Eşsiz ve etkileyici...


Kediler Güzel Uyanır, üç bölüm altında kırk bir öyküden oluşan bir öykü kitabı. Gerçekten kısacık, özlem duyulan, kendinizden bir şeyler bulabileceğiniz, kimi öyküde şaşırırken kimi öyküde derinden etkileneceğiniz ama kesinlikle okurken dinlendiğinizi, huzur bulduğunuzu hissedeceğiniz bir kitap.
Öykülere dair çok şey var söylenebilecek lakin, kitabın büyüsünü bozmamak adına yorumu tadında ve merakında bırakmak istiyorum ve kesinlikle bu konuda acımasız olduğumu da kabul etmiyorum. Bunlar tamamen okumanız, hissetmeniz ve hayret etmenizi istediğimden :)

Her bir öyküsünü keyifle okuyup, farklı tatlar alacağınız bu güzel kitap tam da Yekta Kopan okumaya başlamak için ideal kitaplardan biri. 'Kediler Güzel Uyanır'a mutlaka bir şans vermenizi tavsiye ediyor ve sözlerime okuduktan sonra kitabı almak isteyeceğinizi düşündüğüm doyumsuz alıntılarla son veriyorum. Kitabınız bol, keyfiniz daim, daha çok Yekta Kopan kitabı da beni olsun ;)"Hayat da öyledir, geçer gider, iyi dinlemezsen, ne dediğini duyamazsın."

"Beklenmedik bir anda , bir kitapla yaşadığın şaşırtıcı buluşma. Kütüphanede, rafta, çalışma masasında öylece durmakta, seni beklediğini bilmeden; zaten sen de farkında değilsin yaşanacakların. Karşılaşıyorsunuz. O senden daha cesur, sınırları yok. Sonrası kendiliğinden geliyor. Mutlusunuz. Hepsi bu."

"Kitaplardan başka nefes alacağım balkon kalmadı gerçeklikler şehrinde."

"Neden bu kadar çok soru var hayatımızda? Neden en mutlu olunabilecek anlarda bile geçmişten çaldığımız bir meşalenin geleceğimizi yakmasına izin veriyoruz? Neden yalnızlığımızı kelimelerle büyütebilmek için bu kadar hastalıklı bir hayat yaşıyoruz?"

"Ama öyledir ya bazen, bir "keşke"ye dayanır hayat."

"Kendimi okumaya vermem bu yüzdendir belki de. Bir kitap, içindekileri unuttuğunuz zaman size küsmez. İnsanlar öyle midir ya! (" İnsanlar böyle öyle midir ya!" demeyi çok severim. Bayılırım işaretparmağını sallayıp okuma gözlüğünün üstünden bakarak tatlı tatlı ders veren yazarlara.) İnsanlar öyle midir ya; adlarını, karılarını, çocuklarının adlarını, işlerini, son karşılaşmanızda konuştuklarınızı, oturdukları semti, içtikleri sigarayı, tuttukları futbol takımını, kendileriyle ilgili her şeyi hatırlamanızı beklerler sizden. Birini bile unutmanız kötü dost damgası yemenize yeter. İnsanlar damgalar. yüzlerini hatırlamanız yeterli değildir, içlerini ezberlemiş olmanız gerekir. Oysa kitaplar.
Ben insanların içini okuyamam.Okurum, diyene de inanmam. Ben insanlara inanmam."

"İnsan en kolay kendinden utanıyor. O yüzden sevmem aynaları."

Nil Taşel 
23 Mar 21:42 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kesinlikle en sevdiğim kitaplardan biri!! Kitabın arkasında da yazdığı gibi beklemediğim bir anda karşılaştım bu kitapla ve anında aşık oldum. Hem adından dolayı (kedilere ayrı bir sevgi besliyorum) hem de içindeki altını çizdiğim binlerce satırdan dolayı. Mutlaka yolunuz düşerse alın ve okuyun, bulması pek kolay değildi çünkü.

Esin Aykan 
16 Oca 16:59 · 9/10 puan

Evett efendiim.Normal şartlarda bir günde bitirilebilecek bir kitap ama çalışan ve öğrenci olunca evdeki hesap maalesef çarşıya uymuyor.. Yekta KOPAN, Ebru GÜNDEŞ'in Deli Divane dizisiyle tanımıştım onu.. Genç, dinamik ve de başarısında ivme kazanmış oyunculuğuyla.Kitabı olduğunu biliyordum ama hep ertelemiştim..Mail adresime alıntı düşünce bir şans tanımam gerektiğini hissettim.Anlatılan güzeldi çünkü.Kısa öykülerden oluşan kitap tabii okuyucuya göre de yön bulabilir ama birden çok anlamlı kelimeyle tanışacaksınız..Diğer kitaplarına da yer vereceğim hem kütüphanemde hem de zihnimde..Satırlarınla tanıştığıma memnun oldum Yekta KOPAN :)

Tulpar 
06 Ara 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Tek bir olayı anlatan roman değil, bir çok küçük hikaye barındıran bir eser. Açıkçası yazarının medyatik kişiliğinden ötürü önyargılıydım fakat kitap bu önyargılarımı yerle bir etti. İçindeki hikayeler çok hoş, bir kerede oturup bitirmek yerine, canı sıkıldıkça birkaç hikaye okuduyup ruhunu eyledikten sonra tekrar yerine koymalı, açgözlülük yapıp hemen bitirilmemeli bu kitap. Dili oldukça akıcı, yabancı kelimelere pek rastlamadım. Aşırı ayrıntıyla boğmuyor. Yayıncı firma cep boy şeklinde bassa yolculuklarda çok daha rahat taşınabilir, zira şehir içi yolculuklarda okumak için ideal.

Kıvılcım TURGUT 
19 Şub 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 7/10 puan

"Ben çalışma masasının çekmecesinde cennetkuşu saklayanlar gördüm. Ben çalışma masasının üstünde cehennemin sazlı sözlü cümbüşünü yatıranlar gördüm. Ben o kadar gördüm de, ancak bu kadar anlatabiliyorum. O yüzden susuyorum sana. Ama ertesi gün konuşacağım."

Merve Fikir 
28 Eki 2016 · Kitabı okudu · 3 günde

Yekta Kopan 'ın okuduğum ilk kitabı. Kitap gayet akıcı ve sade bir dille yazılmış. Kısa kısa öykülerden oluşuyor. Okurken hiç yorulmuyorsunuz. Dinlenmek, huzur bulmak için okumanızı tavsiye ederim.

Şeyma 
10 Eki 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Yazarın ilk okuduğum kitabı Aşk Mutfağından Yalnızlık tarifleriydi. O kitabı daha çok beğenmiştim. Bu kitabın dili farklı geldi. En sevdiğim kısım Matruşka'ydı. Pazar Günü ve Fil mezarlığı da güzeldi :) Ama en güzeli kitabın adı Kediler Güzel Uyanır :)

2 /

Kitaptan 93 Alıntı

Alara 
 18 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Kitaplardan başka nefes alacağım balkon kalmadı gerçekler şehrinde.

Kediler Güzel Uyanır, Yekta Kopan (Sayfa 23)Kediler Güzel Uyanır, Yekta Kopan (Sayfa 23)
Pluto 
10 Ağu 19:10 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Mutlu öldüm ben, hatta mutluluktan öldüm ben.

Kediler Güzel Uyanır, Yekta Kopan (Sayfa 82 - Can Yayınları)Kediler Güzel Uyanır, Yekta Kopan (Sayfa 82 - Can Yayınları)
Bilge 
 30 Tem 16:57 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Her vurgunda, bir sonraki kitaba açıyorum ciğerlerimi.

Kediler Güzel Uyanır, Yekta Kopan (Sayfa 24)Kediler Güzel Uyanır, Yekta Kopan (Sayfa 24)
Hiç Yok 
19 Tem 13:50 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Dün yoktu.
  Bugün var.
  Ama bugün var.
  Oysa dün yoktu. Aynı saatlerde, emin değilim ama belki de aynı dakikada, aynı pencereden bakmıştım. Hava biraz daha kapalıydı. Beklenmedik sıcaklar iç bunaltan bir sise neden oluyor sabahları. Belki ... belki sis yüzünden fark edemedim. Belki dün de vardı...

Kediler Güzel Uyanır, Yekta Kopan (Epub)Kediler Güzel Uyanır, Yekta Kopan (Epub)
Cihan Mert 
17 Kas 2014 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Bu yorgun saatlerde değil, gün ışığının tazeliğinde sev beni. Bu gece değil, yarın sabah öp beni.

Kediler Güzel Uyanır, Yekta KopanKediler Güzel Uyanır, Yekta Kopan
Hiç Yok 
19 Tem 15:45 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

("Neredeysen, ne halde olursan ol, ister eksili zaman
uzayında, ister artılı gönül zamanında süzülüyor ol,
beni bu –parantez de dahil olmak üzere–
söylediklerim için bağışla!")

Lolita, Vladimir Nabokov

Kediler Güzel Uyanır, Yekta Kopan (Epub)Kediler Güzel Uyanır, Yekta Kopan (Epub)
Sevda 
08 Ağu 2016 · Kitabı okudu

Uçurumdan kurtulmanın tek yolu ona bakmak, derinliğini ölçmek ve kendini o boşluğa bırakmaktır. (Pavese'nin sözü)

Kediler Güzel Uyanır, Yekta Kopan (Can yayınları)Kediler Güzel Uyanır, Yekta Kopan (Can yayınları)