Kediler Krallara Bakabilir

6,0/10  (1 Oy) · 
12 okunma  · 
1 beğeni  · 
708 gösterim
Enis Baturun "Özel Ansiklopedisi"nin bu ilk kitabı, 1990da yayımlandığından bu yana tiryakilerini aratmış bir deneme toplamı: Aşk, Okul, Tütün, Kütüphane, Brigitte Bardot, Kediseven Sokağı, Balkon, Asansör, Gaudi, Eldiven gibi pek çok konu başlığına öznel, lirik, yer yer cüretkâr bir bakışla eğiliyor Enis Batur. Bu üçüncü, kesinleştirilmiş basımda, Sami Hazinsesten Ölüm İlanlarına, Walter Benjaminden Erkek Takılarına, yeni parçalar da yer alıyor.

Yedi-sekiz yıl önceydi, Ankarada Ulus Meydanı yakınlarındaki Kediseven Sokağının adı değiştirilince, Orhan Durunun Soyut dergisinde incelik dolu bir yazısı çıkmıştı. Hayli sonra, onun 1950lerde bu sokak üzerine bir de şiirini görüp okuyacaktım. Nurullah Ataç da, Güncesinde Kediseven Sokağından sözeder: "Bunlar güzel adlar doğrusu, ne var ki kolay değil böylesini bulmak. Böyle adları kolay kolay bulamadıkları için de ölüleri düşünüp odalarını koymaya kalkıyorlar." Yanılıyormuş Ataç, bu satırları yazışından 20 yıl sonra Kedisevenin adı değiştirilmeye kalkışıldı, gerçekten de o kolaycı yöntem benimsenecek oldu. Pariste bir Balık Avlayan Kedi Sokağı vardır. Bir romana başlığını da veren bu dar, küçük sokakla oyalanmayalım şimdi: sokak isimleri, başka bir yazımızın konusu olacak nasıl olsa.
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2002
 • Sayfa Sayısı:
  340
 • ISBN:
  9789755701578
 • Yayınevi:
  Sel Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Özge Celbiş 
 07 Tem 13:46 · Kitabı yarım bıraktı · Puan vermedi

Bir çırpıda okumak için malesef pek uygun bir kitap değil. Fakat başucu kitabı yaparak, yatmadan önce bir kaç deneme okuyabilirsiniz. Başlayıpta yarım bıraktığım ilk kitap diyebilirim kendilerine. Dili oldukça akıcı fakat bir çırpıda okunmuyor.

Sidar Sadık 
03 Oca 2016 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Oldukça bilgilendirici ve her konuya giren bir kitap. Mimariden modaya, aşktan bilime her konuda denemelerden oluşuyor. İlginç bir serüvendi benim için...

Sharlot 
16 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 9 günde · Puan vermedi

Taaa lisede okumuştum bu kitabı. Her ne kadar Enis Bey kitabı Bunçi Damlacı adına (nasıl yaa) imzalamış olsa da etkilemişti kitap beni. Birçok bilgi vardı içinde. ama geçen gün elime geçtiğinde içinde ismi görünce kızıp bir küütphaneye bağışladım. Tamam soyadım zor olabilir ama Burcu yani Bunçi ne????

Kitaptan 8 Alıntı

"Büyük İngiliz şairi John Donne'un sözüdür: "Hiç kimse infaz hücresinden sehpaya giden yolda uyuyamaz, ama hepimiz ana rahminden mezarlığa giden yolda uyuruz."
Uyumak da biraz saklanmaktır zaten: Gördüğümüz her düşün dönüp tabirlerine başvurmaz mıyız?

Kediler Krallara Bakabilir, Enis Batur (Sayfa 100)Kediler Krallara Bakabilir, Enis Batur (Sayfa 100)

"İnsanlar, kendi doğalarının terimleriyle sevgisiz, hain ya da bencil sayarlar ya kediyi, onun herhalde bu tür kaygıları yoktur. Oynaşmak; sevmek, sevilmek istediği an buradadır. İstemediğinde çekip gider, sizin doyumunuz yarıda kalmış, ona vız gelir."

Kediler Krallara Bakabilir, Enis BaturKediler Krallara Bakabilir, Enis Batur

"İnsanoğlunun yazgısıdır: Bıraktığı izleri, zaman çoğu kez iliğine dek çürütür."

Kediler Krallara Bakabilir, Enis Batur (Sayfa 282 - Sel Yayıncılık)Kediler Krallara Bakabilir, Enis Batur (Sayfa 282 - Sel Yayıncılık)

"Önce ekmekler mi bozuldu bilmem ama, sonra balkonların bozulduğu kesin. Gelişen Türkiye'nin insanları balkonu anlamadı. Onu salona, yatak ya da oturma odasına dahil ederken metrekare kazandığına sevindi de, her evden bir düş odası eksildiğini, yeryüzünde Christian Hunziker türünde adamların bir lunapark büyüsü yarattığını farketmedi, bilmek istemedi."

Kediler Krallara Bakabilir, Enis Batur (Sayfa 176 - Sel Yayıncılık)Kediler Krallara Bakabilir, Enis Batur (Sayfa 176 - Sel Yayıncılık)

''Hayat sıkışıyor ve sıkıştırıyor. Şehirlerimizde yalnızlık tebdil kıyafet geziniyor. Sağırlar diyaloğunda yerini alan söz bizi artık kendi kendimize konuşmaya, olmadı bizi can kulağı ile dinlemeyenler sanki okuyacaklarmış gibi yazmaya yöneltiyor. ''

Kediler Krallara Bakabilir, Enis Batur (Sayfa 42)Kediler Krallara Bakabilir, Enis Batur (Sayfa 42)

''Ademoğlu baştan uca tırnakla kaplıydı, ilk günahında soydu onu Tanrı, korumasız bıraktı: Parmak uçlarındaki katı işaretler bunu hiç unutmasın diye.''

Kediler Krallara Bakabilir, Enis Batur (Sayfa 31)Kediler Krallara Bakabilir, Enis Batur (Sayfa 31)

"Hemen fark ettiler ki, insanların yaşamını iki tiran yönetmektedir: Biri umut, öteki korku" der Lukianos ve ekler: "Çünkü, insan korktu mu ya da umdu mu, geleceği öğrenmek ister."

Kediler Krallara Bakabilir, Enis Batur (Sayfa 93)Kediler Krallara Bakabilir, Enis Batur (Sayfa 93)

"Bir metin, içeride kıvranmaya başladığında, bilinmeyenleri ezici çoğunluğu oluşturur: Nereden, ne zaman -ilk- harekete geçmiştir? Başlayacak, sürecek, sona erecek midir? Başlarsa ve sürerse, bu bir öngörü sınırı içinde mi gerçekleşecektir - yoksa yolda büyük bir dönüşümden mi geçecek, belirgin bir sapma ile mi asıl yatağına kavuşacaktır?

Kediler Krallara Bakabilir, Enis Batur (Sayfa 299 - Sel Yayıncılık)Kediler Krallara Bakabilir, Enis Batur (Sayfa 299 - Sel Yayıncılık)

Kitapla ilgili 1 Haber