Kedilere Dair

7,8/10  (5 Oy) · 
6 okunma  · 
3 beğeni  · 
541 gösterim
Kedilere yakın yaşayan herkesin bildiği gibi onlar hakkında genelleme yapılamaz. Her biri apayrı karaktere sahip yaratıklardır kediler, basbayağı "birey"dirler. Has bir yazar olan Lessing de bunun gayet farkında olduğu için kedi ırkına bir güzelleme yazmak yerine, hayatına girmiş kedilerin hikayelerini, hiçbir süslemeye başvurmadan anlatmayı tercih ediyor. Ama bazı kedilerin güzelliğiyle büyülenmekten de kendini alamıyor:
"Bej renkli, ... ön ayakların bitiminde gümüşe çalan patiler. Kenarları beyazla çerçevelenmiş olduğu için simli gibi duran kulaklar dikilip, öne arkaya oynardı; dinleyerek, algılayarak. ...Kuyruğu, ucu sanki diğer organlarının alamadığı mesajları alıyormuş gibi, bir başka boyutta oynardı. Hava kadar hafif, pür dikkat oturur, tüyleriyle, bıyıklarıyla, kulaklarıyla, bütün varlığıyla, bakar, işitir, hisseder, koklar, içine çekerdi. Eğer balık sudaki hareketin somutlaşmış, şekillenmiş haliyse, endamına bakılırsa kedi de hissedilmeyen havanın çizgiye dökülmüş ve biçimlenmiş hali.
Ah kedi; derdim, daha doğrusu tapardım: Güzeeeel kedi! Nefis kedi! Zarif kedi! İpek kedi! Tüylü baykuş gibi yumuşacık kedi, kelebek patili kedi, süslü kedi, inanılmaz kedi! Kedi, kedi, kedi, kedi."
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2004
 • Sayfa Sayısı:
  144
 • ISBN:
  9789753424943
 • Çeviri:
  İnci Ötügen
 • Yayınevi:
  Metis Yayınları
 • Kitabın Türü:
Necmiye 
08 Nis 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

bir kedi sever olarak ve çocukluğumdan beri kedilerle muhabbeti olan biri olarak,kitabı severek okudum,bir evde kedi varsa ,o evde huzur,güzellik,sevgi vardır,bu pozitif hayvanlar insanın nasıl yapıyorlar bilmiyorum ama ruhsal yapısını olumlu yönde değiştirmeyi başarabiliyorlar,