Keje: Bir Gecede Büyümek

6,7/10  (3 Oy) · 
9 okunma  · 
1 beğeni  · 
389 gösterim
Güneydoğuda Çocuk Olmak Bir Gecede Büyümek Demek Bütün çocuklar kadar mutlu, bütün çocuklar kadar tasasızdılar. Kasabanın bütün bağlarına girebilir, bütün bahçelerinden yiyebilir, meyve ağaçlarına dalabilirdiler. Bir yaz gecesi aniden patlayan silah seslerine kadar... Önce özgürlüklerini, şenliklerini kaybettiler, sonra evlerinin bir ateş topu olduğunu gördü gözleri. Büyükler onlara bir şey söylemiyor, kendi aralarında dışardakiler dedikleri birilerinden bahsediyorlardı. Kimdi bu dışardakiler? Çocukluğunu 80li yıllarda Güneydoğuda geçiren yazar Emine Uçak Erdoğan, iki ateş arasında sıkışan bölge halkının bir yaz gecesi ansızın alt üst oluşunu anlatıyor: Hayatın ve imkânların bütün yoksunluğuna rağmen, hayal dünyamızın ve zihinlerimizin alabildiğince özgür ve zengin olduğu o günleri biraz da olsa bugüne taşımak istedim. Savaş, göç, molotof kokteyli, acı, öfke ve daha nice olumsuz kelimeyle yâd edilen o topraklarda bir zamanlar bambaşka kelimelerin, hayatların hüküm sürdüğünü hatırlatmak için... *** Emine Uçak Erdoğan, kalemini kamera gibi kullanıyor. Acının kutsal bir vahşiye dönüştüğü bir coğrafyanın yazgısını, gerçekçi fotoğraflar pozlayarak anlamaya ve anlatmaya çalışıyor. İçeriden bir gözlemin, gerçekçi anlatımın ve daha önce bakılmayan yerlerden bakmanın getirdiği bir zenginlik bu. Yıllar önce Fikret Otyam ve Yaşar Kemalin yaptığını ama eksik bıraktığını daha gerçekçi bir biçimde, şiiriyeti yalınlığında saklı bir dille tamamlıyor. Bölgenin acıtıcı, gerçekçi manzarası, Erdoğanın kalemiyle bir kez daha dile geliyor... Sadık Yalsızuçanlar
 • Baskı Tarihi:
  2011
 • Sayfa Sayısı:
  136
 • ISBN:
  9786051149226
 • Yayınevi:
  Timaş
 • Kitabın Türü:
Mehmet Kızılırmak 
13 Nis 16:50 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Çocuk gözünden doğuda meydana gelen olaylar yorumlanmis.Hem terorizmin hemde askeri şahısların çocukların dunyasinda oluşturduğu travmalar bıraktığı izler üstünde durulmuş.Hayatin içerisinde monoton diye nitelendirdiğimiz şeylerin kaybetme eşiğine geldiğimizde ne kadar değerli olduklari ifade edilmiş.

Mutlu, huzurlu yaşayan insanların hayatlarına giren çatışmalı sürecin onları nasıl etkilediği çocuk gözüyle anlatılıyor. 7 tane oykuden oluşuyor. Yazar her iki tarafa da iyi Cakiyor. Hem karakol kurup onları rahatsız eden devlete hem de sürekli baskın yapan örgüte. Her bir hikayesi bir roman olabilecek bir kitap. Biraz anlatımı zayıf. Çocukluğum ile ilgili güzel anekdotlari bulunduran bir kitaptı.