Kekeme Çocuklar KorosuTarık Tufan

·
Okunma
·
Beğeni
·
5.503
Gösterim
Adı:
Kekeme Çocuklar Korosu
Baskı tarihi:
Haziran 2017
Sayfa sayısı:
136
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789759960513
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Profil Yayınları
En son hangi acı seni uykusuz bıraktı, en son hangi coğrafyaya
gözyaşı döktün, en son hangi cümle beynini darmadağın
edercesine odanın duvarlarında yankılandı, söylesene?

Kekeme Çocuklar Korosu bir radyo istasyonunda gece
programları yapan genç bir adamın hikayesini anlatıyor.
Huzursuz, öfkeli, kafası karışık, hüzünlü bir adamın hayatın
içindeki çaresizlikleri, sorgulamaları, kavgaları etkileyici
bir anlatımla okurun karşısına çıkıyor.

Olaylar genç bir adam üzerinden anlatılsa da Kekeme Çocuklar
Korosu, doksanlı yılların ve o yılları üniversitede yaşayan
bir kuşağın çarpıcı hikayesidir.
Tarık Tufan. Tarık ağabey. Çok sevdiğim hatta en sevdiğim yazar. Yaklaşık 10 yıldır hem okurum hem de şahsen tanırım. Tanışma hikayemi belki başka bir sefer anlatabilirim. İnceleme için niye bekledim, demek ki bugüne nasipmiş. Diğer 6 kitabı hakkında da bir şeyler söylemek istiyorum ilerleyen günlerde.

Şimdi bu kitaptan bahsedelim. Kekeme Çocuklar Korosu. Sanırım yeryüzündeki en ilginç kitap isimlerinden biridir. 2000 yılında yayınlandı. Kitabı ilk olarak 2008 yılında okumuştum, sonrasında başucu kitabı olarak benim en iyi arkadaşlarımdan biri oldu.

Tarık Tufan’ı bilenler bilir, bilmeyenler ise kanaatimce mutlaka öğrenmelidir, tanımalıdır. 90’lı yıllarda radyoculuğa başlamış ve 2009 yılında sonlandırmıştır radyo macerasını, yazık ki radyo kısmına son birkaç ayında yetişebildim, öncesinde haberdar değildim. Her işte bir hayır vardır elbette. Şöyle bir fon müziği vardı, isteyen dinleyebilir. https://www.youtube.com/watch?v=J47S6dBjCsg

“Düş Vakitleri” isimli bir program. Kitap da yaklaşık olarak bu radyo programının etrafında şekilleniyor diyebiliriz. 90’lı yılların ülkemizdeki karmakarışık hali kitaba da yansımıştır. Tarık abi muhafazakar, İslamcı, dindar diyebileceğimiz dünya görüşünün içinden gelen ama asla hiç kimseyi ötekileştirmeyen, vicdandan ödün vermeyen bir güzel adamdır.

Bizim ülkemizde malesef neredeyse her dönem hep bir şeyler yasaklı ve hep bir şeyler suç olmuştur. İşte 90’lı yıllarda da bu ülkede en büyük suç “Müslüman” olmaktı. 28 şubat diye bir şey yaşandı bu ülkede, yaşı 30 ve üzeri olanlar hatırlayacaktır. Kimi zaman da kürt olmak, alevi olmak, Atatürkçü olmak,sosyalist olmak,eşcinsel olmak vesaire yasak veya suç oldu bu ülkede.

Kitaba gelelim, söz bitmez. Kitapta işte bu dönemde ötekileştirilen ve sesi çıkmayan veya ancak adeta “kekeme” şekilde konuşabilen bir nesil anlatılmaktadır. 90’lı yılların yasaklarından nasibini alan, inancına göre yaşamaya çalışan ve her anlamda sürüklenen- hem yerlerde hem ruhlarında- bir nesil.

Fakat bu kitapta herkes kendinden bir şey bulacaktır. Her inançtan her görüşten insan bu vicdanlı anlatımda bir şeyler yakalayacak ve okumanın lezzetine varacaktır.
Tutunma arayışı, isyan,hüzün ve daha pek çok mesele.

DİKKAT!! BUNDAN SONRASI SPOİLER İÇERİR, FAKAT OKUSANIZ DA NE ÇIKAR SİZ BİLİRSİNİZ

Başlayalım biraz deşmeye,

“-Bu nedir
-Mektup doktor bey.
-Kim gönderdi bunu?
-Geçen gün gelen hasta var ya o !
-Hangisi radyocu olan mı?
-Evet o.
-Tamam sağol.

Sevgili Doktor,

Beni rencide ettiniz.Ve ben açıkçası bunu sizden beklemiyordum, insanlara hasta olduğumu söylüyorsunuz. Onlarla konuşmaya çalıştım fakat hiçbiri dinlemedi. Tam konuşmaya başlarken acele laflar edip gitmeleri gerektiğini söylüyorlar. Sanırım size daha çok inanıyorlar.Önemsiyorlar da üstelik.Bir defasında şizofren dediğinizi duydum. Sonra anlayamadığım bir sürü şey. Siz anlattıkça, onlar kafalarını sallıyorlar.Sınıfta ön sıralardaki çocuklar gibi. Kahretsin ! Haklı olamazlar. Onlara nasıl zarar verebilirim. Onlar yaşamıyor doktor! Türkü söylediklerini duymadım inanabiliyor musun?Aşık olmuyorlar, uykusuz geçirdikleri bir tek gece yok.”

Biraz daha devam edelim, kitapta yoğun olarak kendisine eşlik eden bir iç ses bir kişi adeta,

“-Artık bırak beni lütfen. Her yerde karşıma çıkıyorsun. Biraz nefes almak istiyorum anladın mı?
-Bana bak ben senden başkası değilim, sen de bunu anla artık.Her tökezleyişinde bana bağırmandan bıktım üstelik. Bak oğlum, kendinden kaçamazsın !”

“Allah’ım annemi ve aklımı koru lütfen”

Sonra ilkolul ve ortaokul çağlarında hem okuyup hem çalışmak zorunda kalan bir çocuk görüyoruz,
“Ellerinizi makineye kaptırmayın. Ruhunuzu da makineye kaptırmayın. Çocuklara dikkat edin, onları da kaptırmayın makinelere.Yaz aylarından nefret ediyorum…”

Radyo,
“Hayatını kalabalıklaştırdıkça ölümü içinden çıkılmaz bir hale dönüştürüyorsun. ‘sevgilim hayat’ palavralarını bırak artık. Ona çoğu zaman bir fahişe gibi davranıyorsun”
“Hiç işte radyoda Eric Clapton çalıyor.’Tears in Heaven’ Sana kullanılmamış çocukluğumu bırakıyorum. Üstü kalsın…
https://www.youtube.com/watch?v=8ppn0CtSDS8

Devam edelim,

‘On iki yaşındaki çocuk iş bulamadığı için intihar etti’ gazetelerden.
‘dile benden ne dilersen ‘ mastercard

“On iki yaşındaki çocukların iş bulabilmelerini diliyorum. On iki yaşındaki çocukların intihar edebilecekleri bir ip bulamamalarını diliyorum.On iki yaşındaki çocukların sokaklarda yürürken akıllarına ölüm düşmemesini diliyorum”

Sonra 90’lı yıllarda okumaya çalışan başörtülü kızların çilesi, okursunuz anlarsınız.

Sonra ‘aşk arası’ yine o dönemin kendi halinde, çekingen, belki bilinçsiz genç erkek ve kızlarının dünyası. Okursunuz , Müslüm babanın şarkı sözlerini de iliştirmiştir yazar bu yazının başına.
https://www.youtube.com/watch?v=D2KHhePhWzc

Sonra daha neler neler, çok mu uzattım aslında bilemedim. Ama yetmiyor anlatmaya bunlar da, lütfen bu kitabı okuyun. Son olarak az bilinen şairlerden İlhami Çiçek’le bitiriyor yazar kitabını, şairin de hayatına biraz değinerek.

“Her şey eninde sonunda sessizdir
Bir günün kırılganlığından
Kalan ve tekrar tekrar kırılan
Müteellim bir insan sesinin başlattığı
Ağlamanın kırı
Sessizdir “
Şunu kesinlikle söyleyebilirim her anlamda okuduğum en iyi kitaplar arasında ilk 5’e girer bu kitap ..
Sadece hikaye anlatıyor ama öyle bildiğimiz hikayelerden değil..
Bir hikayenin akışına bırakmıyorsunuz kendinizi ..
Parçaları sizin birleştirmeniz gerekiyor.!
Beyin çok fena zorluyor kendini ..
Olaylar arasında geçişler var hatta bazen cümlenin içinde dahi geçişler var ..

Bir radyocunun kendiyle ‘’İç sesi veya vicdan diyebiliriz ‘’ konuşmaları ve bir radyo programında anlattıkları çoğunluğunu oluşturuyor kitabın .
Bu konuşmalarda bol bol kafa karışıklığı ve hayata dair çok derin tahliller yer alıyor..
Bazıları çok ama çok etkileyici, ama bazıları da yer yer soyut kalıyor..
Dik başlı ve edebi bir anlatım hakim kitapta ..
Yapmış olduğum alıntılardan da görüldüğü gibi bol bol altı çizilecek cümle var..
Modern hayatı ve kent hayatını çok yerinde tespit ve tahlillerle harikulade sorgulamış ..

Yazarında belirttiği gibi ‘’ Elinizdeki kitap 1990-2000 yılları arasında İslamcılık söyleminin bir tarafında yer tutmuş kuşağın ‘’ İslam dinini ne kadar yanlış anladığını çok net ve kesin tahlillerle ortaya koymuş durumda . (Aramızda kalsın fakat şu an ki durumda farksız sayılmaz o dönemlerden )
Lütfen beklemeyin gerçeklerle yüzleşmek için gidin ve alın kitabı ..
Kekeme çocuklar korosu okuduğum ilk Tarık Tufan kitabı olmakla birlikte kendilerini bana çokça da beğendirdi.Değer verdiğim bir kişiden aldığım tavsiye üzerine, her ne kadar çoğunlukla ebook kullansam da yaşayan yazarlara saygımdan dolayıdır ki kitabı satın almayı tercih etmiş bulundum.Şu sıralar sınavlar ve ders yoğunluğumun içerisinde okuyup okumasam mı diye düşünürken göz atmak maksadıyla bir kaç sayfa okudum, daha doğrusu bir kaç sayfa okuduğumu sandım.Oysa ki yazarın kulağa hoş gelen üslubuyla kitabın neredeyse yarısına kadar geldiğimi farkettim.
Sunuş faslından sonra kitabın içeriğine gelmek gerekirse ; geceleri radyo programında hem kendisiyle hem de dinleyicileriyle konuşan, tartışan birinin çevresinde ilerlemekte.Kurgusal bütünlüğü çok net olmamakla birlikte zaman zaman anılarından bahsederken kimi zaman da dönemin sosyal ve siyasi konularına yüzeyel olarak değiniyor.Dönemin derken belirtelim ki bahsedilen dönem 90lar ve 2000 yılları arası, malumunuz bu dönemde oldukça sosyal ve de siyasal sıkıntıların olduğu aşikâr lakin ben bu konuları irdeleyerek samanlar üzerine kıvılcım çakmak niyetinde değilim.Yazar da aslında çok derine inmese de bu konularda, kişilere dair yaptığı çeşitli tahlilleriyle okuyucuda farklı hissiyatlar uyandırabilir, burada karar sizin, nasıl değerlendirirseniz anlatınlanları o doğrultuda yorumlarsınız yazılanları. Şunu da belirteyim ki kitabı dolu bir kafayla okumaya çalışmayın, aksi halde zati kısa olan kitaptan tam keyif alamadan bitirmiş olabilirsiniz.
Bilmiyorum sizi ne kadar etkiler etkilemez ancak kitapta kendisiyle tartışan karakter, benim de zaman zaman kendimle tartışıyor olmamdan dolayı hoşuma gitmedi desem yalan olur.Siz de bilirsiniz ki insan nereye giderse gitsin kendisinden kaçamaz, kurtulamaz.Kafanızın bir yerlerinde dolaşan o serseri mayın misali zat sizi asla yalnız bırakmaz, susmaz, susturalamaz.Sustuğunda siz de susmuşsunuz, çekip gittiğinde siz de firar etmişsiniz demektir bir nevi, ki kitapta bunu açıkça göstermiş lakin bu konuda büyük bir spoiler vermek istemem.Okuyarak elde etmeniz daha hoş olacaktır.
Aslında incelemede kitaptan alıntılarla daha da uzun ve de hoş şeyler de yazılabilirdi ama kitaptan alıntılarla kitabı size tamamen vermek ne kadar doğru olur bilemiyorum ancak kitapta çokça altı çizilecek yerler var kitapları çizenlere duyurulur.
Kitabı okumamda tavsiyesiyle çok önemi olan o değerli kişiye tekrar tekrar teşekkürlerimi iletip, sizleri kitabı okumaya davet ediyorum.Sağlıcakla...
Tarık Tufan : Okuyuculardan aldığım tepkilerden büyük çoğunluğu da "benim söylemek istediklerimi yazmışsınız" cümlesini barındırıyor.
Evet benimde söylemek istediklerimi barındırmışsınız öyleki kendime bile itiraf edemediklerimi barındırmışsınız.
Herkes çocukluğuna geri dönmek ister ve ben her zaman şunu söylemişimdir ne kadar acı yaşarsam yaşayayım asla tekrar çocukluğuma geri dönmek istemem... bunu ilk kekeme çocuklarında duydum ...çok az insan çocukluğuna geri dönmeyi istemez ve bende az insan içindeyim...
" EN SON HANGİ ACI SENİ UYKUSUZ BIRAKTI"
Yaralarımız zaman geçsede iyileşmiyor ve bu acılar bizi uykusuz bırakıyor.Ve bi an gözlerimizi kapatıyoruz kabus dolu geceye dalıyor bedenimiz..Ve ben artık rüya görmekten nefret ediyorum..
.... Kekeme Çocuklar Korosu sen müthiş bir şeysin ve benim seni keşfettme ve seni okuma şansına sahip olduğum için kendimi şanslı hissediyorum.
Teşekkürler Tarık Tufan
Tarık Tufan...
Kalemini kimi zaman doğal,kimi zaman klasik ama çoğu zaman içten bulacağımız bir yazar.
Yaşamın birçok gerçeğini yüzümüze yüzümüze vuruyor bu eserinde. Dönüp bakıyoruz etrafımıza,insanları ve yaptıklarını bir bir izliyoruz. Bir defa da Tarık Tufan gözüyle bakıyoruz her şeye. Bir defa daha görüyoruz içinde bulunduğumuz berbat düzeni. Yüzlere bakıyoruz mesela. Ama bu kez başka ! Çünkü neler yaşadığını merak ediyor ve kendi çapımızda yorum yapıyoruz. Koca bir şehirde kim bilir ne hikayeler,ne acılar var diyoruz...
İkinci Tarık Tufan kitabım oldu. İkinci eseri de ilki gibi çok güzeldi. Yazarın dili ve anlatımı çok güzel. Eser deneme türünde yazılmış. Bir radyocunun kendi kendine konuşması şeklinde geçiyor; aralarda...Radyo konuşmalarında kafanız karışabilir; bana biraz da olsa saçma geldi ve o bölümleri beğenmedim. Ama gel gelelim araları serpiştirdiği hikayeler gerçekten çok çarpıcı ve anlamlı. Bir çok anlamlı alıntı var hatta bazı sayfalar tamamen alıntı olabilir ders çıkarma üzerine.

Kitabın konusuna gelirsek sosyal yaşamı sorgulayan; islami kesim üzerine inceleme yapan bir konu oluşturmuş. 28 Şubat dönemi ve baş örtüsü meselesini irdelemiş bunun üzerine sert yazılar yazmış. Muhafazakar kısımı kendi içinde bile eleştirmiş. Çok etkilendiğimi söylemesem de okunması gereken bir eser olarak görüyorum. Kesinlikle içinden bir şeyler kapacağınızdan eminim. Tarık Tufan'a devam edeceğim. Mutlu okumalar...

.
Toparlayabildiğim kadarıyla kitap hakkındaki düşüncelerimi dile getirmeye çalışacağım. Yoğun bir okuma temposu içerisinde olduğum için inceleme eklemeye zaman ayıramıyorum genelde... Onun için sadece okumakla yetiniyorum.

Yazarın okuduğum ilk kitabı olmakla birlikte değişik bir kalemi olduğunu söyleyebilirim.
Hayatın içinden çoğu zaman gördüğümüz ama görmezden geldiğimiz belki de elimizden birşey gelmeyeceğini düşünerek umursamadığımız ama yanlış bir yol izlediğimizi görmek mümkün kitapta...

İstismar edilen hayatlar, istismar edilen çocuklar ve yıkılan dünyaları barındırdığı için okurken hem utanmamak hem de acımamak elde değil.

Kaybolan hayal ve hayatların serzenişlerini sezinlemek istiyorsanız okumalısınız...

Başka söz söylemeye dilim varmıyor...
Tarık Tufan hayranı olarak ve 7 kitabını da yemiş yutmuş olarak konuşuyorum, benim için hayal kırıklığıydı maalesef. Bi sıralama yapmak gerekirse 7. sırada. Tabi yine de Tarık Tufan olduğu için yeri başka ama diğer kitaplarından sonra bu biraz yavan geldi.
eğer bir gün yolunuz bir üniversiteye düşerse...
saçlarını taramayı becerememiş bir kızla karşılaşırsanız. konuşurken saçlarını savurmuyorsa. sıkı sıkıya tokalarla yapıştırmamışsa saçlarını. uyumsuz kıyafetler varsa üzerinde. yakıştıramamışsa giydiklerini. güzelliğinden utanıyorsa mesela. yaz sıcağında boğazlı bir kazak giymişse. bir pardesü giyip yün bir başlık takmışsa kafasına. ya da modası geçmiş bir şapka takıyorsa. ellerini sürekli başına götürüyorsa, saçlarını tıkıştırıyorsa şapkasından içeri. ürkekse, bir başınaysa...

bilin ki o kız başörtülü bir kızdır.
bilin ki, bir kez daha daha kaybetmişizdir...

28 şubat dönemine fatih'ten bakan bir tarik tufan kitabi. ezilenlerin içindeki öfkeyi çok iyi betimliyor tarik tufan. içinde fırtınalar kopan bir bizim mahallenin abisi tarik tufan. okunması gereken bir kitap
Olmadı, sevemedim bu sefer. Oysa Tarık Tufan'ın daha önce okuduğum iki kitabını pek bir beğenmiştim. Hele Şanzelize'yi epeyce beğenmiştim. Ancak bu sefer, bir türlü alamadı beni içine, sevemedim işte...

Halbuki, konusu itibarıyla söyleyecek çok şeyi olan bir adamım ben de. Özellikle üniversite dönemi ve anlattığı çevre ile ilgili epeyce yazabilirim. Ama kanun hükmünde kararnameler, olağan üstü haller ve sair var şimdilerde, eskinin mazlumları şimdinin zalimleri oldu. O mazlumlar arasında daha da mazlum olanlar oldu; ama Tarık Tufan gibi vicdan ehilleri de var neyse ki..
Tarık Tufan okumayı en çok sevdiğim yazarlardan birisi. Her eserinde kendime farklı pencereler aralar, o pencerelerden bakarım hayata. Fakat kekeme çocuklar korosu beklediğim gibi değildi. Defalarca okumama rağmen anlayamadığım yerler vardı.
Kitap bir radyocunun kendi kendine olan konuşmalarından ve sosyal yaşamı sorgulayışından oluşmakta. Radyocunun iç konuşmaları malesef ki bana karışık ve anlamsız geldi.Radyocu gerçekten içinden konuşuyor gibiydi.
Tüm bunlara rağmen eserde bir çok bakış açısı ve üzerinde uzunca düşünülecek sözler bulunmakta.
İlerde tekrar okuyup kitabı tekrar analiz etmek istiyorum, belki o zaman bana daha anlaşılır gelir. Belki o zaman okunması için tavsiye edebilirim.
Ama sen beni bitirdin 12 yasa çocukluğu öncesi olmayan 12 yaş. Sorma nerde olduğunu hiç olmadin hayat sahnesinde. Öncen yoktu. Acep annen mi taşıdı bunca yıl yoksa insanlar mi istemedi seni.neydi hayat hikayen. Yazar diyor ya suzinak hüzünler evet tam da orda saklıydım. Görmediler beni. O hüzün şehrinde çocukluğum sakliydi.ve bir göç sonucu yıkılan evleri sever olmuştum çünkü bazıları için bir hayat başlangıcı idi. Tıpkı ben gibi. 12 yaşinda doğdum, 12 yaşinda dil öğrendim 12 yaşında sokaklarla tanıştım. Ilk dayağı anneden görmedim öğretmen dururken. Ilk nefret ettiğim insan bir eğitimci.Allahim sevgiyi öğrenmeden nefreti öğrettiler. Beni dilimle yargiladilar duygularımı anlamadılar. Sokaklarda bıraktılar hayallerimi. Sahi neydi o gözyaşlarin sokak aralarında dolaşırken. Ilk selam veren bir eskici miydi yoksa radyodan gelen Merhaba sesi miydi. Yazar diyor ya "kirlenmemis çocukluğum " garip hangi çocukluk. Dinleyin büyükler ve asıl eğitimciler çocukluğumu geri verin.Allahin en güzel sanatı olan insanı sevgisini geri verin. Ne olur bende bitirdiğiniz hayallerimi geri verin. Beni tekrar almadığınız sokaklarda bağrışan çocuk seslerine alın. Şu an dil var eğitim var alın beni .insanlığımi onla sinirlandirdiniz. Şimdi ben sizi neyle sinirlandirayim lütfen söyleyiniz. Anlatamam daha fazlasını yürek dayanmıyor. Ne garip şu an bir eğitimci çocukluğunu alan eğitimciden sikayetci. Ne garip beni sokağına almayan insan şu an dost melodileri çalmakta.ama siz kıymetli nazende sevgili kitaplarım 12 yaşım sizde yaşamakta. Gittim ve geri geldim sokağıma. Çok şükür... kitabı okumaya dalarken yine insanları unuttum ve derse gidemedim Allah afetsin.cumlelerim zamanınızı aldıysa hakkınızı helal ediniz.
Sekiz yaşında bir erkek çocuk.Haber bültenlerinde yüzü karartılıyor . Bir yıl boyunca defalarca tecavüz edilmiş .
Altını bezliyor annesi .
Büyük tuvaletini tutamıyor .
Bir yıldır her gece tecavüz etmiş tinerciler .
İç organları bile zedelenmiş .

Çocuğun bacaklarından sızan kan odama damlıyor . Ellerim kan oluyor , kitaplarımın sayfalarına bulaşıyor .
Tarık Tufan
Sayfa 55 - Profil yayıncılık , 14.Baskı
"Sık sık başörtü düzeltmeni.
Kimseye sözünü etmediğin hayallerini, her gece yatmadan tekrar tekrar aklından geçirmeni seviyorum. Senden umulmadık ölçüde hayallerini genişletebilmeni, annene ne düşündüğünü hissettirecek acemi sorular sormanı, yaşlı kadınları usanmadan dinleyebilmeni seviyorum.
Açıkçası seni sadece okulda gördüm ve hakkında hiçbir şey bilmiyorum. Tüm bunların olabileceği hissini uyandırdığın için seni seviyorum. Böyle birini sevmeye ihtiyacım olduğu için seni seviyorum.
Baş başa kaldığımda Mona Rosa’yı bir kıza okuma ihtiyacım için sevdim seni... Karşılaştığım ve konuşabildiğim anda okuyabileceğim daha çok şiir var aklımda ve artık konuşmalıyız.
Çünkü şiirler ağırlık yapıyor zihnimde..."
Dudaklarının kıpırdamasına aldanmayın ! Dua değil , şehvet dökülüyor ağzından .
Hadım edilmiş kelimelerden evlatlar umuyorsunuz .
Tarık Tufan
Sayfa 24 - Profil yayıncılık , 14.Baskı
Sizi reddediyorum doktor . !
Hakkımda hiçbir yargıda bulunma hakkına sahip değilsiniz .
Akademik kariyeriniz değil , yüreğiniz yetmiyor .
Tarık Tufan
Sayfa 20 - Profil yayıncılık , 14.Baskı
Yıldızların oyun saati. Akrebin zehri doluyor yelkovanın üzerine. Vakti melekler sırtında taşıyor.
Tarık Tufan
Sayfa 62 - Profil Kitap Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kekeme Çocuklar Korosu
Baskı tarihi:
Haziran 2017
Sayfa sayısı:
136
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789759960513
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Profil Yayınları
En son hangi acı seni uykusuz bıraktı, en son hangi coğrafyaya
gözyaşı döktün, en son hangi cümle beynini darmadağın
edercesine odanın duvarlarında yankılandı, söylesene?

Kekeme Çocuklar Korosu bir radyo istasyonunda gece
programları yapan genç bir adamın hikayesini anlatıyor.
Huzursuz, öfkeli, kafası karışık, hüzünlü bir adamın hayatın
içindeki çaresizlikleri, sorgulamaları, kavgaları etkileyici
bir anlatımla okurun karşısına çıkıyor.

Olaylar genç bir adam üzerinden anlatılsa da Kekeme Çocuklar
Korosu, doksanlı yılların ve o yılları üniversitede yaşayan
bir kuşağın çarpıcı hikayesidir.

Kitabı okuyanlar 802 okur

  • Nursena
  • Promethe
  • Zeynep
  • Dilek
  • İpek H.
  • tuba
  • Özge bekar
  • Rümeysa
  • Mühendis
  • Ayşenur

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%8.3
14-17 Yaş
%6.6
18-24 Yaş
%30.1
25-34 Yaş
%37.6
35-44 Yaş
%12.2
45-54 Yaş
%2.6
55-64 Yaş
%1.7
65+ Yaş
%0.9

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%73.8
Erkek
%26.1

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%31.2 (67)
9
%15.3 (33)
8
%19.5 (42)
7
%14.4 (31)
6
%9.8 (21)
5
%5.1 (11)
4
%2.8 (6)
3
%1.9 (4)
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları