Kekeme Çocuklar Korosu

8,1/10  (55 Oy) · 
227 okunma  · 
49 beğeni  · 
1.774 gösterim
"Modern yaşam ölümü unutturur" der Ahmet Hamdi Tanpınar. Bu söz herhalde en çok 1980 sonrası kuşak için geçerli. Sadece ölümü unuttursa iyi, tüm değerleri de yapboz haline getirdi.

Popüler kültürün hızlı yayılışı ve modern yaşam tasarımları birçok hayatı ve duyarlılığı kapitalizmin çöp kutularına yuvarladı. Artık neredeyse hemen her şeyin bir "bedeli" ya da "fiyatı" vardı. Bu hızlı yaşamda kendini içlerine hapsedenler İslamcı söylemin tarafında yer alanlardı.

Elinizdeki kitap 1990-2000 yılları arasında İslamcılık söyleminin bir tarafında yer tutmuş kuşağın içinde biriktirdiklerini "dikkafalı" bir söylemle dışavurumu; bu koronun çocuklarına ulşabilmiş, kimi zaman bağıra çağıra, kimi zaman da dudak ucuyla söylediklerini anlayan kitlenin kitabıdır.

Kekeme Çocuklar Korosu içinde barındırdığı insanlar ve onların öyküleriyle kocaman bir duygu dünyasına karşılık geliyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2007
 • Sayfa Sayısı:
  136
 • ISBN:
  9789759960513
 • Yayınevi:
  Profil Yayınları
 • Kitabın Türü:
KeMâL 
 13 Haz 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 9/10 puan

İkinci Tarık Tufan kitabım oldu. İkinci eseri de ilki gibi çok güzeldi. Yazarın dili ve anlatımı çok güzel. Eser deneme türünde yazılmış. Bir radyocunun kendi kendine konuşması şeklinde geçiyor; aralarda...Radyo konuşmalarında kafanız karışabilir; bana biraz da olsa saçma geldi ve o bölümleri beğenmedim. Ama gel gelelim araları serpiştirdiği hikayeler gerçekten çok çarpıcı ve anlamlı. Bir çok anlamlı alıntı var hatta bazı sayfalar tamamen alıntı olabilir ders çıkarma üzerine.

Kitabın konusuna gelirsek sosyal yaşamı sorgulayan; islami kesim üzerine inceleme yapan bir konu oluşturmuş. 28 Şubat dönemi ve baş örtüsü meselesini irdelemiş bunun üzerine sert yazılar yazmış. Muhafazakar kısımı kendi içinde bile eleştirmiş. Çok etkilendiğimi söylemesem de okunması gereken bir eser olarak görüyorum. Kesinlikle içinden bir şeyler kapacağınızdan eminim. Tarık Tufan'a devam edeceğim. Mutlu okumalar...

.

Seyda Ezer 
15 May 15:55 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Cok hos cok bizden bir kitap. Icinde ufak ufak hikayeler var durum hikayeleri tarzinda. Kitap kisa cok cabuk bitiriliyor ama bitmesin diye cok ugrastim cunku kelime kelime herseyin altini cizmek istedim. Okudugum donemde heleki kitabin son yazilari cokca beni anlattigindan sanırım benim icin etkileyiciydi.

Betül 
04 Ara 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Her kitabında içimin sesi olan adamı okuduğum ilk kitabıydı ve hala en sevdiğim kitap olarak bir köşede durur. Ne zaman canım istese bir çırpıda okur yine bağrıma basarım. Yeri çok özeldir, çok bendendir.

Ceyhun KAHVECİ 
24 Ara 2016 · Kitabı okudu · 20 günde · Beğendi · 9/10 puan

"En son hangi acı seni uykusuz bıraktı,en son hangi coğrafyaya gözyaşı döktün,en son hangi cümle beynini darmadağın edercesine odanın duvarlarında yankılandı,söylesene?"

Vakit uykusuzluk, gözyaşı, darmadağın olmak vaktidir.Kendimizi sorgulamak, düşünmek vaktidir.

Ben kitabı okurken sık sık düşünmek ve hazmetmek gereği duydum.Zira yazar Türkiye'nin ve dünyanın yakın geçmişi, yozlaşmış insanlığı ve inanılmamışlıklara değinmiş.

Kitap genel kurgusu itibariyle bir radyo programında programcı ve kendi iç sesinin çatışması üzerine kurulmuş.Sık sık iç sesiyle tartışmış,onun olumsuz söylemlerinden rahatsız olmuş,bir gün gittiğinde ise önceleri kendini avutsa da işe yaramamış sonucunda (kendi tabiri ile) kelimeleri avcunda tutamamıştır.

Habibimm 
22 May 21:36 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Her geceki gibi korelmiş bir bıçağın sırtına uzaniyorum.Insanlar karanlığa asi bir gülümseme savuran gunesi hak edecek ne yaptılar? Gozlerimi kapasam ay beni affeder mi?

Fatma Nur DOĞAN 
 15 Nis 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · Puan vermedi

"Bir dönemi anlatmanın çeşitli yöntemleri var ve Kekeme Çocuklar Korosu da, 1990-2000 yılları arasında İslamcılık söyleminin bir tarafında yer tutmuş kuşağın içinde biriktirdiklerini "dikkafalı" bir söylemle dışavurumudur.
Bu yönüyle oldukça sahici bir iç dünyaya karşılık geliyor...
Popüler kültürün hızlı yayılışı ve modern yaşam tasarımları birçok hayatı ve duyarlılığı kapitalizmin çöp kutularına yuvarladı.
Kekeme Çocuklar Korosu, içinde barındırdığı insanlar ve onların öyküleriyle kocaman bir duygu dünyasına karşılık geliyor.
"Bizim mahalle"deki çocukların geniş yüreklerine..."

eskiyencocuk 
04 Ara 2016 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Kitaptaki çoğu güzel kesiti gerek burdan gerek tumblr'dan görmüştüm. Aşinaydım o yüzden. İlk iki sayfada geçen kaplan hikayesini okuyunca 'Evet' dedim ''Doğru kitap sanırım bu''. Ama ilerleyen sayfalarda beklediğimi bulamadım.Kahramanın çocukluğunu anlattığı bölümleri istisna sayarsak bütün olarak çok iyi diyemem. Ama tabi ki bütün olarak kötü de değildi. Bir alıntı bırakıp ilk inceleme yazımı bitireyim.
''Biraz zaman geçsin her şeyi unutacaksın.Biraz zaman geçsin her şey seni unutacak.''

Rıfat ÇELEBİ 
23 Ara 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · 6/10 puan

Yazar kitabında modern zamana dudak ucuyla yapılan eleştirileri kekeme çocuklar korosunun şefi gibi gür bir sesle yansıtıyor. Bu koroda bir zamanlar baş örtüsüyle üniversiteye giremeyen kızlar, inandığı şeyi kısık bir sesle söylemek durumunda kalan kekemeler yer alıyor. Muhafazakar kesimin içinde biriktirdiklerinin dışavurumu, moderniteye karşı bir direniş bir bakıma. Farklı bir şarkı dinlemek isteyenler bu koroya kulak kabartabilirler. İyi okumalar.

Hiç 
 19 Ara 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Tarık Tufan'ın ilk okuduğum ve en çok beğendiğim kitabı. Alışılmışın dışında bir üslupla yazılması bazı okurların pek hoşuna gitmesede beni bir hayalden başka bir hayale savurup içimdeki yazma isteğini arttırdı.

Kitaptan 207 Alıntı

Ahmet Can Ayhan 
 31 Eki 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Sık sık başörtü düzeltmeni.
Kimseye sözünü etmediğin hayallerini, her gece yatmadan tekrar tekrar aklından geçirmeni seviyorum. Senden umulmadık ölçüde hayallerini genişletebilmeni, annene ne düşündüğünü hissettirecek acemi sorular sormanı, yaşlı kadınları usanmadan dinleyebilmeni seviyorum.
Açıkçası seni sadece okulda gördüm ve hakkında hiçbir şey bilmiyorum. Tüm bunların olabileceği hissini uyandırdığın için seni seviyorum. Böyle birini sevmeye ihtiyacım olduğu için seni seviyorum.
Baş başa kaldığımda Mona Rosa’yı bir kıza okuma ihtiyacım için sevdim seni... Karşılaştığım ve konuşabildiğim anda okuyabileceğim daha çok şiir var aklımda ve artık konuşmalıyız.
Çünkü şiirler ağırlık yapıyor zihnimde..."

Kekeme Çocuklar Korosu, Tarık Tufan (Sayfa 111)Kekeme Çocuklar Korosu, Tarık Tufan (Sayfa 111)
Ahmet Can Ayhan 
08 Oca 00:39 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Burada olsaydın anlatacak çok şeyim vardı. Belki de susardım saatler boyu. Konuşmam gereken hiçbir yerde konuşamadığım gibi. Sokak lambasının odaya vuran yarım yamalak ışığında, birkaç dize şiir okurdum yorgun gözlerimle.

Kekeme Çocuklar Korosu, Tarık Tufan (Sayfa 85)Kekeme Çocuklar Korosu, Tarık Tufan (Sayfa 85)
Ahmet Can Ayhan 
07 Oca 23:31 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Saklamaya çalıştığım şeylerin karşıma çıkması hoşuma gitmiyor. Ve sen beni kötü yakaladın.

Kekeme Çocuklar Korosu, Tarık Tufan (Sayfa 77)Kekeme Çocuklar Korosu, Tarık Tufan (Sayfa 77)
Ahmet Can Ayhan 
05 Oca 13:38 · Kitabı okudu · Puan vermedi

En son hangi acı seni uykusuz bıraktı, en son hangi coğrafyaya gözyaşı döktün, en son hangi cümle beynini darmadağın edercesine odanın duvarlarında yankılandı, söylesene? Yüz soruda hayatı öğreten kitaplarla ahkâm kesiyorsun ortalıkta. Aptal şarkı sözlerinden aşkı öğrenme hevesindesin.

Kekeme Çocuklar Korosu, Tarık Tufan (Sayfa 49)Kekeme Çocuklar Korosu, Tarık Tufan (Sayfa 49)
Ahmet Can Ayhan 
07 Oca 02:39 · Kitabı okudu · Puan vermedi

bu kaçıncı yerlebir oluşu kalbimin?
bu gece kaç kez doğup, kaç kez öleceğim?..
bir vadi dolusu ölümüm olsa, bir vadi daha olsun isterim.

Kekeme Çocuklar Korosu, Tarık Tufan (Sayfa 73)Kekeme Çocuklar Korosu, Tarık Tufan (Sayfa 73)

Onlar yaşamıyor doktor! Türkü söylediklerini duymadım inanabiliyor musun? Âşık olmuyorlar, uykusuz geçirdikleri bir tek gece yok.

Kekeme Çocuklar Korosu, Tarık Tufan (Sayfa 19)Kekeme Çocuklar Korosu, Tarık Tufan (Sayfa 19)
Ahmet Can Ayhan 
08 Oca 14:52 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Seni seviyorum!
Okulun koridorlarında yürürken başını yerden kaldırmamanı seviyorum. Ürkek adımlarla dolaşmanı, her an başına bir kötülük gelecekmişçesine tedirginlikle yürüyüşlerini. Öğrenci eylemleri başladığında gözlerinde biriken korkuyu. İki kızın dışında arkadaş edinmemeni seviyorum.

Kekeme Çocuklar Korosu, Tarık Tufan (Sayfa 110)Kekeme Çocuklar Korosu, Tarık Tufan (Sayfa 110)
MerveDemir 
13 Mar 00:10 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

O günden sonra, bir daha babamın sesini duymadım. Eğer bilseydim o gece saatlerce konuşurdum babamla. Doyasıya konuşurdum. Bir göç çocuğuydu babam. Hiç bilmediği bir şehre gelip tırnaklarıyla hayata tutunmaya çalışan bir adam. Gece gündüz semt pazarlarında yatıp kalkmış ama asla tutunamamış bir adam. Kentin odasına kabul etmediği, elleri nasırlı bir adam.

Kekeme Çocuklar Korosu, Tarık TufanKekeme Çocuklar Korosu, Tarık Tufan