Kekeme Çocuklar Korosu

8,1/10  (86 Oy) · 
338 okunma  · 
84 beğeni  · 
2.319 gösterim
En son hangi acı seni uykusuz bıraktı, en son hangi coğrafyaya
gözyaşı döktün, en son hangi cümle beynini darmadağın
edercesine odanın duvarlarında yankılandı, söylesene?

Kekeme Çocuklar Korosu bir radyo istasyonunda gece
programları yapan genç bir adamın hikayesini anlatıyor.
Huzursuz, öfkeli, kafası karışık, hüzünlü bir adamın hayatın
içindeki çaresizlikleri, sorgulamaları, kavgaları etkileyici
bir anlatımla okurun karşısına çıkıyor.

Olaylar genç bir adam üzerinden anlatılsa da Kekeme Çocuklar
Korosu, doksanlı yılların ve o yılları üniversitede yaşayan
bir kuşağın çarpıcı hikayesidir.
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2017
 • Sayfa Sayısı:
  136
 • ISBN:
  9789759960513
 • Yayınevi:
  Profil Yayınları
 • Kitabın Türü:
insan_okur 
 13 Haz 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 9/10 puan

İkinci Tarık Tufan kitabım oldu. İkinci eseri de ilki gibi çok güzeldi. Yazarın dili ve anlatımı çok güzel. Eser deneme türünde yazılmış. Bir radyocunun kendi kendine konuşması şeklinde geçiyor; aralarda...Radyo konuşmalarında kafanız karışabilir; bana biraz da olsa saçma geldi ve o bölümleri beğenmedim. Ama gel gelelim araları serpiştirdiği hikayeler gerçekten çok çarpıcı ve anlamlı. Bir çok anlamlı alıntı var hatta bazı sayfalar tamamen alıntı olabilir ders çıkarma üzerine.

Kitabın konusuna gelirsek sosyal yaşamı sorgulayan; islami kesim üzerine inceleme yapan bir konu oluşturmuş. 28 Şubat dönemi ve baş örtüsü meselesini irdelemiş bunun üzerine sert yazılar yazmış. Muhafazakar kısımı kendi içinde bile eleştirmiş. Çok etkilendiğimi söylemesem de okunması gereken bir eser olarak görüyorum. Kesinlikle içinden bir şeyler kapacağınızdan eminim. Tarık Tufan'a devam edeceğim. Mutlu okumalar...

.

LEYLΠ
02 May 14:23 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Kitaplarımı genelde il halk kütüphanesinden alıp okurum.Orda saatlerce vakit geçirip, kitaplara dokunmak insanların acılarına,  mutluluklarına, gözyaşlarına, umutlarına dokunmak, dokunma hissiyatının belki de en ulvisidir.

Hayat denen denklemde aynı paydada toplanmak gibidir kütüphaneler.Çocuğuyla, yaşlısıyla, genciyle...Arada kafamı -balon gören küçük bir çocuğun annesini elinden tutup çekiştirmesi gibi- masama topladığım 10-15 tane kitaptan çekip insanları izliyordum, gizli gizli...En çokta çocukları...Kimisi henüz nereye geldiğinin idrakında olamasa da güzel bir yere geldiğinin huzurunu görüyordum suretlerinde.Gurur duyuyordum onlarla, hiç tanımadığım insanlarla gurur duyuyordum.Bu muazzam bir duygu.

Hafiften tebessüm edip masamda ki kitapları ilgisiz bıraktığımı da hatırlayarak geri dönüyorum.Sanırım kitaplar konusunda fazla aç gözlüyüm.İçlerinden birkaç tanesini seçmek zorunda kalmam ise aç gözlülüğümden daha çetrefilli, annenin yeni doğmuş evladını sokağa  bırakmasından daha vicdansız, bitkisel hayata girmiş bir insanın yaşam fişinin çekilip çekilmemesinden daha kararsızdım.Bir an nerde olduğumu hatırlatacak bir ses '10 dakika içinde kapatıyoruz.' diye bağırırken kendime gelmiştim.Anlaşılan bu çağrıya ihtiyacım vardı, silkinip kendime gelebilmek için.5 dakika daha önümdeki kitaplara baktıktan sonra karar verebilmiştim nihayetinde.

Kekeme çocuklar korosu'nu okumaya karar vermemde ki en önemli etken isminin bamtelime dokunmasıydı.Onun çıkardığı notaları merak ediyordum.Nasıl bir şarkı ortaya çıkacaktı hiç bilmiyordum.Her şeyi bir kenara bırakıp merakımın da verdiği hissiyatla daha fazla dayanamadan otobüste açıp okumaya başladım.

Kekeme çocuklar korosu, 80-90 yıllarının  sıkıntılarını, ekonomik bunalımlarını, aile yapısını anlatan, özellikle de üniversitelerde başörtüsünün serbest olmadığı insanların mücadeleci tutumlarını kaleme alan bir kitap.Hatta muhafazakar kesimlerin birbirlerine karşı olan tutumlarına da değinilmiş.

Sade ve anlaşılır bir dille yazılan eser, aralara radyo konuşmalarının serpiştirilmesi ile anlatımı ve bütünlüğü biraz karmaşık hale getirmiş olduğu kanısındayım.Ayrıca radyo diyalogları da biraz kopuk geldi.O konuşma havasını pek hissedemedim.

Genel anlamda güzel bir eserdi.Tarık Tufan'la tanışmak isteyenlere tavsiye edebilirim.Şimdiden Keyifli okumalar.

Muamma şahsiyet 
22 Tem 01:28 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 8/10 puan

2 gün içerisinde okuyup bitirdiğim kitap, farklı coğrafyalarda aynı acıyı tadan ezilmişlerin kitabı, "ANNE" diyecek Tarık TUFAN sol yanınızda bir sancı hissedeceksiniz , çocuk diyecek, çocuk işçi diyecek, işsiz kaldığı için intihar eden çocuk diyecek, burkulacak yüreğiniz, aşktan bahsedecek kimisi o cesur şiir sever genç olacak okurken kimi çekingen vr kaybetmeye mahkum kızı oynayacak, hepimiz bu kitabın yapraklarında gizliyiz.
kimimiz bir sayfasında,kimimiz on ama illaki bir yerinde varız, biz eksik kimliklerimizle, abartılmış sıfatlarımızla, oradayız, el sallıyoruz zamanın eşiğinden saklılarımıza, yaralarımıza, içimizden uğurlayamadıklarımıza, sese o bastırdığımız sese...

Ferihan 
28 May 15:05 · Kitabı okudu · 15 günde · 5/10 puan

Tarık Tufan okumayı en çok sevdiğim yazarlardan birisi. Her eserinde kendime farklı pencereler aralar, o pencerelerden bakarım hayata. Fakat kekeme çocuklar korosu beklediğim gibi değildi. Defalarca okumama rağmen anlayamadığım yerler vardı.
Kitap bir radyocunun kendi kendine olan konuşmalarından ve sosyal yaşamı sorgulayışından oluşmakta. Radyocunun iç konuşmaları malesef ki bana karışık ve anlamsız geldi.Radyocu gerçekten içinden konuşuyor gibiydi.
Tüm bunlara rağmen eserde bir çok bakış açısı ve üzerinde uzunca düşünülecek sözler bulunmakta.
İlerde tekrar okuyup kitabı tekrar analiz etmek istiyorum, belki o zaman bana daha anlaşılır gelir. Belki o zaman okunması için tavsiye edebilirim.

Şeyda 
15 May 15:55 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Cok hos cok bizden bir kitap. Icinde ufak ufak hikayeler var durum hikayeleri tarzinda. Kitap kisa cok cabuk bitiriliyor ama bitmesin diye cok ugrastim cunku kelime kelime herseyin altini cizmek istedim. Okudugum donemde heleki kitabin son yazilari cokca beni anlattigindan sanırım benim icin etkileyiciydi.

Betül 
04 Ara 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Her kitabında içimin sesi olan adamı okuduğum ilk kitabıydı ve hala en sevdiğim kitap olarak bir köşede durur. Ne zaman canım istese bir çırpıda okur yine bağrıma basarım. Yeri çok özeldir, çok bendendir.

Ceyhun KAHVECİ 
24 Ara 2016 · Kitabı okudu · 20 günde · Beğendi · 9/10 puan

"En son hangi acı seni uykusuz bıraktı,en son hangi coğrafyaya gözyaşı döktün,en son hangi cümle beynini darmadağın edercesine odanın duvarlarında yankılandı,söylesene?"

Vakit uykusuzluk, gözyaşı, darmadağın olmak vaktidir.Kendimizi sorgulamak, düşünmek vaktidir.

Ben kitabı okurken sık sık düşünmek ve hazmetmek gereği duydum.Zira yazar Türkiye'nin ve dünyanın yakın geçmişi, yozlaşmış insanlığı ve inanılmamışlıklara değinmiş.

Kitap genel kurgusu itibariyle bir radyo programında programcı ve kendi iç sesinin çatışması üzerine kurulmuş.Sık sık iç sesiyle tartışmış,onun olumsuz söylemlerinden rahatsız olmuş,bir gün gittiğinde ise önceleri kendini avutsa da işe yaramamış sonucunda (kendi tabiri ile) kelimeleri avcunda tutamamıştır.

Sena 
30 May 16:07 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 7/10 puan

Kitabı okudum ama inceleme yazabilmem için tekrar okumam lazım sanırım. öyle her yerde okunabilecek bir kitap değil kafa boşKen okunmalı .
Kitabın konusu radyo istasyonunda program yapan bir adamın hikayesi .yaşadığı çelişkiler üzüntüler buhranlar ... kitap hepsini değişik bir dille anlatmış. Yazarin anlatım şekli kitabı sevmemi sağladı. Nokta atışı yapan cümlelerini beğenmemek mümkün değildi. Ayrintili yorumumu ikinci okuyuşa saklıyacağım.

Hilal 
10 Ağu 17:20 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 7/10 puan

Tarık Tufan'ın okuduğum ilk kitabı. Biraz kafa karıştırsa da, bağlantı kurmakta zorlansanız da güzel bir eser. Hayatı, insanları, düşünce yapılarını eleştiren çok güzel cümleler var. Aynı zamanda iç sesiyle yaptığı konuşmalar da yer alıyor. Radyo programı üzerinden anlattığı kısımlarda biraz kafa karışıklıkları oluşturdu. Ama altını çizdiğim o kadar çok cümle var ki. Tespitler, anlatış biçimi gerçekten iyi.

Pirayenazim 
22 May 21:36 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Her geceki gibi korelmiş bir bıçağın sırtına uzaniyorum.Insanlar karanlığa asi bir gülümseme savuran gunesi hak edecek ne yaptılar? Gozlerimi kapasam ay beni affeder mi?

2 /

Kitaptan 279 Alıntı

A juez 
 25 Nis 03:57 · Kitabı okudu · Puan vermedi

insanlık ...
Sekiz yaşında bir erkek çocuk.Haber bültenlerinde yüzü karartılıyor . Bir yıl boyunca defalarca tecavüz edilmiş .
Altını bezliyor annesi .
Büyük tuvaletini tutamıyor .
Bir yıldır her gece tecavüz etmiş tinerciler .
İç organları bile zedelenmiş .

Çocuğun bacaklarından sızan kan odama damlıyor . Ellerim kan oluyor , kitaplarımın sayfalarına bulaşıyor .

Kekeme Çocuklar Korosu, Tarık Tufan (Sayfa 55 - Profil yayıncılık , 14.Baskı)Kekeme Çocuklar Korosu, Tarık Tufan (Sayfa 55 - Profil yayıncılık , 14.Baskı)
Ahmet Can Ayhan 
 31 Eki 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Sık sık başörtü düzeltmeni.
Kimseye sözünü etmediğin hayallerini, her gece yatmadan tekrar tekrar aklından geçirmeni seviyorum. Senden umulmadık ölçüde hayallerini genişletebilmeni, annene ne düşündüğünü hissettirecek acemi sorular sormanı, yaşlı kadınları usanmadan dinleyebilmeni seviyorum.
Açıkçası seni sadece okulda gördüm ve hakkında hiçbir şey bilmiyorum. Tüm bunların olabileceği hissini uyandırdığın için seni seviyorum. Böyle birini sevmeye ihtiyacım olduğu için seni seviyorum.
Baş başa kaldığımda Mona Rosa’yı bir kıza okuma ihtiyacım için sevdim seni... Karşılaştığım ve konuşabildiğim anda okuyabileceğim daha çok şiir var aklımda ve artık konuşmalıyız.
Çünkü şiirler ağırlık yapıyor zihnimde..."

Kekeme Çocuklar Korosu, Tarık Tufan (Sayfa 111)Kekeme Çocuklar Korosu, Tarık Tufan (Sayfa 111)
A juez 
24 Nis 03:53 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sizi reddediyorum doktor . !
Hakkımda hiçbir yargıda bulunma hakkına sahip değilsiniz .
Akademik kariyeriniz değil , yüreğiniz yetmiyor .

Kekeme Çocuklar Korosu, Tarık Tufan (Sayfa 20 - Profil yayıncılık , 14.Baskı)Kekeme Çocuklar Korosu, Tarık Tufan (Sayfa 20 - Profil yayıncılık , 14.Baskı)
A juez 
24 Nis 03:56 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Dudaklarının kıpırdamasına aldanmayın ! Dua değil , şehvet dökülüyor ağzından .
Hadım edilmiş kelimelerden evlatlar umuyorsunuz .

Kekeme Çocuklar Korosu, Tarık Tufan (Sayfa 24 - Profil yayıncılık , 14.Baskı)Kekeme Çocuklar Korosu, Tarık Tufan (Sayfa 24 - Profil yayıncılık , 14.Baskı)
Ahmet Can Ayhan 
08 Oca 00:39 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Burada olsaydın anlatacak çok şeyim vardı. Belki de susardım saatler boyu. Konuşmam gereken hiçbir yerde konuşamadığım gibi. Sokak lambasının odaya vuran yarım yamalak ışığında, birkaç dize şiir okurdum yorgun gözlerimle.

Kekeme Çocuklar Korosu, Tarık Tufan (Sayfa 85)Kekeme Çocuklar Korosu, Tarık Tufan (Sayfa 85)
Ahmet Can Ayhan 
07 Oca 23:31 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Saklamaya çalıştığım şeylerin karşıma çıkması hoşuma gitmiyor. Ve sen beni kötü yakaladın.

Kekeme Çocuklar Korosu, Tarık Tufan (Sayfa 77)Kekeme Çocuklar Korosu, Tarık Tufan (Sayfa 77)
Ahmet Can Ayhan 
05 Oca 13:38 · Kitabı okudu · Puan vermedi

En son hangi acı seni uykusuz bıraktı, en son hangi coğrafyaya gözyaşı döktün, en son hangi cümle beynini darmadağın edercesine odanın duvarlarında yankılandı, söylesene? Yüz soruda hayatı öğreten kitaplarla ahkâm kesiyorsun ortalıkta. Aptal şarkı sözlerinden aşkı öğrenme hevesindesin.

Kekeme Çocuklar Korosu, Tarık Tufan (Sayfa 49)Kekeme Çocuklar Korosu, Tarık Tufan (Sayfa 49)

Bir an
Yalancı bir güneş, sabahı seriyor şehrin tenha sokaklarına. Kalbim kurumuş bir toprak gibi darmadağın. Korkular düşüyor kalabalığın fısıltılarına. Kırmızı pabuçların hatırına, fabrikalarda makinelerin ürküten kucağına düşüyor küçük kız çocukları.
İçli içli ağlıyor baba.
Yaşamak mı, bir kelebeğin kanatları aşkına?
Ya da ölmek mi, bir ceylanın gözleri uğruna?

Kekeme Çocuklar Korosu, Tarık TufanKekeme Çocuklar Korosu, Tarık Tufan