Adı:
Kel Güvercinci
Baskı tarihi:
2001
Sayfa sayısı:
65
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789753081603
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Gendaş Yayınevi
Baskılar:
Kel Güvercinci
Kel Güvercinci
Kel Güvercinci
60 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Kel olan kahramanımız annesiyle birlikte küçük bir kulübede yaşar, güvercinleri ve bir de keçisi vardır.Evelerinin karşısındaysa kralın sarayı bulunmaktadır...
Anlatımı sade ve açık.Her yaştan insanın okuyabileceği bir masal.
48 syf.
·4/10
Sonlara doğru korkunçlaştı artık. Kesinlikle çocuklara uygun olmayan bir kitap. Bir Şeftali Bin Şeftali'yi çok beğendiğim için yazarı daha çok tanımak istemiştim. Bu kitabı Keloğlandan mı kaynaklı bilmem ama benim çok hoşuma gitmedi.
60 syf.
·11 günde·Beğendi·Puan vermedi
Anlatımı son derece sade, açık , anlaşılır .Sıradan bir çocuk masalı gibi başlıyor fakat okudukça yüzeysellikten derinliğe doğru bir gidiş başlıyor. Muhteşem bir hayal gücü var yazarda. Yaşadığı dönemde çocukları düşünerek yazmaya başlamış. Hem fakir hem de kel bir köylü ile padişah kızının aşkı anlatılmaktadır.
"Ama sen bir padişah kızısın, benimle isli pisli bir kulübede nasıl yaşarsın?"
"Seninle birlikte olduktan sonra her şeye katlanırım."
Samed Behrengi
Sayfa 50 - Gendaş Yayınları / Çevirmen İldeniz Kurtulan / "Keloğlan ve Padişahın Kızı"
Birkaç Söz (devamı...)
Toplumu ve sorunlarını tanımak için daha binlerce soru sormanız gerek. Şunu da bilmelisiniz ki toplum evinizin dört duvarı arasında değil. Toplum yurttaşlarımızın yaşadığı her noktadır. Irak köylerden tutun da irili ufaklı şehirlere dek. Çamurlu ve hayvan dışkılarıyla dolu köy sokaklarından tertemiz şehir caddelerine kadar. Dar daraşık, karanlık ve sinek dolu yoksul köy evlerinden zengin şehirlerin pırıl pırıl köşklerine kadar. Üstü başı dökülen ve ücretli çalışan çiftçi çocuklarından, halı dokuyan çocuklardan tutun en önemsiz besini tavuklu pilav, hindi, muz ve portakal olan çocuklara kadar. Bütün bunlar atalarından miras olarak alacağınız toplum. Atalarınızın mirasını el değmeden çocuklarınıza ulaştırmamalısınız.
Kötülükleri azaltmalı ya da yok etmelisiniz. Güzelliklerini arttırmalı ve rahatsızlıkların ilacını bulmalısınız. Toplum, aynen korunması gereken bir emanet değil.
Toplumu tanımanın ve sorulara yanıt aramanın birkaç yolu var. Bu yollardan biri de köylere, şehirlere gidip her katmandan halkla oturup kalkmak. Öbür yolu da kitap okumak. Tabii her kitap değil. Kimileri der ki: “Her kitap bir kez okumaya değer.” Bu saçma bir söz. Dünyada o kadar çok kitap var ki ömrümüz bunların yarısının yarısını okumaya yetmez. Bu durumda kitapların arasından güzel olanları seçmeliyiz. Çeşitli sorularımıza doğru yanıtlar veren, bizi kendi toplumumuzla ve diğer milletlerle tanıştıran, toplumsal rahatsızlıkları bize gösteren kitapları seçmeliyiz. Bizi sadece oyalayıp aldatan kitaplar yırtılıp yakılmaya yarar.
Çocuklar masal ve öyküyü istekle okurlar. Değerli masallar ve öyküler size insanları, toplumları ve yaşamı tanıtır ve nedenleri açıklar. Sadece oyalanmak için masal ve öykü okunmaz. Bu yüzden bende akıllı çocukların öykü ve masallarımı sadece oyalanmak için okumalarını istemiyorum.
Birkaç Söz
Çocuklar, kuşkusuz gelecek sizin ellerinizde; iyisiyle, kötüsüyle sizin olacak. İster istemez büyüyecek ve zamanla birlikte yol alacaksınız. Babalarınızın, büyük babalarınızın ardından gelecek, onların yerini alacak, her şeyi elde edip sosyal yaşama iyisiyle, kötüsüyle, her şeyiyle sahip olacaksınız. Yoksulluk, zulüm, zorbalık, adalet, sevinç, keder, kimsesizlik, dayak, iş ve işsizlik, hapishane ve özgürlük, hastalık ve ilaçsızlık, açlık, çıplaklık, yüzlerce sosyal mutluluk ve mutsuzluk artık sizin olacak.
Bildiğimiz gibi hastalıkların tedavisi için önce bunun nedenini bulmak gerek. Örneğin doktorlar hastalarını tedavi etmek için önce bunun mikrobunun peşine düşer ve sonra bu mikroba karşıt ilaçları verirler hastalarına. Toplumsal rahatsızlıkları da iyileştirmek için aynı işlemi yapmak gerekir. Biliyoruz ki sağlam vücutta asla hastalık bulunmaz. Sağlıklı toplumlarda da rahatsızlığın izine rastlanmamalıdır. İflas, zorbalık, yalan, hırsızlık ve savaş sadece sağlıksız toplumlarda görülen rahatsızlıklardandır. Bunca rahatsızlığın nedenini bulmak için ilkin bunun nedenini bulmalıyız. Sorun hep kendinize: Neden gönderdiler sınıf arkadaşımı halı dokuma fabrikasına? Neden bazıları hırsızlık yapıyor? Neden şurada burada savaş var, neden kan dökülüyor? Öldükten sonra ne olacağım? Dünyaya gelmeden önce neydim? Dünyanın sonu ne olacak? Ne zaman bitecek savaş, yoksulluk ve açlık?
''Çalışanlar kazanıp Hacı Bey'in cebini doldurursa Hacı Bey'de hiç çalışmadan onlara düşük ücret verir.Hacı bey çalışmadığına göre, elde ettiği mal ve mülkte tüm çalışanların payı vardır.''

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kel Güvercinci
Baskı tarihi:
2001
Sayfa sayısı:
65
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789753081603
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Gendaş Yayınevi
Baskılar:
Kel Güvercinci
Kel Güvercinci
Kel Güvercinci

Kitabı okuyanlar 91 okur

  • Maedre
  • Scout Finch
  • Figen ÖÇAL SAKARYA
  • Éomer King

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%3.6 (1)
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0