Kelile ve Dimne

·
Okunma
·
Beğeni
·
14990
Gösterim
Adı:
Kelile ve Dimne
Yazar:
Baskı tarihi:
Haziran 2002
Sayfa sayısı:
302
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789753622578
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Timaş Yayınları
Hikmet dolu öğretici metinler, zamanın yıpratıcı etkisinden uzaktır. Bir bakıma zamanın özetidir onlar. Gün olur güzelliğini farkedenlerin elinde taçlanır. Kelile ve Dimne, bu metinlerden biri. Aslı Sanskritçe. Hayatı sisler içinde kalan bir Hint hükümdarı için yazılmış. Debleşem Şah, düşünde gördüğü ışığı izler. Gide gide, gerçek bilginin kalbi uyaran ışığına ulaşır. Yaşlı bilge Beydeba beklemektedir orada...
317 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Kelile ve Dimne; tahminen iki bin yıl önce Hintli bilge Beydeba tarafından Debşelam Şah'a armağan olarak yazılmış hikmetli öykülerin yer aldığı eserdir.
Beydeba'nın bu eseri bin yıllara meydan okuyarak günümüze kadar ulaşmış, hemen herkesin önemli dersler çıkarabileceği hikmetli öykülerin yer aldığı ve kralların, filozofların, bilgelerin, yöneticilerin, düşünürlerin ve yazarların başucu kitabı olmuştur.
Beydeba eserini yazmadan önce hikmetli bilgileri nasıl aktaracağını düşünmüş ve en uygun yöntemin fabl olduğunu ve hayvanlar aracılığıyla aktarmak olduğunda karar kılmıştır. O'na göre, eğer insanlar kullanılırsa kimileri bunu üstüne alınmayacak ve bunun üzerine düşünmeyecektir. Oysa hayvanların başından geçenler herkesi ilgilendirebileceğinden daha uygun olacaktır diye düşünmüştür.
Kelile ve Dimne; insan, tabiat, adalet, yönetim, zaman, kibir, iyilik, kötülük, bilim, sanat ve daha nice konuda eşsiz bilgiler sunması ve ayrıca sade ve anlaşılır bir dil kullanması bakımından kesinlikle okunmaya değer bir eser olarak ele alınmalıdır...
216 syf.
·Beğendi·9/10
Yedisinden yetmişine,kadınından erkeğine,amirinden memuruna,öğretmeninden öğrencisine ve daha da ötesine herkesin mutlaka okuması,anlaması ve hayatındada uygulaması gerekenlerin anlatıldığı bir kitap...
Bir solukta okuyabileceğiniz " Kelile ve Dimne " yi tavsiye eder,iyi okumalar dilerim.
216 syf.
·2 günde·9/10
Kesinlikle çocuk kitabı denilip geçilmemeli. Bu eserde özellikle ailevi terbiye ile siyasi terbiyeye önem verilmiş, ahlakî terbiyeyi ilgilendiren prensipler ise dolaylı olarak anlatılmıştır.İçerisinde o kadar nasihat var ki sanki bir hikaye değilde birçok roman okumuş kadar olabiliyorsunuz. İç içe girmiş hikayeler ile bir çok çıkaracağımız dersler var. Türü fabl hep hayvanlarla dillendirilmiş. Ezop Masalları , Binbirgece Masalları ve Mesnevi dahil bu kitaptan örneklerle oluşturulmuş. Tavsiye ederim.
384 syf.
·4 günde·Beğendi·9/10
Fabl tarzında olan bu eser iki çakalın adı olan kelile ve dimnedir. Kelile dürüstlüğün doğruluğun simgesi dimne ise hilekarlığın simgesidir.

M.Ö.1. Yüzyılda yaşadığı rivayet edilen Beydebanın Sanskritçe yazdığı bu eser döneminde gördüğü ilgiyi sonraki yıllarda görmüş pek çok padişahlara ışık tutmuş yol göstermiş. Ders alınacak nitelikde bir eser.
159 syf.
Kelile ile Dimne, adını, dürüstlüğün simgesi "Kelile" ile hilekârlığın simgesi olan "Dimne"den almıştır. Fabl tarzındaki bu eserin ilk bölümünde yer alan iki çakalın adıdır Kelile ile Dimne...

M.Ö. l. yüzyılda yaşadığı rivayet edilen Beydeba'nın Sanskritçe yazdığı bu eseri, döneminde gördüğü ilgiyi daha sonraki yıllarda da korumuş ve pek çok hükümdarın eğitiminde de kullanılmıştır.


Eser, yazarı Beydeba'nın ideal sayılabilecek kişiler yaratılmasında yararlı olabileceğini düşündüğü, ince bir nüktedanlık ve imalar zinciriyle bezediği hikâyelerden oluşur.
360 syf.
·9 günde·Puan vermedi
Böylesi akıcı kitabı bu kadar uzun sürede okumuş olmanın burukluğunu tabiki hissediyorum... yalın anlatım ile her kesime hitap eden bir kitap ve MEB 100 temel eser olarak adlandırılan grupta. Küçük küçük masallarla hayatın her noktasına dem vuran bu kitabı sıkılmadan okuyacağınıza eminim .....
180 syf.
·9 günde·Beğendi·10/10
Icerisindeki hayvan hikayeleri ile hayata, insanlara ve devlet yönetimine dair pek çok faydalı öğüdün yer aldığı bu dünya edebiyatının en eski ve en çok ilgi gören eserinin öncelikle idarecilere, devlet yöneticilerine ve bütün siyasilere ders olarak okutulması gerektiğine inanıyorum! Hem de defalarca!
216 syf.
·1 günde·8/10
Herkesin okuyup ders çıkarması gereken bir kitap. İçerisinde birçok hikaye barındıran bu kitap çocuk kitapları gibi değil, okurken sıkmıyor. Hepimizin hikayeleri fabl tarzında anlatılmış. Yaptığınız veya başınıza gelen olayları mutlaka bu fabllarda bulacaksınız.
216 syf.
·8/10
Anlayana çok şey anlatır. Anlamayana ise sadece hayvanların konuşabildiği basit bir masal kitabıdır. Masal içinde masal içinde masal, şeklinde bir anlatımı vardır; ama asla sıkmamaktadır. İçerisinde yer alan öğütler, bir insana hayatı boyunca ışık tutacak öğütlerdir.
216 syf.
·9/10
Beydeba , hint edebiyatının ezop u bence. Fabl türünde küçük hikayelerin toplamında oluşan bu eseri ilkokulda okumuştum. Çocuklarınıza iyiliğin önemi ni anlatmak icin geceleri okuyabilirsiniz :)
“Devlet işlerini üzerlerine alanlar iki çeşittir”
“Bunlardan birincisi, çıkarcı dalkavuklardır ki, istediklerine ulaşabilmek için her kılığa girer ve yapmadıklarını bırakmazlar.İkinciler ise dürüstlerdir.Onların da dürüstlükleri yüzünden başlarına gelmedik kalmaz.”
Malın en kötüsü, harcanmayandır. Eşlerin en kötüsü, birbirine uygun olmayandır. Evlatların en kötüsü, ana babasına karşı gelendir. Arkadaşların en kötüsü, yıkım ve bunalım anlarında arkadaşına yardıma koşmayandır. Hükûmetlerin en kötüsü, günahsızları korkutandır. Ülkenin en kötüsü, güvensiz olandır. Yurtların en kötüsü, çorak olandır.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kelile ve Dimne
Yazar:
Baskı tarihi:
Haziran 2002
Sayfa sayısı:
302
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789753622578
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Timaş Yayınları
Hikmet dolu öğretici metinler, zamanın yıpratıcı etkisinden uzaktır. Bir bakıma zamanın özetidir onlar. Gün olur güzelliğini farkedenlerin elinde taçlanır. Kelile ve Dimne, bu metinlerden biri. Aslı Sanskritçe. Hayatı sisler içinde kalan bir Hint hükümdarı için yazılmış. Debleşem Şah, düşünde gördüğü ışığı izler. Gide gide, gerçek bilginin kalbi uyaran ışığına ulaşır. Yaşlı bilge Beydeba beklemektedir orada...

Kitabı okuyanlar 2.737 okur

  • Nur
  • Fatih Kaya
  • MASUM_SiYAH
  • İrem YAVAŞ
  • Mazlum Yıldırım
  • Fatime
  • Fatih Yıldız
  • Metin Uğur
  • Mehmet Tevfik
  • Ayse Zeynep Oz

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%3.9 (21)
9
%2 (11)
8
%2.2 (12)
7
%0.9 (5)
6
%0.6 (3)
5
%0.4 (2)
4
%0
3
%0.2 (1)
2
%0.2 (1)
1
%0

Kitabın sıralamaları