Kelimeler Şehri

7,4/10  (5 Oy) · 
6 okunma  · 
5 beğeni  · 
595 gösterim
Alberto Manguel, Massey Konferansı sunumunun kitaplaştırıldığı Kelimeler Şehri’nde, dünya üzerinde bir arada yaşamamızın nasıl mümkün olacağını sorguluyor ve toplumlar arasındaki giderek artan tahammülsüzlüğe edebiyat cephesinden yaklaşarak, sorusunun cevabını toplum mühendisleri yerine yazarlar, şairler, sanatçılar ve “hikâyelerin” verebileceğini söylüyor. Hikâyeler insanlığın ortak değerleridir ve dil, din, ırk ayrımlarından etkilenmeden herkesi insani bir paydada birleştirirler. Manguel’e göre, insanlık hallerini daha iyi kavramanın yolu, Gılgamış’tan Don Quijote’ye, Babil Kulesi’nden HAL’in dijital ekranına, bütün insanlığa mal olan kült hikâyelerle efsaneleri araştırmakta yatıyor.
“Niçin kimliğin tanımlarını kelimelerde arıyoruz ve böylesi bir arayışta hikâye anlatıcısının rolü nedir? Dil, dünya tahayyülümüzü ne şekilde belirliyor, sınırlandırıyor ya da genişletiyor? Anlattığımız hikâyeler kendimizi ve başkalarını algılayışımıza nasıl yardımcı oluyor? Böylesi hikâyeler, bütün bir topluma, doğru ya da yanlış, bir kimlik ödünç verebilir mi? Son olarak, hikâyelerin bizi ve içinde yaşadığımız dünyayı değiştirmesi mümkün müdür?”
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2013
 • Sayfa Sayısı:
  140
 • ISBN:
  9789750816369
 • Çeviri:
  Esen Ezgi Taşçıoğlu
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
NeverMore 
24 Ağu 12:27 · Kitabı okudu · 4 günde · 8/10 puan

Alberto Manguel, kendi deneyimlerini ve düşünceleriyle yoğurduğu kitaplarını her okur için bulunmaz bir hazine. gılgamış tabletlerinden HAL'a kadar bir okuma deneyimi.....

Kitaptan 5 Alıntı

Supsultan 
25 Ağu 19:36 · Kitabı okuyor · Beğendi

"Bütün hikâyeler, aslen, yorumladığımız hikâyelerdir ve hiçbir okuma masum değildir."

Kelimeler Şehri, Alberto Manguel (Sayfa 47 - YKY)Kelimeler Şehri, Alberto Manguel (Sayfa 47 - YKY)
mehmet aysu 
07 Mar 18:17 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bilindiği üzere, bir atmaca beslenmekte olan bir kuş sürüsüne yaklaştığında, kuşlardan biri türdeşlerinin tehditten kaçabilmesi için ikaz niteliğinde bir ses çıkarır. Böylelikle nöbetçi kuş atmacanın dikkatini kendi üzerine çeker ve çoğu durumda da onun yemi olur. Çoğu durumda, ama her zaman değil. Bazen atmaca kuşu fark etmez ve pençeleri boş kalır. Yoldaşlarının yalnız bıraktığı nöbetçi kuş, işte o zaman, ağaçtaki meyvelerin hepsini tek başına, canının çektiği kadarıyla doyasıya yiyebilir. Şayet aynı durum tekrarlanırsa, kuş ikaz niteliğindeki ötüşünün bir ağaç dolusu meyve ve rakipsizlikle sonuçlanacağını öğrenir. Bundan sonra, belki de yiyeceğin yeterince bol olmadığı zamanlarda, ufukta görünen bir atmaca olmasa dahi, yalnızca beslenmekte olan diğer kuşları elemek adına, ötmeyi deneyebilir.

Kelimeler Şehri, Alberto Manguel (Sayfa 62 - yky)Kelimeler Şehri, Alberto Manguel (Sayfa 62 - yky)
Supsultan 
23 Ağu 23:10 · Kitabı okuyor · Beğendi

"Âdem, zaman içinde devinen ve zaman içinde gelişmekte olan insanların yekûnudur."

Kelimeler Şehri, Alberto Manguel (Sayfa 19)Kelimeler Şehri, Alberto Manguel (Sayfa 19)

Sokrates, bilinçli bir şekilde şunu öğretmişti; Kendini bil! Ama kendimi nasıl bilebilirdim; hem bilecek hem de bilinecek olan bensem..

Kelimeler Şehri, Alberto Manguel (Sayfa 22)Kelimeler Şehri, Alberto Manguel (Sayfa 22)