Kelimeler Şehri

7,3/10  (4 Oy) · 
6 okunma  · 
3 beğeni  · 
549 gösterim
Alberto Manguel, Massey Konferansı sunumunun kitaplaştırıldığı Kelimeler Şehri’nde, dünya üzerinde bir arada yaşamamızın nasıl mümkün olacağını sorguluyor ve toplumlar arasındaki giderek artan tahammülsüzlüğe edebiyat cephesinden yaklaşarak, sorusunun cevabını toplum mühendisleri yerine yazarlar, şairler, sanatçılar ve “hikâyelerin” verebileceğini söylüyor. Hikâyeler insanlığın ortak değerleridir ve dil, din, ırk ayrımlarından etkilenmeden herkesi insani bir paydada birleştirirler. Manguel’e göre, insanlık hallerini daha iyi kavramanın yolu, Gılgamış’tan Don Quijote’ye, Babil Kulesi’nden HAL’in dijital ekranına, bütün insanlığa mal olan kült hikâyelerle efsaneleri araştırmakta yatıyor.
“Niçin kimliğin tanımlarını kelimelerde arıyoruz ve böylesi bir arayışta hikâye anlatıcısının rolü nedir? Dil, dünya tahayyülümüzü ne şekilde belirliyor, sınırlandırıyor ya da genişletiyor? Anlattığımız hikâyeler kendimizi ve başkalarını algılayışımıza nasıl yardımcı oluyor? Böylesi hikâyeler, bütün bir topluma, doğru ya da yanlış, bir kimlik ödünç verebilir mi? Son olarak, hikâyelerin bizi ve içinde yaşadığımız dünyayı değiştirmesi mümkün müdür?”
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2013
 • Sayfa Sayısı:
  140
 • ISBN:
  9789750816369
 • Çeviri:
  Esen Ezgi Taşçıoğlu
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 2 Alıntı

mehmet aysu 
07 Mar 18:17 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bilindiği üzere, bir atmaca beslenmekte olan bir kuş sürüsüne yaklaştığında, kuşlardan biri türdeşlerinin tehditten kaçabilmesi için ikaz niteliğinde bir ses çıkarır. Böylelikle nöbetçi kuş atmacanın dikkatini kendi üzerine çeker ve çoğu durumda da onun yemi olur. Çoğu durumda, ama her zaman değil. Bazen atmaca kuşu fark etmez ve pençeleri boş kalır. Yoldaşlarının yalnız bıraktığı nöbetçi kuş, işte o zaman, ağaçtaki meyvelerin hepsini tek başına, canının çektiği kadarıyla doyasıya yiyebilir. Şayet aynı durum tekrarlanırsa, kuş ikaz niteliğindeki ötüşünün bir ağaç dolusu meyve ve rakipsizlikle sonuçlanacağını öğrenir. Bundan sonra, belki de yiyeceğin yeterince bol olmadığı zamanlarda, ufukta görünen bir atmaca olmasa dahi, yalnızca beslenmekte olan diğer kuşları elemek adına, ötmeyi deneyebilir.

Kelimeler Şehri, Alberto Manguel (Sayfa 62 - yky)Kelimeler Şehri, Alberto Manguel (Sayfa 62 - yky)