Kelt Rüyası

9,0/10  (2 Oy) · 
5 okunma  · 
0 beğeni  · 
571 gösterim
Kelt Rüyası, 2010 Nobel Edebiyat Ödülü'nü kazanan Perulu büyük yazar Mario Vargas Llosa'nın aynı yıl yayımlanan romanı.
1903 yılında Kongo'da başlayıp 1916 yılında Londra'da bir hapishanede sona eriyor. Aslında anlatılan, yaşanmış bir hikâye. Hem bütün ömrünce ilkelerine sadık kalıp insancıl duygularla hareket etmiş bir kahraman ve kurtarıcı, hem de ahlaksız damgası yemiş karanlık ruhlu bir insan olarak birbirine tezat oluşturan çok yönlü bir kişiliğe sahip efsanevi İrlandalı vatansever Roger Casement'ın başından geçen olaylar...
Casement, sömürgeciliğin korkunç yüzünü gün ışığına çıkaran ilk Avrupalılardan biridir. Belçika Kongosu ve Amazon ormanlarına yaptığı zorlu yolculuklardan geriye, dönemin kamuoyunu ayağa kaldıran unutulmaz iki rapor kalmıştır. Bu yolculuklar ve yaşadıkları, Casement'ın hayatını sonsuza dek değiştirecek ve onu yıllardır hizmetinde olduğu ıngiltere'den koparıp İrlanda milliyetçi hareketinin içine atacaktır.

Roger Casement gerçek hayatında çift kişilikli bir insandır. Doğruluğu kuşkulu olan günlüklerinden alınma notların açıklanmasıyla hayatının son günlerinde ortaya dökülen müstehcen seks maceraları, milliyetçi yandaşları arasında gözden düşmesine neden olmuştur.
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2011
 • Sayfa Sayısı:
  520
 • ISBN:
  9789750713033
 • Çeviri:
  İnci Kut
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Sadettin TANIK 
22 Nis 2015 · Kitabı okudu · 5 günde · 8/10 puan

Eserin kurgusu ustaca. anlatım geri dönüşlerle yapılıyor. Bu da başkahramanın nereden nereye ne değişiklikler geçirerek geldiğini vurguluyor. Hikayenin gerçek olması ise insanın genel kültürüne müthiş katkı sağlıyor. Ben en çok kitabın neyin iyi neyin kötü olduğunun toplumdan topluma, zamandan zamana nasıl tezatlar oluşturduğunu göstermesini beğendim. Tüm edebiyat sevenlere rahatlıkla tavsiye ederim.